Slovensko láká návštěvníky hlavně horami

Publikováno: 19.06.2017 08:52
Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vydali na Slovensko, a to do Tater a Slovenského ráje, kde můžete pozorovat nejen krásné prostředí, ale i mnoho zvířat.

Co tě, Lenko, napadne, když se řekne Slovensko?

Brynza.

Dobře, i mě napadnou halušky s brynzou, Vysoké Tatry, Levoča, Košice. To mě okamžitě napadne. No a co nám o Slovensku poví Jirka Kolbaba?

Nemusíme jet vždy autem, vlakem nebo autobusem celou tu trasu, existuje také forma, o které jsem nedávno ani nevěděl, a to že můžeme v Česku naložit auto na vlak a nechat si ho odvézt do Košic. To jsem nedávno zjistil, tak to tady chci odprezentovat. Já tam jezdím do těch chráněných území, jsou tam nádherné javorové, bukové lesy, jsou tam hory, které mi pochopitelně nemáme. Máme nejvyšší kopec 1600 metrů, ale oni mají přes 2,5 kilometru. Jsou tam nádherná rašeliniště, druhově bohaté louky jsou například ve Slovenském ráji. Když jsem v horách, skoro vždycky vidím horské sviště. Teď, když jsem byl naposledy, tak jsem viděl mnoho kozorohů a mnoho zástupců vysoké, kteří tam běhají po těch horách. Je to nádherné, panenské místo.

Zmiňoval jsi Slovenský ráj, čím se pyšní?

Zejména horami. Za těmi tam jezdí nejen Češi, ale mnoho jiných národností. Jsou to rokliny, kaňony, jeskyně, nejen ta slavná Belianská, ale je tu mnoho jiných jeskyní. Jsou tu tiché vesničky, to musím říci, to mě zajímalo. Navštívit ty vesnice, zajít tam do restaurace, dát si nějakou slovenskou specialitu.

Ty jsi mluvil o svištích, ale co další živočichové?

Žijí tady medvědi, to si musíme uvědomit, že jsme v prostoru, kde žijí největší predátoři tohoto regionu. Vlci, rysi, kuny, je tu hodně vysoké zvěře. A už ti horští svišti, o kterých jsem hovořil, kteří to tady zábavně obohacují. Pískají a panáčkují, dávají pozor, když někde hrozí nějaké nebezpečí, třeba od dravého ptáka. Já jsem měl tu čest létat helikoptérou nad Tatrami. Musím říci, že v některých místech Tater a Slovenského ráje je to teď smutné po té, co to ady zasáhly ty větrné bouře. Ale ono se to snad zase brzo probere a ta příroda si pomůže sama.

 

26.06.2017

Češi žijící v krásném prostředí ostrova Roatán

Jirka Kolbaba se nám dnes přihlásil z Karibiku, z ostrova Roatán. Jak se mu zde líbí a jak si zde žijí lidé v českých vesnicích?
23.06.2017

Jirka Kolbaba zaplatil na Islandu 10 tisíc korun za rychlost

Dnes jsme hráli o mimořádnou prémii, kterou byl vůz Dacia Sandero, a tak jsme se automobilům věnovali i s Jirkou Kolbabou.
22.06.2017

Šanghaj je partnerským městem Prahy

Jirka Kolbaba si dnes zavzpomínal na svoji nedávnou cestu do Číny a povyprávěl nám o městě Šanghaj...
21.06.2017

Příroda, historie, moderní architektura i medvědi v Kanadě

Jirka Kolbaba nám dnes vyprávěl o rozlehlé Kanadě, kde našel pro focení mnoho zajímavých a krásných věcí...
20.06.2017

Většina památek světa je mrtvá, to ale neplatí pro Bhútán

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Bhútánu, kde byl nesmírně nadšený ze zdejších památek, které po tisíc let stále žijí...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.