Slovensko láká návštěvníky hlavně horami

Publikováno: 19.06.2017 08:52
Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vydali na Slovensko, a to do Tater a Slovenského ráje, kde můžete pozorovat nejen krásné prostředí, ale i mnoho zvířat.

Co tě, Lenko, napadne, když se řekne Slovensko?

Brynza.

Dobře, i mě napadnou halušky s brynzou, Vysoké Tatry, Levoča, Košice. To mě okamžitě napadne. No a co nám o Slovensku poví Jirka Kolbaba?

Nemusíme jet vždy autem, vlakem nebo autobusem celou tu trasu, existuje také forma, o které jsem nedávno ani nevěděl, a to že můžeme v Česku naložit auto na vlak a nechat si ho odvézt do Košic. To jsem nedávno zjistil, tak to tady chci odprezentovat. Já tam jezdím do těch chráněných území, jsou tam nádherné javorové, bukové lesy, jsou tam hory, které mi pochopitelně nemáme. Máme nejvyšší kopec 1600 metrů, ale oni mají přes 2,5 kilometru. Jsou tam nádherná rašeliniště, druhově bohaté louky jsou například ve Slovenském ráji. Když jsem v horách, skoro vždycky vidím horské sviště. Teď, když jsem byl naposledy, tak jsem viděl mnoho kozorohů a mnoho zástupců vysoké, kteří tam běhají po těch horách. Je to nádherné, panenské místo.

Zmiňoval jsi Slovenský ráj, čím se pyšní?

Zejména horami. Za těmi tam jezdí nejen Češi, ale mnoho jiných národností. Jsou to rokliny, kaňony, jeskyně, nejen ta slavná Belianská, ale je tu mnoho jiných jeskyní. Jsou tu tiché vesničky, to musím říci, to mě zajímalo. Navštívit ty vesnice, zajít tam do restaurace, dát si nějakou slovenskou specialitu.

Ty jsi mluvil o svištích, ale co další živočichové?

Žijí tady medvědi, to si musíme uvědomit, že jsme v prostoru, kde žijí největší predátoři tohoto regionu. Vlci, rysi, kuny, je tu hodně vysoké zvěře. A už ti horští svišti, o kterých jsem hovořil, kteří to tady zábavně obohacují. Pískají a panáčkují, dávají pozor, když někde hrozí nějaké nebezpečí, třeba od dravého ptáka. Já jsem měl tu čest létat helikoptérou nad Tatrami. Musím říci, že v některých místech Tater a Slovenského ráje je to teď smutné po té, co to ady zasáhly ty větrné bouře. Ale ono se to snad zase brzo probere a ta příroda si pomůže sama.

 

20.06.2017

Většina památek světa je mrtvá, to ale neplatí pro Bhútán

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Bhútánu, kde byl nesmírně nadšený ze zdejších památek, které po tisíc let stále žijí...
16.06.2017

Jirka Kolbaba děkuje přírodě za příznivé počasí na cestách

Dnešek je dalším šťastným pátkem, a tak jsme se zeptali i našeho cestovatele jaké štěstí měl na svých cestách na počasí...
15.06.2017

Jirka Kolbaba je nejšťastnější na opuštěných ostrovech

Období dovolených je tady a mnoho z nás své volno stráví na pláži u moře, a tak nás zajímalo, jaké pláže lákají našeho cestovatele Jirku Kolbabu...
14.06.2017

Manchester je centrum módy a kultury

Jirka Kolbaba nám dneska představil město Manchester. Poznejte město módy, kultury, hudby a vzdělanosti blíže...
13.06.2017

Jirka Kolbaba se setkal se Santa Clausem

Dnes jsme s Jiřím Kolbabou vyrazili na Aljašku. Procestovali jsme nejen zajímavá a hlavní města, ale i město Santa Clause.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.