Pyramiden - město duchů s hotelem a barem

Publikováno: 31.08.2017 08:51
S Jirkou Kolbabou dnes pokračujeme na cestě po Špicberkách, tentokrát jsme se zastavili ve městečku Pyramiden. To vás uchvátí nejen svými objekty, ale i zajímavým zvykem...

Dnes jsme v tajemném městě, místě, které se jmenuje Pyramiden, a to není žádný Egypt.

V široké, neosídlené přírodě v roce 1910 Švédové založili takové sídlo, kde bydleli a kde se snažili dokonce hledat ropu a uhlí. Pojmenovali to místo stupňovité pyramida, které bylo nad nimi a v roce 1927 na základě Špicberské dohody obsadili toto místo Sověti a ti tady právě začali těžit uhlí. Společnost Arktikugol tady postavila domy v takovém socrealistickém stylu a vytvořila tady takovou pozoruhodnou, řekl bych až muzeální, expozici budov a objektů, které velice připomínaly právě některá ruská města.

A jak to tam vypadá teď?

Toto je to typické město duchů, které si dovedeme nebo možná ani nedovedeme představit. V roce 1998 bylo rozhodnuto o evakuaci města. Lidé se museli velice rychle nalodit na lodě a odjeta nechat v podstatě věci tak, jak byly. Takže mnohé věci tady zůstaly zakonzervovány a dneska se sem lidé jezdí dívat právě na ten socrealistický styl. Jezdí se sem dívat na nejsevernější sochu Lenina, na sovětskou architekturu v takové zakonzervované podobě. To je dneska největší atrakce městečka Pyramiden. Rozpadá se to tady, rozpadají se doly, rozpadají se domy, objekty, také cesty, je to něco naprosto úžasného ocitnout se v takovém městě.

Všechno se rozpadá, ale Kolbaba je na místě. Takže si tam nekoupíš ani párek v rohlíku...

Když mi průvodce, který je z Moskvy, vysvětloval, jak to tady dneska funguje, říkal, že v létě je jich tam osm a v zimě pouze tři. Dokonce jsem byl v hotýlku, kde byl bar, kde byly čisté toalety, kde se teď v poslední době snaží rozjet i nějaké atrakce a aktivity pro turisty. Vypadalo to, že některé objekty opravují, udržují a v budoucnu z nich udělají nějaké hotely nebo hostely. Možná ještě jednu zajímavost. Tady, na severu, se skoro všude, když člověk vejde, musí vyzout. To znamená zouváte se do muzea, zouváte se do restaurace, do baru, třeba i do kostela, tam se všude zouváme. Jediné, kde se nezouváme, tak je obchod, pokud v tom městečku obchod je. Je to zvláštnost, která není jinde ve světě obvyklá.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

 

05.09.2017

Tulipány byly do Holandska dovezeny z Osmanské říše

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nizozemska, a to za krásou místních tulipánových záhonů a polí. Jak se sem dostaly a proč jich má náš cestovatel tak málo na fotkách?
04.09.2017

Strašidelná města duchů na severu

Dnes jsme se naposledy vydali s Jirkou Kolbabou do Špicberků. Tentokrát jsme navštívili města duchů, kde se dříve těžilo uhlí...
30.08.2017

Střelení ledního medvěda na Špicberkách znamená velké problémy

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili na Špicberky. Tentokrát se rozpovídal o nebezpečí, které zde hrozí, a to lední medvěd. Jak se proti němu bránit a co vás čeká, pokud jej v sebeobraně postřelíte? Odpověď zná náš cestovatel.
29.08.2017

Obyvatelé Špicberků mají povinnost nosit zbraň

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili do Špicberků. Jako vždy nám představil další zajímavosti tohoto místa...
28.08.2017

Jirka Kolbaba nasává mimořádnou atmosféru severu planety

I dnes se náš cestovatel přihlásil ze Severního ledového oceánu, a to ze souostroví Špicberky. Poznejte s námi jejich mimořádnou krásu...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.