Jirka Kolbaba nasává mimořádnou atmosféru severu planety

Publikováno: 28.08.2017 08:50
I dnes se náš cestovatel přihlásil ze Severního ledového oceánu, a to ze souostroví Špicberky. Poznejte s námi jejich mimořádnou krásu...

Špicberky jsou ostrovy v Severním ledovém oceánu a právě odtud se exkluzivně hlásí náš cestovatel.

Severně od Evropy, mezi 74. a 81. stupněm severní šířky, najdeme takové velké souostroví. Té nejsevernější oblasti se také říká království medvědů. Hlavním městem nebo takové hlavní centrum a sídlo vlády je Longyearbyen. Je to 62 tisíc kilometrů čtverečních, ale na této velké výměře žije jenom 2700 lidí, takže je to velmi opuštěné místo, nechci říct smutné, naopak je nostalgické, současně poetické a zajímavé místo. Nesmírné lákadlo pro cestovatele celé planety.

To je romantické. A jak ses tam vlastně dostal?

Já jsem tentokrát letěl z Prahy do Stockholmu a ze Stockholmu do Osla a z Osla potom do Longyearbyenu, což je hlavní město této oblasti a tady jsem se potom pohyboval a pohybuji nadále pomocí nohou, a to úplně nejčastěji, protože tady se hodně, hodně chodí, každý den až desítky kilometrů. Také na různých lodích, zejména na expresní polární lodi.

A jaký je program? Přimou tě tam na místním velvyslanectví?

Já už jsem část toho programu absolvoval, část mě ještě čeká. Mám v plánu hlavně navštívit polární stanici Centra polární ekologie z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, na které se hodlám zdržet několik dní. To je to, co mě asi nejvíce láká. A kromě Longyearbyenu navštívím a zčásti jsem navštívil také Barentsburg, Grumant, Rosmanovu chatu a podobně, takže je tady mnoho takových adres, opravdu je to něco mimořádného. Je to něco, co je spojeno třeba s dávnější historií, těžbou uhlí, která tady už před časem víceméně skončila. To všechno chci vidět, to všechno chci nafotit a nasát. Získat informace, abych o tom jednou mohl ve svých projektech podat jakési svědectví.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

29.08.2017

Obyvatelé Špicberků mají povinnost nosit zbraň

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili do Špicberků. Jako vždy nám představil další zajímavosti tohoto místa...
25.08.2017

Štastný Jirka Kolbaba na Arktidě

Jirka Kolbaba se nám dnes do vysílání přihlásil z daleké Arktidy. Co zde fotí a jaká další místa má nejraději?
24.08.2017

Město Punta Arenas v Chile zakládali Chorvaté

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Chile, kde nám blíže představil město Punta Arenas...
23.08.2017

Jirka Kolbaba "šel" maraton v Budapešti

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do Maďarska. Kromě zajímavostí, které zde můžete vidět a navštívit také zavzpomínal na maraton, kterého se sám zúčastnil v Budapešti...
22.08.2017

Keňa láká turisty na příkopovou propadlinu a národní parky

V národním parku Tsavo žije 9000 slonů a 100 nosorožců.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.