Na přestup máte dvě minuty!

Publikováno: 12.12.2017 08:30
Nové jízdní řády vnesly do zavedených pořádku změny změn, na které jsme už stihli zvyknout. Zuzana Bubílková se na ně ptá Kateřiny Šubové, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Paní Šubová, každoročně se docela podstatně mění jízdní řády. Proč?

Tak není to věc, kterou bysme si upekli tady, v České republice. Mění se v celé Evropě. Jízdní řád nemůže být konstantní záležitost. Vyvíjí se demografie obyvatel, cestující jezdí z jiných míst, přibývají, modernizuje se infrastruktura. Dopravci modernizují vozový park. A to jsou všechno věci, které se musí odrazit v jízdním řádu, musí se aktualizovat. No, a pokud se mění mezinárodní vlaky, tak samozřejmě z logiky věci se podle toho mění i dálková vnitrostátní doprava a na ní navazující regionální doprava. Proto máme konsenzus, že se vždy dělá změna jízdního řádu v prosinci, dělá se v celé Evropě a odráží veškeré nové podněty, požadavky. Jak objednatelů, dopravců, cestujících. Tak, aby ten jízdní řád byl optimální, tak aby cestující měli maximální nabídku dle své poptávky.

Proč jsou mezi návaznými vlaky v přestupních uzlech tak malé intervaly, že při menším zpoždění – která jsou skoro vždy - přestup nelze stihnout?

Co se týče přestupů - ano, je stanoven nějaký limit, nějaký konsenzus mezi provozovatelem dráhy a dopravci. Dvě minuty na přestup v rámci jednoho nástupiště a každá minuta se přičítá, pokud nastupujete na dalším nástupišti.

Dvě minuty?

Ono to vyplývá z nějakých technických možností té infrastruktury a z množství vlaků, které do těch stanic a zastávek přijíždějí. Takže pokud má dopravce i objednatel zájem o vypravování takového počtu vlaků a zastavování na takovém množství zastávek, tak z logiky věcí se musí ten jízdní řád nějakým způsobem zkonstruovat na základě možností dané infrastruktury. Pokud jsou nějaké kratší časové doby extrémně krátké, tak lze vždy s dopravcem, jako provozovatel dráhy a vlastně i společnost, která řídí provoz na dráze, zajistit přestup na jednom nástupišti. Takzvaná hrana hrana, aby cestující vystoupili z vlaku a přešli pouze nástupiště a nastupovali do druhého vlaku. Ale je to o tom, jaká je infrastruktura a jaký je počet vlaků.

Promiňte, ale vždycky je nějaké zpoždění. Zohledňujete vůbec při sestavování jízdních řádů dlouhodobější výluky? Ty přece rozhodí každý jízdní řád!

Tak určitě. Pokud jsou plánované rozsáhlejší rekonstrukce železničních uzlů, nebo traťových úseků, tak se to odrazí do jízdního řádu. Nemůžeme přidělit kapacitu v okamžiku, kdy víme, že to není ujezditelné, že se tam ten vlak nevleze. Takže v okamžiku, kdy jsou opravdu velké výluky, jakékoli plánované opravy a rekonstrukce, vždy se to v jízdním řádu odrazí. Tam jsou přirážky právě k těm jízdním dobám těch vlaků a někdy se stává, že pokud je nějaká opravdu větší rekonstrukce, tak některé vlaky ani kapacitu přidělenou v tom daném období nemají. Protože je tak zásadně omezena doprava přes ten uzel, nebo přes tu stanici, že tam jezdit nemohou. Takže ano, to se samozřejmě v jízdním řádu vždy projeví.

Tolik Kateřina Šubová, mluvčí Správy železniční dopravní cesty. Děkuji za informace.

 

Zdroj obrázku: MAFRA

21.12.2017

Nová ministryně financí: Nemám napečeno a je mi to líto!

Alena Schillerová je v čele resortu teprve pár dnů, ale už musí řešit státní rozpočet na příští rok. A na Vánoce nemá čas. Po ránu si s ní povídala Zuzana Bubílková.
13.12.2017

SPD je nebezpečnější než KSČM, říká Mirek Topolánek

Prezidentský kandidát odpovídal ve středu ráno na otázky naší glosátorky Zuzany Bubílkové.
11.12.2017

Zásahy horské služby jsou zpoplatněny pouze pro cizince

Na ranní otázky Zuzany Bubílkové odpovídá náčelník Horské služby Jeseníky, Michal Klimeš.
07.12.2017

Rozhovor s nekuřákem, který začal kouřit na protest proti zákonu

Jiří Míka iniciuje petici pro zmírnění protikuřáckého zákona. A je hodně nabroušený. Hned po ránu s ním mluvila Zuzana Bubílková.
06.12.2017

Pro rodinu je moje jmenování trauma, prohlásil Andrej Babiš

Dnes, ve středu 6. prosince, bude novým českým premiérem jmenován předseda Hnutí ANO Andrej Babiš. Hned po ránu ho vyzpovídala Zuzana Bubílková.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.