Budím se jenom kvůli prostatickým problémům, říká senátor Šilar

Publikováno: 21.03.2018 08:30
Petr Šilar z KDU-ČSL, který stojí za iniciativou za zrušení letního času, byl ve středečním ranním rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou neobvykle otevřený.

Pane Šilare, o víkendu se mění zimní čas na letní. V říjnu to vypadalo, že je zrušení letního času v EU na spadnutí. Je v tom nějaký posun?

Já myslím, že se udělal velký posun. Protože Evropský parlament, díky iniciativě mého kolegy Pavla Svobody, přijal usnesení, ve kterém vyzývá a ukládá Evropské komisi zrušení směrnice, kterou vydala v roce 2001 a kde zavedla pevný termín střídání letního a zimního času. Takže si myslím, že to je dost velký posun. A doufám, že zvítězí zdravý rozum a tu hloupost konečně odstraníme.

Jak dlouho to bude v Evropském parlamentu trvat od usnesení po realizaci?

To nevím, ale určitě to nebude za půl roku. Ani za rok. Myslím, že to bude chvíli trvat. Je prostě zajímavý, když se tady ta směrnice přijala, že se to nestalo na základě zákona, ale na základě rozhodnutí usnesení vlády. Tehdy to vyhlásil soudruh Husák. V roce 1978, když byly potřeba zimní prázdniny. A teď je k tomu potřeba analýza, všechny možný rozbory. Aby se dokázalo, že to je hloupost.

A proč? Kdo to v Evropském parlamentu brzdí?

Myslím, že nezájem. Lidi si to vůbec neuvědomují, protože ani nevědí, že se ta směrnice někdy schválila. Brzděj to i některý naši poslanci a především poslanci, kterých se to netýká, nebo je to nezajímá. Zajímavý je, že všem kolegům ze Střední Evropy a severských zemí to vadí. Z té jižní části Evropy - tam to nevadí, tam to sluníčko svítí přeci jenom dýl.

Pane Šilare, my dnes mluvíme o vzrůstajícím počtu poruch spánku. Co děláte, když nemůžete usnout?

Já spím docela dobře. Já se budím akorát v noci. A to už je díky věku a prostatickým problémům.

Tolik senátor Petr Šilar z KDU ČSL. Díky za rozhovor.

Zdroj obrázku: MAFRA

26.03.2018

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich: Michelinský komisař má tvrdý chleba

Slavný gastronomický průvodce Michelin dnes zveřejní seznam oceněných držitelů hvězd. Obhájí čeští šéfkuchaři svou pozici? A je to vůbec nějaká výhra? Zuzana Bubílková zašla pro odpovědi za oblíbeným a mediálně zdatným šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem do pražského Café Imperial.
22.03.2018

Michal Hrůza si svoje hudební nápady zaznamenává na mobilní telefon

Dnes večer Rádio Impuls odvysílá živý koncert Michala Hrůzy z klubu Doupě. S Michalem si dnes povídala nejen na toto téma Renata Kuková.
20.03.2018

Michaela Valachová: Březnové teploty vůbec nejsou normální

Tři Impulsy na tělo dostala od Zuzany Bubílkové meteoroložka Michaela Valachová. Jste zvědaví, jak bude na Velikonoce? Podívejte se na video.
19.03.2018

Josef Dvořák: Čekám, kdo si vzpomene

Josefové mají svátek, herec Josef Dvořák je jedním z nich. Příliš však neslaví. V pondělí ráno si s ním u kávy povídala Zuzana Bubílková.
15.03.2018

Lucie Vítkovská: Vedení Prahy se bojí stavět

Zuzana Bubílková dnes ráno vyzpovídala místostarostku Prahy 3 Lucii Vítkovskou na téma kolabující dopravní situace na Žižkově. Podívejte se na video.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.