Muzeum všeho v Cholině

Publikováno: 24.06.2017 10:52
Mirek Tausig nás dnes pozval do pozoruhodného muzea, které najdete v obci Cholina...

Cílem pořadu Máme Česko ráááádi je dnes Olomoucko, provádí nás turista z povolání Mrek Tausig, který mi během písničky říkal, že navštívíme Cholinu, obec s velmi zajímavým muzeem. Co je tady k vidění?

Je tady muzeum, které každého přesvědčí, že i v místě, kde nemají žádnou extra specialitu, můžete udělat veliké muzeum. Tady totiž sebrali všechny možné věci z širokého okolí, mají tady exponáty od úplně miniaturních věcí přes to, jak se žilo, co se kde dělalo, jak se vařilo, pralo, stříhalo, všechny věci z domácnosti, všechny věci z pole, můžete se podívat i do školy - tabule, křídy, prostě všechno 200 let zpátky až do téměř současné doby. Potom jsou tady třeba uniformy nebo jídlo. Mají tady dokonce svatební koláče. Víte, co to je?

Tak ty malé svatební koláče znám, ale jak má vypadat velký svatební koláč?

Málokdo dnes už ví, že svatební koláč, který se dneska dělá, se dělá podle dávných a dácných zvyků. Musí být 30 - 40 centimetrů široký, musí být typově podobný frgálu a ti už manželé ho jí každý z jedné strany a uprostřed se sejdou. A v tom je ta manželská erotika - romantika.

A svatební koláč je tady v cholinském muzeu tou největší zajímavostí?

Ještě tady mají jednu opravdu velkou chloubu, a to je sbírka cestovatele Emila Holuba. Ten jednou navštívil Cholinu a tam moc se mu tady líbilo, že se rozhodl, že všechny své exponáty daruje místnímu muzeu. Přijďte se podívat.

 

Zdroj obrázku: MAFRA

01.07.2017

Prokopské údolí svoji těžařskou minulost nezapře

Mirek Tausig nás dnes zavedl do Prokopského údolí. To bylo dříve těžebním místem, dnes si zde užijete zábavu i romantiku...
24.06.2017

Rozhledna, z které nejde odejít....

Mirek Tausig nás zavedl na jednu z novějších rozhleden, která je ale zajímavá svojí polohou...
24.06.2017

Olomoucký půlmaraton se poběží až večer...

Právě dnes se v Olomouci běží už 8. ročník olomouckého půlmaratonu. Ten pořadatelé posunuli kvůli horku až na sedmou večer...
10.06.2017

Výbuch sopky na Islandu zastavil provoz na pražském letišti

Potřetí se dnes vracíme s Mirkem Tausigem na pražské letiště, tentokrát jsme porovnali, jaký rozdíl byl v pozorování letadel před a po roce 89. Bonusem byla i zajímavá historka...
10.06.2017

Historie letadel na Letišti Václava Havla Praha

Dnes zůstáváme na Letišti Václava Havla Praha, dalším tématem jsou letadla, která zde přistávala v minulosti a dnes.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.