VIDEO: Jiří Pehe: Česko potřebuje politickou vládu co nejdříve!

Publikováno: 14.11.2013 18:20
Video soubor neexistuje.
Politolog Jiří Pehe mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o současném stavu české politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Čas ukončit bezvládí, to je čas, který nastal už dávno podle politologa Jiřího Peheho. Podle něj je úkolem dne, cituji: vytvořit co nejrychleji politickou vládu, která skončí sílící bezvládí Rusnokovy party v demisi a jejího prezidentského ochránce. Konec citátu. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se snaží sestavit trojkoalici složenou ze sociálních demokratů, Babišova hnutí ANO a lidovců.

Záznam Bohuslava Sobotky:
Ten potenciál vidíme ve spolupráci s hnutím ANO a vidíme ho ve spolupráci s KDU-ČSL. Pokud by ta jednání ztroskotala na tomto půdorysu, tak přirozeně budeme tak jako ostatní politické strany přemýšlet o nějakém dalším postupu a jiném řešení. Ale já jsem zatím optimista a domnívám se, že na tomto půdorysu bychom mohli dosáhnout solidní dohody a vytvořit vládu, která bude stabilní a užitečná pro občany České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo ve středu Rádio Impuls slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a to po setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Šéf sociálních demokratů chce mít vládu sestavenou do Vánoc. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je politolog Jiří Pehe. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer.

Host (Jiří Pehe):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Před týdnem jste v deníku Právo varoval a to před tím, že se i po předčasných volbách prohlubuje v Česku bezvládí. Za jak velké byste označil riziko, že sestavení nové vlády nutně nemusí znamenat konec bezvládí?

Host (Jiří Pehe):
Bude to hodně záležet na tom, na čem se ty strany dohodnou a jak ta vláda bude pevná. Protože víme z těch minulých zkušeností po roce 2010, že se podařilo sestavit vládu, která měla 118 poslanců za sebou a velmi rychle se celá ta sestava propadla do něčeho, čemu bychom mohli říkat bezvládí. Sice byla schopna ta vláda prosadit celou řadu reforem a zákonů, ale bylo to vždycky o hlas nebo to bylo po takových trapných tahanicích. Takže to působilo jako bezvládí a také to nakonec vyústilo v katastrofální porážku těch největších pravicových stran.

Moderátor (Václav Moravec):
Označil byste to za reformy a za opravdu změny zásadního významu, to, co provedla vláda předchozí, která disponovala 118 poslanci, kteří nakonec se různě poutíkali?

Host (Jiří Pehe):
Zásadní změny to byly, ale problém je v tom, jakým způsobem byly prosazeny. Protože ve fungující demokracii, což bych viděl jako příklad té fungující demokracie pro nás, ty středoevropsko-severské demokracie, tak tam se takovéto zásadní věci neprosazují většinou jednoho hlasu, hledá se širší konsensus. Hledá se konsensus s občanskou společností, s odbory a tak dále. U nás některé ty základní věci nebo zásadní věci, jako třeba nová penzijní reforma, se prosadily většinou jednoho, dvou hlasů, což je katastrofální a vede to potom nejenom k tomu, že spousta lidí s tím nesouhlasí, ale také že se to bude měnit, že to není stabilní změna.

Moderátor (Václav Moravec):
Při sestavování minulých vlád a pohledu na to sestavování jakých chyb by se Bohuslav Sobotka měl vyvarovat, aby jeho vláda byla stabilní?

Host (Jiří Pehe):
Já myslím, že by se měl především vyvarovat určitého absolutismu, to znamená je úplně zbytečné stavět si takové ty překážky při koaličních vyjednáváních, přes které, jak rádi politici říkají, vlak nejede. Protože skutečně mnoho se dá dohodnout za pochodu během vládnutí. Myslím si, že pro to vládní prohlášení, se kterým by vláda potom šla do Poslanecké sněmovny, stačí skutečně spíše obecnější vymezení toho společného programu. A tím si uvolní ruce, protože mnoho mohou vyjednat skutečně až během působení té vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že ta podrobná programová prohlášení, že vstupuji do vaší řeči, sepisovaná v minulých letech při sestavování minulých vlád, zadělávala na tu nestabilitu budoucí?

Host (Jiří Pehe):
Samozřejmě vláda přece není žádná smlouva, vláda je politický projekt a ta politika je dynamická záležitost, která se neustále vyvíjí a mění. Tím si ti politici také svazují ruce, protože v okamžiku, kdy nemohou plnit to programové prohlášení, kde mají napsáno všechno do posledního detailu, tak se to obrátí proti nim. Protože novináři, veřejnost začnou říkat, vždyť jste slíbili něco jiného, teď to neplníte, jste schopni to splnit? Čili myslím si, že to je chyba, které se čeští politici opakovaně dopouštějí. Myslím si, že je to proto, že jsou k sobě nedůvěřiví vzájemně, že oni skutečně málokdy hledají nějaký ten společný zájem, společenský, ale prostě především se snaží prosadit to svoje a myslí si, že tím osloví veřejnost. Já osobně si myslím, že veřejnost je tím už trochu unavená a že by spíše preferovala skutečně jakousi obecnou schopnost, kterou u té vlády by viděla, že se ty strany navzájem jsou schopny dohodnout.

Moderátor (Václav Moravec):
To jsme zmínili první chybu, které by se měl Bohuslav Sobotka vyvarovat při sestavování své vlády. Vidíte ještě podobné chyby, které jsou stejně závažné jako ten absolutismus, a pečlivě napsané, až příliš detailně, programové prohlášení?

Host (Jiří Pehe):
Určitě. Myslím si, že další takovou velkou chybu českých vlád je, že ti politici zaprvé si tu vládu jakoby rozparcelují do jednotlivých lén nebo ty strany a chovají jako bychom tady neměli jednu vládu, ale tři vlády. To jsme viděli v té minulé vládě, kde prostě byla ministerstva TOP 09, ODS a Věcí veřejných a ti ministři se chovali jako kdyby neměli jednoho společného premiéra, ale jako kdyby tady byly tři vlády a chodili si ke svým předsedům nejenom pro rady, ale pro to, jak se teda mají k té vládě chovat. To si myslím, že je velmi kontraproduktivní a další věc, která se mi zdá být jako kontraproduktivní, je taková ta tendence bojovat neustále zákopové války přes média. To znamená politici velmi často, ačkoliv jsou součástí jednoho týmu vládního, tak mají u nás tendenci, aspoň si to myslí, oni tomu možná ani nevěří, ale předstírají, že si to myslí, že tedy je potřeba bojovat o ty voliče tím způsobem, že se budu neustále vymezovat proti těm svým vlastním koaličním partnerům a budu to dělat přes média. Takže tady celá řada těch rozmíšek, to je takové jakoby mlácení prázdné slámy v České republice, kdy to začne nějakým silným prohlášením v médiích, na to pak ti ostatní reagují, pak se to celé nabaluje. Když se pak na to podíváte zpětně, tak zjistíte, že se to trošku podobá cibuli, že když ty jednotlivé vrstvy oloupete, tak tam není žádný střed, nic podstatného. A to je něco, na co by si ta příští vláda měla dát pozor. Je to vlastně něco, co neustále kalilo vody v té vládě minulé, kde si myslím 50 a více procent těch rozmíšek vládních byly takovéto umělé krize.

Moderátor (Václav Moravec):
Při středečním setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech neskrýval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka optimismus, že se mu kabinet podaří sestavit.

Záznam Bohuslava Sobotky:
Ta diskuse se týkala odpovědnosti, kterou dnes má Sociální demokracie za sestavení nové vlády a odpovědnosti, kterou má prezident republiky v okamžiku, kdy mu Ústava svěřuje první dva pokusy, které se týkají sestavení nové vlády. Jsem rád, že jsme se s panem prezidentem shodli na tom, že pokud se budou koaliční vyjednávání vyvíjet dobře, je zde reálná šance na to, aby Česká republika mohla mít novou vládu ještě před koncem letošního roku.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval ve středu po setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Politolog Jiří Pehe, který je hostem dnešních Impulsů, popisuje i kritizuje kroky prezidenta Miloše Zemana. Nakolik podle vás může předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po oslabení prezidenta Miloše Zemana, o kterém jste také psal ve svých komentářích pro deník Právo, například kvůli prohře SPOZ ve volbách, porážce Michala Haška ve vnitrostranické krizi ČSSD, spoléhat vlastně na Miloše Zemana jako spojence při sestavování vlády?

Host (Jiří Pehe):
Jako na spojence bych na Miloše Zemana rozhodně nespoléhal, o tom se už přesvědčili mnozí politici. Každopádně si myslím, že Miloš Zeman je momentálně v pozici, kdy musí být přinejmenším konstruktivní. Nebo abych to ještě více oslabil, řekněme Zemanovsky konstruktivní, cože neznamená úplně totéž jako být konstruktivní. To znamená, že alespoň nebude podrážet Sobotkovi nohy nebo se snažit nějakým způsobem tu jeho pozici oslabit nebo najít něco, čím by ho vyřadil z těch koaličních rozhovorů. Zdá se, že to v tomto okamžiku Miloš Zeman uznává, strana mu doporučila velkou většinou Bohuslava Sobotku jako premiéra, takže se mi zdá, že bude spolupracovat. Ale samozřejmě některá ta jeho prohlášení, která se týkají třeba programových věcí nebo toho, že by požadoval lustrační osvědčení, tak ta jsou takovým náznakem, že ještě stále se té své hry úplně nevzdal. Že rozhodně nemá v úmyslu postupovat tak, že by prostě Bohuslava Sobotku jmenoval premiérem a řekl mu, tady je pověření a předpokládám, že do 15 dnů tady bude sestavená vláda nebo něco podobného.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč je možné podle vás Zemanovi vyčítat to, že jasně říká, měl bych dodržovat zákon, lustrační zákon, tudíž Andreje Babiše nejmenovat ministrem, ať už jakéhokoliv resortu, protože bych porušil výklad lustračního zákona?

Host (Jiří Pehe):
Já mu to nevyčítám, já akorát si myslím, že tady opět jde o to načasování, že to jakoby Miloš Zeman směřoval do těch začínajících koaličních jednání v okamžiku, kdy Bohuslav Sobotka začal nabývat vrchu v Sociální demokracii. Dle mého soudu s jasným úmyslem ta jednání nějakým způsobem rozbořit. Myslím si, že narazil v případě Andreje Babiše poměrně na tvrdý oříšek, protože Babiš vcelku s klidem prohlásil, že on v té vládě být konec konců nemusí, ANO se té vlády bude účastnit, ale on sám tam být nemusí. To je taková dosti nečekaná reakce, se kterou možná Miloš Zeman úplně nepočítal. Protože typický český politik, který celý život pracuje na tom, aby se konečně do té vlády dostal, tak pokud bude zrovna předsedou hnutí, které skončilo druhé ve volbách, tak bude říkat té typické situaci české, tak to nejde, já mám na to nárok, já do té vlády chci a pokud mě tam nebudete jmenovat, tak končíme koaliční rozhovory. Něco podobného by se asi událo v případě většiny českých politiků. Ale ukazuje se, že Babiš prostě není typický český politik, že to je člověk z trošku jiného těsta.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste počítal s takovou reakcí a propos?

Host (Jiří Pehe):
Trošku mě překvapila, na druhé straně člověk pokud sleduje Andreje Babiše už nějakou dobu, tak si musí uvědomit, že to je skutečně člověk, který přichází z toho, řekněme, velkosvěta podnikatelského, nepotřebuje si dělat jméno a konec konců nepotřebuje dělat ani peníze v politice. Takže on skutečně na to nahlíží asi trochu jinak než typický politik, který si odseděl ty tisíce hodin na různých stranických zasedáních a sekretariátech a teď prostě je velmi natěšen na tu funkci.

Moderátor (Václav Moravec):
Ony ty tři strany možné budoucí vládní koalice, rozumějme ČSSD, hnutí ANO a lidovci, už několik dní vyjednávají o programu. Jak programově pevná podle vás může být ta trojkoalice, když se podíváte na to, jak jste analyzoval všechny ty tři politické strany před volbami?

Host (Jiří Pehe):
Pokud ty tři subjekty dají stranou ty největší problémy nebo úskalí, to znamená církevní restituce a korporátní daně nebo dosáhnou nějakého symbolického kompromisu, můžou například říct, že o těch věcech se nedohodnou teď, ale že o nich budou dále jednat, tak si myslím, že ta koalice může být poměrně pevná. Protože podíváme-li se na jejich programy, tak tam skutečně je průnik 60-70 procent, jde jim všem o ten zásadní úkol a to je zefektivnit fungování českého státu. To je velké téma, na kterém by se mohli shodnout. Myslím, že by se dohodli i na nějakém progresivním zdanění. Takže skutečně pokud se jim podaří přinejmenším když ne dohodnout se, tak aspoň dát stranou nebo upozadit taková ta velká úskalí, jako jsou ty církevní restituce, což se dá, jak už jsem řekl, udělat symbolickou formou, tak ta koalice může být poměrně pevná.

Moderátor (Václav Moravec):
Když mluvíme o církevních restitucích nebo některých daních, tak předseda lidovců Pavel Bělobrádek po tom úterním setkání s ČSSD řekl, že právě shoda na církevních restitucích nebo daních je problémem.

Záznam Pavla Bělobrádka:
Máme rozdílný názor na zvyšování korporátních daní a na sektorové daně, ale domnívám se, že to je všechno ještě věc k jednání. Jsem velmi rád, že to jednání bylo poměrně konstruktivní, takže naše týmy už se sejdou. Každopádně byl to pouze začátek, takže uvidíme, jak budeme pokračovat dál a jak budou pokračovat i ta jednání s třetím potenciálním koaličním partnerem.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v úterý Rádio Impuls slova šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. Nemůže mít to odsouvání těchto dvou témat a dohadování se na církevních restitucích a některých daních po sestavení vlády, pak způsobit hlubší problémy stability té vlády? Nepodceňujete toto riziko, když říkáte, že tato témata nutně nemusejí být do detailu vyřešena v programovém prohlášení?

Host (Jiří Pehe):
Určité riziko tam samozřejmě je, to se nedá vyloučit. Na druhou stranu musíme si položit otázku, co je skutečně prioritou nyní. Myslím si, že pro většinu lidí prioritou momentálně je, aby skutečně vznikla politická vláda. My tady máme už asi šest měsíců nebo jak dlouho, nebo pět měsíců úřednickou vládu nebo vládu odborníků, která skutečně má velmi slabý mandát. Nejenom proto, že byla ustavena bez souhlasu parlamentní většiny, ale také proto, že sestává z lidí, kteří kandidovali, řada z nich kandidovala za stranu zemanovci, která totálně propadla. Je to vláda, která nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Čili máme tady v čele státu útvar, který je dle mého soudu velmi nelegitimní a prohlubuje to problémy České republiky. Kdyby ta vláda dělala sebelepší rozhodnutí, tak ještě stále jsme parlamentní demokracie a potřebujeme politickou vládu. Čili úkol číslo jedna je dohodnout se na té politické vládě a i za cenu určitého rizika, že pokud se některé ty velké problémy odsunou a dohodnou se ty tři subjekty, že o nich budou jednat v nějakých týmech nebo za scénou po sestavení vlády, tak je to pořád ještě lepší řešení, než když se budou tady další dva měsíce dohadovat a budeme slyšet od pana Bělobrádka a dalších, že oni mají teda církevní restituce a ta druhá strana zase by chtěla ty církevní restituce nějakým způsobem změnit. Myslím, že jsou tím občané dost unaveni a že to je přesně tento typ rétoriky, takové té zákopové války, která se u nás neustále vede přes média, která vede k tomu, že jsou lidi skutečně unaveni tou stranickou politikou.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaké jsou vaše obavy z další oligarchizace české politiky, když se podíváme právě na kroky hnutí ANO a na to, k čemu budou chtít sociální demokraté při zvyšování daňové kvóty sáhnout? Tedy zavedení sektorových daní u bank, telekomunikací, kde vlastně podnikají Babišovi konkurenti.

Host (Jiří Pehe):
Tak tam určité nebezpečí je, ale na druhou stranu musíme vycházet z výsledků voleb. Bohužel pro možná tento program Sociální demokracie tady prostě skončilo na druhém místě hnutí, které je vedeno miliardářem, který tu svoji stranu, ten svůj subjekt ovládá, je to vlastně jeho hnutí a je to velmi neprůhledný a amorfní subjekt. Sociální demokracie pokud chce sestavit vládu, tak nemá na vybranou, musí prostě udělat určité ústupky. Ta oligarchizace je problém. Je to problém nejenom český, vidíme ho po celé Evropě a zdaleka nejsme první zemí, kde nějaký miliardář nebo člověk s velkými penězi uspěl ve volbách. Ukazuje se ovšem také, že velmi často tato hnutí potom dost trpí velkou nestabilitou, protože to, že je vlastně sjednocuje pouze postava toho jednoho vůdce s velkými penězi, to vede k tomu, že tam neexistuje nějaká vnitřní identita buď stranická nebo ideologická. Mnoho těch lidí z těch 47 poslanců hnutí ANO vůbec neznáme, nevíme, zda-li do politiky vstoupili s nějakými čestnými úmysly nebo se prostě vyvezli po zádech Andreje Babiše do vysoké politiky. Takže je tam poměrně značné riziko, že se to hnutí může začít drolit. A to bych viděl spíš jako větší riziko nebo větší nebezpečí pro stabilitu té vlády, než to, zda-li se teď dohodnou na tom, zda-li budou vyšší korporátní daně nebo ne.

Moderátor (Václav Moravec):
Dovedete odhadnout, co se může dít dál? A teď narážím na vaši polemiku s Václavem Bělohradským na stránkách Práva, tedy to, o čem Václav Bělohradský mluvil i tady v Impulsech, umrtvení osy levice – pravice a naproti tomu vaše metafora s českou bramboračkou. Protože umrtvení osy levice – pravice podle vás není celoevropský problém.

Host (Jiří Pehe):
Myslím si, že je třeba skutečně se na to dívat z obou stran. Nelze úplně odmítnout tu Bělohradského obavu, že dochází k tomu umrtvení osy lib-leb, jak tomu říká, tedy liberální část spektra vůči tomu sociálně-demokratickému. Na druhé straně myslím si, že podíváme-li se na Evropu, tak skutečně ten problém zatím ještě není tak akutní, jak ho možná Václav Bělohradský líčí. Vidíme, že v některých zemích, kde ze specifických důvodů ta osa zkolabovala, tak skutečně došlo k vytvoření toho, čemu on říká kaleidoskop nebo takový docela nepřehledný guláš, v našem případě tedy bramboračka nejrůznějších stran a subjektů, které na té ose pravo-levé je velmi těžké zařadit. Ale je pak celá řada dobře fungujících demokracií, které jsou pod stejným tlakem globalizace, kterou Václav Bělohradský vidí jako hlavní důvod toho kolapsu té osy, které navzdory tomu ještě stále fungují poměrně dobře. To je Německo, to jsou skandinávské země. Po určitém období krize se k té ose vrátilo i Nizozemsko. Takže myslím si, že záleží asi také na tom, nejenom tedy na těch obecných tlacích, ale záleží také skutečně na těch konkrétních příčinách nebo té konkrétní politické kultuře v té které zemi. A tomu já říkám do určité míry právě ta česká bramboračka, protože my máme opravdu velmi velký problém historicky a teď bychom museli jít daleko do historie, abychom to mohli analyzovat, s jakýmsi racionálním politickým diskursem. Vždyť si stačí vzpomenout na to, co říkával už Tomáš Garrique Masaryk o české politice, o demagogii, o tom, jak politici nejsou schopni racionálně se domlouvat a jednat. Takže je to spojeno určitě s hlubšími problémy v české politické historii, s tím, jak se vyvíjela česká politika v područí té rakousko-uherské. Souvisí to s nedůvěrou k elitám, která je u nás hluboce zakořeněna, s takovým tím, teď to dám do uvozovek, „plebejským postojem“ k politice, že všichni ti nahoře jsou špatní. A potom samozřejmě také s určitou tendencí si politiku takovým zvláštním způsobem mytologizovat. To znamená očekávat od ní mnohem více, než ta politika může skutečně v demokratické společnosti doručit. A ta očekávání potom se nemohou naplnit. Takže opakovaně u nás dochází k tomu, o čem konec konců píše i Václav Bělohradský a to je tedy zaměňování politické opozice za opozici vůči politice jako takové. Čili ta tendence k antipolitice je u nás opravdu silná a myslím si, že to je také to, co momentálně u nás vidíme. Je to určitý druh antipolitiky. Protože podíváme-li se na ta hnutí a strany, které získaly hlasy ve volbách nebo zastoupení v Poslanecké sněmovně, tak vidíme, že to není jenom hnutí ANO, ale to je Úsvit pana Okamury, to je vlastně i Komunistická strana, která je antisystémovou stranou. Takže ty antisystémové strany a svým způsobem antipolitické získaly přes 40 procent hlasů. Což znamená, že obecně něco s tou českou společností není v pořádku a že její postoj k demokratické politice je mnohem problematičtější než třeba v tom sousedním Německu.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje politolog Jiří Pehe, host dnešních Impulsů. Děkuji vám za rozhovor a těším se na další.

Host (Jiří Pehe):
Děkuji, na shledanou.
 

18.11.2013

VIDEO: Milan Kubek: Trváme na změně úhradové vyhlášky!

Prezident České lékařské komory Milan Kubek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o úhradové vyhlášce.
13.11.2013

VIDEO: Jan Fischer: Členů dozorčích rad bude méně!

Ministr financí Jan Fischer mluvil v rozhovoru s Václavem Moravcem o rozpočtu na rok 2014.
12.11.2013

VIDEO: Bohuslav Sobotka: Chceme s koaličními partnery mluvit o zvyšování daní!

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mluvil o variantách povolební koaliční spolupráce.
11.11.2013

Miloš Zeman: Bohuslav Sobotka dostane pověření k sestavení vlády zřejmě až příští týden!

Hostem v Impulsech Václava Moravce byl exkluzivně prezident republiky Miloš Zeman.
07.11.2013

VIDEO: František Lehovec: Výstavbu silnic a dálnic provází v Česku nestabilita!

Profesor František Lehovec ze stavební fakulty ČVUT mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o výstavbě infrastruktury v Česku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.