Surinam a Francouzská Guyana

Publikováno: 20.03.2017 08:51
Ani dnes nechybí naše cestovatelská chvilka s Jirkou Kolbabou. Tentokrát jsme vyrazili na Surinam a do francouzské Guyany...

Komentovat a navštívit krásné kouty na planetě Zemi je prostě báječná práce, a tu má Jirka Kolbaba. Zatočím globusem a píchnu prstem na Surinam. Kde ho najdeme?

Surinam je přímořský stát na pobřeží Atlantiku. Tam, kde je Brazílie, Francouzská Guyana. Hlavní město je Paramaribo, a když jsem se zde objevil, byl jsem úplně dojatý, protože jsem léta předtím ani nevnímal, že něco takového existuje, takové pozoruhodné místo v severní Amazonii. Toto místo kdysi osídlili Španělé, posléze zde byli Britové a nakonec Nizozemci a já jsem tady obejvil černochy z Buše. Tady žijí Afričané, kteří sem byli kdysi přivezeni na otrockou práci, posléze utekli do vnitrozemí. Zajímavostí možná může být že od roku 1920 do 90. let minulého století toto místo velmi intenzivně ovládali Holanďané.

A máš pocit, že je tam ten holandský vliv pořád cítit?

To mě velmi překvapilo, oni tady mluví nizozemštinou. Já bych to nepoznal, že to je čistý, nádherný, nezničený jazyk, to mi řekli až Nizozemci, se kterými jsem se tady potkal. Potkal jsem se tady s turisty z Holandska, oni říkali, že je zvláštní, že ten jejich jazyk už doznal tolika změn, že se tam přidávají různé anglikanismy a novotvary, ale ta nizozemština na tomto místě je naprosto čistá, naprosto panenská, že něco takového nečekali. Z toho titulu můžu říci, že ano, je tu nizozemština a ta nizozemská kultura tady stále cítit významně je.

A ty jsi zůstal jenom v Surinamu a nebo jsi ještě cestoval nebo přicestoval z okolních zemí?

Tak já jsem přijel do Surinamu z Guyany a ještě předtím jsem byl několik týdnů na karibských ostrovech a pak jsem pokračoval dál do Francouzské Guyany. Tam máme to město Korou. Ve městě Korou je centrum planetárních objevů, takže odtud startují ty rakety Ariane, takové ty francouzské rakety. A to asi nejpozoruhodnější místo ve Francouzské Guyaně bude vulkanický ostrov, kterému se přezdívá Ďábelský ostrov. To je přesně ten, kde kdysi dávno otevřeli trestaneckou kolonii, zahájil to tam Napoleon III. a já jsem se do té trestanecké kolonie, do těch zbytků těch staveb, jel podívat. To je vyhlášené turistické místo ve Francouzské Guyaně.

 

22.03.2017

Pietní místo ve Vysokých Tatrách

Jirka Kolbaba nám dnes představil místo s hlubokým významem i varováním pro všechny. Vracíme se do Vysokých Tater...
21.03.2017

Popradské pleso

Dnes jsme s Jiřím Kolbabou navštívili místo, které pro nás není až tak vzdálené. Bylo jím Popradské pleso na Slovensku...
20.03.2017

Království Tonga

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do království Tonga. Poznejte blíže toto přátelské místo...
16.03.2017

Bali - ojedinělé místo na světě

Jiří Kolbaba nám dnes představil domorodce na ostrově Bali. Poznejte blíže jejich zajímavou víru...
15.03.2017

Splněná cestovatelská přání ve městě Fás

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Maroka, přímo do města Fás, kde si splnil jeden ze svých cestovatelských snů...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.