Václav Bělohradský: Češi jsou mistři ve skoku na špek!

Publikováno: 04.11.2013 18:20
Sociolog Václav Bělohradský mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu české politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Podnikatelská strana, tento nový aktér vstoupil podle filozofa Václava Bělohradského po předčasných volbách to tuzemského politického systému. Před necelými 14 dny po předčasných volbách označil Bělohradský za stranu s největší zodpovědností Sociální demokracii v České republice. Sociální demokraté však prožívají jednu z největších krizí v novodobé historii, když část členů vedení ČSSD obešla předsedu strany Bohuslava Sobotku a setkala se v průběhu povolební soboty s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

Záznam Bohuslava Sobotky:
Nevím, proč se snažili tu schůzku tajit do poslední chvíle. To, že se ta schůzka odehrála za mými zády, bez mého vědomí, to, že následně byla popírána, zapírána na jednáních předsednictva strany i na jednáních poslaneckého klubu, staví kolegy do velmi špatného světla. My jsme se Michala Haška opakovaně ptali na jednáních uvnitř Sociální demokracie na to, co se vlastně stalo a mě mrzí, že ani vůči svým kolegům ze strany neměl tu odvahu, aby schůzku u prezidenta republiky přiznal.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před týdnem Rádio Impuls slova předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Nejen o proměnách politického systému, odpovědnosti sociálních demokratů i nakládání s touto odpovědností bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je právě filozof Václav Bělohradský. Vítejte, hezký dobrý večer přeji.

Host (Václav Bělohradský):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Střídání na klasické politické ose levice - pravice je podle vás, cituji, minulostí, protože tato osa je podle všeho mrtvá. Konec citátu. Jaké příznaky umrtvení osy levice – pravice to potvrzují?

Host (Václav Bělohradský):
Patrně to souvisí s globalizací, která proměnila hluboce vnímání politiky. Především ji vykořenila z těch zaběhlých ideologických schémat. Na jedné straně levice, která se stará o rovnost, na druhé straně pravice, která se stará o svobodu jednotlivce. A přitom řeší problémy, které jak jedna strana, tak druhá způsobuje. Globalizace toto změnila, zaprvé vytrhla tu politiku z té ideologie, z těch ideologických schémat a zadruhé dala novou váhu místnímu. Například ta osa se začala rozpadat, řekněme tedy v Itálii, tím, že se narodila Liga severu. Najednou vznikla Liga severu, která nazvala Roma ladrona, nebo-li Řím zlodějské město a začala najednou hájit místní daně a snažila se osvobodit, že mluvila o osvobození. Dokonce nosily keltské helmy, aby ukázali, že jsou jiní než ten Řím a vytvořili celou mytologii Pádu, řeky Pád. Děvčátka zpívala a to. A celá tato nová mytologie místní měla obrovský dopad a začala tu osu různým způsobem rozlamovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Dá se říci, že v Evropě to začalo právě v Itálii, když se …

Host (Václav Bělohradský):
No samozřejmě že ne. Přece ve Francii bylo v běhu něco podobného přes Marie Le Pen. Ještě k tomu přidám samozřejmě emigraci nebo teda imigraci, abych to řekl správně. Ta imigrace vyvolala identitární paniku najednou. Začala bránit identitu před rostoucí vlnou imigrantů, takzvaní kulturní cizinci se tomu začalo říkat, mají jiné kulturní modely. A vznikla taková panika, naše hodnoty jsou ohroženy a začaly se tedy prosazovat v systému další strany neklasické, které apelovaly na tu identitu. Já je nazýval ve svých analýzách indentitární strany. A plus dodejme ještě další, je ekologická problematika, která je transstranická nebo jak bych to řekl, jde skrze strany. Kde pravice, levice může mít ten samý zájem hájit určitou řeku nebo zabránit tomu, aby se někde postavila centrála nukleární nebo jiná nebo zabránit tomu, aby se někde přestalo těžit a jinde začalo těžit, aby tam bylo úložiště jaderného odpadu. Jedna z největších akcí v Itálii byla právě proti. Takže tato téma stále důležitější najednou a hlavně ta místní najednou, jak roste, jak Evropská unie přesouvá stále víc kompetencí na regiony a města, tak ta městská politika, regionální je stále důležitější. Nemocnice, školy, to ve stále větší míře závisí vlastně na té regionální moci. Tak ta osa se postupně rozpadá.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste popsal čtyři faktory. Dá se říci, že když se osa levice – pravice rozpadá, dá se už popsat to, co ji nahrazuje?

Host (Václav Bělohradský):
To je otázka. Německý sociolog Ulrich Beck už vlastně 20 let razí výraz sap politics. On říká ano, řekli bychom, že je jakýsi odvrat od politiky, nikoho už politika nebaví, zejména mládež si z ní dělá legraci. Ale ve skutečnosti lidé jsou velmi angažovaní, ale na úrovních, které se za politické nepovažují. Například na obraně města před automobilovou dopravou, na obraně třeba zeleně proti těm, kteří ji chtějí zničit, na obraně teritoria a jeho struktury a tak dále. V tom se angažují velmi silně. A tyto formy angažovanosti, které nejsou svázány se stranickou politikou a ani je nevnímáme jako politické, dám příklad eutanázie. Eutanázie je téma velmi živé, čtvrtý věk, je to téma ve skutečnosti velmi živé, které zasahuje miliony a miliony lidí ve všech národních státech a těžko ho můžeme považovat za politické, ale ono je svrchovaně politické, protože jde o právo naší tělesnosti, to právo, které se týká přímo nás. Kdo jsme vlastně, chceme ještě žít, je to ještě život a nebo už nechceme dál žít, už to nepovažujeme…? To jsou otázky, které jsme jako politické nevnímaly a jsou naprosto klíčové dneska.

Moderátor (Václav Moravec):
To umrtvování osy levice – pravice v České republice bezesporu potvrdily i letošní předčasné volby do Poslanecké sněmovny. V souvislosti s nimi například došlo k zásadnímu propadu občanských demokratů jako strany, která 20 let dominovala na pravé části politického spektra. Tady jsou slova lídryně strany Miroslavy Němcové:

Záznam Miroslavy Němcové:
My jsme sami udělali spoustu chyb i během vládního angažmá a chápeme to, že důvěru, kterou jsme ztratili, budeme velmi pomalu získávat krok za krokem zpátky.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls reakci místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové na zásadní propad občanských demokratů v předčasných volbách, který byl víc než 13procentní. Nakolik je podle filozofa Václava Bělohradského, který je hostem dnešních Impulsů, při umrtvování krize levice – pravice, té osy, kterou považujete za mrtvou, věřit vlastně v regeneraci těch tradičních politických stran, které tvořily tu osu?

Host (Václav Bělohradský):
Tady dodejme, že ještě v Česku hraje velkou roli to, že Češi jsou světoví mistři ve skoku na špek. Takže nejdřív byly Věci veřejné, ale už v roce 46 se skočilo na špek Komunistické straně, neuvěřitelným způsobem, jedno z největších neštěstí v našich národních dějinách bylo těch 40 procent téměř komunistů a tak dále, Věci veřejné a podobně. Takže u nás se ta osa rozpadá taky proto, že lidé věří, že přijde spasitel nebo přijde nějaká nová síla, která všechno změní a tak dále. Co říká Miroslava Němcová, celá ta situace ODS a její osud, je důležité z jednoho hlediska. Oni byli staženi pod vodu tím, co bych nazval postupná proměna stranické politiky v ohromné sítě klientelisticko, řekněme, ekonomické…

Moderátor (Václav Moravec):
Bojíte se použít slova klientelisticko-mafiánské?

Host (Václav Bělohradský):
Tak ne, nepoužil bych slovo mafiánské, protože právě mafiánské je něco jiného. V mafii je vždycky něco obranného, jo? Mafie všude na světě vzniká jako obrana nějakých tradic nebo nějakých hierarchií, nějakých status quo, nějakých poměrů proti agresi. Například severní Itálie přepadne tedy, abych to řekl v uvozovkách, přepadne tu jižní a začne měnit, modernizovat. A mafie se začne bránit a začne hájit hierarchie, pokrevní vztahy, pokrevní loajalitu a tak dále. Tady by se nemělo říkat mafiánské. To jsou ve skutečnosti rozsáhlé sítě klientelistické, trošku neproniknutelné, více či méně neproniknutelné a tak dále. A toto je stáhlo nakonec pod hladinu. Ale otázka je, jestli to nečeká všechny strany. Protože dneska co znamená řídit nebo manažovat nebo najděte si slovo, které chcete, vládnout je možná slovo nevhodné. Ale co to znamená dneska vládnout? Znamená to v podstatě to, co nazýváme kmotři, jsou ve skutečnosti zprostředkovatelé. A my vždycky ty zprostředkovatele potřebujeme. Tak například představte si, že máme za úkol a já jsem třeba ministr zdravotnictví a já mám za úkol teď uvolnit nějaké léky, dovolit dovoz nějakých léků. To dělám na základě expertíz a tak dále. Je to obrovsky složité, jsou to tisíce stránek, které je třeba prostudovat, věřit laboratořím, věřit. Třeba se zmýlím a někdo mě nazve a najednou budu vypadat jako kmotr, který vlastně taky je zkorumpovaný a třeba ani není, protože je tak složité dneska něco řídit. Je tam velký obsah expertního vědění, je tam velká síla těch farmaceutických korporací, které ovlivňují univerzity přirozeně. A to už je tam velmi obtížné, aby se rektoři sjednotili, i když se umí sjednotit, sjednotili na obraně proti těmto silám, těm lobby průmyslovým, té obrovské moci farmaceutického průmyslu. Které třeba ovlivňuje výzkumy a co se bude zkoumat a patenty a tak dále. Takže je to opravdu jenom korupce? V Česku je takové pokušení všecko interpretovat, rozpočítat se na hrdiny a zrádce. Ostatně i ta krize v socdem vypadá trošku groteskně, zradili a hrdinové. Ale málo věcí ve skutečnosti v politice funguje na základě morální, nemorální. Funguje to na základě zájmy a jiné zájmy. Otázka je, jestli ta složitost těch zájmových struktur vždycky vlastně není interpretovatelná jako korupce z jiného hlediska. Já používám tyto informace, jiný používá jiné informace a někdo řekne, on používá ty informace, protože je podplacený a dává přednost těm informacím. Je to velmi obtížné. Já to vím z univerzitního života.

Moderátor (Václav Moravec):
Jestli to pak ale není relativizace toho, co pak je korupce nebo není korupce, když to takhle odůvodňujete?

Host (Václav Bělohradský):
Je to samozřejmě relativizace. Já myslím, že dnes je velmi obtížné rozhodnout, co je korupce a co není. Protože takové ty evidentní korupce, že dostanete od někoho obálku s milionem nebo kufřík nebo bednu s vínem, no ano, ale to je hrozně komické. To je jen ten povrch. Ale třeba naftařský průmysl, různé zbrojní zakázky. Studujte jenom historii těch, když byla válka v Iráku, tak pak celý spor o to, které firmy vlastně už tam ten prezident a tak dále. Sledujte jen tyto spory. Tam je velmi obtížné rozhodnout, co je vlastně korupce a co ne. Takže ano, existuje jistá hladina korupce, která je taková strejcovská. Dostanu od někoho milion. A pak je taková ta úroveň těch klientelistických sítí, které už je velmi obtížné rozplést. A to proto, že ta legalita sama už neovládá ty procesy. Co je to globalizace? Globalizace je obrovský nárůst možnost uniknout legalitě někam. A nejenom na Kanárské ostrovy, prostě uniknout do nějaké tmy.

Moderátor (Václav Moravec):
Když říkáte, že to, co se stalo občanským demokratům, se stane neodvratně i jiným politickým stranám, tedy včetně asi sociálních demokratů. Vy jste po letošních předčasných volbách…

Host (Václav Bělohradský):
Dovolte, to skutečně ne. Neříkám neodvratně.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale může se to stát?

Host (Václav Bělohradský):
Ano. Myslím, že ta komplexnost, složitost a neprůhlednost řídících procesů, památná fráze ministryně Hanákové, to nastavení řídících procesů je dneska strašně složité. Ve skutečnosti téměř nemožné říct ano, tak to má být.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste před týdnem, Václavem, v deníku Právo napsal, a teď cituji: že ČSSD má dnes největší zodpovědnost za demokracii u nás ve svých polistopadových dějinách. Konec citátu. Co říkáte tomu, jak se zmiňovanou odpovědností ČSSD nakládá, byť jste za komickou označil tu situaci hrdinové versus zrádci?

Host (Václav Bělohradský):
Ten vývoj je pozitivní, protože aniž bychom teď mohli diskutovat o nějaké ingerenci skutečně vnější, protože nemáme k tomu žádná fakta, tak ta strana brání svou institucionální strukturu za pomoci členstva a organizací, což je velmi pozitivní. Ta strana se najednou profiluje, je to velmi důležité. Domnívám se ale, že ten spor zase není morální – nemorální. To je obtížné říct. Jak to vidím já, tak ta strana byla 10 let v opozici, přeháním, tuším 8 let v opozici. Ale byla u moci v těch krajských a místních strukturách. Takže samozřejmě tam narůstala ta reálná moc, řekněme tomu tedy sítě, nemusíme je hned nazvat klientelistické, ale jsou to sítě. Tam prostě ta Sociální demokracie vládla, tu s pomocí komunistů, tu s pomocí třeba jiných stran. A v té straně narůstala určitá nerovnováha, v opozici, v té centrální opozici a ta periferní, ta vlastně narůstá, tam v opozici nejsou. Je to pro mě typické, že Hašek je také předseda Asociace krajů ČR. On vyjadřuje tuto nebo tento rozpor je objektivní. Když škrtneme ty tváře a zase odvoláme to jeden je mučedník a druhý je hrdina, škrtneme tu morální interpretaci, která samozřejmě má taky svou váhu, ale škrtneme ji, tak dostaneme, jak se zformulovala tato nerovnováha a jak ji vyřešit. A myslím, že ji teda Sociální demokracie vyřeší, ale musí ji řešit explicitně, otevřeně a ne pomocí nějakých pučů a zákulisních tahanic a podrazy. Ale ten problém existuje, to napětí, ta nerovnováha v té straně existuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Sociální demokraté prožívají tedy jednu z největších krizí kvůli této nerovnováze. Sobotka nesl nelibě, že byl obejit částí vedení ČSSD, která se setkala na zámku v Lánech s prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Záznam Bohuslava Sobotky:
Nevím, proč se snažili tu schůzku tajit do poslední chvíle. To, že se ta schůzka odehrála za mými zády, bez mého vědomí, to, že následně byla popírána, zapírána na jednáních předsednictva strany i na jednáních poslaneckého klubu, staví kolegy do velmi špatného světla. My jsme se Michala Haška opakovaně ptali na jednáních uvnitř Sociální demokracie na to, co se vlastně stalo a mě mrzí, že ani vůči svým kolegům ze strany neměl tu odvahu, aby schůzku u prezidenta republiky přiznal.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo ve středu Rádio Impuls slova předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Pokud by měl filozof Václav Bělohradský, který je hostem dnešních Impulsů, a který napsal v deníku Právo, že tady dochází v České republice i k oidipovským sporům s otci minulých úspěchů, rozumějme na pravé části politického spektra Václav Klaus a ODS, v levé části politického spektra Miloš Zeman a sociální demokraté. Nakolik právě otcové minulých úspěchů…

Host (Václav Bělohradský):
S čím to vlastně souvisí? Já jsem v pokušení a nerad to dělám, takovéto hypotézy, ale já mám takový pocit, že v české politice jsou určité osobnostní předpoklady úspěchu. Ten Václav Klaus byl určitá osobnost. Říkalo se, že je narcisistní a že má to. Ať se říkalo, co se říkalo, je to určitá osobnost. A jsou to takové monolity zvláštní, které založily úspěchy těch stran, ale pak už nebyly schopny vlastně odejít v klidu a necítit se už, nemít to nutkání, jak se tomu říká, tu nutkavou potřebu tu stranu dál ovlivňovat. A totéž v mých očích platí i o Miloši Zemanovi, kterého bychom si jinak vážili pro jeho dílo a jeho, on taky přispěl vlastně k pádu komunismu svou troškou. Ale zase i tam já vidím totéž, ta osobnost, kterou on měl a která byla jakousi podmínkou toho úspěchu, tak nakonec je handicapem, když pak je třeba odejít a dělat něco jiného a neovlivňovat dál tu stranu nebo nehledat další nástroj k tomu. Ale současně to platí i o těch stranách. U Sociální demokracie to není jediný případ, Paroubek je totéž. Paroubek měl zásluhy o tu stranu, sjednotil ji a tak dále a pak odešel a založil si vlastní. Je to v té české politice něco takového dětinského, takový je tam destruktivní moment, který s něčím souvisí, co asi, teď velmi obíhá slovo nezralost. Asi možná ano, nějaká nezralost v tom je, že taková ta, když, tak si přečtete třeba některé komentáře neobyčejně hysterické třeba o Zemanovi a teď se srovnává s Hitlerem a Stalinem nebo jsem četl nějaké nadávky na to a teď jak nás ohrožuje a jak stateční rektoři proti němu bojují. Tato patetická, tak jakou statečnost k tomu potřebují? Jo, nepodepsat Antichartu, to je statečnost, ale jaksi říct ne prezidentovi, to se vám nemůže nic stát, nic neriskujete. Tak tato hysterická atmosféra, která tak jako staví, v této atmosféře se patrně taky ty strany pak nedokážou vyrovnat se svými dějinami prostě. Že vždycky je něco... Ta ODS je smutný případ, Sociální demokracie to jistě vyřeší, ten problém, ale ODS podle mého soudu je odsouzena k ochodu z politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste v souvislosti s letošními volbami už před volbami vlastně varoval před fenoménem podnikatelské strany a jejího úspěchu v předčasných volbách. Nakonec se ten fenomén v České republice objevil, protože je reprezentován hnutím ANO, které skončilo na druhém místě s odstupem zhruba dvou procent od vítězných sociálních demokratů. Počítal jste s tím, že nástup toho nového aktéra v českém politickém systému, podnikatelské strany, bude tak nezvratný, tak razantní?

Host (Václav Bělohradský):
Já jsem s tím nepočítal, taky jsem prohrál pár lahví Prosecca, protože jsem tvrdil ne, nemůže jít přes deset procent. Ale měl jsem víc si připomenout svoji teorii, že Češi jsou světoví mistři ve skoku na špek a to jsem podcenil. Je to absolutní katastrofa. Protože především máme dost silný zákon o střetu zájmů? Protože tady máme srůstání mediální moci, ekonomické moci a politické moci.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to jen ten klientelismus, který se těžko posuzuje?

Host (Václav Bělohradský):
To nechme stranou, teď je to tady srůstání, tady najednou budeme mít v rukou jedné strany mediální moc významnou, možná nejvýznamnější, Mafra, budeme mít ekonomickou moc, taky velmi významnou a politickou moc, taky velmi významnou. Já se bojím dokonce, ta teorie dělby moci, že to je základem vlastně liberálního systému, ne demokratického, ale liberálního je dělba moci. Já se bojím, že v té atmosféře, která se vytvořila, se může taky prosadit představa, že řešením je naopak tu moc spojit a mít tady báťuška Baťa, který teďka to všecko vyřeší v tom korporativním pojetí, že to všechno sjednotíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Stát je firma.

Host (Václav Bělohradský):
Stát je firma a občané jsou zaměstnanci. A budou svátky, tak dostaneme malovaný vajíčko nebo dort. Je to katastrofa podle mého soudu. A taky navíc financování volebních kampaní je snad regulováno zákonem. Ale tady najednou jsou podnikatelské peníze a podnikatelský přístup k tomu. Viděl jsem auta, která rozvážela, to bylo velmi podnikatelské všechno, zatímco, co já vím, zelení nebo tam věšeli nějaké plakáty svépomocí. Tak tady najednou byla velmi efektivní organizace. A co toto znamená, vstup takového aktéra do systému? Tak ty víš lépe než já, protože jsme o tom tolikrát mluvili, že třeba v Itálii to vedlo k složitým peripetiím, které dneska tragicky, se hlasuje o tom, jestli má být Berlusconi tedy zbaven senátorské pozice a tím pádem skončí ne ve vězení ve svém věku, ale bude v nějaké léčebně pro závislé na teď nevím jestli alkoholu anebo drogách, což je vlastně určitý substitut vězení. A toto trvalo 20 let a obrovským způsobem to Itálii proměnilo, abych byl spravedlivý, nejenom negativně samozřejmě, ale vytvořilo to atmosféru, která už se nedá vrátit zpět a přestává existovat levice například v Itálii, všecko se nějak promíchalo, propletlo. Nevím, co se stane v Česku, a ta věta, kterou jsi citoval o největší historické zodpovědnosti ČSSD, to je právě ve vztahu k tomu, k té podnikatelské straně, ne k sobě samé.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje filozof profesor Václav Bělohradský, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor a těším se na další setkání.

Host (Václav Bělohradský):
Děkuji a na shledanou.
 

07.11.2013

VIDEO: František Lehovec: Výstavbu silnic a dálnic provází v Česku nestabilita!

Profesor František Lehovec ze stavební fakulty ČVUT mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o výstavbě infrastruktury v Česku.
06.11.2013

VIDEO: Jan Hrušínský: Věřím ve společenský zlom

Herec Jan Hrušínský byl hostem u Václava Moravce v Rádiu Impuls. Mluvil o své divadelní společnosti i o svém otci, slavném herci Rudolfu Hrušínském.
05.11.2013

VIDEO: Pavel Mertlík: Bez stabilní vlády by se musely omezit výdaje státu

Ekonom Pavel Mertlík mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu české ekonomiky.
31.10.2013

Impulsy k povolební situaci

Václav Moravec tentokrát mluvil s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromach. Hostem ve studiu měl být původně statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Svou účast ale hodinu před vysíláním zrušil.
30.10.2013

VIDEO: Andrej Babiš: Chceme většinový volební systém!

Podnikatel Andrej Babiš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vyjednávání o nové vládě.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.