Zásahy horské služby jsou zpoplatněny pouze pro cizince

Publikováno: 11.12.2017 08:30
Na ranní otázky Zuzany Bubílkové odpovídá náčelník Horské služby Jeseníky, Michal Klimeš.

Pane Klimeši, v Nízkých Tatrách, těsně pod vrcholem Chopku, nedávno umrzli dva čeští skialpinisté. Zřejmě vlastní nerozvážností. Podceňují návštěvníci hor stále výbavu a oblečení?

Myslím si, že čeští turisté jsou na hory dobře vybaveni, nebo z většinové části výbava není to hlavní, co by vedlo k nějakým podobným tragédiím.

Co k tomu tedy vede?

Spíš je to neznalost, nebo přeceňování svých sil. Koupit výbavu si dnes může každý, ale zkušenosti, které by v těch podmínkách, kam se dostane, potřeboval… To právě trošičku chybí, u českých návštěvníků.

Kolik úmrtí nebo těžkých úrazů na horách bylo v loňském roce?

U nás v Jeseníkách - pokud můžeme mluvit za hory, kde jsem - tak jsou to v průměru tak dva tři smrtelné případy za rok.

Vy to i nějak vyšetřujete?

Většinou ne. Spíš nejsme ani svědky té nehody. My už potom bohužel jenom ošetřujeme, nebo svážíme tyhle případy buď pohřební službě, nebo zdravotnické službě. Takže většinou není ani v některých silách, jak zjistit, proč se ta tragedie vůbec stala.

Jak dostupná a jak drahá je přivolaná záchranná služba? A kdo to platí?

V České republice, pokud se stane občanovi České republiky úraz, tak neplatí nic. U nás jsou zpoplatněné zásahy horské služby jen pro cizince.

Tolik náčelník Horské služby Jeseníky, Michal Klimeš.

 

Zdroj obrázku: MAFRA

03.01.2018

Na Pražském hradě by bylo třeba vyvětrat a vyhodit pár popelníčků, říká Lucie Talmanová

Prezidentské volby se blíží, Zuzana Bubílková zpovídá potencionální nositelky označení „první dáma“. Ve středu ráno položila otázky bývalé poslankyni Lucii Talmanové, manželce Mirka Topolánka.
02.01.2018

Zdeněk Škromach: Teď dělám poradenství

Co se jí na novoročním obědě prezidenta s premiérem? I to je téma pro bývalého senátora Zdeňka Škromacha. Ptá se Zuzana Bubílková.
21.12.2017

Nová ministryně financí: Nemám napečeno a je mi to líto!

Alena Schillerová je v čele resortu teprve pár dnů, ale už musí řešit státní rozpočet na příští rok. A na Vánoce nemá čas. Po ránu si s ní povídala Zuzana Bubílková.
13.12.2017

SPD je nebezpečnější než KSČM, říká Mirek Topolánek

Prezidentský kandidát odpovídal ve středu ráno na otázky naší glosátorky Zuzany Bubílkové.
12.12.2017

Na přestup máte dvě minuty!

Nové jízdní řády vnesly do zavedených pořádku změny změn, na které jsme už stihli zvyknout. Zuzana Bubílková se na ně ptá Kateřiny Šubové, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.