Nová ministryně financí: Nemám napečeno a je mi to líto!

Publikováno: 21.12.2017 08:30
Alena Schillerová je v čele resortu teprve pár dnů, ale už musí řešit státní rozpočet na příští rok. A na Vánoce nemá čas. Po ránu si s ní povídala Zuzana Bubílková.

Paní ministryně, bývalá koalice vám pomohla schválit rozpočet. Vy ovšem budete muset najít 3,5 miliardy navíc do sociálních služeb. Kde je najdete? Tvrdila jste, že jste horko těžko našla 1,5 miliardy.

Úplně jednoduché to nebude, ono je to 3,3 miliardy přesně. Tam sněmovna rozhodla, že se snižují prostředky na odvody EU a na státní dluh, což jsou mandatorní výdaje. Takže v tuto chvíli jsem po dohodě s kolegy rozhodla, že je zablokujeme ve vládní rozpočtové rezervě.

Ovšem další úbytek ze státního rozpočtu vám připravil Ústavní soud, který zrušil třetí a čtvrtou vlnu EET. Rozpočet však už s výtěžkem několika miliard počítá. Co s tím uděláte?

On ji pouze odsunul.

Odsunul, ale to se asi nestihne do konce roku. Nebo ano? Ten výpadek tam bude.

Soud ji odsunul a řekl, že dokud neschválíme novelu zákona, kde si vyjasníme, jaké výjimky chceme či nechceme, tak se ta třetí a čtvrtá vlna odsouvá. My ten výpadek odhadujeme na nějakých 1,7 miliardy a věříme, že se nám podaří nějakým způsobem (peníze) získat. Pořád se ještě bude držet vysoký růst ekonomiky a samozřejmě počítáme i s ročním výběrem daní. Takže nepovažujeme ten výpadek za až tak tragický, ale samozřejmě výpadek to bude.

Máte už dárky? A máte napečeno?

Nemám ani napečeno, ani dárky. Měla jsem tento týden asi hodinu času, tak jsem koupila dva dárky manželovi a máme pro vnuka. A napečeno nemám, pomůže mi rodina. Je mi to hrozně líto. Já jsem se snažila alespoň pár druhů péct, aby to zavonělo v domě, ale tentokrát to nestihnu. Ještě v pátek máme vládu, takže asi nebude nic. Doufám, že mi to rodina odpustí.

Zdroj obrázku: MAFRA

03.01.2018

Na Pražském hradě by bylo třeba vyvětrat a vyhodit pár popelníčků, říká Lucie Talmanová

Prezidentské volby se blíží, Zuzana Bubílková zpovídá potencionální nositelky označení „první dáma“. Ve středu ráno položila otázky bývalé poslankyni Lucii Talmanové, manželce Mirka Topolánka.
02.01.2018

Zdeněk Škromach: Teď dělám poradenství

Co se jí na novoročním obědě prezidenta s premiérem? I to je téma pro bývalého senátora Zdeňka Škromacha. Ptá se Zuzana Bubílková.
13.12.2017

SPD je nebezpečnější než KSČM, říká Mirek Topolánek

Prezidentský kandidát odpovídal ve středu ráno na otázky naší glosátorky Zuzany Bubílkové.
12.12.2017

Na přestup máte dvě minuty!

Nové jízdní řády vnesly do zavedených pořádku změny změn, na které jsme už stihli zvyknout. Zuzana Bubílková se na ně ptá Kateřiny Šubové, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.
11.12.2017

Zásahy horské služby jsou zpoplatněny pouze pro cizince

Na ranní otázky Zuzany Bubílkové odpovídá náčelník Horské služby Jeseníky, Michal Klimeš.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.