Ananasový ráj na Havaji

Publikováno: 08.09.2017 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na nejmenší ostrov havajského souostroví, který je přezdíván ananasovým ostrovem...

Co vás napadne, když se řekne ananas? Mě jako známého botanika napadne, že je to tropické ovoce. Plodenství ananasovníku chocholatého z čeledi broméliovité, to je úplně jasná věc. A jelikož jsem ho včera i dnes snídal, tak mě napadlo, že bych chtěl žít na ananasovém ostrově, Jestlipak mi Jirka Kolbaba vyplní mé přání?

Ananasový ostrov, to není oficiální název, to je jen přezdívka, a tento ostrov najdeme na Havaji. Jeho oficiální název je Lanai. Tomuto místu se říká ananasový ostrov a má to pochpitelně svůj důvod. Kdysi dávno jej koupil pan Dole a udělal z něj doslova ananasový ostrov. Vysázel tady ananas, někde se píše, že až na 90 procentech celého toho území. Je to poměrně malý ostrov, navštěvuje jej málo turistů, ale já jsem si jej při svých havajských návštěvách nenechal ujít. Ale viděl jsem z něj velice málo, takže se na něj musím někdy vrátit.

Ty jsi říkal malý ostrov, to chce nějaká čísla.

Ten ostrov má jen 364 kilometrů čtverečních. Na havajské vlajce máme v levém horním rohu britský symbol a pak je tam osm vodorovných pruhů a ty symbolizují osm hlavních ostrovů. Jen šest z nich je přístupných a Lanai je z nich nejmenší. Najdeme jej u ostrova Molokai a Maui. Hodně lidí jej právě s Maui spojuje. I já jsem z Lahainy odjel s námořníky, nebo spíše rybáři, na jednodenní výlet na Lanai a to je moje velice krátkodobé seznámení s tímto ostrovem, který je velmi poznamenán právě ananasem.

Ty jsi říkal, že tam přijel realizovat svůj podnikatelský záměr právě pan Dole. Docela mu závidím teda.

James Dole se v roce 1895 odstěhoval s poměrně malými penězi odstěhoval na Havaj. Koupil si nějaké sazenice, koupil si nějaká území a zasadil právě ananas. Po několika letech se ananas stal vůdčí plodinou, která je tady pěstována a také je odtud vyvážena. Havaj je největším producentem ananasu na světě. Takže tradici slavných ananasů tady založil pan Dole na ostrově Lanai, na ananasovém ostrově, který jsme dneska navštívili a jsem rád, že jsem vám ho mohl alespoň takhle krátce představit.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

11.09.2017

V Indonésii ochutnáte výborná jídla za pár kaček

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Indonésie, a to přímo na ostrov Lombok. Poznejte blíže tento turistický ráj.
07.09.2017

Cestujete do Asie? Nesmíte vynechat Singapur.

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Asie, do městského státu Singapur, kde vás uchvátí nejen město samotné a přístav, ale i úchvatné letiště.
06.09.2017

Let helikoptérou nad New Yorkem je nezapomenutelný zážitek

Chystáte se do New Yorku a pohled z výškových budov vám nestačí? Jirka Kolbaba nám dnes poradil, jak si centrum města prohlédnout z výšky a zároveň si odnést nezapomenutelný zážitek...
06.09.2017

Jirka Kolbaba mezi českými vědci na Arktidě

Naše severské vyprávění pokračuje, dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na terénní stanici českých vědců...
05.09.2017

Tulipány byly do Holandska dovezeny z Osmanské říše

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nizozemska, a to za krásou místních tulipánových záhonů a polí. Jak se sem dostaly a proč jich má náš cestovatel tak málo na fotkách?
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.