Kelčský Javorník byl rozhlednou už za Rakouska-Uherska

Publikováno: 29.04.2017 10:50
Cílem dnešního pořadu Máme Česko ráááádi je Morava, konkrétně Zlínský kraj. Vysílá s námi turista z povolání Mirek Tausig, který nás zve na rozhlednu Kelčský Javorník.

Přiznám se, že mi to nic moc neříká, kde to je?

Kelčský javorník je území obce Rajnochovice, asi 20 kilometrů severně od Zlína. Nachází se ve výšce asi 1000 metrů nad mořem, možná malinko níže. Rozhledna je velmi pěkná, vyšlápneme na ní asi po 160 schodech, vysoká je něco kolem 30 metrů.

A kde se ta rozhledna v této lokalitě vzala?

On tady byl původně trigonometrický bod, už někdy začátkem 19. století, odtud se měřily mapy už pro Rakousko-Uhersko a zaměřovaly se tady další cíle. Takže toto místo bylo takové "rozhlednové" už před dvěma sty lety. A asi před deseti lety se začalo uvažovat o tom, že se tady vytvoří rozhledna a Podhostýnský mikroregion vypsal výběrové řízení, udělal výběr návrhů a v roce 2012 tady postavili tuto nádhernou rozhlednu.

Takže je to v podstatě nová rozhledna. Vy, jako expert na rozhledny v České republice, jste nahoře určitě byl, takže nám můžete krásně zprostředkovat výhled. Co všechno je odtud vidět?

Můžeme se podívat na celé Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník, Javorníky, hrad Buchlov, Chřiby, a když budete mít dalekohled, dokonce i na Malou Fatru dohlédnete.

Nepřekážejí výhledu okolní stromy?

Máte pravdu, že každá rozhledna se s tím trochu potýká, tady to ale vyřešili velice pěkně, a to tak, že tu rozhlednu stylizovali tak, aby člověk, který leze nahoru, měl možnost podívat se mezi stromy během výstupu na všechny strany.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org, Loslhotos

29.04.2017

Zámek ve Vizovicích je malý Versailles

Mirek Tausig nás pozval na další místo zlínského kraje, a to na překrásný zámek ve Vizovicích.
22.04.2017

Jindřišská věž v Praze

Poslední dnešní pražskou zastávkou byla známá Jindřišská věž. Co jste o ní ale pravděpodobně nevěděli? Dozvíte se z úst Mirka Tausiga...
22.04.2017

Výhled z pražského Vítkova

Možná právě v tuto chvíli přemýšlíte, kam vyrazíte s rodinkou na výlet. My jsme dnes s Mirkem Tausigem v Praze, naší další zastávkou je Vítkov.
22.04.2017

Motýli v Botanické zahradě v Troji

Mirek Tausig nás dnes pozval do skleníku Fata Morgana v Praze, kde se v současné době můžete projít mezi motýly...
15.04.2017

Keltové v Dobšicích

Mirek Tausig nám dnes představil Dobšice, město, kde můžete jít po stopách Keltů...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.