Cena másla je částečně spekulativní záležitost, říká ministr Jurečka

Publikováno: 27.09.2017 08:30
Respondentem Tří Impulsů na tělo se ve středu ráno stal ministr zemědělství Marian Jurečka. Ptá se Zuzana Bubílková.

Pane ministře, v rozhovorech tvrdíte, že cenu másla ovlivnit nemůžete, protože nemůžete ovlivnit výkupní cenu mléka. Ani to, co s tímto produktem dělají obchodníci. Můžete nám říci, co můžete?

Já mohu ovlivňovat například to, jak jsou efektivní zemědělci při výrobě másla, případně částečně mohu ovlivnit to, kolik mléka se v České republice produkuje. Což jsem se snažil a za poslední 3 roky produkce mléka českých zemědělců - i přes tu krizi, která tady byla - stále rostla.

11. 9. jste v rozhovoru prohlásil, že suroviny na výrobu másla je dost. Navzdory tomu, že krávy měly v létě méně kvalitní mléko. Je tedy růst ceny másla spekulativní záležitostí, a pokud ano, kdo spekuluje?

Částečně je to spekulativní záležitost, ale podpořená konkrétními věcmi, které se dějí na trhu. Například Čína výrazně zvýšila poptávku po mléčných produktech, meziročně zhruba o 16%. Dva největší výrobci, Austrálie a Nový Zéland, mají zároveň určitý meziroční pokles. A když se k tomu přidá také preference spotřebitelů, kteří odcházejí od rostlinných tuků k živočišným, najednou tady máme roztočenou spirálu velice rychle se zvyšující poptávky, která zároveň táhne i zvyšování ceny. To myslím už neodpovídá realitě trhu.

No asi neodpovídá. Za mnou včera přilítla jedna paní v metru a povídá: „U Vietnamců jsem dostala máslo za třicet devět. A dostala jsem včera nějaký leták ze supermarketu, kde budou mít máslo za čtyřicet pět.“ To znamená, že ta cena je opravdu nadsazená.

To je spíš otázka na obchodníky. Ale když se podívám třeba na situaci v roce 2004, tak tehdy bylo mléko od zemědělců vykupováno za stejnou cenu jako dnes - zhruba za 8,40 za litr. A tehdy stála čtvrtka másla zhruba nějakých 25 korun. Ta situace je výrazně jiná. Když se podíváme na zvýšení marží, tak nejvíc marže narostla právě u obchodníků a u maloobchodu.

Já si neodpustím ještě jednu otázku navíc. Opravdu není v téhle republice nikdo, kdo může zasáhnout proti spekulativnímu zisku?

Je tady zákon o cenách. Ministerstvo financí má teoreticky určité nástroje, aby prozkoumalo, zda je ta marže přiměřená a zda na tom nikdo v tom řetězci netěží. Ale to je otázka na ministra financí, nikoli na mě.

Tolik ministr zemědělství Marian Jurečka v Třech Impulsech na tělo. Děkuji za rozhovor a nashledanou.

03.10.2017

Studentské volby? Proč?

Úterní Tři Impulsy na tělo odvysílala Zuzana Bubílková s Janem Kubíčkem, který vyučuje společenské vědy na Gymnáziu Jana Palacha v Praze.
02.10.2017

Adriana Krnáčová: Momentálně není rozdíl mezi řidičem Uberu a taxislužby

Pondělí Tři Impulsy na tělo se týkaly plánované taxi blokády hlavního města. Na otázky Zuzany Bubílkové odpovídala pražská primátorka Adriana Krnáčová.
29.09.2017

Volno? Kdepak! Političtí lídři se rozjeli do krajů.

Máte dneska volno? Na otázku týkající se prodlouženého víkendu odpovídají v pravidelném pořadu Zuzany Bubílkové „Tři Impulsy na tělo“ pánové Andrej Babiš, Petr Fiala a Tomio Okamura.
26.09.2017

Plaťte! Díky hudbě obchody vydělávají víc, říká šéf OSA.

Tři otázky na tělo dostal dnes ráno od Zuzany Bubílkové předseda Ochranného svazu autorského, Roman Strejček.
22.09.2017

Nejhezčí podzim byl v roce 1987

Na otázky Zuzany Bubílkové odpovídal Rudolf Kovařík, správce hydrometeorologické stanice na soukromém pozemku v obci Šindelová.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.