Jíte hodně ovoce? Možná jste frutarián!

Publikováno: 20.09.2017 11:32
Karel Nesvadba konzumuje hlavně čerstvé ovoce a ořechy. Ano, je frutarián. Ve středu ráno se ho na jeho životní styl ptala Zuzana Bubílková.

Dobré ráno, Vy jíte pouze čerstvé ovoce a ořechy a někteří z vás pouze ty plody, které spadly na zem, protože vy považujete rostliny za plnohodnotné živé organismy. Proč jste se stal frutariánem?

Já bych jenom potřeboval upřesnit, že výhradně to nejím, protože člověk je navyklej třeba několik desetiletí na vařenou stravu a někdy ještě může zatoužit sníst něco tepelně zpracovaného, ale to neznamená, že to je špatně. Takže občas si můžete dát, ale můžete upřednostňovat tu zdravou stravu. Takhle to mám já.

Frutarián byl například Steve Jobs, tak tomu to bylo jedno, ale to musí být docela ekonomicky náročná dieta. Kolik projí měsíčně frutarián, aby se zasytil?

Jde o to, jak se chcete rozmazlovat. Když chcete hodně utrácet a jíst tropické ovoce, třeba v bio kvalitě, což už se dneska u nás sehnat dá, tak můžete utratit třeba i dvacet tisíc korun za měsíc. Anebo můžete jíst taky místní plody, který si vypěstujete sami, nebo posbíráte u okolních sousedů a pak jste dokonce schopni jíst třeba levněji než na vařený stravě.

Prosím Vás, pane Nesvadbo, co na to říká okolí? Třeba Vaši rodiče?

No tak první reakce jsou, že jste se zbláznili, že jo. A pak postupně ty lidi začínají vidět v tom smysl, protože můžou vidět výsledky, který jsou prostě blahodárný pro tělo i pro mysl.

Jako že jste hubený? Nebo jako co? Co je blahodárné?

No, jste hubený, řeknu na rovinu. I když postupně se mi vlastně stává, že lidi chodí a chválí mi postavu, takže si myslím, že když to děláte správně, tak ty výsledky jsou tak pěkně vidět, že jsou spokojený lidi okolo i vy sami.

Já si neodpustím ještě jednu otázku navíc. Dietologové se shodují, že dlouhodobě to není vhodný způsob stravování, protože zcela chybí některé vitamíny, proteiny a minerály. Berete to v úvahu?

Opak je pravdou. Když převaříte svoji dávku jídla, ať už to je snídaně, oběd nebo večeře, tak vlastně tepelnou úpravou znehodnotíte spoustu vitamínů a živin, který tělo potřebuje pro svůj imunitní systém, aby se mohlo bránit chorobám. A vy vlastně v tu chvíli jíte chudou potravu. Když jíte syrovou potravu, jako všichni savci u nás na planetě, tak v tu chvíli vlastně máte obrovský množství živin a vitamínů, který vám pomáhají odolávat chorobám a už třeba nemusíte navštívit nikdy lékárnu nebo lékaře a žijete v absolutním zdraví.

Takže já Vám děkuji. To byl frutarián Karel Nesvadba. Co budete obědvat,dvanáct pomerančů, tři banány?

Třetinu domácího melouna.

Tak dobrou chuť na nashledanou.

22.09.2017

Nejhezčí podzim byl v roce 1987

Na otázky Zuzany Bubílkové odpovídal Rudolf Kovařík, správce hydrometeorologické stanice na soukromém pozemku v obci Šindelová.
21.09.2017

Jiří Kajínek vydal knihu. Je to radost, říká.

Čtvrteční tři Impulsy na tělo natočila Zuzana Bubílková s nejslavnějším českým vězněm. Na autogramiádě, která vyvolala rozporuplné reakce.
19.09.2017

Milan Hnilička: Chceme vytvořit úřad pro sport!

Bývalý hokejový brankář kandiduje v nadcházejících volbách za hnutí ANO. Dnes ráno odpovídal na tři otázky Zuzany Bubílkové.
18.09.2017

ANO nemůže nikdo porazit, říká Vítězslav Jandák

Pondělní Tři Impusy na tělo odvysílala Zuzana Bubílková s bývalým sociálnědemokratickým poslancem Vítězslavem Jandákem.
14.09.2017

Případný úspěch fotbalistů Zlína stadionu nepomůže

Na tři otázky Zuzany Bubílkové odpověděl ve čtvrtek ráno Zdeněk Grygera, sportovní manažer fotbalového Zlína. Týmu, který dnes vstupuje do Evropské ligy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.