Pražský bezdomovec: Zkuste se teď vykoupat ve Vltavě

Publikováno: 26.02.2018 08:30
Česko sevřely mrazy, které přicházejí z východu. Teploty klesly hluboko pod nulu, což ještě několik dní potrvá. Zuzana Bubílková se proto vydala do terénu, aby zjistila, jak přežívají lidé, kteří jsou v tomto chladném počasí v ohrožení. Bezdomovci…

Já se dnes hlásím z Hlavního nádraží v Praze, kde je několik lidí bez domova. S jedním tady teď stojím, můžete se nám přestavit?

Radši bych si to nechal v imunitě.

Dobře. Co děláte v těchto mrazech?

No, co dělám, snažím se přežít.

Přespáváte v noci na ubytovně?

Ne.

A kde žijete? Kde trávíte noc?

Tak porůznu, tam, kde se dá aspoň přežít.

Například tady na Hlavním nádraží? Nebo vás vyhánějí?

Jo, to vyháněj. Tady nesmíte bejt nikde.

Kde jste spal třeba dneska v noci?

No mám takovej malej prostůrek, kde si akorát lehnu. To je prostor, kam se vejdu a snažím se tam přežít.

Smím vědět, kde ten prostor je? To je pod nějakým mostem nebo u tepelných zdrojů?

Něco takovýho, jo.

Kolik vás tam je?

No, tak bylo nás tam víc, jenže bohužel už skončili. Ani nevím, kde některý jsou. Některý odvezla sanitka a už jsem je nikdy neviděl.

Máte nějakou teplou stravu? V těch centrech v charitě?

Zajišťuju si ji sám, nebo aspoň teda občas nějakou od těchhle vašich organizací, který nám pomáhají, že nám v těchto mrazech dají aspoň teda polívku za den. A jinak nemáme nárok na nic.

Tento týden má být až patnáct pod nulou, to budete v tom svém prostůrku?

No, tak já mám takový rezervy, mám tady ještě pár známejch, ale některý mi zlikvidovali taky, takže už mám jenom zbytek těch známejch, u kterých můžu v takových extrémních podmínkách vlastně přežít. A to nejsem sám.

Ještě mi řekněte, kde dbáte o hygienu? Kde se koupete?

No, v zimním období to je problém. Zkuste se v zimě jít vykoupat do Vltavy nebo do nějakýho přírodního zdroje.

To nejde, proto se ptám, kde máte zázemí, protože jste čistý…

Právě proto. Protože se snažím nemanipulovat s nějakejma špinavejma věcma, jo, abych se aspoň trošku udržel v hygieně. Jinak přes léto to není problém, že jo.

To je z pražského Hlavního nádraží pro dnešek všechno. Děkuji za rozhovor.

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

01.03.2018

Jak snášejí mrazy převozníci?

Zuzana Bubílková v Třech Impulsech na tělo tentokrát vyrazila do Troji, kde vyzpovídala místního převozníka. Podívejte se na video.
28.02.2018

Tomio Okamura /SPD/: Referendum chceme, uděláme kompromisy

Zákon o obecném referendu je zatím u ledu. A to nesouvisí se současnou vlnou mrazů. Poslanci v úterý konstatovali, že návrh zákona od SPD je nebezpečný, proto jeho projednávání odložili. Teď mají čas na projednávání v zákulisí. Zuzana Bubílková zavolala ze studia předkladateli zákona Tomiu Okamurovi.
27.02.2018

Stánkařka v mrazu: Chrání mě tlusté ponožky a velké boty

Česko sevřely další mrazy. Padaly i teplotní rekordy, v Bedřichově na Nové Louce naměřili skoro 25 stupňů pod nulou. Minus dvacet stupňů a níž hlásily i stanice v Šindelové na Sokolovsku, na Luční Boudě i v Králíkách na Orlickoústecku. Zuzana Bubílková se proto teple oblékla a vydala se do tržnice v pražských Holešovicích. I stánkaři totiž mrznou…
22.02.2018

Rada milionářky: Přihlašujte se a buďte trpěliví!

Paní Hana Šobotníková je šťastnou výherkyní jednoho milionu ve hře Haló, tady Impulsovi. Jak se jí změnil život? V ranním rozhovoru vyzvídal Honza Daněk.
21.02.2018

Zlatý olympionik Jiří Šlégr: Z Francouze roste nový Hašek!

Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje v Jižní Koreji. V klíčovém zápase porazili USA 3:2 po samostatných nájezdech a v utkání o finále je čeká silné Rusko (v Koreji označované jako Olympijští sportovci z Ruska). Semifinále se hraje už v pátek 23.2. Utkání s Američany hodnotil v ranním rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou zlatý medailista z Nagana 1998 Jiří Šlégr.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.