Reykjavík je nejsevernější hlavní město světa

Publikováno: 09.02.2018 08:51
Naše putování po světových metropolích s Jirkou Kolbabou dnes končíme v tom nejsevernějším, kterým je Reykjavík.

Island, to je téma pro tuto chvíli. A právě v Reykjavíku končíme naše putování po světových metropolích.

To je pozoruhodné hlavní město světa, protože je to nejsevernější hlavní město světa. A takových nej, nej, nej má ještě několik dalších. Je to město, které bylo založeno už v roce 1874, vikinským osadníkem, jmenoval se Ingólf Arnarsson, dodnes si ho tady velmi považují. A to slovo Reykjavík v překladu znamená kouřová zátoka, protože on tady právě objevil takové ty geotermální aktivity.

Ty už jsi jednou vyprávěl, že se tam někde přepočítávají Islanďané. Kde to je?

To je velmi originální a já mám takovou s fandy mých facebookových stránek, kdy já tam znám jednu takovou restauraci, Hamburger factory, a tam mají takové zvláštní počítadlo, a tam se přesně stanoví, protože oni jsou online spojení s matrikou, kolik je právě na Islandu lidí. Teď, při poslední návštěvě jsem u té restaurace dvakrát byl, ale vždycky to bylo v noci, bylo zavřeno, a já jsem tak pracně přes to tmavé, černé sklo prohlížel, jak to je a kolik jich je. Pak jsem to pomocí čelovky nasvítil a přečetl jsem to, takže mám pro vás nejčerstvější informaci, předevčírem bylo Islanďanů 348 586.

Jirko, když ještě zůstaneme u těch restaurací...

Najdeme tady restaurace, které jsou skvělé, často jsou národní a nebo etnické. A co já si tady nejčastěji dávám? Teď jsem zase nedávno objevil smažené avokádo. Nikdy jsem nic takového nikde ve světě nejedl, namáčelo se to do takového dipu, který byl česnekový a bylo to výborné. A také si tady vždycky pochutnávám na polévce z ovčího masa. Ona je výborná, oni to umí naprosto dokonale a velmi velkoryse. Plave tam mnoho kusů dokonale zpracovaného ovčího masa. A pijí k tomu nápoj ze sladu, mátovou limonádu, tu úplně nejraději. A mnoho lidí, kteří tady žili, objevilo, že je tady naprosto skvělá voda. A to je pravda, mají tady ledovcovou vodu, takže tady si člověk nemusí ani kupovat žádné pití, protože to, co tady teče z kohoutku, je dokonalá a velice zdravá voda.

 

15.02.2018

Jižní Afrika láká nejen přírodou, ale i hudebností místních lidí

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na černý kontinent do Jižní Afriky. Co tady našeho cestovatele baví kromě krásných měst a přírody?
14.02.2018

Druhý domov Jirky Kolbaby

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na místo, které je pro ním druhým domovem. Na mystické a přátelské Bali.
13.02.2018

Zvířecí symboly Islandu

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na jeho milovaný Island. Jaká zvířata zde můžete vidět a jaká jsou symboly této země?
12.02.2018

Dostat se do ledových jeskyní na Islandu je fyzicky náročné

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do ledových jeskyní na Islandu. Kolik úsilí stálo splnění tohoto snu?
08.02.2018

New York stojí za to vidět ze vzduchu

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do města všech měst, do New Yorku. Co při jeho návštěvě rozhodně nesmíte vynechat?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.