VIDEO: Miroslav Kalousek: Navrhneme snížení rozpočtu!

Publikováno: 21.11.2013 18:20
Video soubor neexistuje.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o intervenci ČNB.
Moderátor (Václav Moravec):
Mám pověření od prezidenta republiky, zvěstoval před necelou hodinou předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Prezident Miloš Zeman ho totiž pověřil vyjednáváním o sestavení kabinetu.
Záznam Bohuslava Sobotky:
Pan prezident mne na základě výsledku voleb do Poslanecké sněmovny oficiálně požádal, abych na politické scéně vedl jednání s cílem ustavit vládu, která bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Sociální demokraté o možné koalici vyjednávají s Babišovým hnutím ANO a s KDU-ČSL. Pokud budou jednání postupovat dobře, mohlo by mít Česko novou vládu ještě před koncem letošního roku. Nejen o povolebním vyjednáváních bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je první místopředseda TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek. Vítejte po čase v Impulsech, dobrý večer přeji.
Host (Miroslav Kalousek):
Hezký podvečer, děkuji za pozvání..
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, ve středu si má nová Poslanecká sněmovna volit své vedení. Většina ve Sněmovně se shoduje, že dolní parlamentní komora bude mít jednoho předsedu a čtyři místopředsedy. Shodujete se s většinou také v tom, že TOP 09 bude mít místopředsedu?
Host (Miroslav Kalousek):
Ty rozhovory, které mezi sebou vedou ty tři strany, které mají uzavřít koalici, tak ještě nejsou ukončeny. Takže ano, moje strana nebo TOP 09, která skončila čtvrtá v pořadí, tak uplatňuje právo na to, aby kandidovala svého kandidáta na místopředsedu strany. Pokud by byl dodržen systém poměrného zastoupení, tak je zřejmé, že na to místo je jakýsi pomyslný nárok pro zástupce TOP 09. Ale myslím si, že se pánové ještě ani nedohodli na tom, zda budou dodržovat systém poměrného zastoupení. Já si nepamatuji, že by někdy po nějakých volbách to trvalo déle než tři týdny, než ta rodící se koalice byla schopna domluvit se alespoň na ustavení Sněmovny. Tady bych přece jenom uvítal trochu větší tah na branku a trochu větší profesionalitu. Ale zdá se, že jsou tam větší problémy než malé a rozpory s tím, co se deklarovalo a hned po volbách, například Strana lidová říkala, že podporuje poměrné zastoupení. Teď ovšem uplatňuje nárok na místopředsedu Sněmovny. Tak se bude muset rozhodnout, zda jsou jí bližší zásady poměrného zastoupení a nebo touha po funkcích. 
Moderátor (Václav Moravec):
Říká bývalý lidovec. 
Host (Miroslav Kalousek):
Obojí nepůjde. Myslím si, že takových problémů tam bude víc. 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň se předsedové poslaneckých klubů právě dnes shodli na tom, že počet výborů v Poslanecké sněmovně zůstane stejný. To znamená, že mezi vámi jako předsedy poslaneckých klubů není dohoda, jak bude vypadat vedení nové Poslanecké sněmovny?
Host (Miroslav Kalousek):
Ta dohoda stále ještě skutečně není. To, co je důležité, je alespoň dohoda, kolik zástupců bude mít která politická frakce v jakém výboru. To je důležité pro práci těch jednotlivých frakcí, abychom se mohli dohodnout, že ten poslanec bude ve výboru rozpočtovém, ten v hospodářském. Dokud nebyly jasné ty počty, tak nešlo ani to. Takže v tuhle chvíli je jasné. Ale kolik bude místopředsedů a pro nás to není téma, na kterém bychom se zasekli, čtyři nám připadá rozumné číslo, rádi podpoříme čtyři. Kdyby prostě většina trvala na třech nebo na pěti, tak to zase nevidíme jako fatální problém. Rovněž není fatální problém, zda se sloučí nebo nesloučí dva výbory. Velmi rádi bychom, kdyby byl menší počet podvýborů, ale to už je ta další diskuse, to není diskuse na příští týden. 
Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl zodpovědět otázku pro některé z posluchačů, že je překvapivé, že vy jste kandidátem TOP 09 na post místopředsedy Poslanecké sněmovny. Proč to není Karel Schwarzenberg, reprezentativní a viditelná tvář a předseda TOP 09?
Host (Miroslav Kalousek):
Já se přiznám, že tohle bylo přání Karla Schwarzenberga. On si přál, aby na tuhle funkci klub nominoval mě jako člověka, který má relativně hodně zkušeností z té parlamentní rozpravy a platí za pohotového řečníka. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno kvůli přednostnímu právu, které jako místopředseda Poslanecké sněmovny získáte?
Host (Miroslav Kalousek):
Zajisté, i já to tak vnímám. Nejsem sběratel funkcí, důležité je to přednostní právo v rozpravě. A to má předseda strany, předseda klubu a člen vedení Sněmovny. A Karel Schwarzenberg je předseda strany a má to přednostní právo z titulu své funkce předsedy strany. Takže celkem logicky stál o to, abych to přednostní právo měl já. Co se týče Karla Schwarzenberga, tak si všichni myslíme, že by velmi posílil prestiž Poslanecké sněmovny, kdyby byl předsedou zahraničního výboru. 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy počítáte tedy s tím, že v těch budoucích dnech navrhnete partnerům v Poslanecké sněmovně, aby TOP 09 získala post předsedy zahraničního výboru a tuto funkci obsadil Karel Schwarzenberg?
Host (Miroslav Kalousek):
Ano, to navrhneme a už jsme jim to řekli při jednáních. A je to skutečně proto, že se domníváme, že po účinkování Davida Vodrážky by si tento orgán Sněmovny zasloužil mezinárodní prestiž a těžko si umíme představit někoho, s kým by tu prestiž získal více než s Karlem Schwarzenbergem. 
Moderátor (Václav Moravec):
Máte ten předběžný souhlas?
Host (Miroslav Kalousek):
Nemáme. Opravdu ta ještě neutvořivší se koalice jedná. Jedná pro nás velmi nepřehledným způsobem. My jsme jenom jasně řekli, kde jsou naše priority a ty nejsou proto, že bychom se o to nějak chtěli zvlášť hádat, ale chceme dát ty nejlepší lidi na ta pro ně nejlepší místa a těžko někdo může zpochybnit, že Karel Schwarzenberg je z hlediska mezinárodní prestiže a autority ideálním předsedou zahraničního výboru. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jaké výbory, respektive vedení jakých výborů si ještě krom zahraničního výboru jako TOP 09 nárokujete?
Host (Miroslav Kalousek):
Nehněvejte se, já dál v té rozpravě nebudu pokračovat. Zase záleží na tom, jestli budou držet zásadu poměrného zastoupení nebo spíše budou držet zásadu vítěz bere vše. TOP 09 určitě není v pozici, kdy se bude chtít hrdlit o každou funkci. Tam, kde je jednoznačné, že máme koho nabídnout, tam nabízíme. Rozhodně se Sněmovna nezadrhne na tom, že TOP 09 bude za každou cenu trvat na tom, že tuto funkci bude mít nebo nedodržujeme žádné dohody. To není to nejpodstatnější. 
Moderátor (Václav Moravec):
Co uděláte v situaci, když se právě vaše jméno jako jméno Miroslava Kalouska stane problematickým pro post místopředsedy Poslanecké sněmovny? Protože jsme mohli v těch uplynulých dnech sledovat ostré slovní výměny například mezi vámi a Andrejem Babišem a Andrej Babiš vás považuje za původce mnohých problémů éry předchozí. 
Host (Miroslav Kalousek):
Neudělám vůbec nic. Volby jsou tajné, za předpokladu, že by moje jméno nebylo mezi těmi zvolenými, tak pokrčím rameny, řeknu si, že se mě kolegové z ostatních politických frakcí musí hodně bát, že to je výraz velmi malého sebevědomí, že mají strach z mého přednostního práva. No a budu dělat svoji práci dál.
Moderátor (Václav Moravec):
A kdo pak bude druhým kandidátem za TOP 09?
Host (Miroslav Kalousek):
O tom nebudeme spekulovat teď.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy nemáte druhého kandidáta?
Host (Miroslav Kalousek):
Ne, nemáme. Máme jenom jednoho, ale určitě bychom tu situaci nějak zvládli, nepochybuji. 
Moderátor (Václav Moravec):
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka získal před několika okamžiky od prezidenta republiky Miloše Zemana pověření o sestavení nové vlády. Po setkání s prezidentem Zemanem na zámku v Lánech Bohuslav Sobotka pronášel i tato slova:
Záznam Bohuslava Sobotky:
Je Sociální demokracie připravena příští týden zahájit trojstranná jednání společně jak s hnutím ANO, tak i s KDU-ČSL, tak, abychom pokročili při přípravě už konkrétních částí budoucí koaliční smlouvy. Půjde nám o to, abychom dopřesnili a definitivně programovou část koaliční smlouvy a také abychom dohodli všechny potřebné procedury budoucí koaliční spolupráce. 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls před necelou hodinou slova šéfa sociálních demokratů Bohuslav Sobotky. Pokud by měl první místopředseda TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek, který je hostem dnešních Impulsů, říci, zda počítáte také s tím, že budete osloveni Bohuslavem Sobotkou pro možnou podporu nějakého vládního uspořádání, pokud se ukáže, že ta trojstranná jednání dopadnou špatně?
Host (Miroslav Kalousek):
Možná vás teď překvapím, ale já si přeji nejenom jako politik, ale občan České republiky, aby dopadla dobře. Tahle země nemá legitimní vlády od ustavení Rusnokovy vláda, ta nebyla legitimní od samého počátku, nezískala podporu v Poslanecké sněmovně. A bez ohledu na to, zda vláda, která bude ustanovena, bude dělat program, s kterým budu nebo nebudu souhlasit, tak není pochyb, že země potřebuje silnou legitimní vládu, o které rozhodli občané ve volbách. A není pochyb o tom, že to uskupení ČSSD, ANO a KDU-ČSL by takovou vládou bylo a že to jsou všechny tři strany, které se velmi silně profilovaly na kritice minulé vlády a slibovaly změnu.
Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň nemají významnou část společných bodů, týkajících se daní, církevních restitucí?
Host (Miroslav Kalousek):
Já myslím, že je dost společných bodů na tom, aby vláda řádným způsobem spravovala zemi. Politika, byť někteří z nich říkají, že nejsou politici, ale to nemají pravdu. Vstupem do politiky se politiky stali. A politika je profese a základní kvalifikační povinností té profese je udělat konsensus a ten konsensus zrealizovat, aby představoval nějakou koncepci a dovolíte-li, tah na branku. Takže já teď od těch, kteří slibovali, že to budou dělat dobře a že bude lépe, očekávám, že svoji profesi zvládnou. Protože mají profesi politika a musí ji udělat dobře. Tu důvěru na to dostali a tu odpovědnost nesou. 
Moderátor (Václav Moravec):
Ona nová Poslanecké sněmovna se také musí vypořádat s návrhem státního rozpočtu na příští rok. To byste měli v těch nejbližších týdnech. Počítáte jako exministr financí, že TOP 09 bude chtít tu vládní verzi státního rozpočtu na příští rok nějak výrazně upravovat?
Host (Miroslav Kalousek):
Rozhodování o státním rozpočtu není rozhodování o zákonu jako o každém jiném. Sněmovna nemůže zamítnout v prvním čtení. V prvním čtení může buď schválit základní ukazatele, což jsou příjmy, výdaje, deficit, vztahy na místní rozpočty, anebo vládě vrátit s tím, ať ty ukazatele upraví. A ta další čtení potom musí probíhat už v těch schválených mantinelech schválených ukazatelů. Má to hluboký smysl, který netřeba vysvětlovat. Ty ukazatele pro nás nejsou přijatelné. Rozpočet počítá s výdaji o 24 miliard vyššími, než připravovala ještě naše vláda, než jsem navrhoval já jako ministr financí. A říkám zcela upřímně a otevřeně, že jsem to navrhoval s vědomím, že rok 2014 bude volební rok v případě řádných voleb a že ve volebním roce i přísný ministr financí je méně přísný než obvykle. Takže ten rozpočet, který byl o 24 miliard úspornější, nebyl nijak zvláště krutý a všichni ministři si snadno představovali, jak budou spravovat své kapitoly. Rusnokova vláda o 24 miliard navýšila výdaje. Podle našeho názoru naprosto zbytečně a zcela určitě budeme navrhovat ne snad o celých 24 miliard, protože mezitím se něco stalo, ale budeme navrhovat, aby ten rozpočet byl úspornější, než je navrhován. Neexistuje žádný důvod, aby v příštím roce byl vyšší deficit státního rozpočtu, než byl letos, a to se navrhuje. Nám se i ve velmi těžkých časech podařilo snížit deficit více než dvojnásobně za tři roky. A aby v příštím roce byl schvalován deficit vyšší než v roce letošním, když poslední tři roky jsme snižovali velmi důrazně každý rok, pro to já bych ruku nezvedl.
Moderátor (Václav Moravec):
Navrhnete tedy vládě základní parametry přepracovat?
Host (Miroslav Kalousek):
Navrhneme vládě změnit základní parametry a zdůrazňuji, že to bude v takovém objemu a rozměru, že neobstojí argument, že by to bylo zbytečné zdržení. To, co navrhneme, je přepracovatelné za tři dny. Takže se zcela jistě nebude jednat o žádné zásadní zdržení, pokud by nás Sněmovna podpořila. 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy stále mluvíte o úsporách jako exministr financí. Podíváme-li se na data z české ekonomiky, tak ta předběžná data o vývoji českého hospodářství ve třetím čtvrtletí ukazují, že se ekonomika může vrátit do recese. Jakou odpovědnost si jako exministr financí připouštíte za to, že toto je i důsledek, tak dlouhodobá recese, česká ekonomika patří k nejhorším v zemích evropské osmadvacítky, tedy ve vztahu k hrubému domácímu produktu, za námi je pouze Itálie a Kypr, což není dobrý výsledek, že za to nesete spoluzodpovědnost?
Host (Miroslav Kalousek):
Já děkuji, že jste řekl ve vztahu k hrubému domácímu produktu, to je důležitý ukazatel, ale není to jediný fetiš. Protože jinak když se podíváte na ukazatele české ekonomiky v komplexu, tak je česká ekonomika v porovnání se zahraničím ve velmi slušném stavu. Ať už porovnáváme takové důležité věci, jako je nezaměstnanost, jako je zadlužení domácností, jako je míra chudoby, jako je poměr sociálně vyloučených lidí. 
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že tu recesi si můžeme dále hezky užívat?
Host (Miroslav Kalousek):
Ne, to jsem rozhodně neřekl. 
Moderátor (Václav Moravec):
No ale zlehčujete hrubý domácí produkt. 
Host (Miroslav Kalousek):
Nezlehčuji. Je to důležitý ukazatel, ale tvrdím, že není jediný a tvrdíme a vždy budeme tvrdit, že není možné, že tedy možné to je, ale že určitě není efektivní a nikomu neprospěje, bude-li se hrubý domácí produkt nakupovat na dluh. To, čím si prochází celá Evropa, se jmenuje dluhová krize států, opakuji dluhová krize států. Protože státy nezvládaly své dluhové služby. A řešit dluhovou krizi států tím, že se snažím vyhnat na práškách hrubý domácí produkt na dluhu, no tak to se můžeme podívat do Španělska, do Portugalska, jak to končí. Ti to dělají déle. 
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale není pak druhým extrémem Česká republika, kdy vystrašíte občany, zvýšíte daně, tím podseknete úplně spotřebu v České republice?
Host (Miroslav Kalousek):
Tak moment, drtivá většina těch konsolidačních opatření se odehrával na výdajové straně. My jsme přece nekonsolidovali rozpočty jenom tím, že jsme zvyšovali daně. 
Moderátor (Václav Moravec):
I jste zvyšovali daně. 
Host (Miroslav Kalousek):
80 procent těch opatření byly úspory. Já dnes slyším hnutí ANO, jak říká, že je potřeba nejdříve spořit a pak se budeme bavit o daních. Já s tím samozřejmě souhlasím. Já tady jenom říkám, že my jsme prokazatelně na výdajích uspořili 270 miliard a budu držet palce, na provozních výdajích státu jsme ušetřili 270 miliard, a budu držet palce jakékoliv vládě, která v tom bude chtít pokračovat. Nepochybně budeme ty úspory velmi pečlivě počítat. 
Moderátor (Václav Moravec):
Ta zodpovědnost za to, že Česko prochází jednou z nejdelších ekonomických recesí?
Host (Miroslav Kalousek):
Já se hlásím k odpovědnosti, že se nám podařilo podle mého názoru optimálním a nejspravedlivějším způsobem uzdravit veřejné rozpočty, získat prestiž České republiky na zahraničních trzích při financování dluhové služby, což je nesmírně důležité. A ano, jeden z nákladů této politiky bylo, že ten rozpočet nebyl prorůstový. 
Moderátor (Václav Moravec):
Tedy i za tu cenu recese si na tom trváte?
Host (Miroslav Kalousek):
Nikoliv za cenu recese. Ono říct, že, vy vedete ten rozhovor tak, jako kdyby motorem hospodářského růstu měly být veřejné výdaje. To je přesně to, co není pravda. Pochopitelně, že můžou znamenat nějaký prorůstový impuls, ale trvalým motorem hospodářského růstu vždy budou jenom privátní investice a privátní lidská tvořivost, nikoliv veřejné výdaje na dluh. 
Moderátor (Václav Moravec):
A promiňte, pane místopředsedo, nebo také spotřeba domácností. A znovu se ptám na to, jestli i tím, jak jste strašili před některými věcmi, jste nepodsekli spotřebu včetně zvýšení daně z přidané hodnoty? Když teď ta nová rodící se vládní koalice říká, my snížíme daň z přidané hodnoty. 
Host (Miroslav Kalousek):
Mnohokrát, když jsme veřejně komunikovali velmi složitou hospodářskou situaci, která rozhodně, stále ještě z té situace nejsme venku, mnohokrát jsem si kladl otázku, zda jsem nestrašil příliš, když jsem říkal, že prostě velký mejdan skončil a přicházejí komplikované časy. A že odpovědné státy i odpovědní lidé si schovávají peníze na zadní kolečka. Ano, tuhle otázku si často kladu a neznám stoprocentně správnou odpověď. Nicméně odpovědný ministr financí i odpovědný politik by měl dál veřejnosti říkat, že nesmí věřit tomu, že stát se o něj postará až do smrti a že každý den si musí odložit část své spotřeby na své důstojné stáří a na své důstojné stonání v tom stáří. A pokud tu část spotřeby nebude mít ušetřenou, riskuje, že to stáří nebude důstojné, protože ten stát se navěky o všechny stoprocentně nepostará. Já tohle neumím přestat říkat, bez ohledu samozřejmě na to, že aktuální spotřeba má svůj významný dopad na hrubý domácí produkt a na inkaso, nad kterým potom zapláče ministr financí. Ale každý z nás jsme odpovědni za sebe i svůj život i svoji budoucnost. A já neumím jít a říkat, utraťte všechno, co máte, abychom příští rok měli lepší inkaso HDP. Opravdu to já dělat nebudu. 
Moderátor (Václav Moravec):
Když jsem zmiňoval, že teda předběžná data o vývoji českého hospodářství ve třetím čtvrtletí ukazují, že se ekonomika může do té recese vrátit, měl by to akcentovat i návrh státního rozpočtu na příští rok, s čímž zatím Rusnokova vláda v tom návrhu, který předložila do nové Poslanecké sněmovny, nepočítá?
Host (Miroslav Kalousek):
Určitě ne. Já znovu opakuji, že bude-li návrh rozpočtu na příští rok mít stejně veliký deficit, stejně vysoký deficit jako letošní, takže to je maximum výdajů, které si můžeme dovolit. Rusnokova vláda navrhuje vyšší deficit. A odmítám tu často frekventovanou tezi, že budeme mít takové HDP, jak moc si půjčíme a napumpujeme peněz do ekonomiky. Ano, můžeme si půjčit, můžeme napumpovat hodně peněz do ekonomiky, skutečně potom vykážeme několik desetin vyšší HDP, ale ztratíme svoji pozici na trzích, budeme mít neskonale dražší dluhovou službu, nebudeme mít o nic nižší nezaměstnanost. To ukazuje zkušenost v zemích, jako je Polsko nebo Slovensko, které nám bylo dáváno často za příklad. Podívejte se, oni mají vyšší HDP, než máte vy. No ano, ale taky mají dvakrát menší důvěru zahraničních trhů. Kdybychom si půjčovali za stejných podmínek jako Poláci, platíme jenom na dluhové službě o 34 miliard ročně více a neměli bychom o nic nižší nezaměstnanost. Poláci i Slováci mají mnohem vyšší než my. Za peníze na dluh si koupíte jenom vyšší úroky, nic víc. 
Moderátor (Václav Moravec):
Teď ovšem peníze do ekonomiky pumpuje Česká národní banka a to necelých 14 dní. Respektive Česká národní banka tiskne peníze, české koruny, za ně kupuje eura a tím oslabuje kurs koruny. Dělá to prý kvůli hrozbě deflace a pokračování recese. Tady jsou slova guvernéra ČNB Miroslava Singera:
Záznam Miroslava Singera:
Určitě neočekáváme konec toho ovlivňování vlastně měnové politiky přes kurs do roku 2015.
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova guvernéra České národní banky Miroslava Singera. Podporu v intervencích vyjádřil centrální bance premiér vlády v demisi Jiří Rusnok. 
Záznam Jiřího Rusnoka:
Já důvody, které vedly Českou národní banku k tomuto kroku, chápu. Myslím, že jim rozumím. Mám plnou důvěru v kroky, které bankovní rada a vedení České národní banky v tomto směru činí. Chápu také bouřlivou reakci veřejnosti, ať už odborné nebo laické, protože je to krok neortodoxní, možná pro mnohé velmi překvapivý, byť Česká národní banka opakovaně zhruba tak tři čtvrtě roku už avizovala, že je vysoká pravděpodobnost, že k takovému kroku bude muset přistoupit. 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. Pokud by měl exministr financí Miroslav Kalousek, který je hostem dnešních Impulsů, říci, zda se podle něj hodně mýlí lidé, kteří tvrdí, ta recese bude pokračovat i kvůli tomu, k jakému kroku teď sáhla Česká národní banka. Mýlí se ti lidé?
Host (Miroslav Kalousek):
Dovolíte, já odpovím trošku z jiného úhlu pohledu, ale odpovím na to. 
Moderátor (Václav Moravec):
Není to proto, že se vám nechce odpovědět?
Host (Miroslav Kalousek):
Ne, ne, ne, odpovím. Zaprvé bych malinko poopravil to, co jste řekl v tom úvodu své otázky, že Česká národní banka pumpuje peníze do ekonomiky. To není operace, jako dělá třeba teď Evropská centrální banka nebo jako dělá FED, že tiskne peníze a uvolňuje je ekonomiky. Oni tisknou peníze a nakupují za ně devizové rezervy. To znamená pouze pohybují kursem, ale nepumpují peníze do ekonomiky. 
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale za ty devizy, pokud jsem to pochopil správně, tak kupují nějaké dluhopisy. 
Host (Miroslav Kalousek):
Dobře, ale jsou to stále prostředky, které leží na devizových rezervách České národní banky a nejsou to peníze pumpované do ekonomiky. Nicméně centrální banka je odpovědná za měnovou politiku, za finanční politiku je odpovědná vláda. A zdůrazňuji, že centrální banka je zcela nezávislá a já pokládám za klíčové, aby byla nezávislá. Protože ty cíle, cíl měnové politiky, to znamená cenový cíl, a cíle finanční politiky se rozcházejí. Je proto dobře, aby ty instituce byly na sobě nezávislé. Česká národní banka má dva instrumenty k provádění té měnové politiky. Poměrně jemný instrument, to jsou sazby, reposazba a úrokové sazby tedy, a ten druhý instrument je kurs. To je daleko tvrdší, hrubší, brutálnější instrument, ke kterému teda banka sáhne vždy jenom tehdy, pokud to vidí jako naprosto nezbytné. A teď je to samozřejmě rozhodnutí, které nese spoustu rizik a pro řadu lidí i spoustu nevýhod. Na druhé straně jsou ta rizika, která hrozí, kdyby ta banka ten krok neudělala. 
Moderátor (Václav Moravec):
Převažují podle vás výhody jako podle bývalého ministra?
Host (Miroslav Kalousek):
A teď já nemám všechny ty podklady, analýzy, které měla k dispozici bankovní rada, když o tom rozhodovala. Ministr financí může být účasten jednání bankovní rady. Já v té době už nebyl ministr financí, nemám všechny ty podklady. Ale to, co mám, je plná důvěra v Českou národní banku, že v okamžiku, kdy tohle rozhodnutí dělala, takže zvážila, že ta rizika nicnedělání jsou pro budoucnost české ekonomiky mnohem větší než rizika tohoto kroku, kterých si byla jistě vědoma. A teď každý, kdo se chce zviditelnit, může velmi levně kritizovat ten krok a ukazovat na ta rizika. Ona nepochybně existují. Já jenom tvrdím, že rizika nicnedělání byla minimálně stejně veliká. Bankovní rada zvážila, že ještě větší, a že bankovní rada měla tu odpovědnost tohle udělat. A já pevně věřím, že prostě zvážila na vahách, že rizika nicnedělání byla v tu chvíli pro českou ekonomiku mnohem větší než tento jistě ne zcela standardní a ortodoxní krok. Ale mám pevnou důvěru v Českou národní banku, že to udělat musela a že se tak rozhodla správně. 
Moderátor (Václav Moravec):
Stručná otázka, prosím o stejně stručnou odpověď. Je to podle vás změna kursového režimu, která podléhá schválení vládě podle paragrafu 35 zákona o České národní bance, to, co učinila centrální banka?
Host (Miroslav Kalousek):
Určitě ne. A já bych byl vždycky zásadně proti tomu, aby něco takového projednávala vláda. Zaprvé zdůrazňuji, Česká národní banka je nezávislá …
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale zákon do jisté míry její nezávislost omezuje, jestliže dojde ke změně kursového režimu. 
Host (Miroslav Kalousek):
Já v tomhle případě ten výklad bych takhle nebral, to zaprvé. Zadruhé zvlášť s touto vládou konzultovat takový krok znamená obrovské riziko, že trhy tu informaci dostanou předtím, než to ta banka udělá. Na tom by si mohl někdo zbytečně vydělat veliké peníze. Já kdybych byl guvernér, tak to s touto vládou teda zcela jistě nekonzultuji. 
Moderátor (Václav Moravec):
I když v jejím čele je člověk, který půjde do bankovní rady, tedy Jiří Rusnok?
Host (Miroslav Kalousek):
Já neříkám, že bych to nekonzultoval s premiérem nebo že bych to nekonzultoval s tím či oním členem vlády. Ale v žádném případě bych to s touto vládou nekonzultoval jako s celkem. To určitě ne. 
Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje exministr financí, první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a těším se na další. 
Host (Miroslav Kalousek):
Já děkuji za pozvání. 
26.11.2013

VIDEO: Boris Hybner: Češi jsou národem vtipálků!

Mim Boris Hybner mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o filmu Klauni, ke kterému napsal scénář.
25.11.2013

Tomáš Hudeček: Kvůli tunelu Blanka můžeme skončit u rozhodčího soudu

Pražský primátor Tomáš Hudeček mluvil v rozhovoru na Rádiu Impuls o výstavbě tunelu Blanka.
20.11.2013

VIDEO: Pavel Bělobrádek: Nová koalice musí být postavená na dohodě!

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vyjednávání o nové vládě.
19.11.2013

VIDEO: Tomáš Šmíd: Novak Djokovič se bál při finále Davis Cupu prohry!

Bývalý úspěšný československý tenista Tomáš Šmíd mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o úspěchu našich tenistů při obhajobě Davisova poháru.
18.11.2013

VIDEO: Milan Kubek: Trváme na změně úhradové vyhlášky!

Prezident České lékařské komory Milan Kubek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o úhradové vyhlášce.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.