Studentské volby? Proč?

Publikováno: 03.10.2017 08:30
Úterní Tři Impulsy na tělo odvysílala Zuzana Bubílková s Janem Kubíčkem, který vyučuje společenské vědy na Gymnáziu Jana Palacha v Praze.

K čemu jsou studentské volby, když se nereálnými výsledky podobají spíše anketám na internetu. A ani zájem prvovoličů o skutečné volby se nijak extra nezvyšuje?

Já si myslím, že politické strany otevírají určitá témata k diskuzím, o kterých jsou studenti nuceni diskutovat a přemýšlet. Takže to je pro ně určitě důležitá součást života. A potom jsou samozřejmě konfrontováni s tím, že si musí tvořit určitý hodnotový žebříček. A proto to je důležité.

Vy vyučujete společenské vědy na gymnáziu. Rozebíráte pak se studenty výsledky těchto voleb? Co jim říkáte, když například drtivě vyhrají Piráti, TOPka, nebo nějaká extremistická strana?

Výsledky samozřejmě rozebíráme, studenti potom píší i volební analýzu. A pak mohou dojít k tomu, že právě ty extremistické a populistické strany souvisejí třeba s nižší úrovní vzdělání voličů. Takže toto je pro ně důležité poučení. Takže ano, s těmi výsledky pracujeme.

Měli by mít šestnáctiletí volební právo tak, jak to svého času navrhovali Lidovci? Pamatuji si na diskuzi, kdy se všichni shodli na tom, že šestnáctiletí ještě nejsou schopni posoudit politickou situaci.

Já myslím, že schopni ji posoudit jsou, protože jsou to pořád mladí dospělí. Akorát my je trošku podceňujeme, protože nedokážeme komunikovat jejich jazykem.

Takže měli, nebo neměli by volit?

Na tu vaší otázku odpovím, že si myslím, že šestnáctiletí nemusejí mít nutně volební právo. Myslím, si, že to asi není nejdůležitější téma, které bychom měli dnes řešit.

 

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

05.10.2017

Náš klip voliče pobavil, říká Dominik Feri z TOP 09

V jednom z předvolebních spotů se střílí na Miroslava Kalouska. Co to znamená? Zuzana Bubílková se ptá zástupce TOPky, Dominika Feriho.
04.10.2017

Už jste jedli hada? Jeho maso seženete i u nás

Dnes je Mezinárodní den zvířat. Tematický rozhovor Zuzany Bubílkové s řezníkem z Uhříněvsi, který nabízí exotická masa, z původně zamýšlených tří otázek trochu nabobtnal.
02.10.2017

Adriana Krnáčová: Momentálně není rozdíl mezi řidičem Uberu a taxislužby

Pondělí Tři Impulsy na tělo se týkaly plánované taxi blokády hlavního města. Na otázky Zuzany Bubílkové odpovídala pražská primátorka Adriana Krnáčová.
29.09.2017

Volno? Kdepak! Političtí lídři se rozjeli do krajů.

Máte dneska volno? Na otázku týkající se prodlouženého víkendu odpovídají v pravidelném pořadu Zuzany Bubílkové „Tři Impulsy na tělo“ pánové Andrej Babiš, Petr Fiala a Tomio Okamura.
27.09.2017

Cena másla je částečně spekulativní záležitost, říká ministr Jurečka

Respondentem Tří Impulsů na tělo se ve středu ráno stal ministr zemědělství Marian Jurečka. Ptá se Zuzana Bubílková.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.