Feministka Helena Skálová: Muži svůj svátek nepotřebují, mají svých 364 dní

Publikováno: 08.03.2018 08:30
Slavíme Mezinárodní den žen, globální svátek, který v mnoha zemích vnímají jako připomínku rovnoprávnosti. Zuzana Bubílková ráno s Impulsovými zavolala Heleně Skálové, ředitelce Gender Studies, což je nezisková organizace, která pomáhá ženám prosazovat genderovou rovnost.

Dobré ráno a všechno nejlepší k svátku!

Dobré ráno, děkuji za přání.

Paní Skálová, co slaví feministky? MDŽ, Den matek, nebo vůbec nic?

Záleží na tom, jak které. Nejsou všechny feministky stejné, ale myslím si, že drtivá většina feministek rozhodně dnešek slaví jako ženský svátek.

Vy také?

Já také.

A jak bychom vlastně měli uctívat ženy ve společnosti?

Ono to není úplně o tom, že by se měly ženy nějak uctívat, ale je to hlavně o tom, že dneškem si připomínáme, co všechno se změnilo, čeho všeho ženy dosáhly na své cestě k rovnoprávnosti. Získaly volební právo, právo na vzdělání, právo na to rozhodování o vlastním těle, zda budou mít děti, nebudou mít děti, kdy je budou mít… Můžou rozhodovat o svých pracovních podmínkách a podobně. Hlavní důvod, kromě toho, že je co slavit, je ale i v tom, že tady sice máme rovnost před zákony, nicméně ta situace ve společnosti je taková, že ženy si stále s muži nejsou rovny. Máme tady platovou nerovnost dvacet dva procent a spoustu dalších problémů, na které nemůžeme zapomínat a musíme je řešit.

Jaký den byste vyhlásila vy sama? Byl by to den genderové rovnoprávnosti?

Na tom bych rozhodně netrvala. Myslím, si že Mezinárodní den žen je právě tím dnem v roce, který je zaměřen opravdu na ženy a nikoliv i na muže. Zahrnuje tedy i ten gender, protože ten se netýká pouze žen, ale i mužů, takže ty ženy si rozhodně právě kvůli tomu znevýhodnění ten jeden svůj den v roce zaslouží.

A neměli by mít i muži svůj den? Nebo je to celé přežitek?

Muži mají 364 dalších dnů, tak myslím, že to vydrží a hlavně můžou slavit s námi.

Tolik Helena Skálová, feministka, ředitelka Genders Studies. Děkuji za rozhovor!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

13.03.2018

Písničkář Voxel: V příštím životě to zkusím jako Lebeda

Řada celebrit si mění identitu, často vystupují pod pseudonymem a jmenují se úplně nějak jinak. Výjimkou není ani zpěvák a hudebník Voxel, který je známý z vysílání Rádia Impuls. Ale znáte jméno Václav Lebeda? Voxelovi ráno zavolal Honza Daněk.
12.03.2018

Podnikatel Ivo Rittig: Vyžít s průměrnou mzdou? Trápil bych se…

Hra Haló, tady Impulsovi udělá z dalších posluchačů boháče! V červnu se bude každý pátek hrát o jeden milion korun. Ještě před tím ale získá jeden z posluchačů Rádia Impuls cestu kolem světa. Samozřejmě zůstane jistota trojnásobku a ve hře budou další prémie. Zuzanu Bubílkovou zajímalo, jak se z nabytého bohatství nezbláznit. Ráno zavolala podnikateli Ivo Rittigovi.
07.03.2018

Kuřáci čelí honu na čarodějnice, říká manažerka soukromé společnosti

Jsou kuřácké přestávky v zaměstnání neekonomické? Tato palčivá otázka zaujala v ranním vysílání tým Impulsových. Zuzana Bubílková zavolala v rámci kuřáckého tématu manažerce Silvii Súlovské ze společnosti, která pomáhá lidem v různých životních situacích.
06.03.2018

Fotbalista Petr Švancara: Brno je hrobníkem sparťanského trenéra

Trenér fotbalové Sparty Andrea Stramaccioni vedl svůj klub dvakrát proti prvoligovému Brnu. A dvakrát ztratil body. Po podzimní prohře 0:2 Sparta doma pouze remizovala 1:1, což v klubu po víkendu způsobilo zemětřesení. Co na to říkají samotní Brňané? Zuzana Bubílková zavolala ze studia Impulsových bývalému brněnskému útočníkovi Petru Švancarovi.
05.03.2018

Hlas proti Zdeňku Ondráčkovi: Bil demonstranty, má být bez funkce

Jméno komunistického poslance Zdeňka Ondráčka vyhání občany do ulic. Až tisíce lidí chtějí v pondělí odmítnout jeho zvolení do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Protest má mít podobu podepisování petice v Praze a v dalších městech. Zuzana Bubílková ráno zavolala pořadatelce akce Lucii Kohoutové.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.