Klimatolog Václav Cílek: Máme problém. Chronické sucho se bude vracet!

Publikováno: 20.02.2018 08:30
Sníh se stává vzácností, zimy jsou mírné, léto horké a suché. Zuzana Bubílková se v úterý ptala klimatologa Václava Cílka, kde jsou příčiny těchto jevů a jestli s tím můžeme něco dělat.

Pane Cílku, dobré ráno.

Dobrý den.

Já mám pocit, pane Cílku, že se zimy posouvají o takový měsíc až dva směrem k létu. Je to jen můj subjektivní pocit?

Víte, my to pozorujeme posledních 10 let poměrně často, že míváme hrozně pěkné podzimy. Ještě v listopadu někdy lidé sedí večer v tričkách někde na zahrádce a potom taková nevyrovnaná zima, někdy chladné epizody, často mezitím hodně teplé epizody a pak je poměrně studené jaro, které někdy jakoby najednou přejde skoro do léta. Takže myslím, že máte pravdu, tady ta klimatická změna se projevuje posunem ročních dob.

A je normální, že je už nejméně pět let tak málo sněhu? A to nejenom u nás, ale vidíme to i v Jižní Koreji.

No, Jižní Koreu necháme stranou, to je doopravdy daleko, to je jiný klimatický systém, ale to malé množství sněhu představuje jeden z těch základních problémů pro léto. Jsou totiž oblasti, kde se podzemní zásobníky vod doplňují z pomalu tajícího sněhu pouze z jedné třetiny. A pokud ten sníh není nebo taje rychle, tak pak už se tím zakládá na sušší první půlku vegetačního roku.

Vy jste mluvil o těch periodách a epizodách. Je to podle vás trvalé globální oteplování?

Víte, to je teďka poměrně složitá záležitost a v tom ročním průměru to vůbec nemáme šanci zpozorovat. Ale to, co pozorujeme, jsou za prvé ty průniky studeného vzduchu v zimě. Hlavně tedy v Severní Americe, ale týká se to i Evropy. Pak jsou to horké letní dny. Ta klimatická změna, nebo jestli chcete globální oteplování, se projevuje takovým hodně nerovnoměrným chodem, takové klima na houpačce.

A je na místě klídek, jak tvrdí třeba americký prezident Trump, anebo panika ekologů?

No, je zapotřebí vážně se zamyslet, co s tím dělat. Třeba otázky toho sucha vypadají tak, že to je chronické sucho, které tady s námi zůstane ještě další jedno nebo dvě desetiletí a bude se periodicky vracet.

Děkuji za rozhovor!

Zdroj obrázku: MAFRA

21.02.2018

Zlatý olympionik Jiří Šlégr: Z Francouze roste nový Hašek!

Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje v Jižní Koreji. V klíčovém zápase porazili USA 3:2 po samostatných nájezdech a v utkání o finále je čeká silné Rusko (v Koreji označované jako Olympijští sportovci z Ruska). Semifinále se hraje už v pátek 23.2. Utkání s Američany hodnotil v ranním rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou zlatý medailista z Nagana 1998 Jiří Šlégr.
19.02.2018

Růžové brýle mě stály 30 tisíc, přiznává nový místopředseda ČSSD Jiří Zimola

Jiří Zimola neuspěl ve volbě nového předsedy ČSSD, stal se ale statutárním místopředsedou. Jde o ústech, nebo neúspěch? V pondělí se ho ptala Zuzana Bubílková.
16.02.2018

Musíme začít chystat senátní volby, říká kandidát na předsedu ČSSD Jan Hamáček

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček patří mezi kandidáty na post nového předsedy ČSSD. V pátek se ho u Impulsových ptala Zuzana Bubílková.
15.02.2018

Na sjezd ČSSD jedu vyhrát, říká Jiří Zimola

Už za dva dny začíná v Hradci Králové mimořádný sjezd ČSSD. Strana bude vybírat nového předsedu. Zuzana Bubílková dnes vyzpovídá jednoho z kandidátů. Podívejte se na video.
14.02.2018

Vydržet v manželství je hrdinství, říká vztahová poradkyně

Je Svatého Valentýna, voláme vztahovou poradkyni. Zuzana Bubílková oslovila Marii Novákovou, odbornici na partnerské vztahy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.