Jirka Kolbaba mezi českými vědci na Arktidě

Publikováno: 06.09.2017 08:51
Naše severské vyprávění pokračuje, dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na terénní stanici českých vědců...

Protože povídání ze Špicberk je prostě dokonalé, neuvěřitelné, seversky chladné, dobrodružné, plné medvědů, tak chceme od Jirky Kolbaby slyšet, jak se mu líbilo v terénní stanici českých vědců.

Původně jsme byli v takové té hlavní stanici v Longyearbyen, v tom správním centru, ale druhá stanice, terénní stanice, ta je v zálivu Petunia, asi pět hodin plavby. Já jsem se tam plavil na Clione, na expediční lodi, kterou právě čeští vědci vlastní. A tam je mnoho pozoruhodných míst, kde právě čeští vědci bádají. Mají tam mnoho míst, kde mohou sbírat vzorky, materiály pro analýzy a tak podobně. Tam je stanice Nostoc.

Jak si máme takovou stanici představit? Jak to tam vypadá?

Česká stanice, to jsou čtyři kontejnery propojené stanem. A tam v těch laboratořích mají generátory, dílny, různé přístroje pro potápění a podobně. Jsou tam i ubytovací kapacity, jsou tam pochopitelně VHF stanice pro dorozumívání se s jinými oblastmi nebo s jinými partnery právě toho bádání, jsou tam satelitní telefony, ochranné obleky, aby člověk mohl vstupovat do vody. Také tam musí být signální pistole a pušky, protože tam všude okolo mohou být lední medvědi.

A ta česká stopa, koho jsi tam potkal?

Já jsem měl to štěstí, že jsem se tam potkal při práci duše tohoto Centra polární ekologie na univerzitě, a to je pan docent Josef Elster a také docent Oleg Ditrich. Oba dva se starali o program těm studentům a také doktorandům a jiným profesorům a odborníkům z oblasti, kteří se věnují Arktidě. A svým způsobem jsem se k tomu já jen okrajově přidal. Ono je také ideální, že funguje spolupráce s odborníky z Antarktické oblasti, to znamená s odborníky z Masarykovy univerzity. Takže Brňáci mají v gesci Antarktidu a České Budějovice mají ve své gesci Arktidu. A jsem nesmírně šťastný, že jsem tam s nimi mohl alespoň pár dní pobýt.

 

Zdroj obrázku a videa: Facebook Jiřího Kolbaby (foceno a natáčeno mobilbím telefonem)

11.09.2017

V Indonésii ochutnáte výborná jídla za pár kaček

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Indonésie, a to přímo na ostrov Lombok. Poznejte blíže tento turistický ráj.
08.09.2017

Ananasový ráj na Havaji

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na nejmenší ostrov havajského souostroví, který je přezdíván ananasovým ostrovem...
07.09.2017

Cestujete do Asie? Nesmíte vynechat Singapur.

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Asie, do městského státu Singapur, kde vás uchvátí nejen město samotné a přístav, ale i úchvatné letiště.
06.09.2017

Let helikoptérou nad New Yorkem je nezapomenutelný zážitek

Chystáte se do New Yorku a pohled z výškových budov vám nestačí? Jirka Kolbaba nám dnes poradil, jak si centrum města prohlédnout z výšky a zároveň si odnést nezapomenutelný zážitek...
05.09.2017

Tulipány byly do Holandska dovezeny z Osmanské říše

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nizozemska, a to za krásou místních tulipánových záhonů a polí. Jak se sem dostaly a proč jich má náš cestovatel tak málo na fotkách?
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.