Zvířecí symboly Islandu

Publikováno: 13.02.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na jeho milovaný Island. Jaká zvířata zde můžete vidět a jaká jsou symboly této země?

S Jirkou Kolbabou jsme na Islandu, přiblížíme si islandskou faunu...

Tím prvním by asi pravděpodobně mohl být papuchálek, potom také islandský kůň a místní ovce, těch tady žije velké množství. Občas tu můžeme potkat polární lišku, tuleně, také krávy můžeme vidět, teď nedávno jsem fotografoval soby. Bělokur je známý pták a je to dokonce symbol Vánoc. Tak, jak my áme kapra, tak oni si musí zastřelit a potom připravit na Vánoce bělokura, takového ptáka zvláštního. Je tu mnoho zástupců, ale řekněme, že ti hlavní jsou možná jen dva.

No a jedním z nich je určitě papuchálek...

To jsi naprosto trefila, papuchalk ploskozobý nebo se mu také říká bělobradý, to je alkovitý pták, který má do 30 centimetrů délky a žuje v takových společenstvích malých, jsou to vždy dva partneři a vychovávají své mladé. Můžeme je vidět na místních útesech a já to tady vždycky rád fotografuji. Ať vyfotím jednoho solitérního nebo celou skupinku papuchálků, vždycky se to setká s velkými ohlasy u návštěvníků těch mých projektů, protože papuchálek je přeci jen symbolem a když ho můžeme vidět zblízka, tak je to velká radost. A když se přibližujeme pomalu v jeho výšce, když se doslova plazím k těm vstupům do těch nor, tak mě k sobě pustí velice blízko. Řekl bych, že jsem byl nejblíž možná tak 25 centimetrů od toho malého papuchálka. Byl to velký zážitek.

Druhým zvířecím symbolem je islandský kůň...

Je to takové všestranné plemeno. On umí dokonce dva druhy mimochodů, což jiný kůň na světě neumí. On je malý ten kůň, kdysi dávno byl dokonce vyšlechtěný z těch norských malých koníků. Dnes má asi 145 centimetrů maximální výšku, ale pozor, není to poník, je to opravdu plnohodnotný kůň. A docela má rád lidi, má takovou dobráckou povahu. Každý, kdo je návštěvníkem na Islandu, tak to velice rychle sezná. A je tu jedna taková originální zvláštnost kolem těch místních koní, v roce 930 se althing, nezávislý parlament, usnesl, že nebudou dovážet žádné jiné další koně, že budou chovat jenom toto plemeno a šlechtit ho. Oni to dodnes dorželi, takže je to nejčistší světové plemeno koně. Je to nesmírně odolný, nesmírně fotogenický kůň. Každý, kdo je na Islandu, tak si zajde tato zvířátka vyfotit.

 

16.02.2018

Turistické trasy v Bhútánu otevřel Jirkovi Kolbabovi sám král

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do země, které vládne slušnost, ohledy a láska k vlasti, do romantického Bhútánu...
15.02.2018

Jižní Afrika láká nejen přírodou, ale i hudebností místních lidí

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na černý kontinent do Jižní Afriky. Co tady našeho cestovatele baví kromě krásných měst a přírody?
14.02.2018

Druhý domov Jirky Kolbaby

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na místo, které je pro ním druhým domovem. Na mystické a přátelské Bali.
12.02.2018

Dostat se do ledových jeskyní na Islandu je fyzicky náročné

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do ledových jeskyní na Islandu. Kolik úsilí stálo splnění tohoto snu?
09.02.2018

Reykjavík je nejsevernější hlavní město světa

Naše putování po světových metropolích s Jirkou Kolbabou dnes končíme v tom nejsevernějším, kterým je Reykjavík.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.