Helena Válková: Chování šéfa Vězeňské služby považuji za neadekvátní

Publikováno: 17.02.2014 18:20
Ministryně spravedlnosti Helena Válková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o personálních změnách ve svém resortu.

Moderátor (Václav Moravec):
Spor o šéfa věznic pokračuje. Ministryně spravedlnosti Helena Válková zahájila koncem minulého týdne řízení o odvolání Petra Dohnala u funkce šéfa Vězeňské služby. Důvod? Nespokojenost s přístupem vedení Vězeňské služby k zajištění kontroly, kterou ministryně Válková nařídila. Dohnal to následně odmítl jako záminku.

Záznam Petra Dohnala:
Toto zjištění mě velice nepříjemně překvapilo. Za celý týden, dámy a pánové, se na mne prokazatelně nikdo neobrátil s jakoukoliv stížností či problémem, rovněž ani styčný důstojník, ekonomický náměstek neregistroval jakoukoliv stížnost či námitku. Proto věc, že jsem snad měl bránit kontrole nejen, že nemohu v žádném případě přijmout jako relevantní, ale podávám v této věci, dámy a pánové, trestní oznámení pro pomluvu.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v pátek Rádio Impuls slova Vězeňské služby Petra Dohnala. Dohnal je ředitelem Vězeňské služby od prosince roku 2012. Jmenoval ho někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, ve funkci přitom nahradil Jiřího Treglera, kterému předtím dělal náměstka. Vzhledem k tomu, že už jako náměstek zastával funkci s nejvyšší služební hodností, nemuselo Ministerstvo spravedlnosti vyhlašovat na ředitele výběrové řízení. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech, pozvání přijala ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO. Vítejte po telefonu v nejposlouchanější rozhlasové stanici, dobrý večer přeji, paní ministryně.

Host (Helena Válková):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Překvapení nad personálním sporem mezi vámi a šéfem Vězeňské služby Petrem Dohnalem neskrýval o víkendu premiér Bohuslav Sobotka. Jste, paní ministryně, ochotna připustit, že jde o spor zbytečný?

Host (Helena Válková):
Ne, já si nemyslím, že jde o spor zbytečný a nemusel to být spor. Já mám tu kompetenci a to právo zahájit řízení o odvolání a já jsem toho využila. Mám na to ten právní názor, který jsem právě vyjádřila. A myslím si, že pan generální ředitel Vězeňské služby dobře ví, že jeho pracovníci nám nepřichystali zrovna optimální podmínky pro provádění hloubkové ekonomické kontroly. I když tvrdí všude, že to není pravda.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy pro to máte konkrétní, ano…

Host (Helena Válková):
Tak já tvrdím zase, že pravda je ta, kterou mě sdělili mí pracovníci kontroly, konkrétně vedoucí kontroly, kterým je…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, paní ministryně, máte na to nějaké konkrétní písemné důkazy, jestliže Petr Dohnal v pátek tvrdil, že nemá vlastně žádný důkaz, písemný důkaz, že by jeho podřízení nebo on osobně protahovali tu kontrolu nebo audit, který vy jste nařídila? Máte vy důkaz, že s vámi vedení Vězeňské služby včetně Dohnala nespolupracuje na tom auditu?

Host (Helena Válková):
Já vycházím samozřejmě z podkladů, které dostávám od pracovníků kontroly a obdržela jsem tabulku, ze které je zřejmé, kdy nám a v jaké komplexicitě, čili úplnosti byly předloženy požadované dokumenty. Počínajíc účetními dokumenty, přes přehledy, seznamy veřejných zakázek, dokumentaci k prodeji pozemků v Říčanech. Jsou to písemné doklady, ze kterých je zřejmé, že tyto dokumenty byly buď neúplně předávány nebo pozdě předávány nebo dokonce jeden nebyl předán v pátek, to znamená po týdnu od toho požadavku nebyl předán vůbec.

Moderátor (Václav Moravec):
Ptám se znovu…

Host (Helena Válková):
Možná, že teď už byl, to si nejsem jistá, já nemám důvod, skutečně nemám, pane redaktore, důvod, abych si něco vymýšlela a komplikovala situaci, která v oblasti vězeňství podle mě objektivně existuje. Protože procento recidivy těch, kteří absolvovali výkon trestu odnětí svobody, je velmi vysoké a já jsem s tím velmi nespokojená. Takže o nějaké velké reformě zatím nemohla být řeč. A myslím si, že tak to vnímá i veřejnost. Čili že bych měla zájem odvolávat někoho nebo vůbec zahajovat řízení, já ho ještě neodvolávám. Prosím vás, to bylo zahájení správního řízení. Mimochodem pan ředitel ve svém vyjádření tento můj právní úkon po právní stránce zpochybňuje. Takže to jako nechávám bez komentáře. Já mám na to trošku jiný právní názor, ale není žádný, v tom ten problém nevidím. Já vidím zásadní problém v tom, že okamžitě začal vyhrožovat trestním oznámením a vlastně celou situaci nepřiměřeným způsobem ventilovat navenek.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, on, promiňte, začala jste si…

Host (Helena Válková):
To nepřiměřeným používám teď záměrně, protože si nemyslím, že je dobré, aby komunikoval generální ředitel se svou nadřízenou ministryní spravedlnosti prostřednictvím médií před kamerami, vyhrožoval trestním oznámením a hovořil o tom, že dělám chyby, že ho zbytečně podezřívám a že je to všechno zástupný problém. Já mám řadu informací o tom, že na generálním ředitelství není úplně všechno optimální, jak by mělo být. A nikdy jsem tyto informace zatím nepoužila proti nim.

Moderátor (Václav Moravec):
Paní ministryně, promiňte, povedeme rozhovor, jestli vás mohu poprosit, abyste odpovídala poněkud stručněji, na co jsem se ptal.

Host (Helena Válková):
Dobře, budu se snažit.

Moderátor (Václav Moravec):
První otázka zněla, zda vaši podřízení mají nějaký písemný důkaz, že upozornili vedení Vězeňské služby včetně náměstků, že tu kontrolu zpomalují a nedodávají materiály včas? Nejde mi o žádnou tabulku, kterou oni vám dali jako vaši podřízení. Mě jde o to, jestli v uplynulém týdnu vytkli Dohnalovi a jeho podřízeným ve Vězeňské službě, že brání kontrole. Tak zněla otázka.

Host (Helena Válková):
Pokud vím, tak písemnou výtku neučinili, bylo to všechno jenom ústním dožádáním a ústní urgencí. Ale můžu se mýlit. To nejsem si, skutečně teď nevím a zbytečně bych vás nepřesně třeba informovala.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže písemný důkaz neexistuje.

Host (Helena Válková):
Pokud vím, tak opakovaně urgovali. Možná, že tam byla i nějaká písemná, ale já o ní nevím.

Moderátor (Václav Moravec):
No, stejně tak o ní neví Petr Dohnal, proto se na to ptám. To znamená, že tady…

Host (Helena Válková):
Alespoň potud jsme oba dva zajedno.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, tedy tady má Petr Dohnal, když tvrdí, že žádná písemná urgence nebo žádná písemná výtka z Ministerstva spravedlnosti v uplynulém týdnu nepřišla. Dodejme, že šéf tuzemských věznic Petr Dohnal tvrdí právě, že poskytl ministerstvu veškerou součinnost, přesto jste ho vy minulý týden na prvním oficiálním setkání vyzvala k tomu, aby odešel do civilu. Tady jsou páteční Dohnalova slova:

Záznam Petra Dohnala:
Ještě než zasedla nová paní ministryně Válková do úřadu, jsem začal registrovat, že mnou zastávaná funkce, tedy funkce generálního ředitele Vězeňské služby, je nabízena k dispozici. Že jsou oslovováni někteří moji podřízení, ředitelé věznic.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls páteční slova šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. Dohnal se přitom loni v říjnu dočkal jmenování do hodnosti generála a to u příležitosti státního svátku, kdy ho jmenoval prezident republiky. Paní ministryně, když jste v pátek zahájila řízení o odvolání Dohnala z funkce, chcete tím říci, že vlastně jeho jmenování do generálské hodnosti bylo chybné, protože to je člověk, který neřídí dobře Vězeňskou službu?

Host (Helena Válková):
To vůbec nehodnotím. A mimochodem, pane redaktore, já vás opravím, protože to, co jste říkal v té předchozí otázce, to bylo trošku zkreslené. Já mám před sebou vyjádření pana generálního ředitele a on tady říká: Za celý týden, kdy kontrola probíhala, až do jednání s vámi z pátku 14. 2., když jste se mnou zahájila předmětné řízení, se na mě prokazatelně nikdo neobrátil ani mne nikdo neinformoval o skutečnosti, že kontrola neprobíhá standardním způsobem. A prokazatelně nemusí být vždycky písemně. Stačí, když budou svědkové a to myslím, že ví každý, kdo se pohybuje v oblasti řízení, tedy právních věcí, že prokazatelné je i tehdy, když svědkové potvrdí, že byla třeba urgována určitá dokumentace. To jenom pro pořádek. A pokud jde o tu vaši otázku…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, paní ministryně, podívejte se, jak, ne omlouvám se…

Host (Helena Válková):
Tak to rozhodně odmítám, abych byla manipulována do hodnocení pana generálního ředitele, jestli je vhodný nebo není vhodný v souvislosti s jeho jmenováním generálem. To mě nepřísluší posuzovat a rozhodně tedy odmítám takovéto hodnocení teď vyjadřovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, to s tím velmi souvisí. Protože pravděpodobně byl povýšen, pokud není prezident republiky a předchozí vláda úplně nesvéprávná, tak byl asi povýšen za to, že dobře vykonával svoji funkci. Proto se vás ptám, vy zahájíte řízení o odvolání člověka, který je před čtvrt rokem jmenován hlavou tohoto státu a předchozí vládou povýšen do generálské hodnosti.

Host (Helena Válková):
To říkáte vy, pane redaktore. Vy tam vidíte příčinnou souvislost. Já ji nevidím. A docela mě to zaujalo, jakým způsobem postupujete a na co se mě ptáte. Já můžu opakovat, že si stojím za svým krokem, že jsem dostala jako úkol, který jsme dostali všichni členové koaliční vlády, rychle, důsledně a spravedlivě provést personální audity, hloubkové ekonomické kontroly. V podstatě zamezit nebo minimalizovat rizika, že bychom za půl se setkali se špatnými výsledky předchozí vlády a ty byly přičítány nám. A ty špatné výsledky spočívají i ve špatném hospodaření s majetkem státu. A jak víte, vězeňství hospodaří s nemalými částkami a vlastní nemalý majetek.

Moderátor (Václav Moravec):
A promiňte, ale vy, aniž byste měla výsledky auditu, tak zahajujete řízení o odvolání šéfa věznic. Ta otázka je jednoduchá, proč jste nepočkala na výsledky toho auditu a přistoupila k nejvyšší možné sankci vůči vedení Vězeňské služby, kterou můžete uplatnit, tedy zahájení řízení o odvolání z funkce?

Host (Helena Válková):
Víte, to je procesní postup, pane redaktore, a výsledek může a nemusí vést k odvolání. A já jsem zvolila tento razantní prostředek právě proto, že doufám, že nyní už nám bude veškerá dokumentace poskytnuta urychleně. A netušila jsem, že pan generální ředitel místo toho, aby mi podal vyjádření, protože jsem předpokládala, že to bude neveřejné řízení, ono se to stává téměř veřejným…

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, protože vy jste předtím vydala tiskovou konferenci, respektive tiskovou zprávu, že jste zahájila…

Host (Helena Válková):
Ano, a nejenom tiskovou konferenci. On dneska uspořádal, a to myslím, že tu věc staví zase do jiného světla, mimořádnou pracovní poradu, na kterou v pracovní době svolal a nevím, jestli přijeli ti ředitelé věznic a vazebních věznic služebními vozy, na 12:30 a já jsem chtěla znát program té porady. A ten program měl spočívat právě v obhajobě jeho postupu, respektive v podstatě zpochybnění postupu mého ve věci zahájení řízení o jeho odvolání. Já jsem se o tom dozvěděla náhodou, jeden z pracovníků Vězeňské služby mi to zavolal anonymně. Takže jsem jela na tu poradu, byla jsem tam o chvilku dřív, než byla oficiálně zahájena, požádala jsem o úvodní slovo, řekla jsem, že si nepředstavuji plnění pracovních povinností vysokými služebními funkcionáři tak, že se budou z celé České republiky sjíždět, navíc v té pozvánce bylo jasně napsáno, že musí mít reprezentační služební stejnokroj a že jejich účast je nezastupitelná. Takže, pane redaktore, nepřipadá vám to téměř jako pokus o nějaké zpochybnění mého působení v čele rezortu spravedlnosti? Já si myslím, že to byl docela zdařilý pokus o to, obrátit pozornost jiným směrem.

Moderátor (Václav Moravec):
No pokud vaše, promiňte, paní ministryně, pokud vaše kroky jsou kompetentní, tak by asi je nemusel šéf Vězeňské služby zpochybňovat. Vy teď…

Host (Helena Válková):
Takže vy si myslíte, že to je standardní, aby v pracovní době místo toho, aby řídili vazební věznice a věznice, si je svolal všechny do Prahy do školícího střediska Na Květnici a tam jim říkal svůj výklad služebního zákona a to, co já jsem udělala, označoval za nespravedlivé, nezákonné a tím v podstatě zpochybňoval moji autoritu a vedení rezortu spravedlnosti? Vy si myslíte, že to je v pořádku?

Moderátor (Václav Moravec):
A vy si myslíte, že je v pořádku, když zahájíte odvolání, tedy řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby, aniž byste předtím využila jiné nástroje, možná s menší razancí, ještě předtím, než…

Host (Helena Válková):
Já jsem je využila prostřednictvím svých pracovníků kontroly, kde jsem ukládala, aby ty dokumenty samozřejmě urgovali a aby je získali.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, paní ministryně, to jsme slyšeli. Vy jste předtím dala například Petru Dohnalovi nějakou výtku jako šéfovi Vězeňské služby? Protože znovu opakuji, zahájení řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby je tou nejvyšší sankcí. Proč jste nevyužila…

Host (Helena Válková):
Já bych řekla, že nejvyšší sankcí, ne řekla bych, ale nejvyšší sankcí je potom samotné odvolání, ale zahájení řízení nikoliv. Také je to úkon, který jak jsem říkala, může vést k různým závěrům. Ale mě se zdá, že je to skutečně zajímavá podrážděná reakce někoho, kdo jakoby se bál, co ta hloubková kontrola odhalí. A víte, pane redaktore, když už mě poslouchá tolik posluchačů tohoto oblíbeného vysílání, tak já jim řeknu jeden vzkaz. Mě navštěvuje a teď se mnou hovoříte a já sedím ve své kanceláři poslanecké, a za mnou chodí bývalí a někteří i současní pracovníci Vězeňské služby. Všichni se bojí, ale říkají mě, jaké poměry panují na generálním ředitelství. To jsou, ne, to nejsou konkrétní důvody, které bych měla natolik potvrzené, že bych s nimi operovala. Ale já musím vnímat situaci, která v současné době v podmínkách vězeňství panuje, jako znepokojivou. Já bych nikdy o tom takhle otevřeně nehovořila, pokud bych k tomu nebyla donucena. Čili důkazy mám na to, respektive jsou zde skutečnosti, které mě velmi znejišťují, pokud jde o snahu předložit včas a neprodleně řádnou dokumentaci, která by vyvrátila pochybnosti o transparentnosti třeba majetkových operací, které probíhaly ve Vězeňské službě.

Moderátor (Václav Moravec):
Paní ministryně, promiňte, vy jste v pátek…

Host (Helena Válková):
Já nepředjímám, že k takovým závěrům dojdeme, ale chtěla jsem…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale vzhledem k tomu, jak tvrdě mluvíte, tak je pravděpodobné, jak asi skončí řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. I vzhledem k tomu, co jste řekla, že považujete za neadekvátní, že dnes svolal své podřízení do Prahy ve stejnokroji. Je tedy zajímavé, že jste zároveň přiznala, že vás o tom informoval anonymní telefonát. Vy rozlišujete anonymy, které se vám hodí pravděpodobně a které se vám nehodí. Protože v pátek jste kritizovala Dohnala za to, že ukazoval novinářům na tiskové konferenci anonymní e-mail, ve kterém tvrdil ten pisatel, že mu byla nabízena funkce ještě před vaším nástupem do pozice ministryně spravedlnosti, právě pozice šéfa Vězeňské služby. Jste si vědoma toho, že vaše kroky mohou přispívat k tomu, že zkrátka vám Dohnal od začátku leží v žaludku a že chcete si dosadit do vedení Vězeňské služby svého člověka?

Host (Helena Válková):
Tak zaprvé, já jsem pana generálního ředitele nepoznala natolik, abych ho posuzovala, jestli mě leží nebo neleží v žaludku. Ale můžu vám rovnou říci, že neleží. Zadruhé, když jsem potřebovala ještě v době, kdy jsem před volbami působila jako profesorka se svými studenty, vstup do věznice, byl mi umožněn, do Památníku vězeňství na Pankráci. Čili z tohoto pohledu ho vnímám jako šéfa, který byl vstřícný. Já nevím, jestli o tom vůbec věděl, ale jeho spolupracovníci byli vstřícní. Takže rozhodně jsem neměla sebemenší důvod nějakého osobního nepřátelství nebo zaujetí. Zatřetí, nikdy nemůžu nabízet pozici generálního ředitele, která je poměrně vysoká, srovnatelná s pozicí policejního prezidenta, bez toho, že bych to předem konzultovala, konkrétní jména, s premiérem nebo vicepremiérem. A to jsem nečinila. A začtvrté, ta funkce je obsazena. Jiná otázka je, zda si myslím, že v osobě pana generálního ředitele je můj optimální partner pro uskutečňování vězeňské reformy tak, jak si ji představuji. Čili akcent kladený na zacházení s odsouzenými, nejenom na jejich ostrahu a izolaci, ale na snížení rizika prostřednictvím vhodných programů resocializace, to znamená i oddlužování, pracovní zařazování, zvyšování kvalifikace, aby nám nevyšli z věznic a zase nepáchali trestnou činnost. Čili to je jiná otázka, tu tady teď asi neřešíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste mi ale ještě neodpověděla na tu námitku, co rozhoduje o tom, kterým anonymem se budete zabývat, když jste v pátek odsuzovala anonymní e-mail, který zveřejnil Dohnal a zároveň teď jste přiznala, že vás jeden anonym informoval o tom, že dnes se v Praze koná schůze šéfa věznic právě s Dohnalem?

Host (Helena Válková):
Já samozřejmě anonymní telefonáty ani informace nepovažuji za zdroj, na který by bylo možné se spolehnout, ale nebyl vůbec problém právě proto, že jsem viděla tu tiskovou konferenci, která, respektive jsem viděla záznam, kterou uspořádal v pátek, tak nebyl problém si ověřit, protože jsem relativně kousíček od Květnice, za deset minut jsme tam byli, jestli ten anonym, který působil velmi přesvědčivě do telefonu, tak jestli nemá pravdu. A byla jsem moc ráda, že jsem to ověření, ne, že bych se tam zrovna vypravovala s velkým nadšením, není nikdy příjemná takováto situace. Ale byla jsem moc ráda, že jsem to udělala, protože jsem viděla, že skutečně tam bylo těch, já nevím, kolem 80 ve slavnostních uniformách vystrojených vysokých, vlastně nejvyšších funkcionářů Vězeňské služby, kteří se sjeli z Čech a z Moravy, aby si vyslechli, nevím, já jsem u toho potom nebyla už dál, projev pana generálního ředitele. Ale on vedle mě seděl a než mě dal úvodní slovo, tak stačil mě říci, jak to považuje za nespravedlivé, nezdůvodněné, nezákonné. Takže si dovedu tak zhruba představit, co tam potom říkal. Já jsem jenom je pozdravila, řekla jsem, že je mě líto, že s nimi se seznamuji při této příležitosti, že se domnívám, že není vhodné, aby se pracovní porady svolávaly pro tyto účely, a že doufám, že s nimi budu spolupracovat na reformě vězeňství, a že kdokoliv z nich má otevřené dveře na Ministerstvo spravedlnosti, pokud přijde s podněty z této oblasti.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak vás tak poslouchám, tak vy jste ztratila v Petra Dohnala základní lidskou důvěru?

Host (Helena Válková):
Já se musím přiznat, že jsem ztratila. Navíc teda byl publikován v Právu dneska příspěvek, který je pod názvem Sobotka se vloží do sporu o šéfa dozorců Dohnala. Tak je zde napsáno, a pokud je to pravda, já si to ověřím, že když já jsem byla jmenována toho dne, ale ještě jsem nepřevzala úřad, tak se odehrál v tom rekreačním středisku zmíněném Na Květnici, to je poblíž pankráckého sídla generálního ředitelství, takový večírek, který tam údajně byl pod názvem Tryzna a jména hostů byla velmi zajímavá. S panem Volákem, prvním náměstkem, se přišli rozloučit Dohnal, ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Bílek, bývalý policejní prezident Červíček a také někdejší premiér a bývalý předseda občanských demokratů Petr Nečas. Víte, tak jako to jsou souvislosti, které jsem se dneska dočetla v Právu a které mě také zarážejí. Obzvlášť v kontextu s tím, že šéf mé kontroly když byl v pátek odpoledne na generálním ředitelství, tak tam viděl vcházet nebo vycházet, já jsem nerada nepřesná, já teď nevím, jestli vcházet nebo vycházet, právě pana bývalého prvního náměstka Voláka. Takže můj generální ředitel očividně udržuje ať již intenzivní pracovní nebo osobní kontakty. A vůbec bych se nedivila, kdyby mu pomáhal organizovat tu tiskovou konferenci. Ale, pane redaktore, tady jsem na tenkém ledě, to jsou moje hypotézy ničím nepodložené a ty odlišuji od fakt. A pro mě fakta, zůstávají. Že jsem nedostala dokumentaci včas v úplnosti, jak jsem chtěla.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano. Vy jasně tedy říkáte, že důvěra v Petra Dohnala jako šéfa Vězeňské služby, vaše osobní, je na bodě nula. Dovedete odhadnout, jak dlouho potrvá to řízení o odvolání Petra Dohnala z funkce Vězeňské služby?

Host (Helena Válková):
To jste řekl vy, že je důvěra na bodě nula.

Moderátor (Václav Moravec):
No z toho, co tady…

Host (Helena Válková):
Já si prostě myslím, že jenom prokázal to, co jsem psala v tom zdůvodnění, je nepřesvědčivé výsledky řízení. Mě nepřesvědčuje, že člověk řídí dobře své podřízené a motivuje je k pracovním výkonům dobrým tím, že si je svolává a vylévá si tam srdce a v podstatě nadává na svoji nadřízenou služebně, ministryni. To je první věc. Druhá věc je odpověď na vaši otázku, jak dlouho odhaduji, že potrvá to správní řízení. To vám v tuto chvíli neřeknu. Já čekám, až také budu mít k dispozici výsledky probíhající hloubkové kontroly, která odhalí tedy i ty personální poměry, které jsou na generálním ředitelství Vězeňské služby. A pokud budou v pořádku, tak to řízení samozřejmě může skončit i zastavením. Ale já bych nerada předjímala. V současné době je situace velmi napjatá, řešíme to, jak sám vidíte, prostřednictvím vás téměř v přímém přenosu a to není způsob, na který jsem zvyklá a rozhodně mě netěší. A ta důvěra samozřejmě klesá. Myslím, že oboustranně. Pan generální ředitel si těžko asi dovede představit nějakou užší spolupráci si ministryní, která o něm takto hovoří a já si zase těžko dovedu představit užší spolupráci s někým, kdo si svolá v pracovní době všechny ředitele věznic a vazebních věznic a informuje je o mých jemně řečeno nestandardních postupech, to říkám ironicky.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste tedy s největší pravděpodobností rezignaci šéfa Vězeňské služby uvítala?

Host (Helena Válková):
Víte, pane redaktore, takhle bych to neformulovala. Mimochodem to, co on řekl na té tiskovce, byla také nepravda jedna. On se tam vyjádřil v tom smyslu, že jsem ho vyzvala, aby neprodleně odešel. Já jsem tam měla v jeho zprávě, protože jsem si byla vědoma toho, že by mohlo dojít k posunu významu nebo k dezinformaci, tak jsem tam měla šéfa kabinetu a náměstka pro oblast vězeňství. Oba dva slyšeli celý průběh rozhovoru. A můžou vám potvrdit, že jsem nic takového neřekla. Já jsem v závěru rozhovoru pouze řekla: Pokud byste zvažoval svůj odchod z Vězeňské služby, nebránila bych vám. Nic víc a nic méně. Takže to je posun, pokud říká, že jsem okamžitě ho vyzvala k neprodlenému odchodu. A takhle je to se vším. Mě mrzí, že v podstatě průběh situace mě nutí k tomu, abych si zapisovala téměř všechno, co řeknu, počínajíc skladbou věty a konče významem, který tím chci sdělit.

Moderátor (Václav Moravec):
Poslední otázka, dovedete odhadnout, kdy tedy skončí audit vedení Vězeňské služby, respektive fungování Vězeňské služby?

Host (Helena Válková):
Tak já jsem měla pro ten audit vyhrazených 14 dní první etapa a dalších 14 dní druhá etapa. Teď jsme ztratili, jak jsem byla, pane redaktore, vycházejme z toho, že já nejsem kontrolor, a vycházím zase z informací, které mi dá můj vedoucí oddělení kontroly a další pracovníci. Čili oni mi řekli, že ztratili zhruba týden. To cituji. Tak nevím, jestli to bylo pět dní nebo sedm dní. Takže si to spočtěte. Dohromady to mělo trvat měsíc, takže dejme tomu týden jsme ztratili, tak někdy nejpozději v polovině března předpokládám, že by měla ta hloubková kontrola skončit. Ale my se zaměříme ještě samozřejmě na konkrétní věznice. Pochopitelně vůbec nevím, co je pravdy na tom, co se říká, jaké pověsti kolují o tom, že se třeba potraviny v každé věznici kupují, stejné potraviny za odlišné ceny. Jestli je to dáno skutečně těmi poměry konkrétními, které v regionu panují, nebo jestli je tam za tím něco jiného. To přesně má odhalit ta hloubková kontrola. Já teď nemůžu předjímat vůbec žádné závěry, ani kladné, ani záporné.

Moderátor (Václav Moravec):
A do té doby nebude tedy uzavřeno řízení o odvolání Petra Dohnala, do poloviny března?

Host (Helena Válková):
Zatím vám to nemohu takto potvrdit.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže když se ukáže to, že vaši podřízení dají argumenty, které dnes máte k dispozici a bude se ukazovat, že dál jsou zdržovány nebo nedodávány materiály, tak ukončíte to řízení o Dohnalově odvolání z funkce dřív?

Host (Helena Válková):
Nejde jenom tady o to. Já si myslím, že měl jste pravdu v tom, že pokud by to vedlo k odvolání, tak je to taková opravdu sankce již poměrně výrazná a tam si myslím, že by musely být splněny další podmínky právě, které jsem formulovala v těch nepřesvědčivých výsledcích řízení, které já vnímám právě třeba v tom, že jsem názoru, že Vězeňská služba měla více využít prostoru, který jí nabídla amnestie v lednu 2013, k přípravě koncepčních změn v oblasti vězeňství, nastartování nových programů a podobně. A to si teď chci také ještě ověřit. Čili zase, jde o zahájení řízení, nepředbíhejme výsledkům a já se k tomu více nemůžu vyjadřovat. Já myslím, že jsem se stejně vyjádřila tak otevřeně, že se až možná divím, že jsem sdělila posluchačům třeba i konkrétní okolnosti, které jsem sdílet nemusela.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká téměř udivená ministryně spravedlnosti, poslankyně hnutí ANO Helena Válková. Děkuji za tento rozhovor a těším se na další.

Host (Helena Válková):
Prosím, na shledanou.

18.02.2014

Jiří Rusnok: Nekonkrétnosti v programovém prohlášení vlády jsou pochopitelné

Bývalý premiér a dnes člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o programovém prohlášení vlády Bohuslava Sobotky.
13.02.2014

VIDEO: Marcel Chládek: Profesoři se dočkají jmenování nejpozději do konce března

Ministr školství Marcel Chládek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o novele vysokoškolského zákona.
12.02.2014

Karel Schwarzenberg: Rušení dohodnutých návštěv státníků by byla chyba

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o zahraniční politice ČR.
11.02.2014

VIDEO: Bohuslav Svoboda: Je nesmysl obvinit celou radu z úmyslného činu

Poslanec ODS Bohuslav Svoboda mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kauze Opencard.
10.02.2014

Svatopluk Němeček: Státní ústav pro kontrolu léčiv čeká kontrola!

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o poplatcích.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.