Jirka Kolbaba nasává mimořádnou atmosféru severu planety

Publikováno: 28.08.2017 08:50
I dnes se náš cestovatel přihlásil ze Severního ledového oceánu, a to ze souostroví Špicberky. Poznejte s námi jejich mimořádnou krásu...

Špicberky jsou ostrovy v Severním ledovém oceánu a právě odtud se exkluzivně hlásí náš cestovatel.

Severně od Evropy, mezi 74. a 81. stupněm severní šířky, najdeme takové velké souostroví. Té nejsevernější oblasti se také říká království medvědů. Hlavním městem nebo takové hlavní centrum a sídlo vlády je Longyearbyen. Je to 62 tisíc kilometrů čtverečních, ale na této velké výměře žije jenom 2700 lidí, takže je to velmi opuštěné místo, nechci říct smutné, naopak je nostalgické, současně poetické a zajímavé místo. Nesmírné lákadlo pro cestovatele celé planety.

To je romantické. A jak ses tam vlastně dostal?

Já jsem tentokrát letěl z Prahy do Stockholmu a ze Stockholmu do Osla a z Osla potom do Longyearbyenu, což je hlavní město této oblasti a tady jsem se potom pohyboval a pohybuji nadále pomocí nohou, a to úplně nejčastěji, protože tady se hodně, hodně chodí, každý den až desítky kilometrů. Také na různých lodích, zejména na expresní polární lodi.

A jaký je program? Přimou tě tam na místním velvyslanectví?

Já už jsem část toho programu absolvoval, část mě ještě čeká. Mám v plánu hlavně navštívit polární stanici Centra polární ekologie z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, na které se hodlám zdržet několik dní. To je to, co mě asi nejvíce láká. A kromě Longyearbyenu navštívím a zčásti jsem navštívil také Barentsburg, Grumant, Rosmanovu chatu a podobně, takže je tady mnoho takových adres, opravdu je to něco mimořádného. Je to něco, co je spojeno třeba s dávnější historií, těžbou uhlí, která tady už před časem víceméně skončila. To všechno chci vidět, to všechno chci nafotit a nasát. Získat informace, abych o tom jednou mohl ve svých projektech podat jakési svědectví.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

04.09.2017

Strašidelná města duchů na severu

Dnes jsme se naposledy vydali s Jirkou Kolbabou do Špicberků. Tentokrát jsme navštívili města duchů, kde se dříve těžilo uhlí...
31.08.2017

Pyramiden - město duchů s hotelem a barem

S Jirkou Kolbabou dnes pokračujeme na cestě po Špicberkách, tentokrát jsme se zastavili ve městečku Pyramiden. To vás uchvátí nejen svými objekty, ale i zajímavým zvykem...
30.08.2017

Střelení ledního medvěda na Špicberkách znamená velké problémy

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili na Špicberky. Tentokrát se rozpovídal o nebezpečí, které zde hrozí, a to lední medvěd. Jak se proti němu bránit a co vás čeká, pokud jej v sebeobraně postřelíte? Odpověď zná náš cestovatel.
29.08.2017

Obyvatelé Špicberků mají povinnost nosit zbraň

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili do Špicberků. Jako vždy nám představil další zajímavosti tohoto místa...
25.08.2017

Štastný Jirka Kolbaba na Arktidě

Jirka Kolbaba se nám dnes do vysílání přihlásil z daleké Arktidy. Co zde fotí a jaká další místa má nejraději?
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.