Ředitelka Státní plavební správy Kateřina Němcová: I plavci jsou účastníci plavebního provozu, musí tedy respektovat pravidla!

Publikováno: 05.06.2017 17:50
Hostem Kauzy dne byla tentokrát ředitelka Státní plavební správy Kateřina Němcová. Ta se Zuzaně Bubílkové rozpovídala o povinnostech, které musí řidič lodi nebo skútru splňovat. Nastínila také nejdůležitější pravidla. Podle Němcové mohou svou nevědomostí způsobit neštěstí i sami plavci, kteří předpisy vůbec neznají.

Plavci někdy zapomínají, že i oni jsou účastníky plavebního provozu. Podle ředitelky Státní plavební správy Kateřiny Němcové musejí plavci také respektovat pravidla. Nejvíce ohrožují sebe i ostatní nevhodným způsobem plavby. „I koupající se osoba je účastníkem plavebního provozu. To je nutné si uvědomit a málokdo z účastníků to ví. Je potřeba dodržovat jednoduché základní pravidlo, a to je nekřížit dráhu přijíždějícím plavidlům." Loni se na českých vodách stalo jen 20 nehod, z toho jen dvě byly hodnocené jako vážné. Přesto je podle Němcové na některých místech republiky vodní doprava už nepřijatelně hustá.

Když už k nehodě na vodní hladině dojde, její vyřešení je daleko obtížnější, než u podobné situace na silnici. Kateřina Němcová řekla, že pravidla pro dopravu na vodních tocích mají totiž spoustu výjimek a kritérií, která vstupují do hry. „My máme více druhů plavidel a zde se zohledňuje jejich ovladatelnost, takže například jiné pravidlo platí pro křížení plachetnice a plavidla se spalovacím motorem, jinak je to zase u křížení plavidla zcela bez pohonu a bez motoru." V loňském roce šetřila správa dvě závažné nehody. Jednou z nich bylo potopení přetíženého přívozu na Slapech. Druhou byla nehoda skútru a pramice na Orlíku, při které zemřela mladá dívka.

Řeč byla v Kauze dne také o maximální povolené rychlosti na vodní hladině. Tu zákon nedefinuje jednoznačně. „Na rozlehlých vodních plochách jako je orlická přehrada je stanoveno, že 50 metrů od břehu plavidlo musí plout desetikilometrovou rychlostí a pokud není vybavené měřičem rychlosti, pak v takzvaném výtlačném režimu."

12.06.2017

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná: Zákaz kamionů v Praze nám magistrát vyhlásil naschvál!

Hostem Kauzy dne byla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta Zuzaně Bubílkové řekla, že je jednou z hlavních příčin kolabující dopravy v kraji nedokončená dálniční síť. Dopravě směřující do Prahy podle ní nepřispívá ani magistrát hlavního města, který údajně jedná za účelem politického úspěchu. Řeč byla také o budoucnosti záchytných parkovišť. S parkováním u nádraží si podle Jermanové musí poradit samy obce.
08.06.2017

Zakladatel Realistů Petr Robejšek: Přeběhlíky si budeme vybírat!

Hostem Kauzy dne byl zakladatel strany Realisté Petr Robejšek. Ten ve vysílání jasně potvrdil, že by jeho partaj byla ochotná přijímat další přeběhlíky. Řeč přišla také na jeho optimistickou předpověď. Robejšek je přesvědčený, že mají Realisté ve volbách šanci dosáhnout dvouciferného výsledku.
07.06.2017

Místopředseda ČSSD Petr Dolínek: Sobotka zůstane v čele!

Hostem Kauzy dne byl místopředseda ČSSD Petr Dolínek. Ten se v rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou vrátil k průzkumu, který sociální demokracii v neděli přisoudil čtvrté místo s 10 procenty. Strana kvůli výsledku měnit předsedu neplánuje. Dolínek také zdůraznil, že partaj během vládnutí odvedla spoustu dobré práce.
06.06.2017

Právník Jan Černý: Bouchači spíš konflikt vyvolají, lepší jsou psychologové!

Hostem Kauzy dne byl právník Jan Černý, který se rozpovídal o tom, že členové antikonfliktního týmu, který má v Praze dohlížet na dodržování zákazu kouření a pití alkoholu na veřejných místech, ve skutečnosti nemají žádné speciální pravomoci. Podle práva totiž do člověka nesmí ani strčit. Bránit mu mohou jen svou pasivitou. Černý také pochybuje o tom, že bylo vhodné do antikonfliktních týmů rekrutovat pracovníky bezpečnostních agentur. Lepší by podle něj byli psychologové.
01.06.2017

Závodník Michael Vorba: Policejní superauto není pro každého. Češi jsou agresivní řidiči!

Hostem Kauzy dne Rádia Impuls byl závodní jezdec a automobilový instruktor Michael Vorba. Ten šéfredaktorovi Mladé fronty Dnes Jaroslavu Pleslovi řekl, že se policejní supersport BMW i8 může v rukou neproškoleného amatéra proměnit v nebezpečnou zbraň. Zároveň prohlásil, že se řada českých řidičů na silnici chová agresivně. Ve služebním supersportu v pondělí havaroval proškolený policista. Za nehodu údajně mohly náhlé zdravotní komplikace. Podle spekulací některých médií ale za volantem seděl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.