Jiří Ježek: Když jsem přišel o nohu, nevěděl jsem, jestli budu moci dál sportovat.

Publikováno: 12.08.2017 09:15
Naším dnešním VIP hostem byl profesionální, ale handicapovaný cyklista, šestinásobný paralympijský vítěz, mistr světa a současně je nejúspěšnější cyklista paralympijské historie Jiří Ježek...

Dobré ráno Jirko.

Dobré ráno.

Jirko, co dnes budete dělat? Je sobota, tak máte už nějaký plán?

Já se teď za malou chviličku chystám, v deset hodin startuji závod v Teplicích v severních Čechách s názvem Krušnotón. Je to otevřený závod pro všechny, jak pro profesionální závodníky, tak pro amatéry. A hned odtud se přesunu k Vranovské přehradě, protože tam bude celý víkend stát známá modrá Birell brána, která je synonymem pro projekt Nezastavitelní, jehož jsem patronem a určitě se tam budu chtít v neděli ukázat.

Vy jste zmínil projekt Nezastavitelní, přibližte nám ho .

Projekt Nezastavitelní pomáhá handycapovaným lidem, kteří měli v životě nějakou smůlu, ať díky úrazu nebo nemoci přišli ke svému handycapu, ale neztratili chuť sportovat. A právě projekt Nezastavitelní jim pomáhá v tom, aby byli nezastavitelní a my se jim snažíme přispět nebo pořídit jim sportovní vybavení, na které třeba zrovna v tuto chvíli nemají finance, ale ke sportu by se chtěli vrátit.

Proč jste se vůbec rozhodl být ambasadorem Nezastavitelných?

Já, když jsem v jedenácti letech přišel o nohu, a předtím jsem rád sportoval, tak jsem nevěděl, jestli budu moci sportovat dál. Já jsem chtěl hrát fotbal, to samozřejmě s protézou nešlo, tak jsem si vybral kolo a díky té cyklistice jsem zjistil, že ten můj handicap nic neznamená. A právě ta aktivita a touha po návratu přes nějaký handicap ke sportu mě oslovila v tom, že takto chceme pomáhat ostatním handicapovaným lidem.

Povězte Jirko, je hodně těžké, když se člověk dostane do průšvihu, má nějaké zranění, nebo nemoc a vyjde z toho s handicapem? Je hodně těžké to zlomit a najít motivaci – chuť začít co nejvíc plnohodnotně žít?

Samozřejmě záleží na tom, jaké lidi máte kolem sebe, protože každý člověk potřebuje v tomto těžkém momentu nějakou oporu. A když vám pomůže alespoň někdo z rodiny nebo z přátel, ze školy, z pracovního kolektivu, tak je to to nejhezčí. A nám právě ty Nezastavitelné, ty příběhy posílají většinou manželky, manželé, příbuzní do toho výběrového řízení. Že mají někoho známého, komu chtějí pomoci a to je to nejdůležitější.

A jak si užíváte léto?

Já mám letos, a už jsem to říkal několikrát, moji poslední závodní sezónu. Já si to strašně moc užívám, protože ty závody navštěvuji, s takovou příjemnou nostalgií se tam loučím s každým tím závodem a těmi fanoušky a je to hrozně příjemné. Ale i vzhledem k těm Nezastavitelným budu určitě na kole jezdit dále, abych mohl třeba rozdávat motivaci těm handicapovaným, kteří s tím sportem začínají.

Já u vás mám pocit, že vy jste člověk, který dokáže všechno, co si umane, tak mě ještě napadlo, než skončíte, co absolvovat takovou Tour de France. V té chvíli, by jste se stal nesmrtelným.

Tak samozřejmě to byl vždycky můj sen od chvíle, kdy jsem začal závodit. Ale ten handicap tam prostě je a Tour de France je závod, který může jet 200 nejlepších závodníků na světě, absolutních profesionálů, kteří mají to tělo stoprocentní a já ho stoprocentní nemám a myslím si, že takhle těžký závod člověk s tímto handicapem nezvládne.

Ale pokud si vzpomínám, vy jste v roce 2013 dostal možnost rozjet jako oficiální předjezdec časovku na Tour.

Tam jsem si okusil tu atmosféru, kterou mají možnost zažívat ti profesionálové, ti závodníci každý den na té tour. Bylo to nádherné, ale já si sám dobře uvědomuji, že tohle by nešlo.

Jak na tuhle zkušenost vzpomínáte?

Bylo to úplně nádherné, protože ti fanoušci u té trati věděli, proč tam jsem, proč jsem na tohle byl pozván, co mám za sebou, strašně hezky mi fandili a vůbec celá ta rodina Tour de France to vnímala jako vyjímečný moment, kdy jsem se jako první paralympik měl možnost postavit na start takto významného závodu.

Jiří, ať se vám daří ve všem, co děláte i po skončení kariéry, hodně zdraví a na Impulsu se budeme těšit, zase někdy na slyšenou.

Já děkuji vám i celému Rádiu Impuls, že dáváte lidem nádhernou radost do života, úsměv na tváře a děláte příjemnou atmosféru. Díky moc.

 

Zdroj obrázku: MAFRA

27.08.2017

Valérie Zawadská: Když jsem poprvé slyšela svůj hlas ze záznamu, hodně mě vyděsil

Nedělním hostem na telefonu byla známá česká herečka a jedna z nejznámějších dabérek Valérie Zawadská. Jak tráví léto a co nového ji čeká v divadle?
26.08.2017

Jakub Ondra: Hraní na ulici mě udržuje ve hře

Dnešním VIP hostem na telefonu byl písničkář, muzikant a zpěvák Jakub Ondra, kterého můžete slyšet i na Festivalu úsměvů Rádia Impuls v zábavním parku Belantis...
20.08.2017

Monika Absolonová se těší na Festival úsměvů Rádia Impuls

Naším dnešním hostem na lince je známá zpěvačka, herečka a moderátorka Monika Absolonová...
13.08.2017

Petr Havlíček si užívá dovolenou s rodinou

Naším dnešním VIP hostem na telefonu byl výživový poradce Petr Havlíček. Jak si užívá volno s rodinou a co nového chystá ve svém oboru?
06.08.2017

Olga Lounová tráví dovolenou ve smyku!

Dnešním VIP hostem byla nejen zpěvačka, ale také závodnice v driftech Olga Lounová. Co chystá na léto a jaký je její největší koníček?
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.