Výhled z pražského Vítkova

Publikováno: 22.04.2017 10:51
Možná právě v tuto chvíli přemýšlíte, kam vyrazíte s rodinkou na výlet. My jsme dnes s Mirkem Tausigem v Praze, naší další zastávkou je Vítkov.

Po kom se tento kopec jmenuje?

Pojmenován je po Vítkovi z Hory. To byl úplně obyčejný měšťan, který tady měl nějaké vinice. Ještě bych doplnil, že Vítkov je vysoký 270 metrů, čímž se řadí mezi nejvyšší kopce v Praze. Nachází se mezi Karlínem a Žižkovem, takže když někde uslyšíte vrch Žižkov, tak je to Vítkov.

Na Vítkově stojí obrovská jezdecká socha Jana Žižky a taky je tam národní památník. Připomeneš nám jeho minulost?

On byl sice původně vystaven jako památník uctění československých legionářů, jenže později se předělal na Gottwaldovské mauzoleum, naštěstí byl Gottwald později zpopelněn, ale to pohřbívání státních úředníků tady trvalo až do roku 89. Dneska už je to trochu veselejší osud, je tady expozice křižovatek české a československé státnosti, takže dneska už je to zajímavější.

A co ten výhled?

Ten je opravdu dominantní, nádherný. Navíc, je to asi tři roky, co se tady kromě expozic udělala ve druhém patře ještě kavárna. Ještě existuje tzv. třetí patro, to je přístupné po schodech nebo výtahem, kam vyjedete za speciální vstupné na střechu toho památníku, na úplný vrchol, ještě asi 20 metrů nad toho Jana Žižku a je odtud nádherný rozhled po celé Praze. Doporučuji.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org, Ondřej Kořínek

29.04.2017

Zámek ve Vizovicích je malý Versailles

Mirek Tausig nás pozval na další místo zlínského kraje, a to na překrásný zámek ve Vizovicích.
29.04.2017

Kelčský Javorník byl rozhlednou už za Rakouska-Uherska

Cílem dnešního pořadu Máme Česko ráááádi je Morava, konkrétně Zlínský kraj. Vysílá s námi turista z povolání Mirek Tausig, který nás zve na rozhlednu Kelčský Javorník.
22.04.2017

Jindřišská věž v Praze

Poslední dnešní pražskou zastávkou byla známá Jindřišská věž. Co jste o ní ale pravděpodobně nevěděli? Dozvíte se z úst Mirka Tausiga...
22.04.2017

Motýli v Botanické zahradě v Troji

Mirek Tausig nás dnes pozval do skleníku Fata Morgana v Praze, kde se v současné době můžete projít mezi motýly...
15.04.2017

Keltové v Dobšicích

Mirek Tausig nám dnes představil Dobšice, město, kde můžete jít po stopách Keltů...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.