Bohuslav Sobotka: Argumentů proti návštěvě Janukovyče v Česku přibývá!

Publikováno: 20.02.2014 07:34
Premiér ČR Bohuslav Sobotka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci na Ukrajině.
Moderátor (Václav Moravec):
Krev prolitá na Ukrajině, to je krev prolitá při protivládních demonstracích. Česká vláda je pro zavedení sankcí vůči lidem zodpovědným za násilí na Ukrajině. Není podle ní možné, aby do členských států Evropské unie včetně Česka mohly takové osoby přicestovat. Tady jsou slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, podle něhož hlavní zodpovědnost nese ukrajinská vláda.
 
Záznam Lubomíra Zaorálka:
Není možné prostě akceptovat, aby do členských států Evropské unie mohli přijet. Já samozřejmě vím, že i na straně demonstrantů jsou radikálové, kteří také nesou svůj díl odpovědnosti, nicméně jsem přesto přesvědčen, že základní odpovědnost je na straně vládní administrativy.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls po jednání vlády slova ministra zahraničí, místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka. Zaorálek chce v Bruselu ve čtvrtek jednat o seznamu lidí, kterých by se zákaz týkal. Podle premiéra Bohuslava Sobotky mají sankce platit i pro prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, exkluzivním hostem dnešních Impulsů je právě premiér, předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Vítejte po čase v Impulsech, dobrý večer.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Dobrý večer.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Pane premiére, existují nějaké pochybnosti, které máte v souvislosti s účinností případných sankcí Evropské unie vůči ukrajinským politikům, kteří jsou zodpovědní za krveprolití v jejich zemi?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Přirozeně ta účinnost je vždycky omezená, ale my se snažíme a nepochybně česká vláda o vyvážený přístup k té situaci na Ukrajině. Situace tam není černobílá, na druhou stranu ukrajinská vláda, pan Janukovyč, vládní představitelé nesou hlavní odpovědnost ze nezvládnutí současné krize. Oni vydávají pokyny k zásahům ozbrojených složek, například k tomu, aby se obsazovalo náměstí Majdan, které je centrum protivládních protestů už několik měsíců. Já se domnívám, že po několika měsících vyzývání ke klidu, k jednání, k zahájení dialogu, k politickému řešení bude muset bohužel Evropská unie přistoupit k dalším krokům. A jedním z těch, který se zvažuje, je otázka omezených sankcí, které by ale nebyly plošnými sankcemi vůči Ukrajině. To by byl naprostý nesmysl, ale měly by to být sankce zaměřené na představitele ukrajinské vlády, na lidi z jejich nejbližšího okolí. Tak, aby pocítili tlak ze strany Evropské unie skutečně i velmi osobně.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Neukazuje se ale už teď, že je pozdě na ty sankce, protože jsme svědky rozpadu Ukrajiny, toho, co jsme sledovali před několika desetiletími, když se rozpadal Sovětský svaz? Tak teď se Ukrajina dělí na dvě části, na část východní, která se připojí k Rusku, a na část západní, která se může připojit k západní Evropě?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já pořád doufám, že se ještě podaří najít cestu k dialogu mezi vládou a opozicí.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás tedy nebyla nastoupena cesta rozdrobení Ukrajiny, respektive celistvá Ukrajina bude minulostí?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já si myslím, že není možné, aby donekonečna pokračovala v zásadě ozbrojená konfrontace, ke které nyní na řadě míst Ukrajiny dochází. To, že tady existuje černý scénář rozpadu Ukrajiny, je také zřejmá věc, těch problémů je celá řada. Ono se to konec konců ukazuje i v těch demokratických volbách, které na Ukrajině probíhají, prostě různé oblasti volí pravidelně rozdílným způsobem a to přirozeně pro soudržnost země není dobrá zpráva. Já jsem se nedávno zúčastnil setkání premiérů V4 a bohužel my jsme tam probírali negativní scénáře, pozitivní scénáře a zdá se, že se naplňují ty černější scénáře, které se týkají vývoje na Ukrajině. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste probírali i to, jak by se postavili premiéři Visegrádské čtyřky k tomu, pokud by Ukrajina přestala být celistvou a došlo by k rozdělení Ukrajiny na dvě části?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
My jsme se připravovali a naše vlády se připravují na varianty, které by s tím mohly souviset. To znamená bezpečnostní rizika, migrační rizika. I česká vláda, český ministr financí, ministr zahraničí se připravují na možnosti určitých negativních dopadů, které by souvisely s eskalací krize na Ukrajině. Přesto já vítám diplomatickou aktivitu ministrů zahraničí států Evropské unie. zítra v Bruselu bude jednat Lubomír Zaorálek. Já shodou okolností zítra mám také setkání v Bruselu s panem Barrosem, s panem Schulzem, nepochybně téma Ukrajiny rovněž zmíním. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jaké jsou ty negativní stránky rizika možného rozpadu Ukrajiny nebo eskalace násilí pro státy, které mají k Ukrajině nejblíže, rozumějme Polsko, Slovensko, Česká republika?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Ta rizika jsou bezpečnostní, jsou to rizika týkající se zvýšeného počtu migrantů, kteří by mohli jednorázově přijít do těchto zemí. Přirozeně nejvíce se to týká států, které přímo hraničí s Ukrajinou. My bychom rádi s nimi byli ve velmi těsném informačním kontaktu. Předpokládám, že by se mohla uskutečnit nějaká koordinační schůzka mezi ministry vnitra států Visegrádské čtyřky. To bude záležet na Maďarsku, které v tuto chvíli skupině V4 předsedá. V každém případě chci potvrdit, že vláda nepodceňuje žádná rizika, sledujeme velmi pozorně situaci na Ukrajině. Pokud by z toho vyplývaly jakékoliv důsledky pro Českou republiku, tak budeme připraveni. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Je Visegrádská čtyřka připravena tedy na příliv uprchlíků, pokud se bude konflikt stupňovat? A rozumějme, že v České republice, ale i v dalších zemích Visegrádské čtyřky pracuje poměrně velké množství Ukrajinců, ať legálně nebo nelegálně.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já především doufám, že uspěje tlak Evropské unie, mezinárodní tlak na ukrajinské vedení, aby přistoupilo na reálný politický dialog s opozicí. A pokud se má situace na Ukrajině zklidnit, tak vláda bude muset také v něčem ustoupit. A politickým řešením, které může situaci na Ukrajině zklidnit, jsou nové volby. Je potřeba, aby vláda realisticky vyhodnotila, zda se jí země nerozpadá pod rukama a zda-li zcela neztrácí kontrolu nad velkou částí Ukrajiny.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, zatím to vypadá, že se vymkla ta situace kontrole, že se rozpadá. 
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Měla by najít politické řešení. Pokud současná garnitura nenajde politické řešení, pak bohužel mohou přijít na řadu černější scénáře. Jenom chci říci, že Česká republika připravena bude a jak ministr vnitra, ministr zahraničí, ministr obrany tu situaci velmi pozorně sledují a vyhodnocují. Pokud bude potřeba, tak se jí samozřejmě bude opakovaně zabývat vláda jako celek. My jsme dnes řešili otázku mandátu pro Lubomíra Zaorálka na zítřejší jednání ministrů zahraničí Evropské unie a domníváme se, že je potřeba, aby Evropa přistoupila už k některým konkrétním krokům. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Znovu se ale tedy ptám, jaká by byla případná kapacita zemí Visegrádské čtyřky, která je nejblíže Ukrajině, pokud by pokračovala eskalace násilí a pokud by pokračovalo to, čeho jsme svědky v uplynulých měsících, že prezident Viktor Janukovyč i ukrajinská administrativa promeškali možnost pokojného klidného řešení? 
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Bohužel nemůžeme situaci vyřešit za Ukrajince. To Evropa za ně rozhodnout nemůže, ani sousedi Ukrajiny. To, s čím se eventuálně musíme vypořádat, budou některé negativní důsledky. Přese všechno se domnívám, že ještě snad je šance na to, aby na Ukrajině zvítězil rozum, aby zvítězil dialog. My jsme dnes jako česká vláda jednoznačně vyzvali k zastavení násilí, ke stažení bezpečnostních jednotek, tak, aby přestalo docházet k tomu přímému kontaktu s demonstranty, aby přestali umírat lidé na ulicích Kyjeva. Myslím si, že to je nepředstavitelná situace. Před několika málo měsíci by asi nikoho nenapadlo, že se něco takového může odehrávat na Ukrajině, která jednala reálně o tom, že by se stala jednou ze zemí spojenou s Evropskou unií Asociační dohodou.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Prezident Miloš Zeman odsuzuje násilí na Ukrajině. Pokud bude situace na Ukrajině eskalovat, prezident počítá s tím, že zruší pozvání svého protějšku Viktora Janukovyče na návštěvu České republiky. Podle Zemana, cituji: Nelze zvát politika, kterému v ulicích umírají lidé. Jen pro úplnost, zatím podle těch potvrzených zpráv zemřelo při násilnostech na Ukrajině nejméně 25 lidí. Tady jsou slova prezidenta Miloše Zemana:
 
Záznam Miloše Zemana:
Řešením této situace by byly předčasné parlamentní i prezidentské volby a na tomto názoru samozřejmě trvám. Dokonce tento názor je umocněn právě vysokým počtem mrtvých. Takže přál bych si, aby na Ukrajině lidé vhazovali volební lístky do uren a nikoliv aby oni sami končili v těch urnách. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova prezidenta Miloše Zemana. Nakolik má premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který je hostem dnešních Impulsů, pochopení pro krok prezidenta Miloše Zemana, který s případným zrušením Janukovyčovy návštěvy počká až právě na čtvrteční jednání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že to je velmi rozumné. Pokud by například Evropská unie přijala sankce přímo vůči prezidentovi Ukrajiny Janukovyčovi, pak bych pokládal za naprosto logickou reakci zrušení pozvání na návštěvu České republiky.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Rušit tu návštěvu dnes by tedy bylo předčasné?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Ta pozvánka je ze strany prezidenta republiky, rozhodnutí musí učinit on, ale podle mého názoru se docela krátí čas a přibývají argumenty pro to, aby se taková návštěva v České republice neuskutečnila. Pokud pan Janukovyč nebude schopen zvládnout svoji odpovědnost a neprosadí mírové řešení vážné krize na Ukrajině, pak si nemyslím, že by bylo vhodné, aby navštívil jako prezident Ukrajiny oficiálně Českou republiku.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak silným zastáncem bude Česká republika zítra v Bruselu při jednání o konkrétních ekonomických sankcích, rozumějme zmrazení kont lidí, kteří jsou…
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já bych skutečně byl velmi rád, když mluvíme o ekonomických sankcích, aby tady nedocházelo k posunu významu toho slova. Nejde o ekonomické sankce vůči Ukrajině. Všechny sankce, o kterých je připravena Česká republika jednat, se týkají omezeného okruhu lidí, kteří nesou politickou odpovědnost za vývoj na Ukrajině v posledních měsících a letech nebo kteří stojí například v pozadí těch vládních politických stran na Ukrajině. Takové sankce si dokážeme představit a je to pro nás reálná reakce na eskalaci napětí a na ty útoky, které jsou dnes i ze strany vládních sil na demonstranty. Na druhou stranu my jsme stoupenci realistického přístupu, nechceme vnímat tu situaci na Ukrajině pouze očima opozice. Je potřeba si uvědomit, že současná ukrajinská vláda vzešla z voleb. Můžeme mít k její politice jakékoliv výhrady, ale není to nějaký diktátorský režim a ten problém na Ukrajině bohužel je mnohem složitější, než abychom ho mohli poměřovat nějakými jednoduchými měřítky, zcela hodná vynikající opozice a naprosto zlá a odpudivá ukrajinská vláda. Nedá se to takto zjednodušovat. Nicméně stávající situace jednoznačně hovoří v neprospěch ukrajinské vlády, v neprospěch prezidenta Janukovyče, kteří nezvládli svoji politickou odpovědnost a podle mě nezvládli demokratický mandát, který dostali od voličů v minulých volbách. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, když ale zůstanu u těch sankcí, co považujete jako premiér české vlády za účinnější? Ty ekonomické sankce vůči členům vlády ukrajinské a prezidentu Janukovyčovi nebo ty cestovní sankce, zkrátka že nebudou moci cestovat do zemí Evropské unie? Protože to, předpokládám, je asi tak nebude trápit jako v případě jejich kont, která mohou mít v členských zemích evropské osmadvacítky. 
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já se omlouvám, já skutečně nechci předjímat varianty a možnosti, ke kterým se ministři zahraničí zítra mohou uchýlit. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ne, nechci předjímat, ptám se na to, jestli Česká republika je spíš zastáncem těchto ekonomických sankcí, protože je považuje za efektivnější a účinnější, než jenom zakazovat cestování představitelů…
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Ale my nevylučujeme žádnou možnost reakce. Ty sankce mohou být efektivní jak z hlediska omezení cestování, tak i z hlediska omezení, řekněme, dispozice majetky nebo finančními prostředky v zahraničí. Z minulosti známe příklady, kdy Evropská unie byla schopna takovéto sankce uvalit a dříve nebo později to přineslo pozitivní výsledky. Čili já nechci předjímat, my si dokážeme představit kombinace obojího a na základě informace, které máme o eskalaci situace na Ukrajině, pokud vláda nebude ochotna hledat rozumné řešení situaci zklidnit, pak má Lubomír Zaorálek mandát od vlády, aby případné zavedení sankcí vůči přestavitelům ukrajinské vlády podpořil. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jednoduchá otázka, prosím o stejně jednoduchou odpověď. Kdo by podle vás teď mohl být prostředníkem či moderátorem dialogu mezi ukrajinskou opozicí a vládou?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Tu roli můžou sehrát zástupci Evropské unie, tu roli mohou sehrát představitelé sousedních států. Já si myslím, že ta mise Evropské unie v tomto směru musí být velmi aktivní a znovu opakuji, pokládám za dobrý nápad, že na Ukrajinu míří ministři zahraničí několika členských zemí Evropské unie.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy nevnímáte na rozdíl od Gerharda Schrödera Evropskou unii jako vyloučeného moderátora, protože vlastně svým způsobem může být jednou ze stran konfliktu?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já si nemyslím, že bychom měli vnímat ten ukrajinský problém čistě jenom jako problém toho, do jaké sféry vlivu bude Ukrajina patřit nebo do jaké sféry vlivu Ukrajina patří. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Nepovažujete tedy Unii jako vyloučeného moderátora?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Teď jde o to poskytnout jakoukoliv možnou myslitelnou politickou a diplomatickou pomoc, učinit vše, maximum pro to, aby se přestali Ukrajinci vzájemně zabíjet na ulicích v těch střetech, které tam sledujeme. A já si myslím, že Evropa nemůže zůstat pasivní, nemůže zůstat jenom se dívat na to, co se na Ukrajině děje, ale Evropa nevymyslí za Ukrajince řešení a nebude schopna ho prosadit, stejně jako to nemůže udělat Rusko. Ukrajina musí rozhodnout o své budoucnosti sama a já doufám, že na to rozhodování nedoplatí například tím, že by se územně rozdělila. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak pečlivým jste pozorovatelem českého sportu?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
No, moc pečlivým v poslední době ne. Poslední hokej, který jsem viděl, tak byl náš zápas proti Švýcarsku. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
No, to jste toho moc neviděl. Myslel jsem, že jste si včera odbíhal na hokejové utkání.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Premiér nemůže odbíhat z Poslanecké sněmovny, když se jedná o důvěře. To by bylo v rozporu s usnesením Poslanecké sněmovny a to bych byl určitě okamžitě přistižen opozičními poslanci. Takže já jsem bohužel…
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale členové vlády byli napomínáni za to, že nebyli v Poslanecké sněmovně.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Ano, ne všichni se chovali tak vzorně jako jejich premiér. Nicméně já jsem seděl v Poslanecké sněmovně a sledoval jsem průběhu zápasu se Slovenskem na internetu. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Už máme rekordní počet medailí. Dneškem česká výprava získala osm olympijských medailí různých hodnot. Neuvažoval jste o tom, že byste právě kvůli tomu medailovému rekordu jel na závěrečný ceremoniál a pozdravil se se všemi sportovci, kteří tam ještě budou?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já bych se s nimi určitě rád pozdravil a věřím, že bude příležitost i tady v České republice. Myslím, že to je úžasný výsledek pro český sport, pro české olympijské hnutí. Myslím si, že tuhle olympiádu si budeme ještě dlouho pamatovat a vynikající výsledky našich sportovců a myslím si, že naprosto úžasné je to pro disciplínu, která je, jak se zdá, velmi na vzestupu a to je tedy hlavně biatlon. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Poznají to nějak biatlonisté a sportovci možná i vstřícným postojem vlády? Protože vždy když je tady ta medailová euforie nebo olympijská euforie, tak politici toho naslibují, ale pak se zapomene na ty konkrétní kroky. Vy v programovém prohlášení také máte sliby vůči sportu, včetně přijetí zákona.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že k tomu jsme se rozhodli už před olympijskými hrami. A konec konců víte, že my jsme uvažovali dokonce, že by mohl být ministr pro sport. Nakonec jsme se na tom v koalici nedohodli. Ale ty závazky, které směřují k transparentnímu a smysluplnému financování českého sportu, tak byly učiněny ještě předtím, než odjeli naši sportovci na olympiádu do Soči. A to jsou závazky, které vláda chce dotáhnout do konce. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Když jsme u těch závazků, tak vaše vláda už má důvěru. Když prezident Miloš Zeman v úterý vystupoval v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře kabinetu, tak pronášel i tato slova:
 
Záznam Miloše Zemana:
Když jsem si přečetl jakousi bilanci, to znamená na jedné straně cíle, na druhé straně prostředky, tak jsem se chtěl zeptat, milí moji, a kde na to vezmete peníze?
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v úterý Rádio Impuls slova prezidenta Miloše Zemana. Pokud by měl premiér Bohuslav Sobotka, host dnešních Impulsů, zodpovědět zase jednoduchou otázku, co z těch vládních slibů, pokud se nenajde na ně dostatek peněz, budete z toho programu proškrtávat?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
My jsme dali jenom takové sliby, které je vláda připravena profinancovat. S tím, že dodržíme maximální schodek veřejných rozpočtů do tří procent hrubého domácího produktu, ale bude to znamenat, že půjdeme velmi nemilosrdně a tvrdě po všech daňových podvodnících, že prosadíme nové zákony, které konečně omezí daňové úniky systémově, jako je zákon o prokazování původu majetku, jako je elektronická evidence tržeb. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Kdy myslíte, že budou třeba ta majetková přiznání? Protože vy už jste zmiňoval, že to elektronické prokazování tržeb se rozběhne od 1. ledna roku 2017.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
My chceme zavést v zásadě chorvatský systém, budeme na to potřebovat zhruba dva roky, než se plně rozběhne. To znamená 1. ledna 2017 už by měli být všichni připojeni a už by všichni měli poskytovat data daňové správě. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
A to půjdu ruku v ruce s těmi majetkovými přiznáními?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
A majetková přiznání budou platit dříve. Já jsem přesvědčen o tom, že zákon už by mohl být účinný od 1. ledna roku 2015. Čili tady můžeme začít dříve. Začneme dříve také tím, že snížíme limit hotovostních plateb, začneme také dříve tím, že přijmeme některá opatření ještě proti daňovým únikům v oblasti daně z přidané hodnoty. Zajímavou inspirací je Slovensko, kde se Ministerstvu financí mimořádně daří v boji s těmi daňovými úniky a daří se jim až tolik, že začínají být signály o tom, že se některé podezřelé subjekty začínají přesouvat do České republiky, protože tady pro ně je takzvaně příznivější podnikatelské prostředí. No tak já doufám, že to nepotrvá dlouho a že i Česká daňová správa bude schopna zasáhnout proti daňovým podvodům. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ta majetková přiznání, máte už jasnější představu, na výši jakých majetků se budou vztahovat? Protože to zatím v těch konkrétních dokumentech, které jste předložil Poslanecké sněmovně, rozumějme programovou část koaliční smlouvy, programové prohlášení, není?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já předpokládám, že Ministerstvo financí navrhne určitý limit v rámci zákona, který bude muset předložit velmi brzy do legislativního procesu, tak, aby finanční úřady nebyly zahlceny příliš velkým množstvím šetření. Já si dokážu představit, že ten limit se v čase bude snižovat, že teď navrhneme, řekněme, limit, který bude v řádech několika milionů korun pokud jde o pořizování nového majetku a že třeba za pět, za šest, za sedm let bude ten limit nižší. Ale my se teď musíme soustředit zejména na velké případy. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Bude to tedy zatím, pane premiére, jestli to chápu správně, tak zatím to bude tedy na nákup nového majetku, nikoliv na majetek jako celek?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Půjde o pořizování majetku. V situaci, kdy finanční úřad zjistí rozdíl mezi vašimi legálními příjmy, které jste zdaňoval a které jste uváděl v daňových přiznáních, a mezi pořízeným majetkem, a nejde jenom o nemovitosti, ale třeba i o finanční instrumenty, tak bude mít právo vyzvat vás, abyste doložil, kde jste k tomu majetku přišel. A to břemeno důkazní nebude na finančním úřadu tak, jak je to dnes, ale bude na vás, na daňovém poplatníkovi.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jaká ta hranice teď je ve vaší hlavě zatím? Když říkáte, že by se postupem času i během těch čtyř let, co budete vládnout, snižovala.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já se domnívám, že v této fázi, tak, abychom skutečně nezahltili finanční úřady, bych viděl ty hranice v řádech milionů korun. Do budoucna si myslím, že by ty hranice mohly být nižší. Ale nám jde především o tom, aby tady existoval preventivní nástroj a podvodníci věděli, že nebudou mít klid a že kdykoliv jim na dveře finanční úředník může zaklepat. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vám dnes novináři naznačili například v Hospodářských novinách komentář, že klid nebudete mít vy, že asi vaše vláda nebude mít sto dní hájení. A to z důvodu toho, že, cituji: Kabinet nastoupil zostra, proto zasluhuje od počátku stejný ostrý dohled. Hospodářské noviny připomínají například odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala nebo to, že ministr zemědělství Marián Jurečka jmenoval vedoucím kanceláře ministra zemědělství Lubomíra Poula, exšéfa Nečasova kabinetu. Vy zatím svým podřízeným, tedy ministrům, necháváte volné ruce. Pochopil jsem správně, že to je vaše strategie, protože je pak budete nemilosrdně sekat, pokud…
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Není to tak, že bych jim nechával volné ruce. Oni samozřejmě znají můj názor na řešení těchto situací. Pan Poul má špatnou pověst, ale není trestně stíhán. Já bych si ho jako šéfa sekretariátu nevybral, prostě proto, že vyšetřování té kauzy Nečas, Nagyová, Rittig jak se zdá, ještě není u konce a samozřejmě mohou se objevit nové skutečnosti. A pokud se objeví a budou se týkat pana Poula, tak na ně nepochybně i pan ministr Jurečka bude muset reagovat. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale Marián Jurečka zatím, že zůstanu u této kauzy, říká, že platí presumpce neviny a že proto není důvod měnit…
 
Host (Bohuslav Sobotka):
To nepochybně platí. Já se na druhou stranu ptám, proč ministr zemědělství místo toho, aby se věnoval úplně jiným věcem a staral se o rezort a o to, aby dal do pořádku například firmy, které jsou podřízeny Ministerstvu zemědělství, tak místo toho musí ztrácet čas tím, že komunikuje jmenování šéfa svého úřadu. To asi není úplně efektivní nakládání s časem ministra. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Takže i po těch několika dnech je to pro vás nepochopitelné?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já to pokládám za zbytečnou ztrátu času a energie na straně pana ministra, je to podle mého názoru chybný personální krok. Ale odpovědnost leží na ministru zemědělství a jako premiér nemohu ministrům určovat jejich spolupracovníky. Pokud jde o situaci ve Vězeňské službě, já jsem požádal jak paní ministryni, tak generálního ředitele Vězeňské služby o maximálně profesionální a zákonný postup, tak, abychom se nedostali do podobných peripetií, jako se dostali ministři vnitra s policejními prezidenty, když jsme jeden čas měli dva policejní prezidenty, možná ještě stále máme. A nerad bych, abychom měli dva šéfy Vězeňské služby.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale zatím jste dal Heleně Válkové jako ministryni spravedlnosti volnou ruku. Říkal jste, že to je čistě v její kompetenci. Například premiér, váš předchůdce expremiér Jiří Rusnok kritizoval ve včerejších Impulsech způsob odvolávání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, když to přitom byla Rusnokova vláda, která ho navrhla na jmenování generálem. Jsme tudíž zase svědky toho, že generál, jako tomu bylo u Karla Randáka, někdejšího šéfa civilní rozvědky, tak krátce poté, co je jmenován generálem, tak je zase odvoláván. Poslechněme si slova Jiřího Rusnoka:
 
Záznam Jiřího Rusnoka:
Tady vidíme takové jako trochu voluntaristické vyměňování lidí bez nějakého zásadního důvodu. Toho se trochu děsím, protože jestli by takto mělo dopadnout to, na co všichni čekáme, že tady budeme mít služební zákon o státní službě, no tak to by asi nebylo dosaženo úplně toho účelu.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo včera Rádio Impuls slova expremiéra Jiřího Rusnoka. Heleně Válkové necháváte volnou ruku z toho důvodu, že až, nastane-li někdy ta situace, že se ukáže, že to odvolávání nebylo zcela košer, takže to spíš odnese ona a odvoláte ji?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Ale paní ministryně má odpovědnost za vedení rezortu. Nemá zcela volnou ruku, tady musí postupovat podle služebního zákona. Generální ředitel Vězeňské služby je ve služebním poměru, podobně jako šéf Policie České republiky. Zákon o státní službě zavedeme od 1. ledna příštího roku. Já jsem se teď vrátil z porady, kde jsme právě projednávali postup jeho další přípravy, tak, aby skutečně zákon platil. Já o tom zítra také chci informovat pana Barrosa. Protože to, že nemáme služební zákon, je všeobecně známá překážka hladkého čerpání prostředků z Evropské unie a myslím si, že nemáme jinou možnost, než aby zákon platil co nejdříve.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy zítra slíbíte José Manuelu Barrosovi v Evropě, tedy v Bruselu, že Česká republika bude mít schválený a platný služební zákon k 1. lednu?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já jsem včera slíbil občanům, že budeme dělat všechno pro to, abychom přišli o co nejméně peněz z Evropské unie. Loni jsme přišli skoro o deset miliard korun, to je naprosto strašné plýtvání. A já jako premiér budu dělat všechno pro to, abychom neměli problémy s čerpáním evropských prostředků a součástí toho je vyřešit problém služební zákon a vyřešit druhý problém a to je novelizace EJI, to znamená zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Tohle jsou dva legislativní úkoly, které nutně bude muset nová vláda dotáhnout do konce. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
S tím, že začnou oba dva ty zákony platit od 1. ledna příštího roku a to slíbíte?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Vidím to jako nejpozdější možný termín a o tom zítra také chci s předsedou Evropské komise mluvit. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
A teď ta věc týkající se Heleny Válkové. Pokud bude postupovat stejně chybně jako ministři vnitra Jan Kubice při odvolávání Petra Lessyho a pokud dají soudy za pravdu pak Petru Dohnalovi, pokud dopadne jeho odvolávání, respektive ten proces řízení o odvolání tak, že bude odvolán, tak pak vy odvoláte Helenu Válkovou?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já teď nechci předjímat a není to kdo s koho a myslím si, že paní ministryně si bude počínat odpovědně v této věci.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Zeptám se jinak. Pokud by soud dal pak za pravdu Petru Dohnalovi, že byl špatně odvolán, je to důvod k odvolání ministra spravedlnosti?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já doufám, že nedojde na soudy a že nebudou soudy muset řešit další problém alá prezident Policie České republiky. Věřím v kompetenci paní ministryně Válkové.
 
Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, nedivte se, že čeští občané včetně českých novinářů poté, co jsme tady měli premiéra Petra Nečase a ministra vnitra Jana Kubiceho, kdy soudy daly za pravdu Petru Lessymu, tak tu otázku logicky musím položit. Pokud by došlo ke stejné chybě, je to na odvolání ministra?
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já jsem paní Válkovou upozornil na negativní konotace s tou kauzou policejních prezidentů. Myslím si, že ona si je dobře vědoma situace, ve které se nachází. Argument, který uvedla pro zahájení příslušného správního řízení, byl nedostatek nebo podle jejího názoru naprostý nedostatek součinnosti při provádění kontroly hospodaření a fungování Vězeňské služby. Ta kontrola nyní probíhá. Předpokládám, že paní ministryně vyčká na výsledek této kontroly a i na základě tohoto výsledku bude postupovat. Já myslím, že to je logické načasování kroků ministryně spravedlnosti a pevně věřím, že se nedostane do tak obtížné situace, abychom museli vést nějaké úvahy o personálních výměnách ve vedení rezortu.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale pokud by se opakoval příběh dvou prezidentů policejních, tak vy byste zasáhl personálně vůči takovému ministrovi? Jasná otázka. 
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Pokud by se ten příběh opakoval, pak by to nepochybně byla blamáž především pro paní ministryni a vláda by to musela řešit. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
Premiér by to musel řešit.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Premiér na základě koaliční dohody. Ale znovu zdůrazňuji, nejsme v této situaci, předjímáme kroky, které se ještě nestaly. Je to věc rozhodnutí paní ministryně a předpokládám, že ona si je dobře vědoma legislativní pozice, ve které se nachází a nebude opakovat chyby, kterých se například zřejmě dopustili bývalí ministři vnitra.
 
Moderátor (Václav Moravec):
Jako premiérovi vám přeji, aby se ukázalo, že se minulost neopakuje v případě vaší vlády. Premiér Bohuslav Sobotka, předseda Sociální demokracie, host dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor.
 
Host (Bohuslav Sobotka):
Já také děkuji za pozvání, hezký večer. 
 
Moderátor (Václav Moravec):
A těším se.
 
27.02.2014

VIDEO: Helena Bezděk Fraňková: Sledování filmů se mění

Šéfka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o investičních pobídkách pro filmaře.
26.02.2014

Ivo Bystřičan: Dokument o dálnici D8 je pro lidi aktivizující!

Dokumentarista Ivo Bystřičan mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém časosběrném filmu Dál nic o stavbě dálnice D8.
24.02.2014

Robert Šlachta: Do 14 dnů padnou obžaloby v kauze Opencard!

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o nových případech.
20.02.2014

VIDEO: Pavel Telička: Sankce vůči Ukrajině přišly pozdě

Bývalý eurokomisař Pavel Telička mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci na Ukrajině.
18.02.2014

Jiří Rusnok: Nekonkrétnosti v programovém prohlášení vlády jsou pochopitelné

Bývalý premiér a dnes člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o programovém prohlášení vlády Bohuslava Sobotky.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.