Hitu Karla Hály bude v neděli padesát!

Publikováno: 08.01.2016 15:18
10.ledna roku 1966 vznikla písnička Karla Hály Dej mi pár okovů. Nejedná se však o písničku ryze českou, původně ji natočil v roce 1952, jen tři měsíce před svou smrtí, jeden z nejslavnějších countryových písničkářů Hank Williams. V jeho podání se stala americkým hitem.

Karel Hála však vycházel z jiné verze. Tu natočil Ray Charles pro druhý díl své fenomenální desky Modern Sounds In Country & Western v roce 1962. Charles se na ní s obrovským úspěchem pokusil zpívat bělošskou countryovou hudbu způsobem, kterým zpívávala černošská komunita církevní písně. O český text se postaral Jiří Štajdl.

 

Před padesáti lety byla ve světě populární hudba ovlivňována rokenrolem. Ovšem státy východního bloku měly zpoždění celé jedné éry. A tak není divu, že v 60.letech v Československu ještě vládly swingové taneční orchestry. Zpěváckými hvězdami byli tehdy Yvetta Simonová, Milan Chladil nebo právě Karel Hála, který byl po celou svoji pěveckou kariéru považován za nejlepšího českého zpěváka swingu druhé poloviny 20. století.

Hála byl univerzální zpěvák. Pověstný plešatec prý dokázal zazpívat kterýkoli hudební styl. Ploužáky typu Dej mi pár okovů mu ale seděly ze všeho nejvíc. Připomeňme si ještě jeho tituly Síť houpací, Tvůj otčenáš nebo Sám Bůh ví.

18.01.2016

Lucie Bílá nazpívala píseň k filmu Lída Baarová

Už 20. ledna se dočká slavnostní premiéry velkofilm Filipa Renče "Lída Baarová". Hned o dva dny později jej bude následovat ve fyzické i digitální podobě soundtrack. Hudební složku dostal na starost ostřílený Ondřej Soukup a v jedné z písní si zazpívá i představitelka titulní role Táňa Pauhofová.
15.01.2016

Nafrněná Poláková poraží Kryštof a Slzu

První týden nového roku nepřinesl mnoho změn v domácích hitparádách. První je tedy i nadále Adele s "25". Na druhé místo poskočil debut Barbory Polákové, který byl minulý týden třetí. Na trojce jsou Coldplay s deskou "A Head Full Of Dreams", která měla minulý týden pětku.
31.12.2015

Před 30 lety vydala Markéta Muchová svůj největší hit!

Na Silvestra roku 1985 vydal František Janeček se skupinou Kroky písničku, před kterou si hudební kritici nejspíš odplivnou. Zkusme se však na nahrávku Aha a působení zpěvačky Markéty Muchové podívat trochu jinak.
29.12.2015

Česku vládnou Kryštof a Slza!

Britská zpěvačka Adele vládne nadále prodejům v České republice a velké změny nenastaly ani na dalších pozicích. Druhá je kapela Kryštof, jejíž album "Srdcebeat" poskočilo ze čtyřky, trojku má (minule druhá) Slza.
23.12.2015

Hudebním hitparádám letos chybí velký vánoční hit!

V posledním týdnu rádia nejvíc hrála Půlnoční od Václava Neckáře. I ta byla ale až šestou nejhranější písní a vznikla už v roce 2012. Stálicí českého předvánočního éteru je Sliby se maj plnit o vánocích, kterou Janek Ledecký nazpíval už v roce 1993.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.