Reflexní prvky u chodců

Publikováno: 29.01.2017 11:00
Dnešním tématem pořadu Autoškola Rádia Impuls jsou reflexní prvky u chodců. Poslechněte si zvukový záznam a zjistíte, jaké povinnosti chodci mají.

Hezký den, v pátek ráno nám zavolal do d007 agent s důležitým hlášením.

Každý den při výjezdu z Telče směrem na Dačice, potkávám ženskou po pravý straně, je v černé bundě bez jakékoliv odrazky, divím se, že ji ještě nikdo nesestřelil...

Bohužel to není ojedinělý případ, své o tom ví i Honza Daněk.

Každý den, když jedu do rádia, potkávám pána, který jde o berli prostředkem poměrně rušné křižovatky. Je to neuvěřitelná věc, mám vždycky oči na stopkách...

Zeptala jsem se proto člověka povolaného, bývalého šéfa Besipu Romana Budského, jak je to s reflexními prvky?

Samozřejmě reflexy řeší zákon obecně, že bych měl mít na sobě nějaký reflexní prvek...

A jakou by tedy měly mít plochu?

Já osobně zastávám názor, že ta reflexní plocha by měla minimálně odpovídat tlouštce a šířce té reflexní pásky. Protože nějaká ploška centimetr na centimetr, je to sice splnění zákona, ale tam jde skutečně o život toho člověka, co ten pásek na sobě má.

A co barva, záleží na ní?

Barvy jsou různé, taková ta nejoblíbenější a myslím, si, že i nejviditelnější je ta žluto zelená. Pak se vyrábějí pásky červené, fialové, oranžové nebo čistě žluté. Trošičku opatrný bych byl s páskami barvy stříbrné nebo bílé. Protože pokud se chodec nachází v místě, kde je hodně vodorovného značení, které je dobře vidět za snížené viditelnosti v reflektorech automobilů, tak on tam paradoxně může ten jeho bílý reflexní pásek zaniknout.

No a umístění takových pásků?

Dáváme to nad kotníky, protože právě tam svítí nejvíc světla automobilů. A samozřejmě doplníme to i nad zápěstí.

Pane Budský, co nějaká rada na závěr, třeba právě pro paní, kterou nahlásil náš agent?

Pokud někdo chodí pravidelně na potemnělé silnici, třeba do práce/z práce, rozhodně bych si na sebe reflexní vestu navlékl. To není rozhodně řádná ostuda.

Šťastnou cestu vám přeje, Eva Hronková

 

19.02.2017

Třetí auto od Impulsových má svoji majitelku!

Dalším šťastným výhercem auta v hodnotě 400 000 korun byla v pátek ráno paní Věra z Litomyšle...
12.02.2017

Další auto našlo svého majitele!

Udat druhý poukaz na auto v hodnotě 400 tisíc od Mototechny byla v pátek ráno pěkná fuška! Nakonec svého výherce ale našlo, byla jím paní Blanka.
05.02.2017

První vůz v hodnotě 400 tisíc má svého majitele!

Je jím vozíčkář, pan Vratislav ze Zlínska. Další tři vám rozdáme v průběhu února...
22.01.2017

Když po ruce nemáte škrabku na sklo...

Venku panuje mráz a mnozí z nás se díky škrábání skel rozcvičí hned ráno. Poslechněte si další díl pořadu Autoškola Rádia Impuls na toto téma.
15.01.2017

Rozhlasová škola smyku

České silnice v uplynulých dvou týdnech zapadly sněhem a nám se dopravní centrála plnila hovory o zapadlých autech v pangejtech, uvázlých kamionech – proto se Eva Hronková v její Autoškole rozhodla pro naše agenty udělat rozhlasovou školu smyku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.