VIDEO: David Ondráčka: ČR potřebuje reformu státní správy!

Publikováno: 28.11.2013 18:20
Video soubor neexistuje.
Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém možném působení v politice.
Moderátor (Václav Moravec):
Chovanec nebo Ondráčka? To jsou dvě nejčastěji skloňovaná jména v souvislosti s pozicí budoucího ministra vnitra. O obsazení pozice Ministerstva vnitra vedou diskuse dvě nejsilnější strany v této zemi, tedy sociální demokraté a hnutí ANO. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka má už týden pověření od prezidenta republiky Miloše Zemana k sestavení vlády.
Záznam Bohuslava Sobotky:
Pan prezident mne na základě výsledku voleb do Poslanecké sněmovny oficiálně požádal, abych na politické scéně vedl jednání s cílem ustavit vládu, která bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před týdnem Rádio Impuls slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Resort vnitra je klíčový. Sociální demokraté po roztržce stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce s předsedou Sobotkou začali pro Ministerstvo vnitra hledat novou osobnost. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je ředitel české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka.  
Host (David Ondráčka):
Dobrý večer.
Moderátor (Václav Moravec):
Když vás v neděli předseda hnutí ANO Andrej Babiš zmínil jako kandidáta na pozici ministra vnitra, nevnímal jste to jako předčasné vypuštění balonku, co tomu řeknou sociální demokraté?
Host (David Ondráčka):
Já jsem samozřejmě panem Babišem byl osloven už dříve, takže jsme se bavili o tom, jestli by tato varianta padala v úvahu a já jsem řekl, že jsem připraven do toho jít. 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste to nevnímal v neděli jako předčasné vypuštění balonku? Když ještě strany nejsou domluveny na rozdělení resortů a Andrej Babiš zmíní vaše jméno?
Host (David Ondráčka):
To jednání probíhá, je velmi hektické, jde nahoru, dolů a každý den se trochu mění, ale jak jsem pochopil, tak současná koalice se chce dohodnout do Vánoc. A musí dojít i k tomu, že bude řešit obsazení jednotlivých resortů. Takže ta moje nominace prostě padla v nějaký moment, teď je na stole a můžeme diskutovat o tom, jestli jsem oním kandidátem, který by měl ministra vnitra potenciálně dělat. 
Moderátor (Václav Moravec):
Nebyla předčasná? Ptám se znovu. 
Host (David Ondráčka):
Ty politické strany o tom jednají mezi sebou, musí se dohodnout na přesném rozdělení resortů, ale já si myslím, že je lepší, když je zřetelné, kdo koho navrhuje jako typově, aby nějaký resort řídil a jestli je k tomu vhodný. Což se stalo, takže tu předčasnost tam nevidím. 
Moderátor (Václav Moravec):
Nevidíte předčasnost, že když to nedopadne, tak už budete mít cejch Babišova hnutí ANO?
Host (David Ondráčka):
V tom to rozhodně nevidím. Já jsem do toho šel s podmínkami, které jsem jasně deklaroval, to znamená, že bych byl nestranický kandidát, který do toho vstupuje s expertním zázemím, s nějakou svojí profesní historií a jasnou představou, co bych chtěl na vnitru dělat. 
Moderátor (Václav Moravec):
Nominovaný významným podnikatelem, který v České republice propojuje politiku, byznys a média. 
Host (David Ondráčka):
Jasně, Andrej Babiš je kontroverzní osoba, která zároveň ale vstoupila do politika dneska, získal 19 procent ve volbách a proto se podílí významně na sestavování vlády. Ono to jinak nejde, než že vás někdo do toho jednání navrhne z těch politických stran, které se na koalici budou podílet. 
Moderátor (Václav Moravec):
Ale vy můžete odmítnout. Ptám se znovu, proč jste neodmítl, jestliže Andrej Babiš je synonymem propojování médií, politiky a byznysu, proti čemuž i Transparency International často protestuje nebo na to upozorňuje jako neblahý jev v občanské společnosti?
Host (David Ondráčka):
Já mám k tomu dva důvody. Jeden je ten, jak já čtu dneska situaci v České republice. A to velmi kriticky. Já vidím to, že náš stát skutečně selhává ve svých funkcích, ekonomika neprosperuje, sociální rozdíly se prohlubují. A tady hrozí to, že česká společnost se propadne do extrémistických nálad, sociálních výbuchů, těchto věcí, kdy bude mnohem složitější nalézt nějaký společenský konsensus. Ale myslím si, že pořád ještě je možné tomu zabránit, když se bude dělat politika jinak než dosud a když se věci změní. To je první důvod, proč jsem řekl ano, jdu do této hry a jsem připraven do ní jít, pokud se na ní shodnou všichni koaliční partneři. A ten druhý důvod je, že já cítím, že ty všechny strany, které do té koalice vstupují, tak mají ochotu a chuť ty věci skutečně měnit a reformovat. Protože pokud by to tak nebylo, tak bych o tom neuvažoval ani vteřinu. A pokud to skutečně, to, co deklarují, chtějí dělat, to znamená, že chtějí se podílet na tom, aby se reformovala státní správa, aby skutečně fungovala policie tak, že bude mít klid na svoji práci při vyšetřování kauz a veškeré kriminality, kdy skutečně dojde k zásadním změním při hospodaření s veřejnými penězi, tak na tom si dovedu představit, že bych se podílel. 
Moderátor (Václav Moravec):
A může erozi státu, o níž dlouhodobě mluvíte a na níž upozorňujete ať už z pozice Rekonstrukce státu nebo Transparency International, napravit oligarchizace veřejného prostoru, s níž je Babiš spojován?
Host (David Ondráčka):
Já se rozhodně nestavím do pozice obhájce pana Babiše. Myslím, že všichni vidí jeho ekonomické zájmy a to, že on vstupuje do toho z pozice jednoho z nejvlivnějších podnikatelů v zemi. Nicméně já do toho vstupuji s tím, že můj případný vstup do té politiky by byl skutečně postaven na tom, že mám skutečně ambici změnit v resortu vnitra věci zásadně, přispět k tomu, aby fungoval mnohem efektivněji. A to by byl ten cíl, který mě do toho vede. 
Moderátor (Václav Moravec):
Oligarchizace veřejného prostoru je pro vás jako šéfa Transparency International problémem, který představuje Andrej Babiš?
Host (David Ondráčka):
Oligarchizace veřejného prostoru je problémem a je třeba na ni velmi pečlivě hledět. Myslím si, že dneska to musí řešit média, kde se mění ta vlastnická struktura poměrně významně. Ale musí se samozřejmě řešit všechny potenciální střety zájmů, které z těch obchodních aktivit mohou plynout. Je to nová situace. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouho vy jste to zvažoval, právě přikývnutí Andreji Babišovi?
Host (David Ondráčka):
Já jsem to zvažoval skutečně důsledně a seriozně. 
Moderátor (Václav Moravec):
Proč nepřevážilo ne?
Host (David Ondráčka):
Jednak je to v této situaci stále nominace, to znamená buď se stane, že se všechny koaliční strany dohodnou na mém jménu a rozhodnou se, že jsem dobrý kandidát na tuto pozici, pak jsem ochoten do toho jít. Pokud ne, tak se nic neděje. Já do toho vstupuji skutečně s volnou myslí a neberu to fatálně. Prostě nabízím to, co mám za sebou, své vzdělání, kvality a svůj životní příběh dosud. Pokud to bude dostatečné pro ty koaliční strany, OK, pokud ne, tak se nezblázním. 
Moderátor (Václav Moravec):
Sociální demokraté počítají s tím, že po přepuštění resortu financí hnutí ANO připadne Ministerstvo vnitra jim. Žhavým kandidátem na pozici ministra vnitra je místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Je to těžká váha pro vás?
Host (David Ondráčka):
Skutečně mě netlačte do toho, abych hodnotil pana Chovance a jeho kandidaturu. 
Moderátor (Václav Moravec):
Musím. Protože vy když jste přistoupil na hru ANO a stal jsem se kandidátem hnutí ANO, tak tady proti sobě stojí Ondráčka a Chovanec. 
Host (David Ondráčka):
Já se ale necítím kandidátem jedné strany. Já jsem byl navržen jednou stranou do toho jednání, moje podmínka je úplně jasná, že se na mojí kandidatuře musí shodnout všechny strany a že se zároveň dohodneme na tom, co je na vnitru to zásadní, jaké jsou ty priority věcné, které se musí řešit. Já jsem svůj pohled prezentoval, kde ty priority vidím a pokud budou konvenovat všem těm třem koaličním partnerům, tak se dohodneme. Za sebe musím říct, že to, co já bych na vnitru chtěl dělat jako zásadní věc, a to je reforma státní správy, to je tak velký proces a tak složitá reforma, se kterou musí být v souladu premiér, se kterou musí být v souladu všichni koaliční partneři. A vlastně musí na ní spolupracovat všechna ministerstva, protože bez toho to prostě nemůže projít a nemůže se zrealizovat. 
Moderátor (Václav Moravec):
Považujete se tedy za těžší váhu, protože jste nestraník, byť navrhovaný hnutím ANO, oproti místopředsedovi ČSSD Milanu Chovancovi? Chápu správně vaši odpověď?
Host (David Ondráčka):
Já jsem nestraník a to, že bych přicházel do té funkce zvenku, nevidím jako handicap, ale naopak výhodu. Nejsem navázán na žádné vnitřní stranické struktury, nejsem nikomu zavázán v nějakém vnitrostranickém boji, ani žádným finančním skupinám. A vstupuji do toho se svým vzděláním ze zahraničních univerzit a zkušeností. 
Host (David Ondráčka):
Vnímáte to tedy jakože jste těžší váhou proti Milanu Chovancovi? Když už ta hra začala v neděli, Chovanec versus Ondráčka. 
Host (David Ondráčka):
Pokud to dneska stojí tak, tak já se cítím dostatečně kompetentní, abych tu funkci zvládl. Ale musí se na tom dohodnout všichni ti partneři a zvážit, co je pro ten resort nejlepší. 
Moderátor (Václav Moravec):
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že zásadními změnami musí projít nejen fungování státní správy, ale i ekonomiky této země. Připomeňme si Babišova slova, která pronášel na začátku listopadu. 
Záznam Andreje Babiše:
My potřebujeme zde řešit zaměstnanost, my potřebujeme investory, my potřebujeme hlavně stabilní ekonomiku. Takže nevidím důvod, proč bychom my měli tady navyšovat daně, když tento stát není schopen vybrat ty daně. A my jednoduše potřebujeme mít stabilní daňový systém, potřebujeme vlastně ty investory přilákat, ale ne tím způsobem, že jsme jim dali daňové prázdniny a potom to okamžitě zabalili, když to skončilo, jak se stalo s Philipsem a s ostatními. Není cesta, aspoň já si myslím, abychom navyšovali daně. Tady jsou obrovské rezervy v zemi v plýtvání v nákupu státu, jak vůbec stát nakupuje a ve výběru daní. 
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo na začátku listopadu Rádio Impuls slova lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Andrej Babiš tedy říká, že problémem jsou daně, ČSSD a ANO se přiblížily právě v daňové otázce, ale stále ještě nevyřešily sporný bod, který se právě týká reformy státní správy, jinak řečeno zákona o úřednících. Připomínám, že platnost zákona o úřednících nebo zákona o státní službě je odkládána od roku 2002. David Ondráčka, šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International kterou by volil variantu? A propos ptal se vás Andrej Babiš na doporučení, jak by ANO mělo přistupovat k té reformě státní správy?
Host (David Ondráčka):
Já nejsem poradce hnutí ANO. Já prostě, bavili jsme se o tom…
Moderátor (Václav Moravec):
No říkal jste, že jste se bavili o kandidatuře na ministra vnitra, tak předpokládám…
Host (David Ondráčka):
A o hlavních prioritách, ano. A já jsem samozřejmě říkal, že úplně tu největší prioritu vidím právě reformu státní správy. A moje představa je poměrně jasná. Já si myslím, že se musíme vrátit k tomu původnímu služebnímu zákonu, výrazně ho novelizovat tak, aby odpovídal podmínkám státní správy pro rok 2014 a dále. A hlavně musíme připravit celou implementační strukturu. Co to znamená? To znamená vytvořit generální ředitelství státní služby, tam si myslím, že by to mělo fungovat pod úřadem vlády a sehnat na to lidi, peníze a začít dělat konkurzy na státní tajemníky, kteří by poté měli tu státní správu de facto reprezentovat. A měli by reprezentovat to, o co jde v té reformě. To znamená depolitizaci, profesionalizaci a oddělení těch politických a nepolitických funkcí. 
Moderátor (Václav Moravec):
Když říkáte, že byste začal stavět na zákonu z roku 2002, tedy na 12 let staré normě, kterou byste výrazně novelizoval, co je to výrazná novelizace?
Host (David Ondráčka):
Pochopitelně za těch 12 let se to legislativní prostředí výrazně změnilo. Tam byly i odkazy na zákony, které dneska už neplatí nebo fungují jinak. Takže to je první, ta technická část. Ale druhá věc je, že ta norma musí v sobě obsahovat všechny ty prvky, musí lépe řešit otázku odměňování úředníků, musí řešit otázku školení úředníků a pravidel k tomu, co vlastně znamená v tom kariérním postupu a v kariérním řádu, co musí ten úředník splňovat. A to v tom zákonu nebylo řešeno úplně jednoznačně. Ale podstata je skutečně vytvoření té organizační struktury, která povede k tomu, že tady se vytvoří struktura úřednická, která je stabilní, profesionální a do které politika zasahovat nemůže. A potom bude ta struktura politická, která by měla jednoznačně určovat priority, pokud se vlády vymění a přichází noví ministři, tak přináší své priority a své záměry a ta úřednická úroveň je potom realizuje. 
Moderátor (Václav Moravec):
V praxi řečeno by tedy politické strany měly kolik náměstků nebo poslední politickou funkcí by byli náměstci?
Host (David Ondráčka):
Ano, ta věc ještě musí být skutečně diskutována, není to uzavřeno. Moje představa a tak to bylo i v tom návrhu, je, že by de facto to fungovalo tak, že ministr si může přivést dva své politické náměstky, kteří budou třeba dohodnuti koaličně nebo podobně a ostatní, to znamená od generálního sekretáře nebo státního tajemníka na tom ministerstvu všechny další funkce by byly úřednické. Čili ministr kromě dvou náměstků by si mohl přivést lidi na svůj vlastní sekretariát, případně třeba svého tiskového mluvčího. Ale tím by jeho lidé končili. 
Moderátor (Václav Moravec):
Vy ale říkáte, že by bylo tady generální ředitelství státní správy, které by spadalo pod Úřad vlády. Podívám-li se na kauzu, která vedla k pádu Nečasovy vlády, tedy jak byl řízen Úřad vlády šéfkou kabinetu premiéra, tak jak byste napsal zákon, aby zabránil fungování Úřadu vlády tak, jak fungoval za Jany Nagyové a za šéfa Úřadu pana Poula, který měl blízko k Janě Nagyové a k Petru Nečasovi, a přitom by to nešlo dál v rámci té struktury generálního ředitelství státní správy?
Host (David Ondráčka):
Ta otázka je velmi příhodná. Jedinou možností jak to udělat je, že od začátku budete stavět to generální ředitelství s takovými podmínkami, že přes ta výběrová řízení skutečně projdou jenom oni superúředníci, kteří budou mít na to vzdělání, kompetenci a praxi. A ti potom dostanou takovou míru stability, to jejich funkční období půjde jakoby nad rámec volebních období a ta vláda bude mít mnohem obtížnější možnosti takového člověka nebo takové lidi odvolávat. A tím se jim vlastně zajistí to, že oni budou moci tu svoji funkci dělat nestranně. A to je vlastně jediný mechanismus, který je možný. 
Moderátor (Václav Moravec):
Kdo by vybíral toho šéfa generálního ředitelství státního aparátu, když by byl pod Úřadem vlády?
Host (David Ondráčka):
Pochopitelně že ten úvodní výběr musí být na té politické reprezentaci, protože jiný mechanismus nenajdete. Ale úplně stejně…
Moderátor (Václav Moravec):
Takže vláda jmenuje generálního ředitele.
Host (David Ondráčka):
Přesně. Ale tady tato věc se musí ještě úplně doladit, nechci říkat všechny detaily. Ale stejný mechanismus například funguje ve státním zastupitelství, kdy vláda vybere nejvyššího státního zástupce, ale pak by mu měla dát tak dlouhé funkční období a s takovou jasnou pravomocí, že on bude stabilní a bude moci strukturu státního zastupitelství řídit. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouhá je ta funkce, délka jmenování, aby tady byla stabilita?
Host (David Ondráčka):
Moje představa je třeba 9-10 let, to znamená věc, která přesahuje skutečně funkční období jedné vlády, dokonce i dvou vlád. Ale toto je věc, která je samozřejmě k diskusi a může se upravit. 
Moderátor (Václav Moravec):
Co rizika, jestliže vám pronikne způsobem toho výběru do pozice generálního šéfa státní služby někdo, kdo má politické konexe? Protože znáte bezesporu i od firem, které říkají jakákoliv právní norma a přitom výběrové řízení umíme ohnout nebo i když se zpřísní zákon o veřejných zakázkách, tak zpřísnění zákona neznamená automaticky lepší výběrové řízení. 
Host (David Ondráčka):
Já si myslím, že lidé v této zemi čekají, že státní správa začne fungovat. Politici to slibují 10 let, ten stát skutečně ty funkce nedokáže plnit tak, jak by měl a je z toho na mnoha úrovních neuvěřitelný chaos. My se prostě musíme pokusit najít takovou strukturu, která zajistí to, aby se ten trend otočil. A dneska zpochybňovat, podle mě to jediný možný fungující model, který zkusili i v okolních zemích a kde to přivedlo k výsledku, že ta reforma státní správy se skutečně rozjela a začíná přinášet ovoce. My se o to pokusit musíme. To, že jsme jediný stát v Evropě, který se o to zatím nepokusil, je tragédie a bohužel to pociťuje celá naše společnost a celá naše ekonomika. 
Moderátor (Václav Moravec):
Za jak dlouho se to dá zvládnout? Rozumějme významná novelizace zákona z roku 2002. Představme si, že v lednu bude jmenována, ustavena nová vláda České republiky, bude mít programové prohlášení, získá důvěru Poslanecké sněmovny. Za jak dlouho je možné přijmout zákon, potažmo začít s reformou státní správy?
Host (David Ondráčka):
Ten základ musí být, že se nejprve ta vládní koalice, ale bylo by ideální, kdyby do toho byla přizvána i opozice, shodne na těch základních principech, které jsem tady nastínil, ale kterých je samozřejmě mnohem více, než jsem řekl. To určitě chvíli zabere, ale pak se můžeme pustit do toho legislativního procesu, který je předpřipraven. To nezačínáme na zelené louce, ale celá řada analýz i vlastně těch návrhů je na stole a je třeba je doladit a mohou se pustit do legislativního procesu. Dovedu si představit, že během jednoho roku je možné, že ten zákon by mohl klidně být přijat. Nicméně mezitím se musí začít už paralelně pracovat na přípravě té struktury, aby ke dni účinnosti zákona ta struktura byla funkční. A pak musí začít určité přechodné období, které začne vést k tomu, že začnou probíhat ona výběrová řízení na státní tajemníky a na další vedoucí pozice ve státní správě. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouhé by bylo to přechodné období?
Host (David Ondráčka):
Možná se to nemusí nazývat přechodné období, ale prostě období, kdy se ta implementace začne realizovat. Tady se bavíme podle mne o 2-3 letech, kdy něco takového se bude provádět. 
Moderátor (Václav Moravec):
Ideální jízdní řád, že vám zase vstoupím to řeči, je ke konci roku vstupuje do Sbírky zákonů zákon o státní službě, může začít platit k 1. lednu roku 2015, jestliže nás čeká rok 2014, když by na začátku roku byla jmenována vláda, která by získala důvěru Poslanecké sněmovny. A pak nějaké 2-3 roky, než si to lidově řečeno sedne?
Host (David Ondráčka):
Taková je moje představa a takový je jeden z možných scénářů. Ale skutečně je to zatím o několik kroků předčasné, protože v této chvíli to, na čem státní správa pracovala, je do jisté míry v limbu a je potřeba dát jasné politické zadání, jak si ta nová politická garnitura bude představovat ty jednotlivé kroky. Já jsem nastínil možný scénář, jak by to mohlo vypadat i časově a co bych já za sebe považoval za jednu ze základních priorit. Cílem je vnést do toho mnohem větší profesionalitu, odpolitizovat to a to povede k větší efektivitě státní správy. 
Moderátor (Václav Moravec):
Pouze čtyři státy evropské osmadvacítky umějí dostatečně ochránit whistleblowery. Tedy ti, kteří oznámí nekalé praktiky na pracovišti, rozumějme především korupci. Za Lucemburskem, Rumunskem, Slovinskem a Velkou Británií zaostávají ostatní členové evropské osmadvacítky včetně Česka. Ochrana whistleblowerů byla i jedním z bodů protikorupční strategie někdejší Nečasovy vlády. Když se podíváte jako šéf Transparency International na to, které věci, které mají omezovat systémově korupci v České republice, by nový kabinet měl řešit, které věci by to byly?
Host (David Ondráčka):
Já myslím, že by to byly věci, které de facto popsala iniciativa Rekonstrukce státu, pod kterou jsem a za kterou jsem jeden z odborných garantů. To skutečně začíná tím zákonem o státní službě a to, co jsme řešili teď před pár minutami. Ale já vidím mezi těmi hlavními prioritami skutečně zajištění změny financování politických stran, což mimochodem má v gesci vnitro. Je to…
Moderátor (Václav Moravec):
No, k tomu asi ale zatím nikdy nedošlo. Všechny politické strany říkaly, chceme změnit zákon o financování politických stran.
Host (David Ondráčka):
A já přesně vím jak a přesně vím, jak by měl vypadat a chtěl bych, pokud bych byl v pozici ministra, tak bych přispěl k tomu, aby byl prosazen. 
Moderátor (Václav Moravec):
No, když bych vám ale namítl, vy to sice víte, ale oni na to nepřistoupí? To je nejpravděpodobnější varianta. 
Host (David Ondráčka):
Pochopitelně chápu všechna rizika a všechny námitky, které k tomu mohou zaznít, ale myslím si, že i po posledních dvou kampaních, které jsme viděli, to znamená prezidentské a sněmovní, a zkušenosti s tím, jak málo politické strany vlastně reportují o svých financích a jak nefunguje ten institucionální přezkum, tak je to velmi silný argument pro zásadní změnu. Upřímně řečeno i to, že tady vstupují do hry lidé, kteří mají téměř neomezený objem peněz k tomu, aby ten politický marketing dělali, je další argument pro to, aby se ta pravidla jednoznačně zpřísnila. 
Moderátor (Václav Moravec):
Kteří lidé to jsou? Andrej Babiš?
Host (David Ondráčka):
Tak pochopitelně. V tomto případě je to nový fenomén člověka, který samozřejmě peníze na politický marketing má. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak byste ho omezil? Andrej Babiš nejdřív říkal, naše kampaň bude stát 60 milionů, teď je překvapen, že ho stojí víc než sto milionů korun a říká, že to nejsou ještě všechny faktury. 
Host (David Ondráčka):
Ta hlavní věc, která podle mě je, je zajistit institucionální přezkum. Já si myslím, že tady má vzniknout úřad pro dohled nad financováním stran, který …
Moderátor (Václav Moravec):
To neprošlo ale Karolíně Peake v předchozí vládě. 
Host (David Ondráčka):
Proto vzniká nová vláda, aby zadala jasné zadání, že něco takového chce a že to chce zavést. 
Moderátor (Václav Moravec):
Když tady takový úřad nebude specializovaný, tak podle vás není možné vyřešit problémy financování politických stran?
Host (David Ondráčka):
Pochopitelně bez toho úřadu můžeme udělat dílčí kroky, které povedou k tomu, že bude více vidět na ty sponzory politických stran, že oni budou muset zveřejňovat detailněji to, kdo ty peníze do kampaně dává. Že se osvětlí i toky mezi třeba občanskými sdruženími na podporu jednotlivých stran a kandidátů a těmi volebními účty. A můžeme se samozřejmě dívat i na tu výdajovou stránku, to znamená za co ty strany utrácí. Těmi fintami, které používají, jsou nejrůznější slevy na inzerci nebo kampaň, která vlastně neprochází tím oficiálním účetnictvím. Ale já jsem hluboce přesvědčen, že bez toho, aniž by to někdo sledoval velmi interně, ten úřad může být malý, musí to být pár auditorů, ekonomů a právníků, kteří to budou sledovat permanentně a budou mít možnost i sankčního mechanismu tu stranu de facto donutit k tomu, aby informace zveřejňovala, tak bez toho to prostě bude bezzubé. A bude to suplovat někdo jako nevládní organizace, třeba Transparency International, která monitoruje kampaně a financování kampaní. Ale nebude to mít tu institucionální dohru a sankci. 
Moderátor (Václav Moravec):
Sankcí by mělo být rozpuštění té politické strany? Jaká by měla být sankce?
Host (David Ondráčka):
Primárně finanční v první chvíli a to ale citelně. To znamená, že by to měla být pokuta, kterou ta strana velmi pocítí. A ta další sankce musí být domyšlena, kam až může vést. Víte, rozpuštění je velmi dramatický zásah, ale těch iks administrativních sankcí, které si dovedete představit předtím, je možných. A zejména v situaci, kdy ta politická strana jde do politického boje, probíhá kampaň nebo se blíží kampaň, tak informace, že neplní své povinnosti ze zákona o financování politických stran, může být pro ni smrtící. A to je tlak, který by měl politický systém dotlačit k větší otevřenosti. 
Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje ředitel české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka, host dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a těším se na další. 
Host (David Ondráčka):
Děkuji za pozvání, na shledanou.
04.12.2013

VIDEO: Petr Bříza: V Česku chybí haly pro běžné trénování mládeže

Bývalý hokejista a současný šéf hokejové Sparty Petr Bříza byl hostem u Václava Moravce na Impulsu.
03.12.2013

VIDEO: Svatopluk Jedlička: Finanční gramotnost se učí lidé celý život

Ředitel neziskové organizace společnosti Finanční gramotnost Svatopluk Jedlička mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o půjčování si peněz před Vánocemi.
02.12.2013

VIDEO: Martin Klanica: Budeme udělovat pokuty v řádech milionů korun

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o metylalkoholu nebo kvalitě potravin.
27.11.2013

VIDEO: Jaroslav Sapík: Lidé jedí dnes příliš rychle!

Šéfkuchař Jaroslav Sapík mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o úrovni české gastronomie.
26.11.2013

VIDEO: Boris Hybner: Češi jsou národem vtipálků!

Mim Boris Hybner mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o filmu Klauni, ke kterému napsal scénář.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.