Nejznámější hora v Beskydech - Radhošť

Publikováno: 08.07.2017 10:52
Poslední zastávkou v Moravskoslezských Beskydech byla nejznámější hora této oblasti, Radhošť...

Dobrý skutek dnes můžete udělat na Pustevnách v Beskydech. Stojí tady Birell brána, kterou když projdete, přidá Birell 5 korun na účet Nezastavitelných, kteří se snaží žít aktivní život i se svým handycapem. A když vás Birell bránou projde hodně, bude to hodně peněz. Další formy pomoci pak najdete na www.nezastavitelni.cz. My se teď z Pusteven vydáme na Radhošť.

Přesně tak. Radhošť, nejznámější hora v Beskydech, nabízí výhled na celé Beskydy, Jeseníky, Malou a Velkou Fatru. Když se sem vyškrábete, tak se můžete podívat i na vzdálené Alpy. Rozhled je to naprosto jedinečný.

A jak vůbec souvisí hora s bohem Radegastem?

Když sem zavítali solunští misionáři Cyril a Metoděj, při příchodu na Velkou Moravu, tak oni svrhli tu původní zlatou sochu Radegasta, ta měla být podle legendy celá ze zlata, místo toho tady udělali kříž. Jenže ona ta socha neustále mluvila, i přesto, že byla ukrytá, a věštila budoucnost. A po mnoho staletí se sem lidé chodili ptát a získávat informace právě od boha Radegasta. Někdy jsou to moc hezké pověsti.

Mimochodem, tady jsou hodně zajímavé jeskyně.

Celý tento masiv je protkán velikými jeskyněmi, od Pusteven až na Radhošť. Představte si, že podle určitch informací, které, musím přiznat, jsou neověřené, měla vést veliká chodba z Pusteven až na Radhošť, kterou mohly jezdit i vozy tažené koňmi. Nebo třeba jeskyně Volařka, která je jednou z těch hlavních, které tady lidé navštěvují. V podzemí se ty bloky jeskynních útvarů neustále pohybují, takže během padesáti let se puklina, která existuje, může ztratit a naopak. Což je velmi zajímavé, obzvláště pro ty, kteří rádi řeší záhady.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

22.07.2017

Vodopád na přání v Českém Švýcarsku

Další zastávkou na cestě Děčínskem byla řeka Kamenice, po které jsme s Mirkem Tausigem dnes společně pluli. Co zajímavého z loďky můžete vidět a jaké překvapení na vás čeká?
22.07.2017

Procházkou Českým Švýcarskem přispějete na dobrou věc...

Mirek Tausig nás dnes zavedl do Českého Švýcarska. Prohlédněte si zdejší krásy a přispějte tím na dobrou věc...
15.07.2017

Dobré skutky v Obřím dole

Dnešní poslední zastávkou byl Obří důl, kde můžete celé léto přispět na dobrou věc...
15.07.2017

Jak Mirek Tausig uvízl na lanovce na Sněžku...

Mirek Tausig nás dnes vzal na lanovkou na Sněžku. On sám má z tohoto místa ale nepříjemnou zkušenost...
15.07.2017

Průměrná teplota na Sněžce je 0 stupňů

Dnes jsme se s Mirkem Tausigem vydali na nejvyšší horu Česka, na Sněžku. Poznejte blíže zdejší zajímavé stavby...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.