VIDEO: Pavel Telička: Sankce vůči Ukrajině přišly pozdě

Publikováno: 20.02.2014 18:20
Bývalý eurokomisař Pavel Telička mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci na Ukrajině.

Moderátor (Václav Moravec):
Černý den pro Kyjev, černý den pro Ukrajinu. Při srážkách s policií zemřely desítky lidí. Informace se ovšem rozcházejí. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že od úterý 18. února se oběťmi nepokojů stalo 64 lidí. Kyjevská radnice se mezitím dopočítala 67 těl zabitých, z toho 39 prý zahynulo dnes. Koordinátor zdravotnických služeb protestujících ale hovoří o nejméně 70 obětech jen za dnešní den a 500 zraněných. Počet mrtvých se podle něj ještě může zvýšit. Premiér Bohuslav Sobotka už včera v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o sankcích vůči ukrajinským politikům

Záznam Bohuslava Sobotky:
Ty sankce mohou být efektivní jak z hlediska omezení cestování, tak i z hlediska omezení, řekněme, dispozice majetky nebo finančními prostředky v zahraničí. Z minulosti známe příklady, kdy Evropská unie byla schopna takovéto sankce uvalit a dříve nebo později to přineslo pozitivní výsledky. Čili já nechci předjímat, my si dokážeme představit kombinace obého a na základě informací, které máme o eskalaci situace na Ukrajině, pokud vláda nebude ochotna hledat rozumné řešení situaci zklidnit, pak má Lubomír Zaorálek mandát od vlády, aby případné zavedení sankcí vůči představitelům ukrajinské vlády podpořil.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil v rozhovoru pro Rádio Impuls včera premiér Bohuslav Sobotka. Nejnovější zpráva z Bruselu je následující. Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dohodli na uvalení sankcí pro osoby zodpovědné za násilnosti na Ukrajině. Podle agentury Reuters to prohlásila italská ministryně zahraničí Emma Boninová. Evropská unie jim mimo jiné neudělí cestovní víza a zmrazí jim majetky. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je bývalý eurokomisař Pavel Telička, jinak také lídr hnutí ANO v letošních eurovolbách. Vítejte v Impulsech, dobrý večer přeji.

Host (Pavel Telička):
Dobré odpoledne.

Moderátor (Václav Moravec):
Efektivní a aktivní, myslíte si, že je Evropská unie vůči Ukrajině, respektive ukrajinskému vedení?

Host (Pavel Telička):
Ta situace je určitě na jedné straně velmi složitá a eskaluje prakticky každý den, nicméně když jste před chvílí citoval českého premiéra a obdobně se vyjadřovali další státníci o uvalení sankcí v situaci, kdy na náměstí v Kyjevě a nejenom tam leží desítky mrtvých, je prostě pozdě. Jinými slovy ty sankce měly přijít rozhodně podstatně dříve. Takže z tohoto pohledu se domnívám, že bohužel tentokrát Evropská unie a mezinárodní společenství přichází pozdě a je do jisté míry bezzubé.

Moderátor (Václav Moravec):
Říkáte, že tentokrát. Není to už tradice, podívám-li se na kroky evropského společenství ve vztahu k mnoha globálním událostem, ať je to globální ekonomická krize? Protože jak jsem zmiňoval, před chvílí přišla z Bruselu zpráva, že se ministři zahraničí Evropské unie právě před několika okamžiky dohodli na uvalení sankcí pro osoby zodpovědné za násilnosti.

Host (Pavel Telička):
Já s vámi souhlasím. Domnívám se, že v oblasti společné zahraniční bezpečnostní politiky a především tam, kde se jedná o otázky, které jsou citlivé nebo představují nějakou citlivost pro některou z velmocí a nebo pro Unii jako takovou, tak opravdu příliš efektivní, včasná Evropská unie není. Je to jasné, je to 28 členských států, každá země má své představy, má své zájmy, ale také se domnívám, že postrádáme takovou tu větší rozhodnost, funkčnost, kterou jsme viděli v Evropské unii před deseti a více lety. Takže z mého pohledu je to tragická událost, Unie příliš dlouho spoléhala na to, že může přijít nějaký zvrat, nějaké pozitivní řešení, omezovala se na vyjednávání a domnívám se, že už dlouho se nemělo jednat v rukavičkách a mělo se vůči Ukrajině přitvrdit.

Moderátor (Václav Moravec):
Když mluvíte o tom, že už dávno se mělo vůči Ukrajině přitvrdit, že Unie neměla tak dlouho vyjednávat, kdybyste byl členem Evropské komise, protože nějaký čas jste byl členem Evropské komise, kdy byste jako evropský komisař řekl dost, tady to k ničemu nevede, pojďme být razantnější vůči Janukovyčovi a jeho režimu?

Host (Pavel Telička):
Sankce, o nichž hovoříte a které byly schváleny, které jsou z kategorie měkčích sankcí, které umožňují podle mého názoru i určité výjimky a obcházení, to znamená, je otázka, jak efektivní tyto sankce budou, tak ty bych očekával, že by byly předmětem jednání po několika dnech, kdy přicházelo první použití síly. A teď nemám skutečně na mysli síly, která vedla ke ztrátě na životech. To znamená skutečně síla vůči vlastním občanům při projevu určité vůle na náměstí pokojným způsobem, tak to byl moment, kdy měl být vyslán jasný silný, až bych řekl celkem ostrý signál, že jsou určité hranice.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy už před těmi třemi měsíci, kdy začaly demonstrace?

Host (Pavel Telička):
Řekněme, víte co, zpětně je těžko hledat a každý je generálem po bitvě. Ale nicméně řekl bych, že s odstupem několika týdnů po zahájení těch prvních masových demonstrací, možná dokonce dnů. Ale museli bychom asi si sednout a projít celé ty týdny, dnes už měsíce událostí, abychom řekli, tady možná se mělo zasáhnout. Ale rozhodně podstatně dříve a pravděpodobně i podstatně důrazněji, než se tak dosud stalo.

Moderátor (Václav Moravec):
Říkáte, že reakce ministrů zahraničí evropské osmadvacítky, tedy to dnešní uvalení sankcí pro lidi zodpovědné za násilnosti na Ukrajině, přichází pozdě a ještě navíc říkáte, že to může být neefektivní, že se ty věci budou obcházet.

Host (Pavel Telička):
Já jsem nebyl přítomen dnešnímu jednání ministrů zahraničních věcí, takže možná zjistíme, že jsou promyšlené a že jsou velmi dobře cílené. Ale kdykoliv jsou sankce selektivní, to znamená, že ta selektivnost převládá nad nějakým generelním přístupem, tak umožňuje nejrůznější cesty obcházení. Ale já bych se vrátil možná ještě k jednomu momentu. My se bavíme o Unii a Unie, jak jsem říkal, je 28 členských států a je to také Česká republika. A řekněme si otevřeně, že i my v tomto směru jsme měli coby země, která se nachází řádově stovky kilometrů od Lvova, kde byla vyhlášena určitá politická autonomie na Kyjevu, to znamená, kde to taky vře, to je naše bezprostřední sousedství, to znamená, to už je prostor, který nás může bezpečnostně jednoznačně ovlivňovat v nejbližší budoucnosti. Tak bez ohledu na to, jestli to blízko nebo daleko, tak je to záležitost zásadního významu a my stále máme na stole pozvání, teda aspoň jsem neregistroval, že by toto pozvání bylo zrušeno, pro de facto osobu primárně zodpovědnou za to, co se v Kyjevě a na Ukrajině děje, to znamená pro prezidenta Janukovyče.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď narážíte na pozvání prezidenta Janukovyče, které mu adresoval prezident republiky Miloš Zeman. Ta možná námitka, kterou říká Pražský hrad, my zrušíme Janukovyčovo pozvání až poté, co dojde k uvalení sankcí a k těm došlo právě před několika okamžiky. To znamená…

Host (Pavel Telička):
To je ten paradox. Já se omlouvám, že jsem vám skočil do řeči…

Moderátor (Václav Moravec):
No skákejte.

Host (Pavel Telička):
Ale to je ten paradox, že pokud pan premiér včera hovořil, že bude mít ministr Zaorálek mandát, že chceme být aktivní a proaktivní, tak v tomto případě co se stalo? Stal se opak. Právě proto, že byly uvaleny sankce, tak už jakékoliv takové pozvání a nebo jeho zrušení pozbývá na významu. My v tuto chvíli ani nemáme jinou možnost. To znamená, ten vývoj nás předběhl. Já bych očekával, že vyšleme jasný signál na Ukrajinu zaprvé na podporu těch desetitisíců lidí, kteří tam projevují své názory, svou vůli, a zároveň jasný signál politické reprezentaci Ukrajiny, že toto jednoznačně a už dávno přerostlo únosný rámec. Takže z mého pohledu…

Moderátor (Václav Moravec):
I Miloš Zeman podle vás tedy promeškal vhodnou příležitost zrušit Janukovyčovu návštěvu?

Host (Pavel Telička):
Pokud tam není něco, co člověk neinformovaný, kterým jsem, nemůže se dovtípit, to znamená nějaká sofistikovaná taktika diplomacie, kdy jsme mohli vstoupit do hry a něco ovlivnit, což se zatím nejeví, tak z mého pohledu aparát v tomto směru asi příliš dobře neradil. Ale jak říkám, po bitvě je každý generál, nicméně pokud bych asi se měl vyjádřit a měl bych být součástí nějakých diskusí, tak bych jednoznačně a už dávno apeloval na to, aby toto pozvání bylo zrušeno. A je otázkou, zda k tomu pozvání vůbec mělo s ohledem na vývoj, ke kterému už dochází po několik měsíců na Ukrajině, být předloženo, respektive mělo být dáno prezidentu Janukovyčovi.

Moderátor (Václav Moravec):
Když budu znovu oponovat, ale prezident Janukovyč je legálně zvoleným prezidentem Ukrajiny, je to zástupce Ukrajiny. Není Evropská unie i evropská politika ovlivněna právě tím, že zase chtěla postupovat obezřetně, aby projanukovyčovy síly a možná celou východní Ukrajinu nenahnala ještě víc k Rusku, než nahnána je?

Host (Pavel Telička):
Ale, pane redaktore, já si myslím, že se shodneme na jedné věci. Že v tuto chvíli, a nejenom v tuto chvíli, ale už dlouhodobě vliv Ruska na Ukrajině a především na její politickou reprezentaci, to znamená na prezidenta a celou vládu, je dlouhodobý a je zásadní, je značný. To znamená, nenalhávejme si, že bychom ať už jako Unie nebo třeba nějakým symbolickým krokem Česká republika přispěli k tomu, že by najednou Ukrajina se otočila o další stupně směrem na východ nebo na Moskvu. Ukrajina je polarizovaná země, je to země, která je polarizována historicky. Ostatně západní část Ukrajiny byla součástí Polska, Rumunska, Rakousko-Uherska, dokonce Československa. Myslím si, že ty rozdíly byly historicky dány a de facto skutečně k ruské nadvládě nad teritoriem Ukrajiny an blok, to znamená obě části, levý břeh Dněpru, jakože pravý břeh, došlo až někdy na konci 18. století při dělení Polska. To znamená, to je země, která má toto hluboko v sobě zakořeněné. Takže není to vývoj překvapivý, ale na druhou stranu ty rozměry a řekněme tu dimenzi, kterou to dostalo, je skutečně téměř nevídané a asi mnohými nepředpokládané. Proto lze i svým způsobem možná částečně omluvit liknavost, ale nikoliv už v těch posledních týdnech. Takže já si nemyslím, že bychom udělali jakýkoliv kontraproduktivní krok, naopak možná ten signál, jasný, tvrdý signál a možná i určitá větší interakce s Ruskem, ale tady jsem třeba naivní, třeba ten prostor byl vyčerpán a holt Rusko se neposouvalo ani o centimetr. Ale z tohoto hlediska já si nemyslím, že ten krok by měl kontraproduktivní výsledek. Prostě ten vliv je tam zásadní.

Moderátor (Václav Moravec):
Ministři zahraničí tří zemí Evropské unie, kteří jsou v těchto okamžicích v Kyjevě, tak předloží podle šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského předákům ukrajinské opozice návrh kompromisní dohody s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Připomeňme, že v Kyjevě jednají šéfové polské, francouzské a německé diplomacie. Premiér Bohuslav Sobotka tady včera v Impulsu mluvil o tom, že Ukrajina si především bude muset poradit sama.

Záznam Bohuslava Sobotky:
Teď jde o to poskytnout jakoukoliv možnou myslitelnou politickou a diplomatickou pomoc, učinit vše, maximum pro to, aby se přestali Ukrajinci vzájemně zabíjet na ulicích v těch střetech, které tam sledujeme. A já si myslím, že Evropa nemůže zůstat pasivní, nemůže zůstat jenom se dívat na to, co se na Ukrajině děje. Ale Evropa nevymyslí za Ukrajince řešení a nebude schopna ho prosadit, stejně jako to nemůže udělat Rusko. Ukrajina musí rozhodnout o své budoucnosti sama a já doufám, že na to rozhodování nedoplatí například tím, že by se územně rozdělila.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil včera v rozhovoru pro Rádio Impuls premiér, předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Nakolik je podle bývalého eurokomisaře Pavla Teličky, který je hostem dnešních Impulsů, možné počítat ještě s udržením celistvosti Ukrajiny, zvlášť po dnešní eskalaci?

Host (Pavel Telička):
To si vůbec netroufnu říct. Já se osobně rozhodně nepovažuji za odborníka na Ukrajinu. Byl jsem na Ukrajině jednou jedinkrát a je to ještě za sportem. A tehdy jsme proti sobě měli velmi ucelený a velmi pevný celek. Ani nevím, odkud všichni hráči pocházeli. Takže to jenom s určitou mírou nadsázky, toto je má znalost bezprostřední a přímá o Ukrajině. Nicméně ta hrozba i pro asi člověka, který nemá podrobnější znalosti, neříkám, že je reálná, ale je to hrozba, kterou je třeba brát vážně. Já bych souhlasil s premiérem Sobotkou, že to hlavní břemeno je skutečně na Ukrajině, na Ukrajincích, ale nedomnívám se, že se to obejde bez aktivní Evropské unie, aktivního Ruska. Ze strany Unie by to mělo být v rovině takzvaných dobrých služeb, to znamená to, co se v tuto chvíli děje, máme tam tři ministry zahraničních věcí, bude se v jednáních pokračovat, je tady snaha sehrát roli nějakého prostředníka, ten prostředník musí přicházet s návrhy řešení, která jsou reálná, zároveň řešení, která by mohla být akceptovatelná. Ale myslím si, že ten běh událostí je tam takový, že se neobejde skutečně bez zásadních změn na politické scéně. A poslední poznámka v tomto kontextu, určitě se to neobejde bez interakce s Ruskem. Jak jsem řekl, vliv Ruska, vazba části Ukrajiny na Rusko, jsou značné a domnívám se, že to, co se dnes děje na Ukrajině, je svým způsobem destabilizující prvek, který nemůže být nepodstatný i pro samotné Rusko.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebude to tak, že prezident Vladimir Putin možná diplomatickými cestami řekne Janukovyčovi, že jeho pozice je neudržitelná, protože ke krveprolití na Ukrajině dochází během zimních olympijských her, které se konají v Rusku, což v té symbolické rovině bezesporu musí Vladimiru Putinovi vadit?

Host (Pavel Telička):
Jak říkám, myslím si, že už mu to vadí i bez ohledu na olympijské hry, ale to už je takový ten konečný bodík, kdy odjíždí ukrajinští sportovci z olympiády, aby vyjádřili jasně své pozice. A myslím si, že toto bude muset být řešeno několika silami, včetně samozřejmě Moskvy. Bez toho se to neobejde a myslím si, že ten signál asi brzy přijde. Protože to, co se děje v tuto chvíli v Kyjevě, je skutečně nevídané a těžko představitelné.

Moderátor (Václav Moravec):
Uklidní tu situaci nové předčasné prezidentské a parlamentní volby, po čemž opozice volá už déle než ty tři měsíce?

Host (Pavel Telička):
Jak jsme před chvílí hovořili, Ukrajina má své problémy, je to země, která je polarizovaná, určitě samotné volby, jejich hladký průběh a i výsledek, který by pomohl ustavit akceschopnou a stabilní vládu, tak neznamená, že všechny tyto jizvy zahladí a všechny problémy se odstraní. Ale je to asi podmínka ne nutně dostačující, ale rozhodně nezbytně nutná k tomu, aby mohlo dojít k nějakému pozitivnímu vývoji v této zemi.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je bývalý eurokomisař Pavel Telička, který také povede hnutí ANO do evropských voleb. O čem podle vás budou předčasné volby? Tedy ne předčasné volby, evropské volby.

Host (Pavel Telička):
Teď jste mě vylekal, že by byly ještě dříve než v květnu, na to bychom nebyli připraveni. O čem budou? Tak uvidíme, ta politická debata se teprve rozjede. Ale já vám řeknu, o čem se domnívám, že by měly být. Měly by být o změně přístupu České republiky k Evropské unii, měly by být o identifikaci těch skutečně podstatných témat, která naše občany a vůbec evropské občany zajímají. Měly by být o nastolení i jasných představ, jak jednotlivé problémy řešit. Měly by být z mého pohledu o změně postavení České republiky v Evropské unii.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych začal právě u toho prvního bodu a možná skončil u toho posledního, které jste zatím vyjmenoval, není už to vlastně bod zbytečný, protože se ukázala změna české politiky vůči Evropské unii v těch uplynulých dnech? Právě dnes předseda Evropské komise José Manuel Barroso po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou přivítal tu změnu přístupu české vlády k Evropské unie. Česká republika přistoupí k Fiskálnímu paktu a kurz se mění.

Host (Pavel Telička):
Já sice jsem lídrem hnutí ANO, to znamená jednoho z koaličních subjektů, ale i tak bych řekl, že teprve uvidíme, co ukáže nová česká vláda ve vztahu k Evropské unii. A já bych nerad, abychom šli od jednoho extrému, kdy jsme permanentně okopávali Unii kotníky a vůbec jsme si neuvědomovali, že naším skutečně nejhlubším národním zájmem je stabilní a prosperující Unie, protože pak to bude mít jednoznačné a pozitivní dopady i pro Českou republiku. Abychom šli k tomu druhému extrému, kdy v zásadě za každou cenu budeme chtít změnit přístup a chovat se tak, jak se třeba chovali i někteří europoslanci z některých politických stran, který v zásadě hlasovali podle té linie, která byla vytýčena. Proto já se…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, chcete tím říci, že když si čtete programové prohlášení vlády a programovou část koaliční smlouvy, tak máte pocit, že Česká republika může od jednoho extrému sklouznout ke druhému?

Host (Pavel Telička):
Ne. Chtěl jsem říci, že musíme vyčkat a uvidíme. Jak programové prohlášení, tak samozřejmě koaliční dohoda jsou politické dokumenty, které mají určitý rozsah, můžete tam určitou matérii vměstnat, můžete vytýčit ty základní cíle, základní priority, nicméně uvidíme, jaká bude realita. Pro mě je důležité, abychom se zabývali relevantními tématy a v nich vedli jasnou diskusi nad možnými řešeními otázek, které jsou podstatné jak pro Unii, tak pro nás samotné. To znamená, praxe ukáže a já bych právě chtěl, aby ta praxe byla velmi věcná…

Moderátor (Václav Moravec):
Ne, ale na základě těch dokumentů kdybych po vás chtěl…

Host (Pavel Telička):
Na základě dokumentů určitě…

Moderátor (Václav Moravec):
Jestli si nemyslíte, že těmi dokumenty a to, co je v nich napsáno, půjdeme druhou cestou, druhým extrémem.

Host (Pavel Telička):
Já se omlouvám, že se zopakuji, ale je to podmínka nezbytně nutná, ale nikoliv dostačující k tomu…

Moderátor (Václav Moravec):
To vás nenechám zopakovat se. Ale poprosím vás o to, jestli si nemyslíte, že právě na základě těch dokumentů a co v nich je napsáno, vždyť se podívejte na Fiskální pakt. Přistoupení České republiky k Fiskálnímu paktu je jen symbolické. Nebudeme plnit ta kritéria toho Fiskálního paktu, protože si počkáme, až vstoupíme do eurozóny.

Host (Pavel Telička):
Je to signál, jak říkám, je to asi krok nezbytně nutný, ale nikoliv dostačující. A to, co je relevantní, si myslím, pro občany této země, je asi blíže té košili než kabátu. Pro mnohé občany Fiskální pakt je věc toho kabátu. Ale je zajímá, co se udělá s těmi otázkami, které byly systémově liberalizovány, ale v reálu stále naši občané a nejenom naši narážejí na konkrétní administrativní a další překážky. Co se udělá s těmi otázkami, které systémově liberalizovány nebyly? Proč neodstranit další překážky, proč nesnížit náklady, proč se nezabývat seriozně, věcně a efektivně otázkou konkurenceschopnosti evropské ekonomiky a tudíž i české ekonomiky? Proč se nezabývat do větší hloubky otázkami vytvoření pracovních míst?

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale to všechno tady bylo, když i vy jste byl členem Evropské komise. Vzpomeňte si na Lisabonskou strategii, která nedošla naplnění. O tom, jak Evropská unie bude dobrá, dokonce předežene Spojené státy a pak se z toho…

Host (Pavel Telička):
Já jsem shodou okolností u toho jednání tehdy byl a byl jsem jeden z mála lidí, a teď neříkám, abych ukázal, že jsem moudrý, ale já jsem opravdu a je to někde na záznamech, řekl, že toto je pouze důkaz toho, že nejsme schopni se podívat té pravdě do očí. To znamená, jakmile použijete takovouto formulaci, tak v zásadě politikaříte. V té době se měly udělat úplně jiné věci, to, se třeba objevilo v dokumentu Evropa 2020. Já tím nebudu posluchače zatěžovat, ale je to další dokument, který představuje jakýsi nákupní košík všeho možného. A já říkám, je tady několik témat, kterými se musíme zásadním způsobem zabývat. Musíme být aktivní, a které mají reálný dopad. Když se podíváme…

Moderátor (Václav Moravec):
Která témata necháváme zatím stranou? To znamená, pokud byste z té obecné roviny měl sestoupit do konkrétní, jednou či dvou věcí.

Host (Pavel Telička):
Když se podíváme, to, co občanům ztrpčuje život, ale zejména podnikatelům, kteří mají vytvářet pracovní místa, tak je to vysoká administrativní zátěž, neúměrně vysoká, té zbytné administrativní zátěži, částečně vznikající na úrovni EU, ale ještě podstatně více a to si často čeští politici neuvědomují, že se na to nabaluje mnohem více, když mi přebíráme tyto právní normy a schvalujeme potom jejich zakomponování do našeho právního řádu. A když se podíváme na toto téma, kdybychom měli nejenom to stabilizovat, ale snížit tu administrativní zátěž, tak tato ekonomika, která byla několik let v recesi, tak v loňském roce by rostla. Tak zásadní je to rozdíl. Když se podíváme třeba na otázku vzájemné uznávání elektronického podpisu, tak ušetříte v administrativě v některých členských státech Unie třeba týden administrativy v roce pro veškeré orgány veřejné správy. To jsou zásadní věci, to se bavíme skutečně o jednotkách čísel v HDP. A to jsou věci, které se dají řešit velmi rychle. A když se zeptáte českých podnikatelů, samozřejmě je zajímá a to je další téma, přístup, třeba malé a střední podniky, přístup k úvěrům, k inovativnímu financování, lepší podpora, efektivnější vyhodnocování programu v oblasti vědy a výzkumu, ale i v dalších oblastech. Nemusíme se snad ani bavit o tom, jak využíváme strukturální fondy. To znamená, tam bude i něco systémově, co můžeme udělat lépe. Ale téma číslo jedna nebo mezi těmi nejdůležitějšími tématy je určitě administrativní zátěž, to znamená to, co na vás dopadá. A samozřejmě to dopadá i na naše občany. Ale další ty překážky, ať už je to u volného pohybu pracovníků, síly, to jsou témata, říkám, úplně odlišná než třeba Ukrajina, ale stejně zásadní. A já si myslím, že my budeme schopni jak v programu, tak potom v reálné praxi, když budu hovořit za naše budoucí účinkování v Evropském parlamentu, se těmito tématy zabývat v rovině konkrétních řešení. A k Ukrajině možná, pokud takto bude schváleno, uvidíte i, že toto téma bereme vážně, že budeme mít v našich řadách člověka, který Ukrajině velmi dobře rozumí. Ale víc toho v tuto chvíli nemůžu říct.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, na kandidátce ANO?

Host (Pavel Telička):
Já doufám, že pokud to bude schváleno tak, jak je to navrženo, tak tam bude člověk, který bude Ukrajině velmi dobře rozumět. A bereme to vážně, protože pro nás pro Českou republiku to, co se děje na Ukrajině, je zásadní bezpečnostní otázka.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje bývalý eurokomisař a lídr hnutí ANO do evropských voleb, host dnešních Impulsů, Pavel Telička. Děkuji vám za rozhovor a těším se na další.

Host (Pavel Telička):
Já děkuji za pozvání do Impulsů, na shledanou.

27.02.2014

VIDEO: Helena Bezděk Fraňková: Sledování filmů se mění

Šéfka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o investičních pobídkách pro filmaře.
26.02.2014

Ivo Bystřičan: Dokument o dálnici D8 je pro lidi aktivizující!

Dokumentarista Ivo Bystřičan mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém časosběrném filmu Dál nic o stavbě dálnice D8.
24.02.2014

Robert Šlachta: Do 14 dnů padnou obžaloby v kauze Opencard!

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o nových případech.
20.02.2014

Bohuslav Sobotka: Argumentů proti návštěvě Janukovyče v Česku přibývá!

Premiér ČR Bohuslav Sobotka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci na Ukrajině.
18.02.2014

Jiří Rusnok: Nekonkrétnosti v programovém prohlášení vlády jsou pochopitelné

Bývalý premiér a dnes člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o programovém prohlášení vlády Bohuslava Sobotky.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.