Impulsy k povolební situaci

Publikováno: 31.10.2013 18:20
Václav Moravec tentokrát mluvil s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromach. Hostem ve studiu měl být původně statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Svou účast ale hodinu před vysíláním zrušil.
Moderátor (Václav Moravec):
Posypání si hlavy popelem, i to dnes učinil Michal Hašek, první místopředseda sociálních demokratů. Po několika dnech mlžení se přiznal ke schůzce s prezidentem republiky v sobotu na zámku v Lánech. Za svou lež se první místopředseda sociálních demokratů omluvil.
Záznam Michala Haška:
Mrzí mě to, lhát se nemá ani v politice, ani v životě, považuji to za svoji osobní chybu. A samozřejmě bude to součást mého zvažování, s jakým stanoviskem předstoupím před ústřední výkonný výbor 10. listopadu.
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls dopoledne slova statutárního místopředsedy ČSSD Michala Haška, který podle svých slov, citujme, na své funkci nelpí. Konec citátu. Nejen o současné politické krizi v ČSSD, ale také o povolebních vyjednáváních budou dnešní mimořádné Impulsy. Jejich hostem měl být právě první místopředseda ČSSD Michal Hašek, který však před necelou hodinou svoji účast zrušil a to bez omluvy. Můžete se však ptát dalších hostů Impulsů, protože v průběhu dnešních Impulsů po telefonu mimořádně uvítáme místopředsedu ČSSD, senátora Zdeňka Škromacha a také předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Vítám tedy místopředsedu České strany sociálně demokratické, senátora Zdeňka Škromacha. Přeji hezký dobrý večer, pane místopředsedo.
Host (Zdeněk Škromach):
Dobrý večer.
Moderátor (Václav Moravec):
Na rozdíl od Michala Haška tedy máte pro strach uděláno, že jste ochoten poskytnout Rádiu Impuls rozhovor.
Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že to ani není o strachu, ale spíš ta doba je v posledním čase hodně hektická, tak chápu, že třeba Michal už je unaven, tak zřejmě mu asi mu to nevyšlo nebo nevím důvod. 
Moderátor (Václav Moravec):
Není to tak, že co jste si nadrobil, lidově řečeno, si i teď musíte vylízat, protože i vy jste se dnes omluvil, cituji: za některé ne úplně přesné informace. To je hodně eufemistické vyjádření. 
Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že to přesně popisuje situaci, protože já jsem jednoznačně hovořil v tom smyslu, že se nebudu vyjadřovat k té otázce setkání s panem prezidentem. A to z toho důvodu, že v zásadě někteří účastníci nechtěli, aby se o tom hovořilo. Pak ve chvíli, kdy vlastně vystoupili veřejně, tak už nebyl důvod. Nakonec vy víte velmi dobře, že já mám s Milošem Zemanem docela dobré vztahy a určitě bych neměl žádný důvod tajit, že jsem se s ním sešel. Nakonec jsem se s ním sešel v poslední době několikrát. 
Moderátor (Václav Moravec):
Není to ale tak, že spíš jste měli tu věc nechat bez komentáře, což je také odpověď, než říkat, že schůzka se nekonala nebo dokonce vy, který jste říkal, že to, co rozhodly orgány Sociální demokracie, rozumějme nedělní předsednictvo, tak to platí?
Host (Zdeněk Škromach):
Tak rozhodnutí předsednictva nikdo nezrušil, to je pravda, že platí…
Moderátor (Václav Moravec):
Tak teď nemáme ani telefonické spojení s místopředsedou České strany sociálně demokratické, senátorem Zdeňkem Škromachem. Omlouvám se tedy za výpadek telefonního signálu. Podíváme-li se dnes na tu situaci, o možné vládě bude s partnery za ČSSD vyjednávat jen Bohuslav Sobotka, to je také rozhodnutí dnešního grémia České strany sociálně demokratické, protože největší a nejužší vedení strany dnes totiž nesložilo nový vyjednávací tým. O vládě tedy bude vyjednávat zatím jen Bohuslav Sobotka jako předseda strany, který dostal pověření. Zůstane to tak až do jednání ústředního výkonného výboru. Ten zasedá příští neděli. Sobotka dodal, že poté by tým rád rozšířil až na pět členů. Tady jsou jeho slova.
Záznam Bohuslava Sobotky:
Předpokládám, že po jednání ÚVV do tohoto týmu přiberu ještě další zástupce, tak, aby tam byli zastoupeni jak naši poslanci, tak naši senátoři. Současně aby tam byli zastoupeni klíčoví lidé z vedení Sociální demokracie.
Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval dnes předseda České strany sociálně demokratické Bohuslav Sobotka. Původní tým, který měl jednat o složení vlády, se sociálním demokratům rozpadl, protože se ukázalo, že jeho členové Michal Hašek a Jeroným Tejc několik dní lhali, co se týče schůzky s prezidentem, na které se zřejmě dohodli s cílem sesadit Sobotku z ČSSD, tedy z čela vedení strany. Znovu zdravím místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha. Doufám, že, pane místopředsedo…
Host (Zdeněk Škromach):
Dobrý podvečer.
Moderátor (Václav Moravec):
Teď máme lepší signál. Budete chtít být součástí toho nového vyjednávacího týmu, o kterém bude příští týden v neděli rozhodovat ústřední výkonný výbor ČSSD?
Host (Zdeněk Škromach):
Já jsem nebyl ani v tom původním a jenom tak, jak jsem zaslechl, že snad s panem prezidentem se jednalo o změně v čele vedení strany, tak to opravdu musím říct, že nic takového jsem nezaznamenal. 
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, Lubomír Zaorálek s odvoláním na aktéry té schůzky nebo přinejmenším jednoho z aktérů tvrdí, že řeč byla o Bohuslavu Sobotkovi a o tom, že on je nepřijatelnou figurou pro Miloše Zemana. 
Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že buď tam Luboš Zaorálek byl nebo nebyl, ať nemystifikuje prostě svými teoriemi. Myslím, že to není důstojné a měl by vycházet ze skutečných vyjádření těch, kteří tam byli. A pokud jsem slyšel zatím vyjádření, tak nic takového nikde nezaznělo. Vycházejme z faktů a z toho, kdo tam skutečně byli. Pokud tam byl i Luboš Zaorálek, tak asi by se k tomu měl přihlásit. A jinak vraťme se k tomu vyjednávacímu týmu. Já myslím, že už teď mohlo vedení strany jmenovat i další členy, tak, aby nevznikaly nějaké pochybnosti, tak to klidně mohli být lidé, kteří, řekněme, s Milošem Zemanem nejednali, aby tady nevznikaly nějaké pochybnosti. A určitě po jednání ústředního výkonného výboru vedení strany určí vyjednávací tým. Je trošku možná v té souvislosti paradoxní, že tak, jak jste vzpomněl třeba Luboše Zaorálka, tak mu celkem nevadilo, když na předsednictvu byl schválen vyjednávací tým bez předsedy s Lubošem Zaorálkem, který ani na tom předsednictvu nevystoupil a nenavrhl například doplnění toho vyjednávacího týmu o předsedu Slávka Sobotku. Nakonec vlastně rezignoval až možné poté, co jsem o tom hovořil na senátním klubu. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno myslíte si, že by v případě, že nebude Michal Hašek či Jeroným Tejc členem toho budoucího vyjednávacího týmu, což by dávalo logiku, protože Michal Hašek je stále prvním místopředsedou ČSSD a Jeroným Tejc předsedou poslaneckého klubu ČSSD, takže by součástí toho týmu neměl být ani Lubomír Zaorálek, protože se nepostavil dostatečně na nedělním předsednictvu strany za Bohuslava Sobotku? Rozumím tomu správně?
Host (Zdeněk Škromach):
To neříkám, klidně může být i Luboš Zaorálek, může být Alena Gajdůšková, Milan Štěch, Petr Zíka, pánové ve vedení nebo Hamáček. Máme lidí dost, kteří můžou vyjednávat. Ale samozřejmě potom musí nést i politickou zodpovědnost za výsledek toho vyjednávání.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy říkáte, že nemáte ambice být v tom v pořadí třetím vyjednávacím týmu?
Host (Zdeněk Škromach):
Já jsem nebyl ani v tom prvním, ani ve druhém a…
Moderátor (Václav Moravec):
Což ale neznamená, že máte či nemáte ambice být ve třetím. Já se ptám na třetí. 
Host (Zdeněk Škromach):
Nemám a myslím, že je dobré to nechat spíše poslancům, protože v Poslanecké sněmovně se bude rozhodovat o podpoře vlády. Samozřejmě Senát má taky své pravomoci, ale nerozhoduje o sestavení vlády. 
Moderátor (Václav Moravec):
Zmiňoval jsem, že vy jste se dnes omluvil veřejnosti za některé ne zcela úplně přesné informace. Do 10. listopadu, kdy se uskuteční zasedání ústředního výkonného výboru strany, tak oznámíte to, jak naložíte se svou funkcí ve vedení ČSSD. Co zatím převažuje? Vzdáti se funkce místopředsedy strany či nikolivěk?
Host (Zdeněk Škromach):
To právě chci konzultovat i s našimi členy, funkcionáři, stranickými orgány, protože na jedné straně jsou tady negativní ohlasy, na druhé straně mi chodí zase podpůrné maily, sms a podobně. Takže bude asi potřeba zvažovat…
Moderátor (Václav Moravec):
Ptám se, co v tuto chvíli zatím převažuje.
Host (Zdeněk Škromach):
To se nedá říct na počet, ale spíš na kvalitu a myslím, že je to tak půl na půl. A to se bude, já jsem nikdy na funkcích nelpěl, vždycky jsem spíše nabízel svoji práci pro Sociální demokracii. A tady asi bude potřeba zvážit v této situaci, co bude nikoliv z osobního hlediska, ale z potřeby Sociální demokracie potřeba. A na to je teď ten týden do ústředního výkonného výboru. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jedna z nejčastějších otázek, které přicházejí od posluchačů Impulsů: Myslíte si, že ta omluva stačí?
Host (Zdeněk Škromach):
Víte, teď když se podíváme do minulosti, tak Sociální demokracie, ale i jiné strany zažily spoustu daleko možná že horších situací a já si myslím, že se tady nic nelegálního, nic špatného prostě nestalo. Pouze to bylo špatně komunikováno a celá ta hysterie kolem má své důvody, nějakým způsobem vznikla. Například na základě …
Moderátor (Václav Moravec):
No promiňte, ale vy jste před volbami lidem říkali, že jste jednotní, bylo přijato usnesení předsednictva a pak se uskuteční jedna schůzka, její aktéři zapírají, to je poměrně zásadní faul vůči veřejnosti, respektive vůči voličům Sociální demokracie?
Host (Zdeněk Škromach):
Já říkám, že víceméně k té schůzce, tu schůzku nepotvrdit, neviděl jsem žádný důvod, proč by to nebylo, ale tak, jak už jsem uvedl v úvodu, tak víceméně někteří ti účastníci měli zřejmě nějak obavu z toho, jak na to budou lidi reagovat, jak na to bude reagovat předseda a podobné věci. Takže to spíš vyplynulo z tohoto. Chápu, že i se to hodí někde do některých souvislostí, aby se z toho vytvářela nějaká jaksi kauza. Na druhé straně je potřeba říct, že tady trošku se překrývá právě ta debata o volebním výsledku, na který vlastně byl reakcí usnesení předsednictva strany, které nakonec bylo přijato jasnou většinou předsednictva. S tím, že s ním Slávek Sobotka nesouhlasil, to je samozřejmě jiná věc. 
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, kdyby Michal Hašek neklamal a možná i vy kdybyste neklamali veřejnost, tak by se řešil volební výsledek České strany sociálně demokratické. Poslední otázka na vás. Co si myslíte o menšinové vládě sociálních demokratů, tolerované hnutím ANO 2011 a lidovci, což se teď jeví jako nejpravděpodobnější varianta povolebního uspořádání v České republice?
Host (Zdeněk Škromach):
Celé to vaše provedení, že jsem někde klamal nebo podobně, to jsem určitě nikde nedělal. Ke druhé části otázky - já jsem přesvědčen o tom, že dopředu a priori říkat, že to bude spolupráce s lidovci, nám velmi omezuje vyjednávací prostor.  Budeme velmi složitě vysvětlovat občanům, že nebudeme schopni naplnit zásadní programové cíle, právě protože jsme ten mandát ve volbách nezískali. A jsem přesvědčen o tom, že je potřeba vyjednávat v širším spektru a pokud nebude jiného zbytí nebo tak najít takové řešení, které skutečně nás dovede k maximu z toho ne úplně dobrého výsledku Sociální demokracie ve volbách. Byť jsme byli první na pásce, ale to vítězství je velmi hubené. 
Moderátor (Václav Moravec):
Omlouvá se za horší kvalitu opět telefonního signálu. Mluvili jsme s místopředsedou ČSSD, senátorem Zdeňkem Škromachem. Jak bylo řečeno, dnešní povolební vývoj a zásadní zpráva. hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše a lidovci Pavla Bělobrádka buď půjdou do vlády společně nebo nepůjde ani jedna politická strana. Obě tyto strany dnes konstatovaly, že uvažují o podpoře menšinové vlády sociálních demokratů. To, že nová vláda bude bez hnutí ANO, potvrdil ve včerejších Impulsech i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Záznam Andreje Babiše:
Sice všichni kmotři této země na čele s Kalouskem udělají všechno proto, aby nás rozložili, jako se mu to povedlo u VV a s Lidem. My držíme ten program.
Záznam Václava Moravce:
To znamená, vy do vlády se sociálními demokraty a lidovci jednoznačně nevstoupíte?
Záznam Andreje Babiše:
Ne, nevidím důvod, proč bychom vstupovali. 
Moderátor (Václav Moravec):
Prohlásil ve včerejších Impulsech šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš. Dalším hostem dnešních telefonických Impulsů je předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. I vám přeji hezký dobrý večer, vítejte. 
Host (Pavel Bělobrádek):
Dobrý večer. 
Moderátor (Václav Moravec):
Platí to, co říkal Andrej Babiš ve včerejších Impulsech po vaší dnešní schůzce, že rozhodně se sociálními demokraty i vlastně s vámi do vlády nepůjde? Tudíž je pravděpodobná ta varianta druhá, podpora menšinové vlády ČSSD ze strany KDU-ČSL a hnutí ANO 2011?
Host (Pavel Bělobrádek):
Po naší dnešní schůzce jsou otevřeny všechny varianty s tím, že vyjednávací tým ANO 2011 říkal, že nemají mandát v podstatě jednat o těchto kombinacích, která je pro ně nejlepší, protože si to musí ještě vyřídit mezi sebou. KDU-ČSL je stranou, která získala sice po dlouhé době nejlepší výsledek, ale pořád jsme těmi nejslabšími nebo nejslabším klubem v Poslanecké sněmovně a ta zodpovědnost není na nás. Ta je samozřejmě na vítězi a za ty můžeme označit paradoxně Sociální demokracii a hnutí ANO. To znamená, jsou tady další strany. To znamená, já bych nevylučoval žádné další kombinace. Tato možná hypotetická podpora menšinové vlády, popřípadě koaliční vláda jsou sice možné a pro KDU-ČSL asi jediná možná k jednání, což neznamená, že se dohodneme. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno chápu správně, že ANO a KDU-ČSL, které se sejdou znovu příští týden, tak připravíte společný programový balík, se kterým se obrátíte na Sociální demokracii?
Host (Pavel Bělobrádek):
Ne, nechápete to dobře. My jsme se pouze dohodli na tom, že budeme v tom mezičase, který je do toho 10.11., kdy si sociální demokraté musí vyřešit svoji situaci sami mezi sebou, takže ať budeme v opozici nebo ať budeme jednat o nějakých jiných variantách, tak je dobré, abychom si vyjasnili názory na státní rozpočet, na čerpání evropských fondů a další věci. Protože ať už budeme v koalici nebo v opozici, je dobré mít tyto věci vyjasněné. A já zároveň se setkám i se zástupci ODS příští týden, a pokud budu osloven, tak klidně i z jiných stran, vyjma komunistů, protože s nimi samozřejmě ve vládě nebudeme. Ale musíme být připraveni na to, abychom i z opozičních lavic měli jaksi vyjasněno mnoho věcí, tak, abychom nezdržovali eventuelní přijetí rozpočtu. Takže odmítám to, že bychom vytvořili s ANO 2011 nějaký blok, to tak není. 
Moderátor (Václav Moravec):
Nedohodnete se tedy nejdříve na prioritách s ANO a měli byste společné programové priority, které byste uplatňovali vůči sociálním demokratům? Protože dnes jste prozradil, že právě vyjednávání se sociálními demokraty, tedy možná koalice a přímá účast lidovců a ANO ve vládě, stejně jako podpora menšinové vlády, jednobarevné vlády ČSSD ze strany těch dvou stran, ANO 2011 a KDU-ČSL, je nejpravděpodobnější varianta?
Host (Pavel Bělobrádek):
Pro KDU-ČSL je to jediná možná varianta, kterou teď vidíme, abychom mohli se buď účastnit vlády nebo umožnit vznik menšinové vlády. Ale pořád tam zůstává i ta třetí možnost, přechod do opozice. Já považuji za velmi užitečné, abychom si v rámci těch zásadních politických stran vyjasnili programové priority bez ohledu na to, zda budeme v koalici nebo umožníme vznik menšinové vlády. Takže já určitě se rád setkám i se zástupci ODS a popřípadě jiných stran. 
Moderátor (Václav Moravec):
Místopředsedkyně hnutí ANO 2011 Věra Jourová tvrdí, že programy KDU-ČSL a její politické strany se shodují zhruba z 80 procent. Vychází vám to také tak?
Host (Pavel Bělobrádek):
Ano, vychází nám to na ten první pohled také tak. Ale většinou není ani tak důležitý ten programový průnik, důležitý je ten programový neprůnik. Protože ten může rozhodnout o tom, zda eventuální koalice bude nebo ne nebo jestli bude jaksi shoda na podpoře menšinové vlády, která zapracuje do programového prohlášení naše programové priority. 
Moderátor (Václav Moravec):
Co je v tom neprůniku?
Host (Pavel Bělobrádek):
V tom neprůniku je určitě důchodová reforma a jsou další věci, které právě ještě budeme analyzovat. Je to otázka struktury daní. To znamená, my bychom rádi, aby se vrátilo společné zdanění manželů, které nemá smysl bez alespoň mírné daňové progrese. A to jsou věci, které jsou zcela zásadní, takže o nich určitě to jednání nebude jednoduché. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouho míníte čekat na to, než si sociální demokraté vyjasní své problémy? Protože s největší pravděpodobností ať to dopadne tak či onak, ať zvítězí Hašek či Sobotka v Sociální demokracii po 10. listopadu, tak je možné očekávat, že strana bude dál rozkolísaná.
Host (Pavel Bělobrádek):
Tak do 10.11. určitě čekat budeme, ale je pravdou, že ten prostor je omezený. Já teď popravdě řečeno nevím, jaký čas jim dát delší než do prvního svolání Poslanecké sněmovny. Pochopitelně je velice možné, že nám dojde trpělivost a že odejdeme z těch možných jednání právě proto, že my nejsme těmi, na kterých je ta zodpovědnost nebo respektive kteří mají tu zodpovědnost největší. Jsou tady strany s daleko větším ziskem a ty by se mezi sebou měly přece dohadovat taky. To, že mají nějaké osobné animozity mezi sebou, to je věc sekundární a tady je potřeba myslet, aby tady vznikla skutečně stabilní vláda na čtyři roky. A abychom se co nejdříve začali bavit ne o vnitrostranických problémech v jednotlivých partajích, ale o tom skutečně, jak budeme řešit evropské fondy a jejich čerpání, státní rozpočet a další zásadní věci, které nás čekají. 
Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno když bude nestabilita v Sociální demokracii, respektive v jejím poslaneckém klubu, pokračovat i po 10. listopadu, tedy po příští neděli, kdy se sejde ústřední výkonný výbor ČSSD, tak by to mohlo urychlit vstup KDU-ČSL do opozice?
Host (Pavel Bělobrádek):
Určitě ano. My rozhodně nebudeme čekat donekonečna, až se Sociální demokracie stabilizuje. Můžu jenom zopakovat, my nejsme přece tou hlavní politickou silou, zatím tedy, ale je tady několik dalších stran, které musí zodpovědnost vzít také do ruky. Přece nemůžou říct, že se jich to netýká a že to máme všechno řešit jenom my. Jsou situace, které pro nás jsou komfortní a které nejsou komfortní. A pokud Sociální demokracie nezačne vykazovat známky jednoty, pokud skutečně tady nebude 50 jasně deklarovaných poslanců za Sociální demokracii, pokud by měli dojít k další krizi, no tak my takové jednání ukončíme. Protože se nemůžeme dostávat do situace, jako jsme tady měli s Věcmi veřejnými, kdy se neustále řešily vnitrostranické boje v rámci této strany. Viděli jsme i konečně v jiných stranách. To nesmírně oslabuje vládu, nesmírně to oslabuje Sněmovnu a samozřejmě to oslabuje Českou republiku. Takže určitě naše trpělivost není bezmezná. 
Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který byl druhým hostem dnešních mimořádných Impulsů. Děkuji za rozhovor a přeji vše dobré. 
Host (Pavel Bělobrádek):
Děkuji a nápodobně, na shledanou.
07.11.2013

VIDEO: František Lehovec: Výstavbu silnic a dálnic provází v Česku nestabilita!

Profesor František Lehovec ze stavební fakulty ČVUT mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o výstavbě infrastruktury v Česku.
06.11.2013

VIDEO: Jan Hrušínský: Věřím ve společenský zlom

Herec Jan Hrušínský byl hostem u Václava Moravce v Rádiu Impuls. Mluvil o své divadelní společnosti i o svém otci, slavném herci Rudolfu Hrušínském.
05.11.2013

VIDEO: Pavel Mertlík: Bez stabilní vlády by se musely omezit výdaje státu

Ekonom Pavel Mertlík mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu české ekonomiky.
04.11.2013

Václav Bělohradský: Češi jsou mistři ve skoku na špek!

Sociolog Václav Bělohradský mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu české politiky.
30.10.2013

VIDEO: Andrej Babiš: Chceme většinový volební systém!

Podnikatel Andrej Babiš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vyjednávání o nové vládě.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.