Otevřu závěrku a čekám, až se blýskne, říká lovec blesků

Publikováno: 29.05.2018 08:30
Máme teplo jako v Maďarsku. Počasí je letos rychlejší a připomíná spíše začátek prázdnin. Vysoké teploty kolem třicítky tak doprovázejí časté bouřky a přívalové deště. Jako v parném létě. Z této situace těží někteří nadšenci, mezi které patří lovci blesků. Zuzana Bubílková zavolala od Impulsových jednomu z nich, Janu Drahokoupilovi.

Zdravím vás, dobré ráno…

Dobré ráno.

Pane Drahokoupile, proč nelovíte třeba ryby, ale zrovna blesky?

Těžko říct, od malička už mě fascinují síly přírody a pozorování bouřek je v České republice asi jediná možnost, jak se tady tomu aktivně věnovat.

Jak vlastně blesky lovíte?

V podstatě na to mám dva způsoby. Buď v noci, což je relativně jednoduchá záležitost pro každého, kdo má nějaký trošku pokročilý fotoaparát. Otevřete závěrku, počkáte, až se blýskne, závěrku zavřete a při troše štěstí máte ulovený blesk. Druhá varianta je trošku komplikovanější, ta vyžaduje už pokročilejší techniku. Jednak rychlou zrcadlovku a potom nějaké optické čidlo, které dává impuls tomu foťáku pro vyfocení blesku. Tím se dají fotit blesky i ve dne.

A vy přímo vyhledáváte bouřku, kde mohou být pěkné blesky, nebo spoléháte na předpověď počasí?

Ano, vyhledáváme. Většina lovců bouřek nesleduje předpověď počasí tak, jak je známe z médií. Většinou si prohlížíme numerické modely sami a vytváříme si nějakou představu o tom, co by se mohlo dít podle družicových, případně radarových snímků. Pokud je bouřka v našem dosahu, tak se vydáváme do její blízkosti, ale ne zase úplně blízko, abychom mohli relativně bezpečně fotografovat.

Dostal jste se někdy při lovení blesků do nebezpečné situace?

Vyloženě asi ne. Jakmile se ale člověk dostane blízko k bouřce, když už jsou slyšet hromy, tak potenciálně v nebezpečí je. Jenže kdyby se člověk měl držet veškerých bezpečnostních zásad, tak by samozřejmě nic nevyfotil.

Teď je bouřkové období, dneska, zítra, chystáte se někam lovit?

V rámci časových možností ano. Člověk však musí tenhle koníček skloubit s normální prací. Takže když se bouřka vyskytne v odpoledních a večerních hodinách a my nemáme nějaké další aktivity, tak se tomu snažíme nějakým způsobem věnovat.

Děkuji za rozhovor!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

01.06.2018

Radim Fiala: GDPR motá hlavu podnikatelům!

Řadě z nich se zdá evropské nařízení o ochraně osobních údajů nepřehledné. Prováděcí zákon se zatím teprve rodí ve sněmovních výborech. A s jedním z poslanců si teď o normě budeme povídat. Podívejte se na video.
31.05.2018

Biskup Václav Malý: Miloš Zeman zhrubl, chová se ve své funkci nedůstojně!

Václav Malý ve vysílání Rádia Impuls kritizoval zejména prezidentovu povahu. Údajně útočí na každého, kdo s jeho postoji nesouhlasí. V rozhovoru dále byla řeč také o sociálních sítích nebo aktuální politické situaci. Podívejte se na video.
30.05.2018

Jiří Dolejší v Třech Impulsem na tělo

Konvoj americké armády už přes Hodinu brázdí české dálnice! Přes naše území jedou na vojenské cvičení Saber Strike do Pobaltí. Proti jejich průjezdu ale protestují odpůrci NATO. Mezi ty patří i komunista Jiří Dolejš. Podívejte se na video.
28.05.2018

Kanály ničí ramena, tlumiče i ráfky, říká šéf autoservisu

Na českých silnicích je rozeseté nekonečné množství kanálů, přesněji řečeno poklopů. Setkání s nimi nemusí být vždy příjemné, protože vozovka může být propadlá nebo naopak vypouklá. Následná oprava auta v servisu se tak může prodražit. Jaký vztah ke kanálům mají samotní opraváři? Zuzana Bubílková vyzvídala u majitele autoservisu v Třebíči, Františka Kořínka.
24.05.2018

Politici opět řeší alkohol při rekreačním sportu

Piráti chtějí povolit dvě piva pro vodáky, ministrovi dopravy se to ale nelíbí. A co na to svaz vodáků? Zeptala se Zuzana Bubílková v Třech Impulsech na tělo. Podívejte se na video.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.