Rozhovor s nekuřákem, který začal kouřit na protest proti zákonu

Publikováno: 07.12.2017 08:30
Jiří Míka iniciuje petici pro zmírnění protikuřáckého zákona. A je hodně nabroušený. Hned po ránu s ním mluvila Zuzana Bubílková.


Pane Míko, proč taková iniciativa? Jste kuřák, nebo vlastník hospody? Případně obojí?

Já dělám 20 let provozního bratrovi, ve Formance Hvězda v Berouně. Je to malá pivnice, kde nám chodí štamgasti a od uvedení zákona ze dne na den prostě přestali lidi chodit. V létě ještě seděli na zahrádkách, dneska už se nevrátili. Je zima. Jde nám hlavně o to, že hospodskej si víceméně nemůže sám zvolit, jestli bude mít kuřáckou provozovnu, nebo nekuřáckou provozovnu.

Vy navrhujete, aby hospody do 50 metrů čtverečních mohly být kuřácké. Hospodský by si tedy mohl vybrat a v těch větších by byly kuřárny bez obsluhy, se vstupem od 18 let.

Já Vás musím opravit: To je návrh senátorů. Náš návrh vypadá úplně jinak. Za chviličku, teď jsme před Senátem ( 7.12. cca 8:20), ho budeme přednášet, protože 50 metrů čtverečních je tak málo, že by to nepostihlo skoro žádný pivnice a malý hospůdky na vesnicích, za který my právě bojujeme.

Podle Centra pro závislosti za půl roku fungování protikuřáckého zákona klesl počet infarktů o 13%. Co říkáte na tento argument?

Prosím vás, to snad nemyslel ten tvůrce vážně. Já bych chtěl na tohle říct, že pokud dělali průzkum, tak nám lžou. Protože lidi ještě do září seděli na zahrádkách. Takže nebylo co měřit. Hospody byly prázdný, lidi seděli venku. Takže jestli někdo zjistil, že o 13% klesly infarkty, tak je to opravdu k zasmání.

Vaši petici podpořili například senátoři Valenta a Kubera. Další, včetně budoucího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tvrdí, že na novelu je ještě brzy. Co uděláte, když Vaše petice neprojde? Vzdáte to?

Ne. My nic nevzdáme. Senát je vlastně naše první akce, kde nám senátoři můžou pomoct a pošlou do parlamentu (Poslanecké sněmovny, pozn. red.) návrh na změnu. Ten hlavní pro nás boj bude v parlamentu, kde zasedne konečně nová vláda, my tam přijdeme. Máme domluvenou schůzku se všema klubama a budeme chtít, aby se to změnilo. My hospodský už víme - už během měsíce jsme věděli - že je to hodně špatně. A řeknu Vám na rovinu: 80% malejch hospůdek na vesnicích, který jsme osobně objížděli, jsou prostě zoufalí. Je to tragédie.

Ano, já Vás chápu. Vy kouříte?

Ne, já jsem 7 let nekouřil a teďka, kvůli tomu zákonu, 6 měsíců kouřím. Abych ukázal štamgastům, že to není trestnej čin.

Tolik Jiří Míka, iniciátor petice pro zmírnění protikuřáckého zákona. Dejte si cigaretu a běžte do senátu!

Jdeme bojovat za všechny! A zdravím všechny naše milovaný petenty, kterých už je k dnešnímu dni přes 60 000.

Zdroj obrázku: MAFRA

12.12.2017

Na přestup máte dvě minuty!

Nové jízdní řády vnesly do zavedených pořádku změny změn, na které jsme už stihli zvyknout. Zuzana Bubílková se na ně ptá Kateřiny Šubové, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.
11.12.2017

Zásahy horské služby jsou zpoplatněny pouze pro cizince

Na ranní otázky Zuzany Bubílkové odpovídá náčelník Horské služby Jeseníky, Michal Klimeš.
06.12.2017

Pro rodinu je moje jmenování trauma, prohlásil Andrej Babiš

Dnes, ve středu 6. prosince, bude novým českým premiérem jmenován předseda Hnutí ANO Andrej Babiš. Hned po ránu ho vyzpovídala Zuzana Bubílková.
04.12.2017

Letos jsem čtyřikrát boural, říká Daniel Landa

Bezpečnost na silnicích jako téma. Známý zpěvák, skladatel a automobilový závodník čelil v pondělí ráno otázkám Zuzany Bubílkové.
30.11.2017

Padesátník Kejval: Olympiáda v Česku teď není reálná

Bývalý reprezentant ve veslování a nynější šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval má dneska padesátiny. Jako jedna z prvních mu ráno popřála Zuzana Bubílková.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.