V Nikaragui žijí sladkovodní žraloci

Publikováno: 17.07.2017 08:51
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Střední Ameriky, přímo do Nikaragui. Nejen, že zde můžete vidět mnoho krásných přírodních scenérií, ale také jednu velkou zajímavost, a to žraloky, kteří si zvykli na sladkou vodu.

Kdybyste měli cestu do Střední Ameriky, konkrétně do Nikaragui, bude se vám hodit tamější měna, jmenuje se Nikaragujská córdoba a taky španělský slovník.

Ve Střední Americe jsme dlouho nebyli, tak jsem rád, že můžeme zase nakouknout do této pozoruhodné oblasti. Nikaragua lezí mezi Karibikem a Pacifikem, sousedí s Hondurasem a Kostarikou. Celou tou zemí se táhne pohoří Kordillery, jsou tu sopky, nádherné sopky a současně trošku nebezpečné. V podstatě je to velmi chudý stát, který se v 80. letech potýkal třeba s takovou sérií různých převratů a podobně. Země se postupně dává dohromady a dnes je to zajímavý vývozce kávy, mořských plodů, cukru, hovězího masa a třeba zlata.

A co tě tam nejvíc zaujalo?

Třeba městečka a nebo větší města. Hlavní město je Managua. Já jsem si velmi oblíbil Granadu. To je takové poměrně malé město, které je blízko jezera stejného jména - Nikaragua, a tam najdeme třeba vulkány a národní parky. Národní park Volcan Masaya je úžasný a vzpomínám na svoji cestu k tomu kráteru tohoto pozoruhodného vulkánu. Najdeme zde i národní park Archipelago Zapatera, což vypadá jako kdyby to mělo být nějaké souostroví, ale ve skutečnosti je to v podstatě sopka. A také je tu ostrov v jezeře Nikaragua.

A jak je to jezero velké a co o něm víš zajímavého?

To jezero má 8430 kilometrů čtverečních. A když už sem turisté zajedou, tak hlavně proto, že si vyslechnou příběh. A ten příběh spočívá v tom, že to jezero bylo kdysi dávno přehrazeno tektonickými procesy, vzniklo takové nové pohoří, a tím pádem se oddělila země od oceánu. A tady zůstala oceánská voda, která se ale postupně, tím, že se oddělila od té veké oceánské plochy, stala sladkou. A to nejzajímavější, vrcholná informace z tohoto prostoru, je to, že tady zůstali žraloci, a ti žraloci si zvykli na tu sladkou vodu, takže dneska jsou to sladkovodní endemičtí žraloci, kterých se tady všichni na jedné straně obávají a na druhé straně je to velké turistické lákadlo. A je tady mnoho a mnoho aktivit místních, aby přitáhli turisty z celého světa.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

24.07.2017

Focení tekoucí lávy překazila Jirkovi Kolbabovi policie

Jiří Kolbaba se už několikrát pokoušel vyfotit na Havaji tekoucí lávu. Vždy mu to ale překazili uniformované složky...
21.07.2017

Vídeň je pro mě napůl domovem, napůl luxusní exotikou

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do krásné, čisté a luxusní Vídně. Co zde obdivuje a proč si zde připadá jako doma?
19.07.2017

Vrchol evropské cesty prožil Jirka Kolbaba v Mariánských Lázních

Jirka Kolbaba za sebou má menší cestu po Evropě, jejím vrcholem byl ale zážitek v Mariánských Lázních.
18.07.2017

Katar je jako pohádka tisíce a jedné noci

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do pohádkově bohaté země, do Kataru. Čím vás může ohromit tato malá země?
14.07.2017

Kouzelné město Sirmione na jezeře Lago di Garda

I dnes jsme s cestovatelem Jirkou Kolbabou zůstali v Itálii, tentokrát jsme zamířili k jezeru Lago di Garda, kde se nachází kouzelné historické město Sirmione.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.