Strašidelná města duchů na severu

Publikováno: 04.09.2017 08:51
Dnes jsme se naposledy vydali s Jirkou Kolbabou do Špicberků. Tentokrát jsme navštívili města duchů, kde se dříve těžilo uhlí...

Už několik dní je Jirka Kolbaba specialistou na Severní ledové království. Dnes pro nás má důlní tajemství.

Já se omlouvám našim posluchačům, kteří mají pocit, že v posledních dnech vysíláme jenom o Svalbardu, ale myslím si, že to stojí za to. Přeci jen je to oblast, kam se my Češi až tak často nedostaneme. Ta místa daleko na severu, za polárním kruhem, byla osidlována primárně nějakými objeviteli, kteří tam třeba i později lovili zvířata pro kožešiny. Potom se ale objevilo uhlí. To znamenalo, že některé státy měli zájem to uhlí těžit a vznikaly tady doly. Já jsem ještě měl tu čest navštívit Grumantbyen nebo Colesbuktu. To jsou velmi bizarní města. Jsou opuštěná, jsou tam ty staré technologie, které kdysi sloužily k těžbě a dnes to všechno působí velmi přízračně, až bych řekl strašidelně. Hned by se tam daly natáčet nějaké dramatické filmy.

Takže pro tebe jako pro fotografa ráj na zemi.

No právě, to je ono! Já si myslím, že každý by si užil focení těch starých, polorozpadlých mol, kolem toho torza rezavých lodí, drtičky, elektrárny, kolejiště, která už dneska nefungují, jsou zčásti vytrhaná. Jsou tam sklady výbušnin, jsou tam různé na zemi se válející kamenné válečky z testovacích vrtů, které kdysi v této oblasti probíhaly. Já tady popisuji něco, co není příliš vzhledné, ale fotogenické to je.

Ale na Facebooku máš fotku města, které je živé.

A to je pravda. Jedno město, které je obývané a kde se ještě pořád uhlí těží. Společnost, která zde ještě pořád uhlí těží a odváží, je Arktikugol. To město se jmenuje Barentsburg, je čtyři dny plavby od Ruska. To je opravdu místo na konci světa, kde se ani nedá platit žádnou zvláštní měnou, mají tam jen tzv. kredity. Zaměstnanci, kteří tady podepisují smlouvy na několik let, nedostávají platbu, ale dostávají tu svoji mzdu až na konci toho pobytu. A dneska se tady rozjíždí turismus, to bylo vidět na každém kroku, že sem turisté zajíždějí, stráví tady nějaký čas, něco nakoupí, ochutnají a zase pokračují dál.

 

Zdroj obrázku: Facebook Jiřího Kolbaby

05.09.2017

Tulipány byly do Holandska dovezeny z Osmanské říše

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nizozemska, a to za krásou místních tulipánových záhonů a polí. Jak se sem dostaly a proč jich má náš cestovatel tak málo na fotkách?
31.08.2017

Pyramiden - město duchů s hotelem a barem

S Jirkou Kolbabou dnes pokračujeme na cestě po Špicberkách, tentokrát jsme se zastavili ve městečku Pyramiden. To vás uchvátí nejen svými objekty, ale i zajímavým zvykem...
30.08.2017

Střelení ledního medvěda na Špicberkách znamená velké problémy

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili na Špicberky. Tentokrát se rozpovídal o nebezpečí, které zde hrozí, a to lední medvěd. Jak se proti němu bránit a co vás čeká, pokud jej v sebeobraně postřelíte? Odpověď zná náš cestovatel.
29.08.2017

Obyvatelé Špicberků mají povinnost nosit zbraň

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili do Špicberků. Jako vždy nám představil další zajímavosti tohoto místa...
28.08.2017

Jirka Kolbaba nasává mimořádnou atmosféru severu planety

I dnes se náš cestovatel přihlásil ze Severního ledového oceánu, a to ze souostroví Špicberky. Poznejte s námi jejich mimořádnou krásu...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.