Tulipány byly do Holandska dovezeny z Osmanské říše

Publikováno: 05.09.2017 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nizozemska, a to za krásou místních tulipánových záhonů a polí. Jak se sem dostaly a proč jich má náš cestovatel tak málo na fotkách?

Máme prosbu na našeho cestovatele, jestli by nás mohl provést kolem záhonu tulipánů. To proto, že jsme dnes v Nizozemí.

Udělám to nesmírně rád, protože mám Holandsko, Nizozemí rád. Ta země je na severozápadě Evropy, u Severního moře a má 41 500 kilometrů čtverečních. Hlavní město je Amsterdam, ale král, parlament a vláda je v Haagu. Takže když cestujeme tou zemí, tak alespoň tato dvě města bychom měli navštívit. Já mám tu zemi nesmírně rád, a to jak pěšky, tak na kole, tak třeba lodí kanály. Je to opravdu nádherná, fungující, čistá, klidná, přátelská země.

A co ty tulipány?

Zjistil jsem, že kdysi dávno byly ty cibulky tulipánů převezeny z Osmanské říše. Přes Vídeň, Francii, Německo, až nakonec do Holandska, a to šlechtění tulipánů začalo v Holandsku v roce 1593. A takový ten boom na tulipánové burze, tak ten byl v roce 1635 až 1637. To jsou neuvěřitelné informace, které se můžeme dočíst v historických materiálech. Jak ceny vyrostly v podstatě ze dne na den do závratných výšek. Potom zase velice rychle padly dolů. Ale dodnes je holandský tulipán považován za špičkový produkt, který se stále ještě prodává na burze a rozváží se do celého světa. Je radost na to pohledět.

A co ty stovky fotek s tulipány u tebe v šuplíku?

Bohužel se pochlubit nemůžu, protože když jsem jel do Holandska fotit tulipány, tak byla zima velice teplá a ty tulipány byly v tom roce o něco dříve. Já jsem přijel s "křížkem po funuse", takže už jsem fotil jen nějaké záhonky, ne záhony a pole. Jak v Amsterdamu, tak Den Haag, tak v Alkmaaru nebo Keukenhof. Ale nebylo to úplně to, co jsem si vysnil. Je tam plno uměleckých děl, která jsou vyskládána právě z tulipánů. To jsem ještě zažil, ale tulipány na polích, těch jsem viděl a nafotil velmi málo. Je to důvod, proč se do Nizozemska vrátit.

11.09.2017

V Indonésii ochutnáte výborná jídla za pár kaček

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Indonésie, a to přímo na ostrov Lombok. Poznejte blíže tento turistický ráj.
08.09.2017

Ananasový ráj na Havaji

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na nejmenší ostrov havajského souostroví, který je přezdíván ananasovým ostrovem...
07.09.2017

Cestujete do Asie? Nesmíte vynechat Singapur.

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Asie, do městského státu Singapur, kde vás uchvátí nejen město samotné a přístav, ale i úchvatné letiště.
06.09.2017

Let helikoptérou nad New Yorkem je nezapomenutelný zážitek

Chystáte se do New Yorku a pohled z výškových budov vám nestačí? Jirka Kolbaba nám dnes poradil, jak si centrum města prohlédnout z výšky a zároveň si odnést nezapomenutelný zážitek...
06.09.2017

Jirka Kolbaba mezi českými vědci na Arktidě

Naše severské vyprávění pokračuje, dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na terénní stanici českých vědců...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.