Na místech prastarých památek Kurdistánu vzniknou přehrady

Publikováno: 03.01.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do oblasti Kurdistánu. Na místo, kde žijí vstřícní a komunikativní lidé, kteří ale zaplavují prastaré památky přehradami.

Co byste si teď přáli? Já bych si přála odletět někam do teplíčka. Slunce, modro, palmy... Dnes jsme blízko východní oblasti zvané Kurdistán. Jirka Kolbaba se hlásí z východu Turecka...

Já jsem byl v Turecku několikrát, vždycky letecky, nikdy jsem tam nepřicestoval jinak. Když jsem přistál ve městě Erzurum a byl jsem ve městě Ağrı, Van, Bitlis a Diyarbakır a tam mě to hrozně baví. Kurdistán, ta oblast Kurdistánu, všichni víme, že Kurdové nemají svůj vlastní stát, zasahuje do pěti států. Člověk se pohybuje, pravda, na iráské, íránské, syrské, teď je to tam přeci jen vypjaté, teď bych tam asi nejel, arménské, gruzínské hranici.

Jací jsou Kurdové?

To bylo pro mě velké překvapení. Člověk jede s určitými předsudky, když je masírován těmi médii, neví, nezná, je to něco neznámého. A ti Kurdové, ten íránský tradiční národ, ten mě překvapil právě svojí vstřícností, komunikací. Já jsem byl úplně zasažený a pak jsem to konzultoval s mnohými mými kamarády, od nás i ze zahraničí, a všichni mluvíme úplně jednotně. Byli jsme nadšení z toho, jak ti Kurdové byli vstřícní, jak byli komunikativní. Pak jsme na základě toho mnozí jeli i dále, já jsem třeba potom odjel pár dní na to do Íránu.

Těch prastarých památek, co tam je...

A to, co mi úplně utkvělo v paměti je, že mnohé ty památky jsou v místech, kde oni dneska budují přehrady a chtějí to zaplavit. A to byl důvod, proč jsem do té lokality jel, abych se ještě na poslední chvíli přesvědčil a zdokumentoval, jaké úžasné objekty tam jsou. Staré stavby, staré mosty, staré vesnice, zbytky starých měst, to všechno bude prý jednou zaplaveno. Tak pro mě je to ta vzpomínka na něco, co dnes už v některých místech ani neexistuje a do budoucna nebudou existovat i ty další objekty, které jsem v té době, co jsem tam byl několik týdnů, stihl nafotografovat.

 

10.01.2018

Rallye Dakar je závod plný prachu a emocí

I dnes pokračujeme s Jirkou Kolbabou v závodě Dakar, který je nejen plný prachu a hluku, ale i emocí.
09.01.2018

Jirka Kolbaba zažívá Rallye Dakar!

Jirka Kolbaba vyrazil s jedním ze závodních týmů na jubilejní 40. ročník Rallye Dakar. Jaké jsou jeho první dojmy?
08.01.2018

Jirka Kolbaba si v Peru pochutnal na nefalšované svíčkové

Jirka Kolbaba se vydal do Jižní Ameriky na 40. ročník slavného závodu Rallye Dakar. To by ale nebyl náš cestovatel, aby si nevšímal a hlavně nefotil vše kolem sebe...
05.01.2018

Poušť Namib vznikla před 80 miliony let

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali za teplem a krásnou přírodou do Namibie. Poznejte ji s námi blíže.
04.01.2018

Katar je díky ropě a zemnímu plynu neuvěřitelně bohatá země

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do Kataru. Poznejte s naším cestovatelem tuto neuvěřitelně bohatou zemi.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.