Národní kulturní památka Pustevny

Publikováno: 08.07.2017 10:50
Dnešní první zastávkou v pořadu Máme Česko ráááádi jsou pustevny v moravskoslezských Beskydech...

Máme Česko ráááádi dnes začínáme v moravskoslezských Beskydech na Pustevnách.

Pustevny se nacházejí od tisíce metrů nad mořem nahoru a patří mezi nejoblíbenější turistická střediska, protože se tady dá jezdit na kole, na lyžích, na běžkách, můžete sem vyjít pěšky a kdo nechce jinak, může i lanovkou.

Ten název Pustevny je od toho, že je tady pusto, prázdno?

Nene, ono to bylo od pousteven, to byly takové chýšky pro poustevníky, kteří tady žili už někdy od poloviny 18. století. Bylo to tady velice oblíbené, protože se sem málokdo dostal, takže tady měli klid, žili tady dlouhá léta až někdy do konce 19. století nebo poloviny 19. století. Jsou tady nádherné stavby od Dušana Jurkoviče. Lidé sem jezdí nejen za tou turistikou, ale i za architekturou. Bohužel, zrovna Libušín, jedna z těch stavbiček, která tady od tohoto architekta je, vyhořela. Celé toto místo, ta oblast, je vyhlášena Národní kulturní památkou.

A teď popojdeme k bohu Radegastovi?

Ano, ale musíme najít cestu, protože tady z těch Pusteven to sice vede přímo k bohu Radegastovi. No a na místě, o kterém mluvíme, stojí Birell brána a za každého, kdo jí projede, přidá Birell 5 korun na účet Nezastavitelných. Nezastavitelní žijí život aktivně se svým handicapem a podpořit je můžete i vy na www.nezastavitelni.cz.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

08.07.2017

Nejznámější hora v Beskydech - Radhošť

Poslední zastávkou v Moravskoslezských Beskydech byla nejznámější hora této oblasti, Radhošť...
08.07.2017

Bůh Radegast v Moravskoslezských Beskydech

Další zastávkou na našem putování Moravskoslezskými Beskydy byla socha boha Radegasta. Poznejte blíže tento žulový kolos...
01.07.2017

Obora Hvězda je nejkrásnější uprostřed zimy

Posledním pražským místem, kam nás dnes Mirek Tausig zavedl, byla obora Hvězda. Projděte s námi toto místo...
01.07.2017

Pikniková rozhledna Cibulka

Dalším místem, které jsme dnes v Praze s Mirkem Tausigem navštívili, byla rozhledna Cibulka. Poznejte ji blíže...
01.07.2017

Prokopské údolí svoji těžařskou minulost nezapře

Mirek Tausig nás dnes zavedl do Prokopského údolí. To bylo dříve těžebním místem, dnes si zde užijete zábavu i romantiku...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.