Východní Turecko bylo příjemným šokem

Publikováno: 08.06.2017 08:51
Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Turecka. Ovšem ne do té části, do které jezdíme na dovolené, ale do východního Turecka, kde se mu velmi líbilo.

Dnes se s Jirkou Kolbabou vydáváme do Turecka. Ovšem ne do toho, které všichni známe z dovolených, ale do východního Turecka.

Já do té oblasti Kurdistánu, kde máme město Erzurum nebo Diyarbakır, Mardin, Van a podobně, jezdívám. Je tady jezero Van, tam jsou ty kočky, takové zvláštní kočky, každé oko má jiné barvy. To je naprosto pozoruhodná oblast. Když jsem jel poprvé do oblasti Kurdistánu, tak jsem jel možná i s nějakými předsudky a pak jsem byl překvapený, jaké etnikum tady najdeme, jakou kulturu tady najdeme.

Co je to hlavní, na co si vzpomeneš?

Třeba na panenské historické památky, které tady jsou a které bohužel brzo zmizí, proto jsem je jel nafotit. Oni tady v té lokalitě východního Turecka plánují výstavbu 22 přehrad a mnohé t památky zaplaví. Takže to, co jsem fotografoval, bude jednou velmi hodnotné, protože už to tady nebude. Jsou to stavby, které si spojujeme s tou dávnou historií světa. Já jsem byl i na západě Turecka, v těch typických lokalitách, kam jezdíme na dovolenou. Tam jsem si byl také lehnout na tu pláž a dojel jsem si do těch hor a byl jsem pochopitelně v Istanbulu a všude jinde, ale musím říci, že ten východ Turecka byl pro mě překvapivý, byl pro mě doslova šokem, ale příjemným.

Jirka chce říci takovou historku, která začíná skoro hrůzostrašně a nakonec se z toho vyklube krásný příběh.

V 11 v noci, za tmy, vejdu do svítícího obchodu, což je kadeřnictví. V tom kadeřnictví sedí několik chlapů, jeden je na křesle, ostatní čekají frontu. V 11 večer! Já tam přijdu jako cizinec, otevřu mapu a ptám se jich, jak se dostanu k hotelu. Jeden z těch chlapů, co čekal v té frontě, se zvedl a říkal, že mi pomůže. Anglicky mluvil tři slova, já jsem na něj chrlil anglicky, protože jejich jazyk bohužel neovládám. A on se mnou sedl v 11 hodin do auta, provezl mě celým městem, já jsem si pak ten hotel dal do navigace, a přivezl jsem ho zpátky. Ptal jsem se ho, kolik za to chce, čekal jsem, že si řekne 5 dolarů nebo 10 dolarů, ale on nechtěl vůbec nic, nic nepřijal a vrátil se zpátky do té fronty.

 

14.06.2017

Manchester je centrum módy a kultury

Jirka Kolbaba nám dneska představil město Manchester. Poznejte město módy, kultury, hudby a vzdělanosti blíže...
13.06.2017

Jirka Kolbaba se setkal se Santa Clausem

Dnes jsme s Jiřím Kolbabou vyrazili na Aljašku. Procestovali jsme nejen zajímavá a hlavní města, ale i město Santa Clause.
12.06.2017

Na Jirku Kolbabu na Jamajce mířili zbraní!

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na Jamajku. Pocity z první návštěvy sice nebyly pozitivní, další návštěvy je ale změnily...
09.06.2017

Chudý, ale šťastný Bhútán

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do chudé, přitom velmi šťastné země, do Bhútánu...
07.06.2017

Město Malaga je mimořádně silné a nezapomenutelné místo s atmosférou

Jirka Kolbaba nás pozval na další ze svých oblíbených míst, a to do španělské Andalusie, do města Malaga.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.