Miroslav Žbirka: Vyléčily mě gramofonové desky

Publikováno: 07.03.2017 09:57
Hostem na Rádiu Impuls byl zpěvák Miroslav Žbirka, který bude jednou z hlavních hvězd Českého mejdanu s Impulsem 2017. Podívejte se na video!

 

Muzikant Miroslav Žbirka bude na Českém mejdanu 2017 a dnes přišel na přátelskou návštěvu Impulsových. Dobré ráno.

Dobré ráno.

Jak se daří?

Je to v pořádku.

Jak se ti líbil loňský Český mejdan s Impulsem?

Dobré to bylo. Byla plná hala, Múr našich lások a všichni zpívali.

My jsme se dozvěděli, že s tebou bude zpívat Martha?

Tak ona se mnou zpívá například i písničku Čo bolí to prebolí.

Ale tentokrát na Českém mejdanu?

Jistě, protože pokud chceme zahrát i tuto skladbu, tak bez ní bych nemohl. Ale nevím, jestli víte, já už jsem to několikrát říkal na koncertech, že tato písnička má různá využití. Já jsem jednou seděl doma a koukal na hokej, takový napínavý zápas, a oni odnášeli hráče soupeře na nosítkách. A zahráli mu k tomu Čo bolí, to prebolí. Tak tomu říkám, že se dá píseň různě použít a využít, ale toto mě překvapilo.

Máš už teď připravené nějaké speciální překvapení na Český mejdan?

Já sice už myslím na Vánoce, protože já budu shodou okolností pěkně rozběhnutý, protože mám asi čtyři vánoční symfonické koncerty, takže v tom období se mám na co připravovat. Ale rozbíhat teď, když se podívám z okna, i když ještě trochu trucuje, ale přijde jaro, vánoční debatu. Ale má to svojí logiku, na všechno je třeba se připravit. Ono se to zdá, ale za chvilku to bude a štěstí přeje připraveným. Takže například jedna z prvních věcí, které musím po té vaší otázce říci, je to, že budu muset ještě dnes zavolat Martě a říci, jí, že bych byl rád, kdyby se mnou zpívala na tom koncertě. To bude dobré, když o tom bude vědět.

Co Martha dělá?

Tak Martha má samozřejmě co dělat, stará se o děti a tak dále. Ale pravidelně s námi účinkuje, i kvůli této písničce. Já si neumím představit, že bych jí měl zpívat sám.

Vzpomeneš si na nejdelší kolonu ve svém životě?

To je dobrá otázka pro nás, co jezdíme sem a tam. Minule do Bratislavy, to je tak tři dny starý zážitek, jsme stáli 35 minut, i to potěší. Ale jde o to, že v tu chvíli plníte velmi dobrý úkol právě Vašimi dopravními zprávami, které se vyplatí poslouchat, protože informují o té situaci a člověk potom eventuelně zváží nějakou objížďku. Nebo nejvíc mě štve, když to auto stojí nebo se pomalu posouvá, to je psychologicky neúnosné.

A napsal jsi někdy v koloně písničku?

To je dobrý nápad, když budu chtít napsat nějakou naštvanou skladbu.

Meky, co ještě plánuješ kromě Českého mejdanu? Bude klidné léto?

Tak jak jsem říkal, když mluvíte o Českém mejdanu, už jsem si zapamatoval, že je to 16. únor. Ne, prosinec, chtěl jsem vás vystrašit (smích). Ne, víme, že tento koncert je v prosinci, kdy mám ještě koncerty v Brně a v Pardubicích a tak dále. A jsou také vánoční a Český mejdan je vánoční, takže mi to ladí dohromady a já se mám na co připravovat už teď, protože symfonický orchestr, to také není jen tak a váš mejdan, to bude zase velká hala, a je třeba tam odvést dobrý výkon a je třeba tam zazpívat něco jiného než v prvním ročníku. A musím se přiznat, byl jsem trochu nemocný, tak jsem teď přišel z takového trochu lenivého světa. Já jsem si doma pouštěl LP, všichni lítali, pracovali a já jsem si poslouchal LP desky, a tak jsem se rozmazlil, že už nemůžu poslouchat CD. Ale vracím se, měl jsem takový krátký výpadek a vracím se a teď hned poslouchám o takovém "menším" koncertě 16. prosince. Musím přepnout na jiný registr, musím se rozezpívat už teď.

Já jsem si pročítala internetové stránky, a tam byla krásná historka, jak se seznámili tvoji rodiče.

Tak ti se seznámili velmi jednoduchým způsobem, já myslím, že otec přes vojnu v Británii měl o čem přemýšlet, protože to vypadalo v těch chvílích, kdy on tam ještě byl a nebyla otevřená ta druhá fronta, ve které se potom zúčastnil toho vylodění ve Francii a tak dále, tak čekal, jak ta vojna dopadne, a vešel do jedné hospody v severním Londýně, zamyšlený, uviděl drink a tak ho vypil, aby se trochu povzbudil. Jenže to nebyl jeho drink, to byl drink mojí mámy. Ten jeho mu ještě nepřinesli, ale on na to šel příliš rychle. A tak se seznámili. On se pak půl hodiny omlouval a z toho vzniklo to seznámení. Škoda je, že ta hospoda už neexistuje.

A ty ses inspiroval tátou a se svojí Kateřinou ses seznámil stejně.

Nene, to bylo jinak. Ona zaklepala na dveře šatny, i když jsem si myslel, že v Lucerně za mnou do šatny nemůže přijít nikdo jiný, než člen týmu, tak jsem otevřel dveře. A tam stála Katka a požádala mě o rozhovor do studentských novin.

Já jsem nedávno na Facebooku viděl, že jsi byl v Londýně, a najdenou jsi vystavil krabičky léků a pak jsi oznámil, že máš zápal plic. Co se stalo, co se dělo?

No to mi oznámil ten britský doktor.

A to mi řekni, jaká je návštěva u britského lékaře?

On navštívil mě, já jsem ho raději zavolal k nám, protože se mi zdálo, že nějak pletu nohama, že to nemá ten správný rytmus. Tak jsem zalehl a on mě navštívil a projevil se jako typický Brit. Oni nějaké choroby neuznávají. Já nevím, jestli jste si všimli, jak Britové chodí oblečení, když je třeba minus šest stupňů. Oni mají krátké kalhoty, takže mě bylo trapné si mu stěžovat. A on když viděl, že mám horečku, která se blíží ke čtyřicítce, tak mě tak poplácal, že to bude dobré. A já jsem se ho takovým nejistým hlasem zeptal, jestli můžu pozítří odletět, jak to vidí. A on že samozřejmě. Ale já jsem nakonec odletěl asi za deset dní, já jsem nebyl schopný se postavit.

Já jsem se dozvěděl, že tě z Británie odvezl soukromý tryskáč.

Museli zasáhnout přátelé, kterým tímto děkuji, nebudu je jmenovat, protože Britové nezasáhli. Potom jsem se konečně dostal sem a tady ta diagnóza začala vypadat trochu konkrétněji, chvíli to ještě trvalo. Skončil jsem v nemocnici, z které jsem se potom dostal domů, kde jsem se chvilku dával dohromady. A potom jsem zjistitl, co jsou to antibiotika, protože já jsem měl takovou představu, že když si dám tolik antibiotik, jako jsem dostal, že jsem pevný chlap a nebude se mě žádná bakterie týkat. Tak jsem suverénně vyšel ven a zase jsem onemocněl. Na to mi pak doktor řekl, že jsem teď úplně zesláblý a dostanu každou nemoc, která jde kolem mě. Tak jsem ujistil, že to není tak, že když si když si naberete antibiotika, že se vám nemůže nic stát, ale naopak. To je ta spravedlnost. Takže to jsem zjistitl, znovu jsem ulehl a začal jsem poslouchat ty desky. Tak jsem se vykašlal úplně na všechno, protože jsem právě zjistil, že žádná spravedlnost neexistuje. A tím, že jsem poslouchal hudbu a nechal jsem na sebe působit ty správné písně, tak se do mě dostalo cosi pozitivního a zdá se mi, že už můžu tady u vás říci, že jsem se uzdravil.

Veškeré informace o Českém mejdanu s Impulsem i o vstupenkách naleznete ZDE.

 

07.04.2017

Petr Janda: První hity jsem složil v ložnici

Pateční host u Impulsových byl zpěvák a lídr kapely Olympic, Petr Janda. Jaké desky a koncerty se připravují u příležitosti k 55. výročí kapely, kde složil Petr největší hity, a skládal někdy pod zakázanými látkami? Podívejte se na dnešní rozhovor.
31.03.2017

Jan Šťastný: Musím zapracovat na mém hereckém zlozvyku

Herec, dabér, Jan Šťastný dnes posnídal u Impulsových. Jak si užívá jarní dny na svém chopperovi a na jaký herecký zlozvyk si musí dávat pozor? Podívejte se na video.
17.03.2017

Vojta Dyk: Spolupráce s Nightwork se nedá očekávat!

Pátečním hostem u Impulsových byl zpěvák, herec, Vojta Dyk. Jaké překvapení na vás čeká na koncertu B-side band a točí teď Vojta nový film? Podívejte se na rozhovor.
03.03.2017

Michal Malátný: Sólovou desku si natočím v důchodu

Michal Malátný, frontman kapely Chinaski přišel posnídat k Impulsovým. Kde všude budou letos koncertovat, jaké bylo natáčení nové desky v Austrálii? Podívejte se na rozhovor.
24.02.2017

Poslední auto putuje do Havířova!

Poslední auto za 400 tisíc dnes vyhrál pan Jaroslav Bělěš z Havířova. Jak se z prémie zaradoval? Dozvíte se z videozáznamu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.