Petr Gazdík: Budoucí koalice má velké porodní bolesti!

Publikováno: 21.01.2014 18:20
Místopředseda Poslanecké sněmovny za TOP09 a Starosty Petr Gazdík mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o služebním zákonu.

Moderátor (Václav Moravec):
Nekompletní je zatím seznam poslanců podepsaných pod koaliční smlouvou. Podle neoficiálních informací jsou mezi nepodepsanými jak zástupci sociálních demokratů, tak i lidovců. Dodneška přitom chtěla mít vládní koalice pod smlouvou všech 111 podpisů. Tady jsou slova lídra hnutí ANO Andreje Babiše:

Záznam Andreje Babiše:
Za naše hnutí ANO já jsem taky to dneska podepsal, byl jsem jeden z posledních, protože nějak jsem nestíhal. Takže za naše hnutí ANO. Tak já myslím, že to je problém každého předsedy, jak si to zařídí, takže nechci to řešit za naše partnery, jak to mají.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Podle poslance sociálních demokratů Jeronýma Tejce bez ohledu na podpisy celý klub ČSSD vládu podpoří. Sám Tejc přitom koaliční dohodu podepsal. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda Starostů Petr Gazdík. Vítejte po čase v Impulsech, dobrý večer přeji.

Host (Petr Gazdík):
Hezký dobrý večer vám i posluchačům.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč nejednáte teď v Poslanecké sněmovně? Do poslední chvíle jsem říkal si, zda přijedete nebo ne.

Host (Petr Gazdík):
Nejednáme proto, protože jednání pro dnešek jsem jako místopředseda sněmovny byl nucen ukončit, když si klub TOP 09 a Starostů vzal pauzu v délce do 19 hodin. Sněmovna obvykle jedná do 19 hodin a vzhledem k tomu, že bohužel nebyl odhlasováno jednání po 19. hodině, nikdo z poslanců o to nepožádal, tak sněmovna je přerušena do zítřejších devíti hodin ráno.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy máte teď mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které máte schválit nebo odmítnout v takzvaném prvním parlamentním čtení například služební zákon, tedy poslaneckou iniciativu podanou Jeronýmem Tejcem, ale i novelu Ústavy a novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Už víte, jak budete zítra hlasovat o novele Ústavy a novele zákona o NKÚ?

Host (Petr Gazdík):
Určitě novela Ústavy a novela zákona o NKÚ, určitě ji podpořím, protože jsem byl jeden z navrhovatelů tohoto zákona už v minulém volebním období. Je to věc, která je nedotažená, v minulém volebním období se k tomu všichni hrdě hlásili a pak celkem nečekaně Senát tu novelu Ústavy neschválil. A i v Sociální demokracii tehdy zavládlo nemalé zděšení, že nebyly rozšířeny pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu na obce, kraje, firmy zřizované obcemi, kraji a také firmy se státní účastí.

Moderátor (Václav Moravec):
I když je to zmetek, alespoň podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, který tu novelu podanou vaším stranickým kolegou Stanislavem Polčákem, ale také podepsanou Andrejem Babišem i Pavlem Bělobrádkem, kritizuje?

Host (Petr Gazdík):
Panu prezidentovi NKÚ jde o jednu větu, jednu konkrétní větu, jeden nejasný výklad jedné konkrétní věty. A od toho je právě legislativní proces, aby se v druhém čtení takový problém s tou jednou větou a klidně i s dalšími odstranil. Ve sněmovně dnes probíhala k tomu velmi rozsáhlá debata. Já mám spíš dojem, že jde tak trochu o principy. Doteďka…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, pane předsedo, o to jde právě Miloslavu Kalovi. On říká, že ta věta je zcela jasná, že se prolamuje způsob kontrol Nejvyššího kontrolního úřadu, protože všechny ty externí auditní orgány mají kontrolovat veškeré peníze, které jdou ze státního rozpočtu, zkrátka veřejné peníze. A vy tuto kontrolu omezujete u obcí.

Host (Petr Gazdík):
Určitě ne. Tam je, my rozšiřujeme pravomoci NKÚ na obce, to tu doposud nebylo. A ty výhrady, které má pan prezident NKÚ, je nejasnost té věty, kdy ti navrhovatelé, jsem jeden z nich, mají strach z toho, aby NKÚ v rámci své kontroly hospodárnosti nebo nehospodárnosti jaksi nenalézal nálezy typu - ano, my jsme pronajali tělocvičnu fotbalistům, myslivcům či hasičům za deset korun na hodinu, je to hospodárné? Když obec takto pronajme tělocvičnu? Nebo je to politické rozhodnutí, kdy ta obec si řekne – ano, my chceme podporovat spolky, my chceme, aby u nás v naší obci vzkvétaly spolky.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale o tom pan Kala nemluví. On říká, že se omezuje pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu ve vztahu k prostředkům, k účelovým dotacím, které jdou ze státní pokladny do obcí a měst.

Host (Petr Gazdík):
Já to tak rozhodně nevnímám, to je vyjádření pana prezidenta. Já si pana prezidenta vážím a jsem připraven jako jeden z navrhovatelů s ním spolupracovat na tom, aby ta formulace byla zcela jasná, aby vyhovovala Nejvyššímu kontrolnímu úřadu tak, aby mohl kontrolovat obce, města i společnosti, jako je třeba pražský dopravní podnik, zřizovaný městem.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte tedy s tím, že se změní ještě ty pasáže?

Host (Petr Gazdík):
Určitě ano. Já se přiznám, že nechápu příliš tu kritiku NKÚ. Ve sněmovně zaznívala ze dvou stran, Občanská demokratická strana nechtěla vůbec, aby chodilo NKÚ do obecních a obcemi či městy či kraji či státem zřizovaných firem. Naopak NKÚ tvrdí, že ten zákon je málo, že by měl být víc, že by ta formulace měla být přesnější. Já myslím, že od toho je ten legislativní proces, aby se to nastavilo. A my budeme rádi, když ten legislativní proces bude delší. A když se na takto složitém ústavním zákoně, který nastaví proces kontroly pro další roky, budou podílet všechny poslanecké kluby a bude na něm spolupracovat zejména právě s Nejvyšším kontrolním úřadem.

Moderátor (Václav Moravec):
Už jsem zmiňoval, že pod tou poslaneckou iniciativou je krom vás, Stanislava Polčáka za TOP 09 a Starosty, podepsán i Andrej Babiš jako lídr hnutí ANO. Po té víkendové kritice ze strany prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly oznámilo právě dnes hnutí ANO, že chtějí upravit ten poslanecký návrh, chtějí, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat i to, jak samosprávy nakládají s majetkem. Což podle nich předběžné návrhy neumožňují. Tady jsou slova předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Záznam Jaroslava Faltýnka:
My jsme komunikovali s panem Kalou a s dalšími pracovníky NKÚ, mají pravdu. To je návrh zákona, který zpracovali zejména poslanci za TOP 09, kteří mají zájem omezit pravomoci kontrolního úřadu. My ten zájem máme naprosto opačný a v rámci legislativního procesu provedeme takové úpravy, aby stát mohl kontrolovat veškeré oblasti, kde se vynakládají státní peníze.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Nakolik, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, Petře Gazdíku, jste schopen připustit, že vy jako Starostové a protože vy jste předsedou Starostů, tak jste si tímto poslaneckým návrhem udělali malou domů? Aby zkrátka na vás Nejvyšší kontrolní úřad nemohl. Protože tak to z těch slov Jaroslava Faltýnka… vy kroutíte hlavou?

Host (Petr Gazdík):
To je naprostý nesmysl, pane redaktore. Kdybychom chtěli si z toho udělat malou domů, tak určitě ten návrh zákona nenavrhujeme a nepřejeme si, aby NKÚ chodilo od obcí, do měst, do společností zřizovaných obcemi a městy.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale slyšel jste Jaroslava Faltýnka, že…

Host (Petr Gazdík):
Od Jaroslava Faltýnka, při vší úctě k panu kolegovi Faltýnkovi, to považuji za mírné pokrytectví, tu větu, kterou tady řekl. Pokud teda nás osočuje z toho, že my máme přesně opačný záměr, proč ten návrh podepisovali? Proč? Nepřečetli si ho předem nebo to zjistili až po kritice pana Kaly? Oni se pod to podepsali. Andrej Babiš je druhý podepsaný pod tím návrhem zákona za Stanislavem Polčákem. Takže já se omlouvám, ale nejsme jako politici, ale myslím, že hnutí ANO se tady začíná chovat jako politici.

Moderátor (Václav Moravec):
Možná když tedy zůstanu u toho samotného jádra, tedy jak se o tom návrhu bude zítra v Poslanecké sněmovně hlasovat, myslíte si, že projde novela Ústavy? Protože k ní je zapotřebí třípětinová většina všech poslanců.

Host (Petr Gazdík):
Já mám z toho projednávání, které už dnes proběhlo, jsou tam dva návrhy na vrácení k přepracování nebo na zamítnutí, různé strany se k tomu vyjadřují různě, takže já moc nevěřím tomu, že tento návrh zítra v prvním čtení projde. Je možné, že buď bude zamítnut nebo vrácen k přepracování. To potom bude na té nové vládě, aby vytvořila takzvaně lepší návrh, který bude jasnější. Celá věc se tím ale posune a už ten problém řešíme, při vší úctě, pane redaktore, my jsme ten návrh poprvé podávali před dvěma a půl lety.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď jsem chtěl říct tři roky. Ale vy se smiřujete…

Host (Petr Gazdík):
A mezitím vyplouvají pražské dopravní podniky a dál…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy se smiřujete tedy, pane místopředsedo, s tím, že zítra ten návrh neprojde a že to s největší pravděpodobností bude vláda, která předloží svůj vládní návrh? Nebo vy jako Starostové a TOP 09 se toho nevzdáte a budete ho …

Host (Petr Gazdík):
Já se smiřuji s pokrytectvím některých kolegů a je velmi pravděpodobné, tak, jak se tam vyjadřovali, že ani celá ČSSD, možná i někteří poslanci ANO pro to nezvedou ruku a v tom případě třípětinová většina není příliš reálná.

Moderátor (Václav Moravec):
Smiřujete se tedy s tím, že ten návrh neprojde a ptám se, budete to zkoušet vy znovu poslaneckou iniciativou, ať už novelu Ústavu i změnu zákona o NKÚ, nebo to teď necháte na vládě a budete chtít s nimi vyjednávat?

Host (Petr Gazdík):
Pokud pro to nezvednou ruku zástupci Sociální demokracie, bude jejich odpovědností, protože oni jsou největší vládní strana, jak se k tomu oni postaví dál. A my budeme pečlivě sledovat jejich kroky a počkáme na jejich reakci na to.

Moderátor (Václav Moravec):
Vám se ale jako TOP 09 a Starostům podařilo dnes, že prošel jiný váš návrh a ten se týká toho, že stát, kraje, obce a jimi ovládané firmy by měly povinně zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy v centrálním registru. Bavíme se tedy o centrální registru veřejných smluv nebo…

Host (Petr Gazdík):
Nejenom ten, pane redaktore, nám se ještě dnes povedla změna jednacího řádu sněmovny, prošla v prvním čtení. Druhý, registr smluv, to je pro mě jeden ze zásadních zákonů v boji proti korupci. I k tomu se vedla velmi podobná debata jako k zákonu o Nejvyšším kontrolním úřadě, protože mnozí poukazují - á, to zas bude náročné administrativně, nebylo by lepší radši zřídit nějaký nový úřad? Já jednoznačně tvrdím, že ne. Na Slovensku se ten zákon zcela jasně osvědčil a já si nemyslím jenom, že to výrazně ztransparentní ten proces, že veřejnost bude moci kontrolovat. Ale cílem toho je, a ono už dnes to v některých, náš hejtman v Libereckém kraji už registr smluv, aniž by byl v zákoně, má zavedený a Liberecký kraj takto funguje. Fungují tak mnohé obce a města. A díky tady tomuto fungování a díky tomu, že na portálu veřejné správy už jsou ty smlouvy zveřejňovány, pokud ten zákon nabude platnosti, tak my se během času jeho fungování dostaneme k tomu zásadnímu a to jsou jednotkové ceny. Já bych se rád jako občan dočetl, za kolik se tady v této zemi staví průměrně metr čtvereční chodníku, metr čtvereční silnice, metr krychlový veřejné budovy či metr čtvereční dálnice. Já bych se rád jako zastupitel svého starosty zeptal, proč metr čtvereční silnice, teď plácnu, se v České republice staví v průměru za dva tisíce korun a proč v naší obci je navržen metr čtvereční silnice za tři tisíce korun? Kde je ten rozdíl, ať mi to vysvětlí v projektu a tak dále.

Moderátor (Václav Moravec):
On, pane místopředsedo, ten návrh na zavedení centrálního veřejného registru smluv prošel v tom prvním parlamentním čtení. Ale jak jsem sledoval tu sněmovní rozpravu, tak se jasně ukazuje, že ve druhém čtení, kdy se podávají pozměňovací návrhy, potažmo ve třetím, kdy se v závěru zákon schvaluje, než jde do Senátu, že projde ten zákon ještě zásadními úpravami. Protože proti němu vystupovala jak část sociálních demokratů, ODS. Hlavně jim vadí ta tříměsíční lhůta, která je zapotřebí k tomu, aby ta smlouva začala platit od daní do registru smluv.

Host (Petr Gazdík):
My jsme připraveni o jednotlivých parametrech toho zákona diskutovat. Nicméně ten cíl by měl být zcela jasný, měla by to být jasná veřejná kontrola a druhá věc by měla být proces, ve kterém se dostaneme k jednotkovým cenám.

Moderátor (Václav Moravec):
Když říkáte, že jste ochotni ale o tom diskutovat, když oponenti kritizují podmínku zveřejňování těch smluv, aby ta smlouva vstoupila v platnost, bude mít smysl registr, když tato podmínka zmizí v tom druhém parlamentní čtení?

Host (Petr Gazdík):
To samozřejmě a já to zcela jasně říkám, pokud, pak by to smysl nemělo a my si budeme bránit všemi prostředky, aby k tomu nedošlo. Mimo jiné ten zákon patří do zásadních zákonů, dokonce se mu říká nejkrásnější zákon, dostal kdysi název, za kterým stojí rekonstrukce státu. Pod kterou je podepsaný, myslím, že jasná většina poslanců v Poslanecké sněmovně se k tomu zavázala a já jsem jeden z nich, už před volbami. A já si nedovedu představit, jak by pak národu vysvětlovali, že se ten zákon úplně mine svým cílem. Ale to je přesně o tom, co jsme se bavili. Mnoho mých kolegů politiků před volbami křičelo - ano, my potřebujeme zákon o Nejvyšším kontrolní úřadě, my potřebujeme zákon o státní službě, my potřebujeme zákon o registru smluv. Ale v Poslanecké sněmovně se vždycky ten ďábel skrývá v detailu. Jedním detailem, jednou větou v tom zákoně, nějakým pozměňovacím návrhem se úplně může změnit smysl toho zákona. A mimo jiné proto také dnes prošel zákon o změně jednacího řádu sněmovny, kdy ta lhůta mezi druhým a třetím čtení už půjde zkrátit velmi obtížně a už bude minimálně čtrnáctidenní, aby ten zákon se projednával déle. Protože, a dělal jsem předsedu poslaneckého klubu, když se vám sejde 70, 80 pozměňovacích návrhů, které si vzájemně odporují, už jenom ta procedura je neuvěřitelný galimatyáš, najít správně tak, aby to jaksi odpovídalo. A na to by skutečně ta lhůta měla být větší. Navíc si nemyslím, že je špatně, když Česká republika bude projednávat méně zákonů. My jsme jedna ze zemí, která má nejvíc zaplevelený právní systém, kdy neustále…

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, ale ta změna jednacího řádu k tomu zas tak nepřispěje, aby poslanci měli výrazně omezenu. Z toho, jak jsem studoval ten návrh změn jednacího řádu, tak tam není to, že by byla výrazně omezena zákonodárná moc poslanců. To, co v jiných státech je daleko přísněji ošetřeno, že to není možné tak, že si jeden nebo dokonce šest poslanců může podat jakýkoliv návrh zákona a sněmovna se jím zabývá.

Host (Petr Gazdík):
V tom návrhu je zcela jasně ošetřeno, že se velmi zpřísní to, jak má vypadat ta takzvaná košilka pozměňovacích návrhů. Už nepůjde…

Moderátor (Václav Moravec):
No to měníme ale zákony. Ale stále…

Host (Petr Gazdík):
Když to přeženu, napsat na list pár vět a podat to jako pozměňovací návrh. Tomu poslanci to dá mnohem více práce, pokud to bude chtít udělat. Dále se ten proces evidentně zpomalí tou lhůtou mezi druhým a třetím čtením o čtrnáct dnů. To neznamená, těch čtrnáct není jenom o těch čtrnácti dnech, ale o tom, že …

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, pane místopředsedo, rozumím tomu, ale přece problémem množství zákonů, to nebude mít dopad na počet zákonů, ale na jejich kvalitu. Jestli budete hodně lidově tvořiví a budete vyrábět větší zmetky lidově řečeno, budou se možná dělat menší po této změně, to pokud projde.

Host (Petr Gazdík):
To pevně doufám.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale počet zákonů…

Host (Petr Gazdík):
Já si myslím, že mírně ano, protože dnes k tomu ministerstva, zejména ministerstva, vláda občas a to sebekriticky musím poznamenat vůči té minulé vládě, pro kterou já jsem jako poslanec zvedl hlas, občas zneužívaly a prostě si řekly, no tak to co, no tak teď to předložíme a když tak uděláme nějakou rychlou novelu. Teď už ti navrhovatelé budou vědět, že ta novela minimálně bude trvat o něco déle a už nebude tak snadné tu novelu v Poslanecké sněmovně zkrátit, prosadit rychle.

Moderátor (Václav Moravec):
Přijde vám ale správné, že každý poslanec může vlastně přijít s poslaneckým návrhem zákona, to znamená, že není nějaké kvórum, které by ukazovalo, že třeba poslanec pro svůj poslanecký návrh si musí získat nadpoloviční většinu členů Poslanecké sněmovny?

Host (Petr Gazdík):
Pane redaktore, já jsem jeden z těch, kdo s vámi naprosto souhlasí a kdo se v těch minulých třech letech jako člen podvýboru pro změnu jednacího řádu sněmovny o toto zasazoval, aby pozměňovací návrh mohlo podat minimálně deset poslanců nebo poslanecký klub. To je ta formulace, kterou bych já preferoval. Nicméně v tom podvýboru na tom žádná shoda nebyla. Mnozí poslanci různých stran argumentovali balancováním na hraně Ústavy, omezením zákonodárného práva poslance a žalobami k Ústavnímu soudu. To je věcí skutečně diskuse. Jsou tam dokonce další věci. Mě přijde naprosto hloupý stav, kdy v Ústavě je zřízena parlamentní stráž, kdy Parlament tak, jak existuje hradní stráž, by měla být parlamentní stráž. Nicméně už 20 let je tam napsáno, že provizorně do doby jejího faktického zřízení tu funkci naplňuje Policie České republiky. Já si nemyslím, že je dobře, aby v zákoně bylo 20 let provizorium. Tak buď teda se rozhodněme, že parlamentní stráž zrušme a z toho zákona ji vyjměme a rozhodněme se, že Policie České republiky to dělá dobře a my žádnou parlamentní stráž nepotřebujeme. Nebo ji zřiďme. Jedno nebo druhé.

Moderátor (Václav Moravec):
No že byste se střídali vy jako poslanci, že by každý z vás chvíli stál na stráži.

Host (Petr Gazdík):
Já jako bývalý voják hradní stráže by mi to rozhodně nedělalo problémy.

Moderátor (Václav Moravec):
Vyhodíte to z té Ústavy tedy?

Host (Petr Gazdík):
To je jedna z věcí, na které zatím shoda nebyla nalezena. To, co podle mě teď potřebujeme akutně, je možnost zkvalitnění toho legislativního procesu a omezení takzvaných přílepků. To je také součástí, výrazné omezení přílepků, součástí toho návrhu. A to, co je poslední v tomto zásadní, je možnost podávání pozměňovacích návrhů alespoň mírně ztížena.

Moderátor (Václav Moravec):
Strany vládní koalice zatím nemají všech 111 podpisů pod koaliční smlouvou, byť to dnes chtěly mít podepsané od všech poslanců, tedy tento dokument. Podle neoficiálních informací jsou mezi nepodepsanými zástupci jak sociální demokraté, tak lidovci. Tady jsou slova prvního místopředsedy lidovců Mariana Jurečky, který k jednomu z nepodepsaných poslanců Vítu Kaňkovskému z jeho vlastní politické strany říká:

Záznam Mariana Jurečky:
Já jsem s ním dnes hovořil, probrali jsme nějaké záležitosti, které, řekněme, mu vadí nebo ke kterým on má výhrady. On mi ještě v průběhu dnešního dne dá potom konečné rozhodnutí, jak se rozhodne, jestli tu přílohu číslo dvě, která je deklaratorní, zda-li ji podepíše nebo nikoliv. U nás na klubu bylo vícero poslanců, kteří měli určité výhrady.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova prvního místopředsedy lidovců Mariana Jurečky. Jak jsem říkal, dodneška přitom chtěla mít koalice pod smlouvou všech 111 podpisů. Co říká místopředseda Poslanecké sněmovny, předseda Starostů, Petr Gazdík, který je hostem dnešních Impulsů, k tomu, že zatím vládní koalice všech 111 poslanců nemá? Budete toho využívat jako opozice?

Host (Petr Gazdík):
Nebudeme. Mě to velmi mrzí, protože ta koalice se evidentně rodí ve velkých porodních bolestech. Ať už je to ten začáteční puč uvnitř Sociální demokracie nebo postoj prezidenta ke vzniku té koalice.

Moderátor (Václav Moravec):
Možná se také inspirovali tím, jak jste fungovali vy v koalici s Věcmi veřejnými, jak se to drolilo, rozpadalo.

Host (Petr Gazdík):
To není dobrá zpráva určitě pro Českou republiku. Já, byť jsem opoziční poslanec, tak si přeji, aby ta vláda vznikla co nejdříve, aby byla co nejstabilnější. Bohužel tady momentálně máme vládu bez legitimity a bez důvěry. A myslím si, že ta koalice, která se v těch porodních bolestech těžce rodí, si neuvědomuje, co spáchala, když této vládě schválila státní rozpočet. Myslím, že až na ta ministerstva nastoupí, pokud se jejich problémy nebo spory prohloubí, někdy v únoru nebo v březnu, tak se budou divit, co všecko se tam dělo, utrácelo a kolik vlastně prostředků jim po zbytek roku zbývá. Takže já jim to skutečně nepřeji, já bych si přál, aby v České republice zavládla stabilita, abychom byli skutečnou parlamentní demokracií, ve které prezident je duch vznášející se nad vodami, který tu politiku stmeluje, ne rozděluje.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy věříte slovům Miloše Zemana, že do konce ledna vládu Bohuslava Sobotky bude jmenovat?

Host (Petr Gazdík):
Já myslím, že slovo starosty je slovo starosty. Já jsem ho nikdy neporušil. A myslím, že slovo prezidenta je něco jak slova tisíců starostů. Takže já pevně věřím, že pan prezident pokud to jednou řekl, tak to musí učinit.

Moderátor (Václav Moravec):
I když se může stát, že budou rozpory ve vládní koalici kolem služebního zákona? Protože právě kvůli služebnímu zákonu se teď jako Poslanecká sněmovna dnes a zítra scházíte, protože to je podmínka prezidenta ke jmenování vlády, že v prvním čtení musí projít služební zákon?

Host (Petr Gazdík):
Ona to ta koalice sice popírá, já oceňuji třeba Pavla Kováčika, předseda komunistických poslanců, který aspoň na rovinu řekne, že jde o lustrace. Jde o faktické zrušení lustrací, byť v tom zákon není o lustracích ani slovo. Tím, že se převede pravomoc ministra jako hlavy úřady, úředníků, převede na nejvyššího šéfa státní správy v tom úřadu, tak už ministr nebude muset mít lustraci. Dostaneme se do velmi paradoxní situace, kdy ministrovi podřízení budou muset mít lustraci a zatímco ministr může být klidně estébák.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč paradoxní? On je volen. Lidé si ho volí s tím, že byl nebo nebyl estébák.

Host (Petr Gazdík):
Doposud to tak…

Moderátor (Václav Moravec):
Úředníky si nevolí.

Host (Petr Gazdík):
Doposud to tak nebylo a nyní je to faktická změna tohoto fungování. Doposud každý ministr musel doručit lustrační osvědčení. A ten zákon se bohužel dělá kvůli jednomu člověku, kvůli Andreji Babišovi. Ta účelovost z toho trčí na hony a v kuloárech vám to přiznají i koaliční poslanci nebo poslanci té budoucí koalice.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo vám to přiznal v kuloárech?

Host (Petr Gazdík):
Já nebudu nikoho práskat takzvaně, ale tak se o tom v kuloárech Poslanecké sněmovny mluví. Mě to mrzí, protože zákony by se neměly dělat kvůli jednomu člověku. A taky jako člověka mě mrzí, že 20 let po revoluci bude tímto způsobem, výrazným způsobem omezen lustrační zákon. Já si myslím, že ideální řešení by bylo, kdyby ten lustrační zákon postupně doběhl. Protože na nás dva třeba, pane redaktore, se už lustrační zákon vzhledem k našemu věku v roce 89 nevztahuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak měl postupně doběhnout ten lustrační zákon?

Host (Petr Gazdík):
Že ti lidé postupně, kteří se budou hlásit do těch nejvyšších funkcí ve státní správě nebo se stanou ministry, tak už budou ve věku, kdy…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste ho tedy nechal ještě v platnosti dalších 20-30 let?

Host (Petr Gazdík):
Klidně dalších 20 let, protože pak už bude zbytečný, protože kdybyste se vy, pane redaktore, chtěl stát ministrem, tak ho nepotřebujete, protože v roce 89 jste měl 15 let.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda Starostů Petr Gazdík. Děkuji vám za rozhovor a těším se na další.

Host (Petr Gazdík):
Děkuji vám také, přeji hezký večer vám i posluchačům.

22.01.2014

VIDEO: Jan Matoušek: Útoky na internetové bankovnictví jsou dokonalejší!

Náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o bezpečnosti internetového bankovnictví.
20.01.2014

VIDEO: Daniel Herman: Koncentrace mediálního vlastnictví v Česku připomíná italskou cestu!

Kandidát na ministra kultury a poslanec za KDU-ČSL Daniel Herman mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o církevních restitucích.
16.01.2014

VIDEO: Jan Švejnar: České ekonomice by pomohlo zjednodušení daní!

Ekonom Jan Švejnar mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o finančním výhledu na rok 2014.
15.01.2014

VIDEO: Josef Mrázek: V koaliční smlouvě chybí cíl sloučit zdravotní pojišťovny!

Viceprezident Svazu pacientů ČR Josef Mrázek mluvil v rozhovor pro Rádio Impuls o kvalitě péče v našich nemocnicích.
14.01.2014

Petr Fiala: Na reformu vysokých škol si zřejmě zase počkáme

Kandidát na předsedu ODS Petr Fiala mluvil o stavu Občanské demokratické strany.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.