Historie letadel na Letišti Václava Havla Praha

Publikováno: 10.06.2017 10:51
Dnes zůstáváme na Letišti Václava Havla Praha, dalším tématem jsou letadla, která zde přistávala v minulosti a dnes.

Rádio Impuls pořádá nekonečný Festival úsměvů, dnes pokračujeme na Letišti Václava Havla Praha, o něm dnes mluvíme i v pořadu Máme Česko ráááádi. Mirku, co vy vlastně pamatujete za stroje?

Já když samozřejmě vezmu moje stáří nebo moje mládí, tak toho moc pamatovat nemůžu, protože v roce 37 tady létal Douglas DC-2, tím se tady letěl první let Piešťany - Praha, a to byla veliká sláva. To byla nádherná letadla a tehdy vrchol moderního létání.

Co to bylo za letadlo?

To byla letadla, do kterých když jste nastoupili, tak jste šli tím šikmým letadlem a až když se to vzneslo, tak teprve potom se to srovnalo do roviny. Ulétlo to asi 1400 kilometrů a musím říci, že tenkrát to byl vrchol. Dnes se stomu smějeme, ale tenkrát to bylo dílo, nádhera.

On se nedávno ten slavný let Piešťany - Praha, právě v rámci výročí otevření letiště, opakoval, letělo se ovšem moderní airbusem A319. Ten původní stroj, o kterém jste mluvil, už dnes asi nikde nelétá, že?!

Omyl. Dnes jsem se na to koukal, a v Jižní Americe se s těmito letadly, samozřejmě podobnými, prolétnout můžete. Já jen připomenu posluchačům film Kristián, kde tam Oldřich Nový lákal lidi na to Kairo. Představte si, já jsem si ten film zastavil a podíval jsem se, jak to letadlo do toho Kaira, do té Káhiry letělo. Ono mělo 5 mezipřistání. I když to letadlo nějakých těch 1500 kilometrů ulétlo, tak ono 5x přistávalo a vzlétalo, takže pro ty cestovatele do Káhiry to bylo hrozné.

Proč tolik mezipřistání?

Protože nastupovali lidé a dobírali benzín. Tenkrát ta turistika tolik nefrčela. Takže proto to dělali, jinak by tam to letadlo skoro nadvakrát doletělo.

Když se posuneme o těch 80 let k dnešku, tak jaké stroje na pražském letišti přistávají dnes?

Když si vezmete čínský Boeing 747, ta už sem létá nějakých 12 let, my se na to cargo chodíme koukat, před deseti lety jsme si to fotili, to byla nádhera. Loni sem začal létat airbus a380, což je jedno z těch největších letadel, ne-li úplně největší na světě. Ta doba od roku 37 až do dnešního dne je velmi dobře zdokumentovaná a každému doporučuji, aby se přišel podívat.

 

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

01.07.2017

Prokopské údolí svoji těžařskou minulost nezapře

Mirek Tausig nás dnes zavedl do Prokopského údolí. To bylo dříve těžebním místem, dnes si zde užijete zábavu i romantiku...
24.06.2017

Muzeum všeho v Cholině

Mirek Tausig nás dnes pozval do pozoruhodného muzea, které najdete v obci Cholina...
24.06.2017

Rozhledna, z které nejde odejít....

Mirek Tausig nás zavedl na jednu z novějších rozhleden, která je ale zajímavá svojí polohou...
24.06.2017

Olomoucký půlmaraton se poběží až večer...

Právě dnes se v Olomouci běží už 8. ročník olomouckého půlmaratonu. Ten pořadatelé posunuli kvůli horku až na sedmou večer...
10.06.2017

Výbuch sopky na Islandu zastavil provoz na pražském letišti

Potřetí se dnes vracíme s Mirkem Tausigem na pražské letiště, tentokrát jsme porovnali, jaký rozdíl byl v pozorování letadel před a po roce 89. Bonusem byla i zajímavá historka...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.