Trojité štěstí Jirky Kolbaby

Publikováno: 19.05.2017 08:51
Další šťastný pátek je tady a my jsme zjistili, že štěstím může být i to, když se člověk třikrát po sobě dostane třeba na Antarktidu.

Takové štěstí měl Jirka Kolbaba a umí o tom vyprávět.

Rád se o to své cestovatelské štěstí podělím. Do Antarktidy jsem se dostal dokonce třikrát v životě a nechápu, jak se to tak mohlo podařit. Poprvé to bylo v roce 2001. Dostala se ke mě informace, že se tam dá dojet ruským ledoborcem, tak jsem této nabídky využil a cítil jsem se opravdu obdarovaný, cítil jsem se šťastný, protože jsem objevil místo na světě, které mi úplně změnilo život. To celé považuji za jedničku mého cestování po této planetě. Bylo to něco úchvatného. Pak přišla druhá cesta a zase to bylo docela štěstí, protože se mi podařilo usmlouvat generály argentinské armády, aby mě tam vzali argentinskými letadly, také helikoptérami a dostal jsem se dokonce na českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela.

A do třetice, Jirko?

Rok na to jsem měl opět štěstí, když mě Poláci pozvali na jachtu a najednou se člověk ocitně v Antarktidě potřetí, a to nejdobrodružnějším způsobem. Je to něco úžasného. Já to považuji za štěstí, protože tady jsem tomu nijak zvlášť ani nepomohl. Možná jenom touha, sen a zbytek byla velká dávka štěstí. Ono to tak v našem životě je, že něco přikládáme vlastní píli, vlastnímu úsilí, souhře náhod a něco tomu štěstí. Já si myslím, že každý z nás si to štěstí nakonec vychutná, když přijde.

Proč považuješ Antarktidu za takový ráj?

Je to z několika důvodů, ale ten hlavní, abych to řekl stručně, je ten, že je to jediné místo na světě, kde se zvířata nebojí člověka, kde nemají zakódováno, že jim ubližujeme. Je to také místo, které není ovlivněno lidskou civilizací, naší kulturou, která dost často zanechává v mnoha místech světa nějaké odpady a známky svého působení. Ale tady to není, tady je to o syrové přírodě. A to mě nesmírně baví.

22.05.2017

Seychelské ostrovy byly původně domovem pirátů

Zítra hrajeme ve hře Haló, tady Impulsovi o 60 tisíc korun. To jsou velmi slušné peníze, které by mohly být základem třeba pro cestu na Seychely...
18.05.2017

Niagarské vodopády byly zdolány v sudu i po provaze

Jirka Kolbaba zpívá: "Niagaru znám." Niagarské vodopády zná opravdu moc dobře, a tak nás sem právě dnes zavedl.
17.05.2017

Město Porto není známé jen přístavem, ale hlavně vínem

Dnes jsme s Jiřím Kolbabou zůstali v Evropě, vypravili jsme se totiž do portugalského města Porto.
16.05.2017

Turista v Myanmaru nepocítí utrpení místních

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do země, která se v posledních pár letech snaží o svobodu, do Myanmaru...
15.05.2017

Zvířata na Galapágách je třeba chránit

Jiří Kolbaba nás dnes zavedl na Galapágy a rozpovídal se o místní zajímavé fauně.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.