Turista v Myanmaru nepocítí utrpení místních

Publikováno: 16.05.2017 08:53
Jirka Kolbaba nás dnes pozval do země, která se v posledních pár letech snaží o svobodu, do Myanmaru...

Chcete trochu zklidnění a exotiky? Můžeme vám nabídnout Barmu. Považte, že my budeme mít dneska v Česku 2 stupňů, ale v barmské Mandalaji, tak tam hlásí 36 stupňů. Jirka Kolbaba se nám hlásí.

Připomeňme, že Barma je totéž, co Myanmar. Myanmar je modernější označení. Je to izolovaná země, když já jsem zde kdysi byl, tak tu vládla taková militantní vláda. Teď se naštěstí všechno uvolňuje, je to velice přitažlivá země pro turisty. Najdeme zde neuvěřitelné množství památek a tou hlavní je určitě slavná Shwedagon Pagoda, ta zlatá pagoda.

Tak nám o ní pověz. Kde ji najdeme, jak vypadá, jak je stará...

Nachází se na kopci, který se jmenuje Singuttara u Královského jezera v hlavním městě Rangúnu. Je ozdobena zlatými lístky, takže neuvěřitelným způsobem září do dálky, a to hlavně, když svítí slunce. Říká se, že na špici je 6000 diamantů a drahokamů a lidé tam vzhlíží a že v základech je mnoho památek na Budhu. A co se týče stáří té pagody, tak tady jsou velké otazníky, ale říká se, že někdy mezi šestým a desátým stoletím. Ví se, že byla dostavěna v patnáctém století. Je to velmi posvátná stavba.

Ty jsi hned v úvodu mluvil o tom nevstřícném vojenském režimu.

Je to pravda. V době, kdy já jsem tam byl, což je přeci jen pár let zpátky, to bylo velmi smutné místo, protože jsem třeba viděl děti, které musely stavět silnice a ta vojenská junta to tady držela velmi zkrátka, ten režim nebyl demokratický. Od roku 2012 se Myanmar otevřel světu a přes několik krizí a různých bojůvek a protestů se stále více propracovává k demokratickému řešení. Doufejme, že dnes už lidé netrpí. Turista to ale nikdy nepocítí, o turistu je tady vždycky skvěle postaráno. Já mám z této země nádherné zážitky.

 

18.05.2017

Niagarské vodopády byly zdolány v sudu i po provaze

Jirka Kolbaba zpívá: "Niagaru znám." Niagarské vodopády zná opravdu moc dobře, a tak nás sem právě dnes zavedl.
17.05.2017

Město Porto není známé jen přístavem, ale hlavně vínem

Dnes jsme s Jiřím Kolbabou zůstali v Evropě, vypravili jsme se totiž do portugalského města Porto.
15.05.2017

Zvířata na Galapágách je třeba chránit

Jiří Kolbaba nás dnes zavedl na Galapágy a rozpovídal se o místní zajímavé fauně.
12.05.2017

Štěstím pro mě bylo fotografovat polární záři

Je šťastný pátek a cestovatel Jirka Kolbaba občas zatouží, aby měl štěstí třeba při svém focení, které tolik miluje...
11.05.2017

Washington je slavnostní, čisté a klidné město

Plánujete cestu do Ameriky? Pokud vás zajímá centrála americké politiky, Washington, jste u nás dnes správně.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.