VIDEO: Pavel Bělobrádek: Zrušení lustračního zákona by mohlo znamenat krach koalice!

Publikováno: 05.02.2014 18:20
Pavel Bělobrádek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o začátcích vládní koalice i o církevních restitucích.
Moderátor (Václav Moravec):
Nekonečný seriál sporu o lustrace pokračuje. Poslanci se desítky minut dnes přeli kvůli návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů. Normy podle komunistů ztratily efekt, pravice je obhajuje s odkazem na ochranu demokratického řádu. Předloha komunistů bude čelit návrhu na zamítnutí už v úvodním kole, jak žádají občanští demokraté, TOP 09 a Starostové. Zrušení lustračního zákona pak považují za porušení koaliční smlouvy i lidovci.
 
Záznam Pavla Bělobrádka:
Takovýto návrh je pro nás zcela nepřijatelný. KDU-ČSL pro zrušení lustračního zákona hlasovat nebude. Domníváme se, že je to pořád zákon, který má svůj smysl a který by měl pokračovat dále a měl by být dále účinný. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před několika desítkami minut Rádio Impuls slova předsedy lidovců Pavla Bělobrádka. Poslanecká sněmovna dnes debatu o lustračních zákonech nedokončila. Občanští demokraté si totiž vzali dvouhodinovou přestávku na jednání klubu a schůze komory tím pro dnešek skončila. Na řadu tedy přijdou lustrace zase zítra. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Vítejte po čase v Impulsech, dobrý večer přeji.
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Dobrý večer. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Pane vicepremiére, co se vám vybaví, když se řekne vyrovnání s komunistickou minulostí?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Velký dluh, která má česká společnost. Domnívám se, že jsme se s touto minulostí ještě úplně nevyrovnali a že jsou tady pořád tendence, které chtějí relativizovat tu dobu, která tady byla před rokem 1989.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Není absurdní, že je to velký dluh po 25 letech?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Není to absurdní, je to smutné. Myslím si, že ta…
 
Moderátor (Václav Moravec):
Což se nevylučuje. Může to být smutné i absurdní. 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já myslím, že to svůj smysl má, že ten smysl je v tom, že tady byla snaha Nejsme jako oni, ale to ještě neznamenalo, že se nemají popsat správně věci pravými jmény. Já třeba si myslím, že je správné odsoudit i starého člověka, i za cenu, že nejde do vězení díky zdravotnímu stavu. Ale vyřknout tu vinu nebo říct, že to tak bylo, že to vždycky je správné. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám namítl, že v souvislosti s dosavadní platností lustračního zákona si hrajeme na to, že byli oni potrestáni, ale zároveň oni podnikají, oni ovládají ekonomiku, to znamená potrestáni nebyli. V mnoha ohledech se vrátili zpátky do politiky. Proč tedy pak nepřistoupit na argument KSČM, že lustrace jsou dnes už jen zbytečné?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Tak ony jsou zbytečné pro takovou věkovou kategorii jako jsem já, protože v současné vládě jsou tři ministři, kteří nemuseli předkládat negativní lustrační osvědčení z důvodu věku. Mě bylo 13, když se změnil režim. Každopádně já myslím, že to má pořád svoji symbolickou hodnotu, která právě říká, že relativizovat tuto dobu nelze. Já naprosto souhlasím, že mnoho těch lidí, kteří se podíleli na represích a to často i na justičních vraždách nebo mučení lidí a podobně, tak v podstatě nikdo z nich odsouzen nebyl. A to byly podle mého soudu věci trestně právní. Mnozí z těchto lidí potom využili i toho postavení, že měli kontakty, uměli se orientovat v té společnosti daleko lépe, třeba měli i výhodu ve vzdělání a získali ekonomickou moc. To já si myslím, že byla jedna z chyb toho porevolučního vývoje. Ale neumím si představit, jak bychom tehdy postupovali, aby se zabránilo jejich podnikání. Takže vznik lustračního zákona byl bezpochyby proto, aby státní správa nebyla ovlivňována těmito lidmi. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
A tím, že oni vstoupili do moci ekonomické, tudíž že se předlistopadová nomenklatura stala polistopadovou ekonomickou nomenklaturou. Ono si stačí číst knížky Kmotr Mrázek 1 až 3 a je vidět, jak právě ti, kteří měli předtím vliv, ten vliv neztratili, možná ho i ekonomicky posílili.
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Ano, to je pravda, ale neumím si představit, jak by tomu šlo tehdy zabránit. Tady hovoříme skutečně o tom, že je to záležitost, která se ve svém vývoji neustále mění, protože byly pořád snahy ukončit účinnost lustračního zákona tím, že vlastně už splnil ten svůj základní požadavek, který byl právě v té oblasti začátku vzniku nové moderní české demokracie. Na druhou stranu já si myslím, že tady zůstává pořád symbolická rovina, která má říct, že tato spolupráce nebo aktivní činnost v orgánech represivních složek totalitního režimu nelze žádným způsobem pominout. Já myslím, že jsou nebezpečnější věci, to jsme viděli v boji o Ústav pro studium totalitních režimů, že pořád je tady snaha některé věci bagatelizovat, relativizovat a nebo nejlépe je úplně potlačit, aby se o nich ani nemluvilo. A já myslím, že to není správné. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale namítl, že se relativizovaly, bagatelizovaly a potlačily hned v těch prvních letech po roce 1989, tudíž teď po 25 letech mluvit o bagatelizaci, to je vlastně zase absurdní.
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já si to tak úplně nemyslím a to z toho důvodu…
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy si nemyslíte, že se to bagatelizovalo krátce po listopadu a proto teď sklízíme ty důsledky?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já myslím, že to vyrovnání mělo být daleko důraznější. Taky bohužel se nepodařilo a já myslím, že to ani technicky nebylo možné, že došlo k obrovskému množství skartací těch dokumentů. Na druhou stranu když se alespoň něco udělalo a tam patří podle mě jak lustrační zákon, tak tam patří i Ústav pro studium totalitních režimů, tak říkat, že už to v podstatě není potřeba některé věci připomínat a mít ho jako nějaké memento mori, nějaké pořád připomnění si, že ten problém tady existuje, tak samozřejmě v okamžiku, kdy máte ve Sněmovně lidi, kteří mlátili lidi 17. listopadu, kdy v podstatě předsedou Sněmovny nebo Senátu může být estébák, no tak je potřeba podle mě mít alespoň nějakou symbolickou možnost říct, že aspoň něco tady existuje, aspoň něco jako nějaký symbol. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale není to nespravedlivé zase vůči těm, kteří možná byli také estébáci a když vidí v tomto státě lidi na vysokých postech v Poslanecké sněmovně, kteří mlátili před listopadem 1989 mladé lidi na demonstracích, a ti estébáci vlastně jsou diskriminováni vůči těm, kteří jsou v zákonodárných sborech, ve vládě a podobně?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
No tak lidé, kteří jsou zvoleni, tak na ně se to samozřejmě nevztahuje, to je ústavní princip, který tady existuje. Na druhou stranu když už to nemůže být tady, tak si myslím, že právě z toho důvodu se zvyšuje jaksi cena alespoň toho lustračního zákona v té symbolické rovině. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy teď máte v Poslanecké sněmovně na stole zákon, o kterém jste dnes diskutovali desítky minut, tedy návrh KSČM na zrušení lustračního zákona. Poslanci sociálních demokratů mají volné hlasování k tomu komunistickému návrhu. Tady jsou slova šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka:
 
Záznam Romana Sklenáka:
Zdá se, že náš klub nebude jednotný v hlasování a je to poměrně logické i vzhledem k tomu, jak se Sociální demokracie v minulosti stavěla k lustračnímu zákonu. Nikdy nebyla úplná jednota názorů. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedy poslaneckého klubu ČSSD. V úvodu jsem připomínal vaše slova, že případné zrušení lustračního zákona považujete za porušení koaliční smlouvy jako KDU-ČSL. Dojde-li tedy ke schválení toho lustračního zákona zítra v Poslanecké sněmovně, v tom takzvaném prvním parlamentním čtení, tak vy byste opustili vládu?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Nálada v našem klubu taková je. Protože my jsme dopředu deklarovali, že to pro nás má svůj význam a že jsme vždycky byli proti tomu, aby se lustrační zákon rušil. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale v koaliční smlouvě to není. 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Určitě ne. Já jsem také, když jsem to komentoval, tak jsem říkal, že přestože to není, a ono to nebylo v tom záznamu, který jste pouštěl a na té tiskové konferenci já jsem to říkal, takže my jsme to dopředu deklarovali jako jeden z případů, kde se nechceme dostat do situace, jako jsme byli v roce 2005-6, kdy jsme byli ve vládě Jiřího Paroubka společně s Unií svobody a byli jsme přehlasováváni Sociální demokracií společně s komunisty. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Pokud tedy sociální demokraté a hnutí ANO budou chtít, abyste zítra nebyl vicepremiérem, tak mají zvednout ruku pro komunistický návrh na zrušení lustračního zákona? Pokud to hodně zjednoduším a dám to do ironické roviny. 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já bych nerad předjímal, protože ten problém může nastat i v tom, že ani klub hnutí ANO 2011 nebude jednotný. Pan předseda Babiš sice říkal, že bude hlasovat proti zrušení, ale v tom klubu, jak jsem to vnímal, tak to příliš jednoznačné není. Takže se teoreticky stát může, že zrušení lustračního zákona projde. A já si umím obtížně představit, že bychom potom z toho nevyvodili zásadní důsledky, které mohou vést až k rozpadu koalice. Já to vyloučit nemůžu, protože ta nálada v našem klubu je poměrně vyhrocená. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste stále pod větším a větším tlakem i vašich místních organizací v souvislosti s lustračním zákonem? 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
To snad ne, protože to je určitý axiom, který tady zůstává, to je pořád neměnné. A my platíme určitou cenu za to, že přestože už v roce 2002 naši předchůdci včetně některých, kteří nás nyní kritizují a obviňují nás z pokrytectví, hlasovali o tom, že ministr nemusí mít lustrační osvědčení. Tak my pokud říkáme ano, tak tento zákon tady je, tak nechť je již také účinný. Protože po 12 letech už by to bylo skutečně na čase a my jsme to měli jako jednu z hlavních priorit jako KDU-ČSL. Takže to není žádná novinka. Tak už za to platíme určitou politickou cenu, protože shodou okolností s lustračním osvědčením má problém jeden člen vlády, což my jsme dopředu samozřejmě nepředpokládali, že k tomu dojde. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o Andreji Babišovi?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Ano. A ta situace je prostě v tomto smyslu pro nás velmi zásadní. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Tedy zítra nemusíte být vicepremiérem?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
To nemusím. Já osobně to takhle vůbec neberu, nebylo mojí politickou ambicí být ve vládě. Já myslím, že jsem se tím nikdy netajil a že moje angažmá ve vládě je dáno spíš z důvodu praktických, aby předsedové koaličních stran ve vládě byli. Proto já ani nejsem ministrem a není to z důvodu zdravotních, jak psal jeden nejmenovaný, nevím, jaké slušné slovo vyjádřit, protože zaútočil na můj zdravotní stav, což si myslím, že do novinářské etiky nepatří, stejně jako rasa nebo orientace sexuální nebo náboženské vyznání. Takže to není z tohoto důvodu. Ale já jsem usoudil, že má smysl, abych v té vládě byl a myslím si, že resort, který teď mám na starosti, je velmi významný a po dlouhé době, kdy za sociálně-demokratických vlád byl vicepremiér pro vědu a výzkum, takže to má smysl. Ale mojí ambicí to rozhodně nebylo a kvůli tomu já jsem do politiky nešel. Takže když by se to stalo, tak budu poslancem a pojedeme dál. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Když se bavíme o vládě a uskupení a sestavení vlády, tak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se včera definitivně s lídrem hnutí ANO, vicepremiérem Andreje Babišem dohodl na obsazení pozic náměstků na jednotlivých ministerstvech, tedy včetně toho největšího sporu o Ministerstvo financí. Tady jsou slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky:
 
Záznam Bohuslava Sobotky:
Muselo slevit i ANO, muselo slevit i KDU-ČSL, pouze Sociální demokracie z toho nedělá drama. Pokládám za důležité, aby tady byla slušná koaliční spolupráce a jsem rád, že se nám podařilo prosadit princip, který na počátku byl zčásti zpochybňován, to znamená křížové zastoupení náměstků na jednotlivých resortech. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Dodejme, že lidovci mají své náměstky na Ministerstvu spravedlnosti, Ministerstvu financí a Ministerstvu pro místní rozvoj. Vy považujete tu dohodu mezi vámi všemi třemi, ať jste ji dojednávali separátně nebo dvojstranně, tak považujete tu dohodu za definitivní?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
V některých případech ještě se pokoušíme jednat, ale bohužel je to tak, že i když jsme nabídli, myslím, kvalitní kandidáty, tak prostě nebyli přijati a potom už nám řekli, že je pozdě. Takže…
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ve kterých případech se ještě pokoušíte jednat, u kterých resortů?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já myslím, že pro nás bylo velmi důležité, abychom měli například člověka na Ministerstvu životního prostředí, které považujeme za zásadní vzhledem k té logice zemědělství, životní prostředí, venkov. Takže v tomto smyslu já bych třeba i oželel náměstka na Ministerstvu obrany, to nebyla úplně naše priorita a toto ministerstvo, tam si dovedu představit i jiné pozice. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Když tedy stále ještě nemáte náměstka na ministerstvu životního prostředí, tak s tím jste se ještě nesmířil, to ještě s Andrejem Babišem chcete dojednat?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Tak on mě posílá za svými ministry, což my jsme se takhle domluvili, že v podstatě eventuelně se bude už s jednotlivými ministry. A pak mě mrzí Ministerstvo dopravy, které je pro nás taky velmi důležité a nabízíme tam zase kvalitní odborníky. Já myslím, že všechny ty kandidáty, které jsme nabídli, tak jsou odborně zdatní, jsou to lidé, kteří buď pracovali přímo na ministerstvech v nižších pozicích nebo už mají za sebou zkušenosti exekutivní, popřípadě jsou z komerčního sektoru. A bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají stranickou knížku, máme i nestraníky. Takže v tomto smyslu je to pro nás nikoliv nějaká funkce, jak se říká, kontrolní nebo něco podobného, ale my chceme nést spoluzodpovědnost za ten resort. Protože to není tak, že jsme přece měli v těch jednotlivých programech politických stran jenom ty resorty, které obsadíme. My jsme měli komplexní politický program a chceme nést spoluzodpovědnost za celou vládu, a to znamená i za ty resorty, kde ministra nemáme. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím ještě, že se to může změnit nebo jste narazil i u ministrů za hnutí ANO, tedy na Ministerstvu životního prostředí a Ministerstvu dopravy, s čímž se velmi těžko smiřujete, že tam zatím náměstky nemáte?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Ano, tam jsme narazili. Třeba docela pikantní to bylo na Ministerstvu dopravy, kde pan ministr si vybral jednoho našeho z kandidátů a on mu to odmítl, že nebude odcházet ze své současné pozice a v podstatě to bylo postaveno tak, že buď ho přemluvíme, aby tam nastoupil nebo tam nikoho mít nebudeme. Což byla taková zvláštní situace. Na druhou stranu abych to nějak ukončil, tuto debatu, my to určitě neobrečíme. Ale byla to od nás nabídka skutečných odborníků, kteří, kteří by se spolupodíleli na té zodpovědnosti, kteří mají co říct v tom resortu. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Považujete to tedy za uzavřenou věc, jak vás tak poslouchám?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Nepovažuji, ještě jednat budeme a já myslím, že může přijít brzo čas, kdy se ukáže, že ti zkušení lidé, které jsme nabízeli, tam ještě bude po nich poptávka. Protože to se vyloučit úplně nedá. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Chcete tím říci, že budete problematizovat ty náměstky ministrů, kteří tam v současnosti jsou ať už na dopravě nebo na Ministerstvu životního prostředí, tudíž ještě budou prstíkem hrabat ministři za hnutí ANO, abyste jim vy dodali své odborníky?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Ne, tak tuto interpretaci nemyslím. Ale může se stát, že…
 
Moderátor (Václav Moravec):
Nabídněte jinou interpretaci, když ne tuto. 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Určitě ne, že budou hrabat prstíkem a že my budeme aktivně něco dělat. Ale možná, že se ukáže, že nakonec tito lidé budou poptáváni díky svým odborným kvalitám. Takže to není tak, že bychom potřebovali fungovat jako personální agentura a odměňovat jednotlivé krajské organizace, aby někde někdo byl. To prostě já odmítám a dělat to nebudu. Ale i to je důvod, proč, pokud vidíte, a to, co říká pan premiér, jestli jsem mu dobře rozuměl, že Sociální demokracie je jediná, která z toho nedělá drama, tak já myslím, že drama my z toho neděláme vůbec žádné a žádný spor tady nebyl. A pokud bylo i v médiích, tak spor byl mezi ANO a Sociální demokracií, nikoliv mezi námi. My jsme ochotni přispět i tím a tak jsme domluvili třeba na obraně, že tam nebude náměstek, ale doporučili jsme dva odborníky, kteří nejsou členové strany a které považujeme za velmi dobré na těch pozicích. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Můžete mi zmínit ta jména těch dvou, tří skvělých odborníků na Ministerstvo životního prostředí a na Ministerstvo dopravy?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já bych nerad to dělal právě proto, že v okamžiku, kdy je tady zmíním, tak budou mít nálepku neúspěšných kandidátů na náměstka a to by je mohlo poškodit i v té jejich profesi. Protože ne vždycky to bylo předjednáno s jejich současnými zaměstnavateli, takže bych je nerad vystavil nějakému takovému tlaku. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Už máte napsanou vaši část programového prohlášení vlády, což budete probírat v pondělí?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
V podstatě ano, ale už bych ji měl pomalu poslat. Takže myslím, že ani nestihnu termín. Takže ano, v podstatě je připravena. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouhá je a co v ní je?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
My jsme v podstatě dostali pokyny, aby byla velmi stručná, do nějaké půl strany, takže ty hlavní priority se dají rozdělit do tří částí. Tou první je určitá stabilizace a koordinace celého systému, který přece jenom trpěl tím, že během posledních sedmi let tady nebyla funkce vicepremiéra pro vědu, výzkum, inovace. Tím pádem v podstatě to vedli premiéři a premiéři na to prostě neměli čas, což jim nikdo nemůže vyčítat. Druhá ta část je, s tím souvisí, že všichni ti tři nejvýznamnější hráči, což jsou vysoké školy, Akademie věd a zástupci průmyslu, často nenacházejí společnou řeč. Oni říkají to samé a někdy si neumějí naslouchat, což neberu jako výraz zlé vůle. Já myslím, že všichni mají vůli se domluvit, jen myslím, že jim někdy chybí moderátor. A já myslím, že to je velmi významné, protože jak to vidím, tak už jenom zřízení nebo obnovení této funkce, protože musím odmítnout, že byla vytvořena funkce pro mě, prostě ta tady historicky byla, jen se od ní upustilo. A ta emoce, která tady je, že všichni říkají, že to je výborné, že se zase tady objeví člen vlády, který se tomu bude věnovat, tak může přinést velmi brzo velmi kladné výsledky. A to právě z toho důvodu, že se některé věci odblokují, uvolní a půjde to správným směrem. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Bude se to týkat zásadní reformy financování vědy a výzkumu? Protože to bylo napětí mezi Akademií věd na straně jedné, vysokými školami na straně druhé, grantovou agenturou, technologickou agenturou. 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Jistě, to je otázka průmyslu. Takže to jsou věci, kdy to napětí je vždycky, když se rozdělují peníze, to je logické. Já určitě teď ze začátku nehodlám dělat některé zásadní převratné a radikální kroky. Já myslím, že v té první krátkodobé fázi je potřeba systém stabilizovat a musíme se soustředit na čerpání peněz z evropských fondů. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Nepřijdete tedy v první fázi se zásadní reformou financování vědy a výzkumu?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Určitě ne, protože my musíme především dotáhnout to, s čím máme teď problém. My jsme před chvilkou měli jednání s panem premiérem, panem ministrem školství a paní ministryní pro místní rozvoj, protože je tady velký problém s financováním pražských vysokých škol. Protože Praha je vlastně region, který má nadprůměrné HDP v rámci Evropské unie a tudíž se na něj nevztahují některé programy. A z tohoto hlediska se můžeme dostat do poměrně složité situace v rámci financování nebo kofinancování z evropských peněz. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Když jste sem přišel z té důležité schůzky, na čem jste se tedy dohodli? Budou si moct pražské vysoké školy sáhnout na peníze z evropských fondů nebo je to ztracená věc?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Já se domnívám, že ztracená věc to není. Bude jenom záležet na tom, jsou vlastně tři varianty, které se teď řeší a my hledáme v podstatě tu variantu, která bude nejvíce schůdná, tak, aby skutečně si pražské vysoké školy sáhly, protože oni v podstatě představují 65 procent těch vysokoškoláků, tedy vlastně i z jiných regionů a dělají velkou část toho výzkumného, vědeckého potenciálu v celé České republice. Je to logické, je tady koncentrace vlastně Praha, Brno, dělají zásadní kapacitu. Takže v tomto směru já to považuji jako hlavní prioritu, abychom toto ustáli, protože základní věc je dočerpat. A druhá věc, právě teď se v podstatě rozjíždí nové programovací období a to je potřeba. Takže potom teprve můžeme zasáhnout nějak systematicky. Samozřejmě lít do cedníku další vodu nemá příliš smysl a já si myslím, že ta situace není ani tak dramatická v tomto smyslu, že by někde se rozhazovaly miliardy. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Teď mi tedy ale řekněte, jak bude vypadat ten návrh, aby si pražské vysoké školy, máte-li tu představu, sáhly a dočerpaly peníze z evropských fondů za to minulé programovací období?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Oni jsou tam v podstatě tři varianty. Jedna je, že budeme se snažit o takovou supervýjimku z těch podmínek, což bude asi velice složité. Druhá možnost je, že se budeme snažit vyjednat, aby ta interpretace Evropské komise vzhledem k evropským fondům byla taková, že i když se část peněz, které by teoreticky byly určeny na ty méně rozvinuté regiony, byly v podstatě možno použít na regiony silné. A nebo ta třetí varianta je, že navýšíme tu částku, kterou budeme kofinancovat v tom horším poměru. Protože pokud je to pro ty horší regiony, tak tam můžete až 80 procent dostat z Unie, zatímco když si to kofinancujete sami, což v podstatě můžete udělat bez nějakého vyjednávání s Evropskou komisí, tak tam je ale zase jenom 50procentní příspěvek, takže 50 procent musíte kofinancovat sám ze státního rozpočtu. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Není toto ta nejpravděpodobnější varianta, na kterou nakonec dojde, že bude polovinu financovat česká státní pokladna a polovinu pak Brusel?
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Je to asi nejjednodušší varianta, ale samozřejmě to předpokládá miliardové částky ze státního rozpočtu. Takže že by to bylo úplně nejjednodušší, tak myslím, že jednání s panem ministrem financí úplně jednoduché nebude. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, host dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a těším se na další. 
 
Host (Pavel Bělobrádek):
Děkuji, na shledanou. 
 
10.02.2014

Svatopluk Němeček: Státní ústav pro kontrolu léčiv čeká kontrola!

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o poplatcích.
06.02.2014

Alexandr Kliment: Začátky každé olympiády vždy provázejí zmatky!

Šéf komunikace Českého olympijského výboru Alexandr Kliment mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls přímo o situaci v dějišti olympijských her v Soči.
04.02.2014

Miloslav Kala: Na daňových nedoplatcích přichází stát až o čtvrt bilionu korun!

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o výběru daní a hospodaření českých ministerstev.
04.02.2014

VIDEO: Věra Jourová: Za zpožděné čerpání peněz z Evropské unie může špatné plánování

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o čerpání peněz z Evropské unie.
30.01.2014

Jiří Dienstbier: Novelu vysokoškolského zákona zřejmě z Poslanecké sněmovny stáhneme!

Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svých prioritách v nové funkci.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.