Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš: Z PANTHEONU NÁRODNÍHO MUZEA ZMIZÍ I ČAPEK

Publikováno: 19.06.2017 17:50
Hostem Kauzy dne byl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Ten prozradil, že chce dát Pantheonu v historické budově jasnou koncepci. Po rekonstrukci by měl mít stejnou podobu, jako za první republiky. Řeč byla také o tom, jakým způsobem bude stará budova muzea propojená s tou novou.

Ve společenských a kulturních kruzích to vře. Ruku v ruce s rekonstrukcí celé budovy změní podobu i Pantheon Národního muzea. Měl by vypadat stejně jako za první republiky. Změní se i busty a sochy a někteří velikáni zmizí. Pryč bude muset jít i busta Karla Čapka. „My nehodnotíme, jestli Karel Čapek je nebo není významný. My se snažíme najít nějakou časovou přímku, za kterou už nejdeme a ten Karel Čapek, ač to byla významná osobnost našich dějin, tak do toho Pantheonu byl dosazený v koncepci 60. let," vysvětlil generální ředitel muzea Michal Lukeš s tím, že základní myšlenkou je vrátit podobu Pantheonu do doby, než začalo politické odstraňování a přidávání bust a soch.

Probíhající velkolepá rekonstrukce Národního muzea představí obě centrální budovy v novém světle. Podle generálního ředitele Michala Lukeše vznikne unikátní koncepce, která povede návštěvníky od historie až k současnosti. „Od začátku to plánujeme jako propojení dvou budov, staré a nové. Budou propojené technologicky a návštěvnicky, zároveň na sebe navážou tematicky a výstavně. Expozice ve staré budově budou končit 19. stoletím a 20 století bude umístěné v bývalé Sněmovně národů."

22.06.2017

SMAŽENÝ KOBLIH JE ÚHLAVNÍ NEPŘÍTEL, říká žlučník Lubomíra Zaorálka v Rádiu Impuls

Hostem Kauzy dne byl ministr zahraničí a nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten promluvil o rysech předvolební kampaně i o tom, kam chce jít sociální demokracie dále.
21.06.2017

ZPOVĚDNÍ TAJEMSTVÍ JE POSVÁTNÁ VĚC, NIC BYCH NEVYKECAL, říká kněz Zbigniew Czendlik

Hostem Kauzy dne Rádia Impuls byl římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik. Ten řekl, že vrazi a zločinci ke zpovědi do kostela nechodí. Výjimku tvoří pouze kriminálníci na sklonku života. Czendlik dále prohlásil, že lidé mají problém s odpouštěním vlastních hříchů. Nakonec se velmi pozitivně vyjádřil k unikátnímu online projektu „Zpovědnice“, do kterého se zapojilo i Rádio Impuls.
20.06.2017

Parkovací místa budou, slib dodržíme, ujišťuje primátorka Prahy Adriana Krnáčová

Hostem rozhovoru byla primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Té se v Kauze dne Zuzana Bubílková ptala na parkování v Praze, ​nový tunel a dokončení pražského okruhu. Závěrem došla řeč také na situaci uvnitř hnutí ANO.​
15.06.2017

Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček: Máslo bude rekordně drahé ještě pár měsíců, pak mírně zlevní

Hostem Kauzy dne byl předseda Českomoravského svazu mlékárenského, Jiří Kopáček. Ten řekl, že se máslo extrémně zdražilo kvůli vysoké poptávce ze zahraničí a nedostatku mléka s vysokým podílem tuku. Loňské ceny byly podle něj abnormálně nízké. Na stejné hodnoty se tedy podle jeho odhadu tato potravina nedostane. V následujících měsících ji čeká snížení na hodnotu okolo 38 korun.
14.06.2017

Jiří Pospíšil: EU je arogantní, ale pořád je lepší, než Rusko!

Hostem Kauzy dne byl europoslanec Jiří Pospíšil. Ten prohlásil, že je řízení pro porušení unijní legislativy jen zastíracím manévrem, který má zakrýt, že kvóty nefungují. Řeč byla také o tom, že postihy za nedodržování kvót můžou české občany proti unii popudit, což může pomoci Rusku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.