Vodopády na Islandu

Publikováno: 21.04.2017 08:52
Jirka Kolbaba nám dnes vyprávěl o těch nejznámějších vodopádech na Islandu...

Teď mimořádný výšlap k vodopádům, protože Island a vodopády a Kolbaba, to patří k sobě a já předpokládám, že už jsi dávno spočítal, kolik jich je.

Rád bych je někdy spočítal, ale to nejde spočítat. Tam je těch vodopádů ne stovky, ale tisíce. To je jediné místo na světě, kde se podívám kolem sebe a mohu vidět odhadem třeba dvanáct, patnáct vodopádů. A já mám ty vodopády nesmírně rád, protože jsou fotogenické, protože v zimě jsou často omrzlé, na podzim zase plné barevné vegetace, která je okolo těch vodopádů. I v létě jsou zajímavé, i když to je takové už monochromní, to mě tolik nebaví ta bílá voda v té zeleni.

A kdybys měl vybrat ty nejznámější?

Vyjmenuji takové ty chronicky známé, které zajímají turisty. Goðafoss neboli božský vodopád. Gullfoss neboli zlatý vodopád. Seljalandsfoss, to je ten vodopád, za který můžeme projít. Dettifoss, to je jeden z nejmohutnějších vodopádů, které můžeme na Islandu vidět. Dynjandi je zajímavý vodopád na severu. Já mám rád vodopád Aldeyjarfoss, který jsem fotil v létě, ale teď nedávno před pár týdny jsem u něj byl zase v zimě. Byl omrzlý, propracoval jsem se tam terénním autem a bylo to na hraně, pak jsem tam sklouzl nebo spíš spadl doslova k tomu vodopádu, protože tam byl všude led. A já jsem měl příležitost vyfotit mimořádný vodopád, který naprosto miluji.

Na Islandu je prý i nejmohutnější evropský vodopád.

Říká se, že to je Dettifoss, že je to jednička, maximálně dvojka v Evropě. On má 100 metrů šířku a asi 45 metrů má výšku a průtok je tam 500 metrů krychlových za sekundu. Já jsem se někde dočetl takovou statistiku nebo přirovnání, že tady za vteřinu proteče 5 Vltav. Opravdu je to o tom, že do té stometrové hloubky padá ta voda, do takového poměrně úzkého koryta a nahoru se zdvihá vodní tříšť. A když svítí slunce, tak mám několik zajímavých záběrů s duhou nebo dokonce dvěmi duhami nad sebou. Tak to je velmi kouzelný vodopád.

 

26.04.2017

Noční procházka New Yorkem

Jirka Kolbaba se nám dnes přihlásil z New Yorku. Jak si užívá zdejší krásy velkoměsta a kdy má procházky po něm nejraději?
25.04.2017

Výborná vína jihoafrické republiky

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Jihoafrické republiky, kde jsme společně ochutnali ta nejlepší místní vína...
24.04.2017

Nebezpečná i krásná řeka Okavango

Jiří Kolbaba nás dnes zavedl k řece Okavango. Poznejte blíže její krásnou i nebezpečnou přírodu...
20.04.2017

Slavné silnice světa

Jirka Kolbaba nás dnes provezl po legendárních silnicích světa. Poznejte je s námi...
19.04.2017

Svatá Lucie v Karibiku

Do Čech se vrátila zima, a tak jsme se dnes vydali s Jiřím Kolbabou do tepla. Naším dnešním cílem je ostrov Svatá Lucie v Karibiku...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.